Contul membrilor cu numărul de mesaje postate (topicuri, comentari etc.) = 0, vor fi șterși de pe forum în următoarea săptămână.

Autori.

Distribuiti
    Irene.
    Moderator
    Moderator

Sex : feminin

Autori.

Mesaj Scris de Irene. la data de Sam 4 Mai 2013 - 14:29

Buna ^^
    Sunt curioasa care sunt autorii vosti preferati.
    Si cateva intrebari desigur *smile*

1. Care sunt autorii tai preferati?
    2. Ce carti ti-au placut?

Eu, eu Tongue

1. Stephenie Meyer
    2. Jackie Collins
    3. Sandra Brown
    4. Eloisa James
    5. Jo Beverley
    6. Mary Jo Putney
    7. Danielle Steel

Stephanie Meyer. Bineinteles ca faimoasa serie "Amurg" este una din preferatele mele. Am inceput sa citesc carti - din placere - cand am terminat -intr-o saptamana- seria Twilight. Povestea m-a atras - la inceput datorita filmului- dar cand am citit cartea ... a fost magic! Nu se compara deloc cu filmul. Este de un milin mai buna ca el. :3

Jackie Collins. Minunatele carti " Celebritate" si "Zeita razbunari" m-au cucerit Sunt absolut superbe! :3 poate vi se va parea nebunesc dar cartea " Celebritate" am citit-o de multe ori si cu mult timp in urma dar inca imi mai aduc aminte cateva secvente - cele care mi-aul placut- si stiu sa le spun cuvant cu cuvant . :3

Sandra Brown. "Confruntarea" si "Furtuna in paradis" au fost printre primele carti citite dupa Twilight. ^^ Felul ei de a scrie este unic. :3

Eloisa James. "Un sarut la miezul noptii" si "Atingerea dragostei" sunt niste carti exceptionale. Eloisa este o scriitoare buna, felul in care sunt scris si ideea sunt extraordinare! :3

Jo Beverly. "Mireasa fara voie" - pe care o citesc pentru a 3-a oara - este o carte interesanta si merita citita. :3

Mary Jo Putney. Seria " Destine noblile" este pur si simplu uimitoare! Cele 3 carti le-am citit de 2 ori. Nu ma satur de ele! Sunt ... magnifice! :3

Danielle Steel. "Luminile sudului" m-a cucerit. Felul in care este scrisa si ideea sunt magnifice! :3
    Pasila
    Scriitor
    Scriitor

Re: Autori.

Mesaj Scris de Pasila la data de Sam 4 Mai 2013 - 16:26

1- Kelley Armstrong:

Incep cu faimoasa serie " Foretele raului absolut". Sunt trei carti pe care le-am citit si recitit, atat sunt de grozave.
    A mai scris deasemenea si " Luna plina" si " A doua luna plina". Doua carti fabuloase pe care le-am citit de curand.

2-Nina Malkin:

Desigur " Blestemul din Swoon". Chiar acum o citesc si mi se pare fantastica [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] nu m-as mai desparti de ea.

3-Stephanie Meyer:

Ca si tine, Kira, am citit si eu seria " Amurg" dar inainte sa vad filmele. Si ai dreptate, nu se compara [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

4-L.J.Smith:

"Jurnalele vampirilor", am citit cartile si pot spune ca serialul e cu mult mai bun. Dar m-a atras ideea de jurnal, felul lor de a se descarca de sentimente scriind in jurnal si ideea de supranatural.

5-Charlaine Harris:

Am citit toate cele zece volume ale seriei " Vampirii Sudului" si m-a impresionat povestea lui Sookie si toata drama care se invarte in jurul ei.

6-Stephen King:

"Orasul Bantuit" , "Apocalipsa ", niste carti fantastice pe care chiar le recomand. Sunt tot in genul horror si sunt printre cartile mele preferate.

7-Clive Barker:

"Cartile Insangerate.", intocmai ca cele doua enumerate mai sus, sunt horror si superbe. As citi si reciti orice e scris de el.

8-J. K. Rownling

"Harry Potter" -sunt sapte volume:

1. Piatra Filozofala
    2. Camera Secretelor
    3. Prizonier din Azkaban
    4. Pocalul de Foc
    5. Printul Semipur
    6. Ordinul Phoenix
    7. Talismanele mortii

Cel mai mult mi-a placut a sasea " Ordinul Phoenix". Le-am citit pe toate inafara de a treia pe care n-o mai am si nu le gasesc pe net. Dar sunt super si merita vazute si filmele [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

9-Megan Crewe:

"Mai las-o moale cu fantomele", e geniala cartea. Adevarul e ca n-am terminat-o, dar nici mult nu mai am. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] E pur si simplu superba!

10-Becca Fitzpatrick

"Ingerul noptii" [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] Nu am nimic de comentat, dar daca ar fi dupa mine, ar trebui s-o cititi toti, chiar e o carte buna! [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

O sa ma limitez la zece, desi am cu zecile de autori preferati. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
    Mrs Anderson
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Mrs Anderson la data de Sam 25 Mai 2013 - 12:35

Autorii mei preferati sunt:

• Alexandre Dumas si Alexandre Dumas Fiul
    • Karl May
    • Jules Verne
    • E. Voynich
    • Georgescu Constantin

Cartile preferate scrise de ei sunt:

• Alexandre Dumas:Contele de Monte-Cristo:M-a emotionat mult, ba chiar foarte mult, poveste lui Edmond Dantes si drumul parcurs pentru a ajunge in secret Conte si de ai pedepsi pe cei ce l-au bagat in inchisoare pe nedrept candva. Mi-a mai placut mul si Cavalerul Reginei.
    • Alexandre Dumas Fiul:Dama cu camelii:Un roman de dragoste inedit pentru mine. Viata unei prostituate si amante a unui bogatas batran care se va lasa vrajita de un tanar. Am plans la sfarsit cand a fost atinsa de boala si a murit, mai ales pentru suferinta iubitului ei.
    • Karl May:Winnetou in Valea Mortii: Au fost momente in care radeam cu lacrimi de cel mai bun prieten al sau englez," Nas Intelept"Laugh. Cartea copilariei mele, pana acum, continui sa recitesc in unele momente cartea.
    • Jules Verne:
    • -In jurul Lunii:Michel Ardan, personajul meu preferat. Mi-a placut la nebunie starea sa vesela, mai ales partea cand a adus gaina in spatiu. A fost ciudat.
    • - 20.000 de leghe sub mari:Prima carte care am citit-o scrisa de el. Mi-a placut foarte, foarte mult.Am mai citit si altele scrise de el, dar astea sunt MINUNATE

• E.Voynich:Taunul: La cartea aceea am plans pur si simplu. Un tanar care ajunge ateu intr-un sfarsit, trecand prin greutatile vietii, dar platind cu viata fiind impuscat. Un tanar care invata sa iubeasca dar e nevoit sa renunte la dragostea lui... Ultimele versuri, scrise de autor cu ghilimele, sunt :"Sunt un fluturas usor, azi traiesc, maine-o sa mor...". Aceste versuri au redat foarte bine tot ceea ce a patimit tanarul. Cartea asta este una de suflet pentru mine. O RECOMAND TUTUROR.
    • Georgescu Constantin:Taina Pergamentului: Singura carte care o ador la el. Este vorba de niste tineri care doresc sa isi consruiasca o barca, dar la moara grecului, o moara parasita, gasesc un pergament vechi. La finalul actiunii in care incearca sa afle taina lui, afla ca este un Pergament care duce la un cufar cu un document de pe vremea lui A.I.Cuza, semnat chiar de el, ceea ce reda libertatea oamenilor de a face ce vor cu pamantul de acolo, de mai sus de Dunare. De aici vin amintirile povestite de bunicul lui Marin Modavu( unul dintre copii) despre omul care dorea sa corupa satul si sa fure tot pamantul. In fine, e mai mult de povestit, dar e foarte interesanta.

Sunt multi autori admirati de mine, dar cei pe care i-am enumerat au avut niste romane cu o influenta foarte mare asupra mea, cat si a personalitatii mele. M-am regasit in ele...

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Lun 24 Apr 2017 - 10:24