Contul membrilor cu numărul de mesaje postate (topicuri, comentari etc.) = 0, vor fi șterși de pe forum în următoarea săptămână.

Moroii

Distribuiti
    Mrs Anderson
    Membru
    Membru

Sex : feminin

Moroii

Mesaj Scris de Mrs Anderson la data de Dum 5 Mai 2013 - 11:14

*Floricika

Sunt sigura ca multi dintre voi, prieteni, care nu ati mai auzit vreodata despre moroi, i-ati confunda cu strigoii, dar este gresit acest lucru. Este adevarat ca si strigoii si moroii sunt trupuri animate dupa moarte, dupa cum a spus si Reeah in articolul ei despre strigoi( l-am citit dar nu am lasat com), dar moroii reprezinta sufletele copiilor morti fara nici o vina, nebotezati in special, ucisi, avortati, etc.Am auzit de mai de mult despre ei, dar tocmai acum m-am gandit sa las ceva informatii, ca eu sunt Batman, trebuia sa uit:))

Uitati ce spune un duhovnic, dupa credintele batranilor din Bucovina:
    (acest pasaj din ghilimele l-am salvat in calculator acum ceva timp, dupa ce l-am citit prima oara, este de pe un site: CrestinOrtodox.ro. Uitati link-ul, daca doriti sa il vizitati: http://www.crestinortodox.ro/ )

"Moroii sunt sufletele acelor copii care mor nebotezati, dar mai ales
    ale acelora care sunt facuti de o fata mare si ucisi sau ingropati de
    vii. Aceste suflete nu sunt asa deodata moroi, ci abia la sapte ani
    impliniti. Cum s-au implinit sapte ani de la nastere, striga sufletul
    copilului din groapa : «botez! botez!» De-l aude atunci cineva si de-i
    rosteste cuvintele de botez:
    «boteaza-se fiul sau fiica lui Dumnezeu, Ion ori Maria, in numele
    Tatalui, amin! si al Fiului, amin! si al Sfantului Duh, Amin! Acum si
    pururea si in vecii vecilor, amin!» si de arunca in partea aceea,
    dincotro a auzit glasul, o bucatica de panza, chiar rupta din camasa sau
    basmaua sa, atunci copilul se boteaza, se linisteste si ramane in
    mormant pana la a doua venire: e scapat, nu se mai face moroiu. Iar daca
    nu-l aude nimeni, atunci iese sufletul copilului din mormant, in chip
    de sul de foc, ca de doi pasi de lung, si incepe a cutreiera lumea spre
    nenorocirea oamenilor, zburand prin aer si umbland pe pamant.

El se duce tot drept inainte, nu da nici intr-o latura, si, de se atinge
    de cineva, pe loc il sageata, il junghie sau il si omoara. Cand zboara
    prin aer, mai ales cand se innoreaza, si se starnesc furtuni, se si
    zareste scanteind ca fulgerul si se izbeste in oameni, in vite, in
    copaci, in biserici, in case, de ucide, sfarma si aprinde".

*Floricika

Mda, acum ce sa zic...
    Daca acest lucru ar fi adevarat, habar nu am daca e asa, mi-ar fi mila de acei copii. Urasc persoanele care fac avort, sau cele care isi abandoneaza copiii, este prea crud. Acum de moroii ar fi adevarati, ce bine m-as simti daca ar bantui parintii care i-au lasat sa moara, toata viata.
    Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Re: Moroii

Mesaj Scris de Reeah la data de Dum 5 Mai 2013 - 12:15

Depinde de regiune, ştiu sigur că în Oltenia cuvântul moroi este sinonim cu strigoi, deci nu este greşit nici aşa. Nu ştiam că moroi mai are şi această semnificaţie, până acum şi eu asociam cuvântul cu strigoi. Îmi pare rău pentru aceşti copii, nu merită să moară, însă cum mortalitatea infantilă este foarte crescută în ţara noastră... Nu ştiu, nu am auzit pe nimeni să spună că a auzit un copil strigând din mormânt după botez. Aş vrea să fie o mărturisire ceva, ca să mă conving de mai multe. Dacă stau să mă gândesc mai bine, o să-l întreb pe preotul de la biserica unde mă duc eu. Smile Oricum, interesante informaţiile.
    Pasila
    Scriitor
    Scriitor

Mesaj Scris de Pasila la data de Dum 5 Mai 2013 - 12:38

Suflet de copii care mor nebotezati? Eu nu sunt botezata Neutru Daca m-ar calca acum masina cam asta as deveni, ha? Laugh Ar fii interesant, as veni la tine sa ma vezi, un moroi adevarat Laughing Dar lasand asta la o parte, mi se par chiar interesanti. Nu-i consider chiar strigoi ca in Oltenia, dar nu sunt niste chestii rele. Smile Hai ca a inceput sa ma atraga si pe mine din ce in ce mai mult ideile tale ciudate si interesante. Xo.Xo. Kiss
    Fan Art
    Donator
    Donator

Mesaj Scris de Fan Art la data de Joi 18 Iul 2013 - 11:08

Eu m-am botezat
    Eu prima oara am auzit de moroi in volumele " Academia Vampirilor"  Think
     Interesant topic. Nu m-as fii gandit niciodata sa caut despre asa ceva. Bravo Batman, bravo Laugh
    Deci, pentru sfarsit, zic... ucisi sau ingropati de vii? Tu vrei sa ma bagi  in sperieti, asa-i? *D*

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Sam 29 Apr 2017 - 2:42