Origini

Distribuiti

Miss Ignorance
    Membru
    Membru

Sex : feminin

Origini

Mesaj Scris de Miss Ignorance la data de Joi 11 Apr 2013 - 0:27

Astăzi, când eram în cantină, vorbeam cu Elisa, una dintre cele mai bune prietene, despre Florence. Cum ca Flo ar fii de origini irlandeze pentru că e roşcată, are ochii verzi şi este foarte înaltă. Maryleidy, cea mai bună prietenă a mea, nu înţelesese ce spusesem despre irlandezi. I-am repetat dar nu a inteles nici atunci ce voiam să zic şi i-am făcut o comparaţie, cum că un irlandez nu o fii ca un sud-american (Doar n-or avea pielea albă si părul roşu natural, fiind sud-americani pana in maduva oaselor. Adică neavând origini nord-europee)
    Ea a spus ca in Santo Domingo există un oraş plin cu oameni ca şi irlandezii. Dar punctul este că nu pot fii 100% sud-americani. Or avea străbuni din Europa, nu?
    Mă rog... Că după m-am certat cu ea pe tema asta, e partea a-doua. Eu vreau sa ştiu, voi ce parere aveţi???
    Meow

Kira, nu-i deloc vorba despre Florence.... E doar un exemplu>.<

Ultima editare efectuata de catre Spectrum°*° in Mier 17 Apr 2013 - 0:25, editata de 1 ori

Mrs Anderson
    Membru
    Membru

Re: Origini

Mesaj Scris de Mrs Anderson la data de Vin 12 Apr 2013 - 19:33

Buna, draga mea.
    Mi se pare un subiect interesant de conversatie. Pai, ce as putea sa iti spun... Ce trebuie sa stii, si cred ca stii, este faptul ca America( si de Nord si de Sud si Centrala) este o tara plina cu migranti europeni, precum si asiatici care au venit in America prin stramtoarea Bering. Acum poate ca Flo s-a nascut in Irlanda sau are origini. Daca ea vorbeste de Santo Domingo ca oamenii ar avea aceleasi trasaturi, oare nu o fi tot migranti? Adica tot de origini irlandeze. Acest lucru poate ca ea nu il stie.
    Cei mai multi migranti in primele secole de cand s-a descoperit America au fost englezi si portughezi/spanioli, iar mai putin francezi, germani, etc, oricum s-au gasit destui. Limba engleza america provine din limba engleza clasica, Marea Britanie. Probabil ca in Santo Domingo locuiesc oameni ce se trag din aceste origini, nu este exclus faptul ca ar fi Flo de acolo, dar conform celor de mai sus, este de origine irlandeza.
    Sper si eu, tu stii mai bine [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

Miss Ignorance
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Miss Ignorance la data de Sam 13 Apr 2013 - 17:55

Pai ma bucur ca esti deacord cu mn Dar Florence este irlandeza din Irlanda:)) Nu are nici o treaba cu Republica Dominicana. Ori si cum cei care erau in america inainte de columb, nu erau in nici un caz roscati!Laugh

Mrs Anderson
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Mrs Anderson la data de Sam 13 Apr 2013 - 18:19

Exact, draga, eu doream sa exemplific putin parerile amandurora, adica si a prietenei tale in legatura cu statul Santo Domingo, care este American. Nu te ingrijora, stiu ca Flo este de origine irlandeza [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]si da, sud-americanii nu sunt 100% sud-americani, caci provin din europeni si o parte din asiatici.
    Totusi ma incanta ideea ca discutia voastra mi-a amintit de istorie si geografie, de relatiile ce au existat si de migrantii europeni si asiatici in America, uite ca nu toti copiii vorbesc numai de Metin
    [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
    Ah, da am uitat. Draga mea, eu vorbeam de Marea Britanie toata, adica si cu Irlanda. Deci de asta am spus " englezi ", m-am referit si la cei din Irlanda, si de Tara Galilor, si de Anglia, si de Scotia. Sper ca nu ai inteles gresit ce am spus in primul comm [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]Scuza-ma daca am fost neclara [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

Acum este: Mier 1 Mar 2017 - 21:59