Contul membrilor cu numărul de mesaje postate (topicuri, comentari etc.) = 0, vor fi șterși de pe forum în următoarea săptămână.

I need normal

Distribuiti
    Pasila
    Scriitor
    Scriitor

Sex : feminin

I need normal

Mesaj Scris de Pasila la data de Dum 28 Apr 2013 - 12:47

Este un fic despre generatia anterioara din Naruto. Nu stiu exact cum e, dar e primul fic pe care l-am scris singura. Nu am mai postat fic-ul pe niciun alt site si acum, sa vad ce parere aveti.

Capitolul 1- Misiune de rank S

Ploua, ploua fara incetare! Si cat de nemiloasa cadea ploaia peste sat in dupa-amiaza aceea de duminica! Cu fiecare clipa care trecea, baltile cresteau si noroiul devenea tot mai gros. Cat de mohorat arata satul! Cu o seara inainte totul era scaldat intr-o mare de lumina: reclamele barurilor sclipeau pretutindeni, oamenii erau intr-o stare de veselie continua, cantand si dansand, sarbatorind ziua Hokagelui. Totusi, in ciuda ploii, grupuri razlete de vagabonzi hoinareau pe strazi deranjandu-i pe altii si neluand in seama oamenii ce ieseau nedumeriti pe geamuri si strigau la ei.

~ Kushina~

Ma ridicasem in capul oaselor incercand sa prind si ultimele farame de vis. Dar acesta se risipise…o camera intunecata… o voce ca de demon… o creatura mare cu blana rosie…Nu-mi aminteam sa fi vazut vreodata asa ceva. Nu avea rost sa ma gandesc acum la asta. Imi intind mana peste noptiera si dau drumul la radio suficient de tare cat l-ar putea face pe tata sa urce pana la mine in camera. Dar cum el nu este acasa, eram indreptatita sa fac exact ceea ce-mi place, dar nu mai voiam sa ascult muzica, l-am oprit si m-am gandit “ Si acum ce? “ . Dar tot ceea ce puteam face acum era sa astept. Sa astept ca murmurul picaturilor de ploaie sa inceteze. Numai ca, atunci cand ploua, imi imaginam ca toate necauzurile mele se pierd in acea clipa in care picaturile ating pamanatul. Mereu aveam cate un vis stupid. Cum ar fii…ca viata sa fie continuarea unei singure clipe. Iar acea clipa sa contina totul: sperante, vise, fericire, bucuria de a crede. Numai ca toate inceputurile au si un final, iar clipele se termina, se duc spre necunoscut. Aveam nevoie de vise. Pentru mine, visele sunt totul. Prieteni nu am, colegii sunt rai cu mine, echipa din care am facut parte nu a fost nici pe departe grozava. Nu eram deloc multumita de viata mea. Simteam ca-mi vine sa plang, eram singura si nimanui nu-i pasa.
    -Iar te smiorcai? s-a auzit o voce rautaciosa. Ma plictisisem de el, de vorbele sale care imi provocau si mai multa durere, dar vocea lui a rasunat iar in linistea incaperii. Minato m-a pus sa vin, eu te-as fi lasat aici, dar el spunea ceva despre prietenie si gunoaie…. si a spus ca vrea sa vi si tu in misiune. Hokagele l-a lasat sa aleaga cati jounnini vrea pentru o misiune speciala. Deci misca-te odata ca n-avem tim…
    L-am pocnit. Si i-am spus ca e un nesimtit si ca nu asa se vorbeste cu o fata. Nu a mai apucat nici sa-si termine propozitita pentru ca palma mea l-a atins rau si a zburat pe fereastra lasata larg deschisa. Nu era o idee rea sa ma duc intr-o misiune, nu aveam nici ce face acasa si nu aveam nici prieteni cu care sa petrec timpul. Mi-am luat rucsacul cu shurinkeuri si kunaiuri si am sarit pe fereastra. L-am radicat pe nesimtitul de Fugaku Uchiha de pe jos si am urlat la el ca e un retardat bun de nimic si nu e bine sa se puna cu mine.
    -Doar dute la poarta din Sud, va intalniti acolo. Spre bucuria ta, eu nu vin deci nu te mai ambala, a scuipat el cuvintele. M-am gandit sa nu intarzii si sa-l supar pe Minato, el nu merita asta, pentru ca as mai fi stat sa-l bat pe Uchiha pana sa implore iertare.
    ……………………………….
    Ajunsa acolo, l-am salutat pe Minato si m-am uitat sa vad pe cine a mai chemat: Hana Inuzuka, Yasuo Haruno si fratii Hizashi si Hiashi Hyuuga, gemenii enervanti de tacuti. Le-am spus si lor buna si am intrebat despre ce e vorba.
    -Este o misiune de rank S, a inceput Minato, vom merge in Satul Pietrei sa ajutam la prinderea unui membru Akatsuki foarte periculos. Shinobi ai lor sunt plecati in misiuni si nu fac fata grupului Akatsuki, sunt aliatii nostril si ii vom ajuta. Nu stim exact despre ce e vorba, dar vom fi foarte prudenti. Planul e sa ramanem impreuna, pentru moment, a mai spus el si a sarit pe o creanga.
    L-am urmat si m-am gandit de ce Al Treilea a ales jounnini de saisprezece ani pentru misiunea asta. Altii ar putea fii mai puternici decat o adunatura de adolescenti. Dar trebuia sa-mi pastrez gandurile pentru mine, in Satul Frunzei ordinele se respecta fara alte comentarii. Speram doar sa nu ajungem cu totii sa murim si ultimul moment petrecut in Konoha sa fie o plictisitoare zi ploioasa.

Legenda:

Hana Inuzuka – sora mai mare a lui Kiba
    Yasuo Haruno- tatal Sakurei
    Hizashi Hyuuga- tatal lui Neji
    Hiashi Hyuuga- tatal Hinatei
    Fugaku Uchiha- tatal lui Sasuke

Ultima editare efectuata de catre Kumiko-chan in Mier 1 Mai 2013 - 18:45, editata de 1 ori
    Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Re: I need normal

Mesaj Scris de Reeah la data de Dum 28 Apr 2013 - 21:21

Bună, draga mea! Mă bucur să văd un fic din partea ta, făcut doar de tine. Eii, sper că nu te îndoieşti de tine, deoarece, ceva făcut pentru prima dată doar de tine, a ieşit... superb! E un fic bun cu un început promiţător şi cu o idee genială. Rare sunt ficurile care să se bazeze pe generaţia trecută, mai sunt ficuri care se bazează pe trecutul din anime, însă nu aleg chiar generaţia aleasă de tine sau n-o prezintă astfel, deci ai făcut lucrurile foarte originale.
    Mie-mi place la nebunie, ai o descriere uşoară, nararea este pe gustul meu, iar dialogul este măsurat şi de calitate, însă nu uita că întotdeauna este loc de mai bine.
    Ai avut şi greşeli, dar puţine şi nu foarte grave, se vor corecta în timp. De abia aştept să văd evoluţia acţiunii din ficul tău, m-ai făcut tare curioasă, iar începutul este unul foarte bun! Spor la scris şi multă inspiraţie! <3
    Pasila
    Scriitor
    Scriitor

Mesaj Scris de Pasila la data de Mier 8 Mai 2013 - 23:06

Capitolul 2-

Ma uitam fara tinta in fata mea sarind din creanga in creanga, devenise deja o actiune mecanica. Rafale de vand imi bicuiau fata rosie de la frig si nori vestitori de ploaie se apropiau. Daca vreuna dintre crengi ar fi rupta, probabil m-as pravali in jos fara sa-mi dau seama. Ma gandeam cum o sa ne descurcam. Eram sase jounnini si nu ne permiteam sa murim nici unul. O misiunea de rank S e atat de periculoasa, incat nici cei din ANBU n-ar fi siguri ca ar scapa cu viata. Ma temeam de siguranta celor ce erau cu mine, netrecandu-mi prin minte ca si eu sunt in acelasi pericol. Am sarit intr-un luminis si am i-am anuntat ca ar fi bun un moment de pauza. Sa ne odihnim la caldura unui foc. Cand vom ajunge in sat vom avea nevoie de energie. Numai ca propunerea mea n-a fost acceptata si a trebuit sa continuam. Ma intrebam de ce erau toti asa grabiti. Stiu ca era prima lor misiune de rank S, dar eu nu asteptam nerabdatoare momentul asta. Mi-am dorit mereu sa am o viata normala. Plictisitore, dar in siguranta. Sa devin un ninja a fost ultima dorinta a mamei, si nu am putut sa nu i-o respect. Voia sa ma pot proteja, sa pot sa-mi port de grija. Dar acum eram un bun ninja si nu mai aveam nevoie de toate astea. Imi doream sa fiu o fata banala, o obsedata de haine sau de manichiura perfecta. Doar ca eu eram…. diferita.

-Kushina! In spate!s-a auzit vocea panicata a lui Minato. Nu aveam timp sa ma intorc si sa vad ce e in spate, am facut o inlocuire in graba si am lasat un bustean in locul meu. M-am intors dintre funzele in care eram acum si m-am uitat sa vad cine era. Numai ca….ceea ce am vazut… nu mai voiam sa vad. Era ingrozitor. Era un cosmar, ceva ce nu mai vazusem, ceva in legatura cu care simteam ca e rau. Simteam ura in aer, prietenii mei nu pareau sa se miste, nici macar sa respire. Mi-am intors privirea in alta parte si am sarit neuitandu-ma la ceea ce ma astepta. Numai ca trupul meu a atins pamantul, niciun alt corp. Acea aratare…speram sa fi disparut pentru totdeauna, dar simteam ca nu era ultima data cand aveam s-o vad.

Mi-am auzit numele strigat a doua oara, de aceeasi voce. Minato se apropia de mine prudent. Mergea incet, parca cazut pe ganduri. M-am ridicat fara sa-i dau ocazia sa imi intinda mana. Mi-am scuturat hainele si am sarit din nou pe o creanga fara sa spun nimic. Pur si simplu, nu simtem altceva decat suprindere. Eram uimita de ceea ce tocmai se intamplase si nu voiam sa vorbesc despre asta. Nu aveam nevoie sa i se faca cuiva mila de mine, ma descurc perfect si singura! Ceilalti m-au urmat fara sa scoata vreo vorba. Probabil se gandeau, ceea ce tocmai vazusem…era foarte periculos si grav. Trebuia anuntat Hokagele si probabil si ceilalti Kage. Acea monstrozitate…putea insemna sfarsitul lumii ninja. Dar trebuia sa ne abandonam misiunea ca sa dam aceasta veste sau sa asteptam s-o terminam? Intrebarea asta ma teroriza, si voiam sa aleg cea mai buna varianta. Voi trimite un om in sat, trebuia sa fie vreo asezare omeneasca in apropiere. Voi scrie ceva si il voi sigila, sa nu se poata afla decat de cei din ANBU ai Konohei. Asta era inceputul sfarsitului pentru noi. Stiam eu, banuiam ca misiunea asta va fi defapt “ Misiunea imposibila”. Ma blestemam si ma uram pe mine insami pentru ca am fost de acord. Deloc inteleapta si mai putin inpirtata decizie.

Ei bine Reeah, ma bucur ca-ti place! Chiar e bine sa stiu asta Sper ca o sa-ti placa si capitolul asta.

Ultima editare efectuata de catre Damaris in Sam 11 Mai 2013 - 12:27, editata de 1 ori
    Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Mesaj Scris de Reeah la data de Sam 11 Mai 2013 - 9:32

Buna, scuze de intarziere, dar mama a varsat apa pe tastatura, iar acum o folosesc pe cea virtuala. Nu mai folosi un size atat de mic, deoarece mi mi-a fost greu sa citesc. Oare ce a vazut Kushina? Si de ce era asa speriata? Si de ce n-a descris ce-a vazut? Astept capitolul urmator, spor la scris si multa inspiratie!
    Ella ♣
    Moderator
    Moderator

Mesaj Scris de Ella ♣ la data de Joi 11 Iul 2013 - 10:35

Fic inchis la cererea autoarei. Cand vrei sa il redeschizi, un pm si se rezolva. ^-^

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Mar 23 Mai 2017 - 11:59