Sarpele si Ceasul Casei

Distribuiti

Mrs Anderson
    Membru
    Membru

Sex : feminin

Sarpele si Ceasul Casei

Mesaj Scris de Mrs Anderson la data de Sam 4 Mai 2013 - 21:02

Hm... Voi aveti asa ceva?

Una dintre credintele oamenilor din zonele de la tara este aceea ca fiecare
    casa are un ceas si un sarpe. Credintele evident ca difera de la zona
    rurala la alta, auzind ca in anumite regiuni se crede doar in existenta
    sarpelui casei, sau in altele cum ca doar ceasul ar exista, sau ambele
    variante fiind adevarate.

Sarpele caseiSe spune ca fiecare casa isi are un sarpe al sau care traieste sub
    aceasta. Parerile oamenilor sunt impartite si din auzite si relatate
    chiar din gurile oamenilor aflam ca in functie de zonele tarii, acest
    sarpe este un protector al casei, sau ca acesta pazeste niste obiecte de
    valoare ingropate sub case sau in jurul acesteia (bani, aur, bijuterii,
    etc.) si de cele mai multe ori aflam ca acesta iese numai atunci cand
    prevesteste anumite situatii neplacute. Se spune ca niciodata nu trebuie
    omorat sarpele casei deoarece aceasta actiune va atrage si efectele
    neplacute asupra celui care le omoara sau asupra familiei ori casei.

*Iar Floricika

Adica moi:)) Aici, la casa unde stau momentan, nu am dat de nici un sarpe, dar in apropierea casei tatalui meu am dat de unul. De atunci cred asta, chiar daca s-ar fi putut sa fie ratacit...

Ceasul casei

Despre acesta stiu doar ca in anumite momente din viata unui om apare
    ticaitul unui ceas vechi chiar din peretele incaperii in care sta
    acesta.
    Sincer, mie personal nu mi s-a intamplat inca sa aud acel ticait, nu inca.

Voi ce credeti? Aveti un sarpe al casei? Dar un ceas?

Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Re: Sarpele si Ceasul Casei

Mesaj Scris de Reeah la data de Sam 4 Mai 2013 - 21:17

Wow, nu am mai auzit niciodată de Ceasul Casei, totuşi am auzit de expresia "şarpe de casă", însă nu ştiam că poate avea şi această semnificaţie. Mi-am adus aminte accidental de o întâmplare din curtea vecinii mele. Un şarpe, destul de mic, a intrat printr-o crăpătură din casa ei în construcţie. Acum nu ştiu şi dacă a mai ieşit. -.- Oricum, nu se mai vedea deloc şi l-am aşteptat ceva afară să văd dacă iese, dar n-a ieşit.
    Am mai avut o întâmplare când eram afară, în faţa casei mele, şi am văzut ceva mare şi gros târându-se pe cimentul de pe lângă casă până în flori - venea de după casa mea. M-am înspăimântat şi am ţipat. Motanul pe care-l aveam atunci stătea chiar în acel loc şi a stat nemiştat şi-l aţintea cu privirea, iar şarpele a dat să-l muşte, dar motanul a sărit şi l-a atacat. În fine, mamaie a omorât acel şarpe cu o cazma. -.- Mi-a părut rău de el, dar oricum se spune că şarpele învie după apus şi că se poate regenera. - nu ştiu dacă e şi adevărat, e vorbă din bătrâni.
    Nu ştiu ce să spun, orice este posibil. Mi-a dat de gândit întâmplarea din curtea vecinii mele şi faptul că, de când cu acel şarpe, ne-a mers cam prost. Însă tot sunt indecisă.
    De ceasul casei nu ştiu ce să spun, o să fiu mult mai atentă de acum încolo la sunetele care provin din pereţi când e linişte deplină. Însă, sunt peste 90% sigură că nu s-a întâmplat aşa ceva până acum în casa în care stau. Există posibilitatea ca ticăitul să fie auzit doar de persoana căruia îi este destinat ?

Mrs Anderson
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Mrs Anderson la data de Sam 4 Mai 2013 - 21:24

Pai, Reeah, eu cred ca este posibil si acest lucru. Dupa cum stii si tu, legendele difera dupa fiecare regiune in parte, asa ca probabil nu am spus tot de ceas, sau doar ceva ce cred o parte din oameni.
    Posibil sa ai dreptate, acum depinde si de caz
    Ah si sa nu uit, ca acusica plec la Biserica, Sarbatori Fericite tuturor! Si tie, Reeah, de asemenea, ca imi esti o buna prietena, draga mea!

•°•Andy Quinn•°•
    Scriitor
    Scriitor

Mesaj Scris de •°•Andy Quinn•°• la data de Dum 5 Mai 2013 - 14:29

Ce topic interesant Love it
    Nu am stiut despre sarpele si ceasul casei dar este foarte interesant ceea ce ai scris mai sus.
    Daca stau bine si ma gandesc, acum doi ani, cand am fost la verisoarele mele, am gasit un sarpe langa peretele casei. Ne-am speriat si l-am chemat pe unchiul care a omorat sarpele. Ceea ce e ciudat, este faptul ca dupa acea intamplare, au inceput unchiul si matusa sa se certe si acum divorteaza. Sad Nu prea stiu ce sa cred, dar oricum, orice legenda are la baza un adevar, deci presupun ca poate este adevarat ceea ce ai scris mai sus.
    Si legat de ceasul casei, mie mi s-a intamplat de cateva ori. Think Tin sa precizez ca la mine in casa se mai afla doar doua ceasuri care ticaie, restul fiind digitale. Si stateam la mine in camera (unde nu este nici urma de ceas) si aud un ticait venind din spre perete. M-am speriat putin si am incercat sa ignor ticaitul dar tot se auzea, asa ca am iesit din camera si am plecat afara.
    Am auzit cum ca atunci cand ceasul ticaie la usa sau la geam stapanul casei moare. Se pare ca dupa moartea stapanului "moare" si ticaitul. Poate o fi adevarat, dar eu nu stiu ce sa zic Think
    Oricum, foarte interesant topic Agrement

Pasila
    Scriitor
    Scriitor

Mesaj Scris de Pasila la data de Dum 25 Aug 2013 - 12:37

Nu am stiut never de asa ceva, nu am auzit si nu mi s-a spus. 
    E ciudat Think Sarpe am avut o data pe langa casa, dar demult, o singura data am vazut. Nu e locul lor aici, in oras si nu prea am cum sa dau peste asa ceva.
    Cat despre ceas... nea. 
    Ciudat si interesant in acelasi timp Think Misto.

Acum este: Lun 27 Feb 2017 - 22:16