Contul membrilor cu numărul de mesaje postate (topicuri, comentari etc.) = 0, vor fi șterși de pe forum în următoarea săptămână.

Cartea sau filmul?

Distribuiti
    Irene.
    Moderator
    Moderator

Sex : feminin

Cartea sau filmul?

Mesaj Scris de Irene. la data de Mier 27 Mar 2013 - 8:44

Buna dragilor!
    Eu si mama avem cateva contraziceri legate de carti si de filme ... Ea alega cartile, nu fimele zicand ca in carti, totul este mai amplu, pe cand il filme taie cateva momente. Are dreptate. Si eu prefer cartile uneori, dar de cele mai multe ori prefer filmele. Este adevaarat ca atunci cand citesti o carte ai alta senzatie, este diferit fata de a vizionat un film. Nu numai ca iti dezvolti din vocabular si-ti rezolvi din problemele cu cititul - pentru ca uni copii inca au probleme de genul asta - dar iti imbogatesti si felul de a scrie, de a te exprima ... Acum, depinde de carte si de film. Daca cartea nu mi se pare interesanta si ma uit la film si este un actor/actrita de care-mi place logic ca ma uit si-mi schimb parerea Laugh Exemplul meu cu cartile Twilight. In film imi plac actorii, daca as fi citit inainte cartea nu cred ca imi placea, sau daca avea alti actori. Sigur mas fi uitat doar la jumatate din prima parte ...

Voi da un edit dupa ce vin de la liceu.

Voi ce credeti? Ce ati alege? :">
    Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Re: Cartea sau filmul?

Mesaj Scris de Reeah la data de Joi 28 Mar 2013 - 20:14

Hm, interesant topic, Kira.
    De multe ori am preferat cartea deoarece consider că nu filmul te ajută să-ţi dezvolţi imaginaţia. Citind îţi dezvolţi vocabularul, înveţi să te exprimi mai frumos şi mai matur şi nu te faci de ruşine atunci când eşti pus să citeşti ceva în faţa unei mulţumi cu voce tare. Regret foarte mult că, de când am fost mică, n-am citit de la bun început intens pentru că am pierdut multe. Am găsit atâtea cărţi frumoase şi atâtea titluri care mă atrag, păcat că vin nenoricitele astea de simulări şi trebuie să mă pregătesc pentru ele.
    Acum, când vine vorba de nişte cărţi cu limbaj mult prea complicat, pe care nu le înţeleg de la vârsta asta, aş fi tentată să văd filmul mai întâi. Sau dacă aţi dat de vreo carte pe care, pentru a o înţelege, trebuie să reciteşti de două ori câte un capitol, tot filmul l-aş vedea primul. Chiar dacă aş vrea, nu pot înţelege orice, chiar am unele momente când mă duc să caut DEX-ul pentru că nu înţeleg un cuvânt. Laugh Dacă aş da de o astfel de carte, n-aş ezita să nu văd filmul mai întâi. Plus că noi în timpul lecturării unei cărţi, ne imaginăm personajele într-un anumit fel, poate fără a respecta descrierea oferită de autor, iar când vezi filmul, deja ai aspectul acela al actorilor, care sută la sută nu se potriveşte cu ceea ce ţi-ai imaginat tu. După ce ai citit o carte şi vezi filmul, nu mai este atât de interesant, deja ştii ce se întâmplă - ar fi palpitant şi filmul doar dacă ai făcut o obsesie nebună pentru carte - poate deveni plictisitor. Mie de exemplu mi s-a întâmplat. Mi s-a spus şi că nu este recomandat să vezi filmul înainte de a citi cartea pentru că n-o să mai poţi avea aceeaşi satisfacere după terminarea lecturării, însă mie mi se pare acelaşi lucru.
    Clar, în cărţi lucrurile sunt mult mai detaliate, mai explicate, ai toate detaliile. Filmele chiar schimbă lucrurile şi te derutează mult. Smile Eu una prefer fimul pentru argumentele date prima dată.
    Nywa
    Nou venit
    Nou venit

Mesaj Scris de Nywa la data de Dum 31 Mar 2013 - 23:07

Acum depinde de preferinta, fiindca pot sa iau trei filme si trei carti, unde voi spune ce varianta prefer. First: The lord of the rings - carte vs. film => Prefer filmele, fiindca cartile sunt prea amanuntite si nu am - ma refer la mine personal - rabdare sa le citesc. E prea detaliat, pe cand filmul scoate esenta din carte si de aceea la acest tiltu, prefer filmul decat cartea.
    Second: Star Wars: Attack of the clones - carte vs. film => le prefer pe ambele, fiindca ambele sunt la fel de incitante si de amuzante. Intr-adevar, unele replici sau scene nu apar in film si sunt in carte sau vice-versa, dar imi plac ambele.
    The Third: Eragon - carte vs. film => Aici prefer mai mult cartea decat filmul. Nu pot sa spun ca filmul e prost sau ceva de genu, dar e prea restrans si nu se respecta multe chesti, cum ar fi in carte.
    Aceasta a fost opinia mea, fiindca mai exista cand nu iti place nici cartea si nici filmul sau iti plac amandoua, depinde de gusturi.
    Makino
    Inactiv
    Inactiv

Mesaj Scris de Makino la data de Joi 25 Apr 2013 - 9:40

Amandoua Laugh Prefer sa citesc si sa-mi imaginez eu prima data totul....dar apoi imi place sa vad si un film. Nu sunt filme la toate cartile pe care le-am citit, dar daca ar fi sa aleg intre carte si film cu siguranta as alege cartea. Inspira mai multe sentimente decat un film. E parerea mea. Si mai cred ca o carte ajuta la imbogatirea vocabularului, sunt foarte multi inculti in ziua de azi, si sunt si unii care vin la scoala dar tot nu stiu nici sa citeasca bine sau sa spuna tot alfabetul. La mine in liceu nu se intampla, dar cand eram in generala daca spuneam ceva de vreo carte mi se aruncau cu totii in cap.
    Mrs Anderson
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Mrs Anderson la data de Joi 2 Mai 2013 - 14:50

Amandoua.
    Daca vine vorba de romane sau carti interesante, cunoscute sau folositoare e normal ca le citesc. Imi realizez propriul film ce se ruleaza in mintea mea, singura imi creez personajele dupa indicatiile naratorului si imi place.
    Urmaresc si filme cu continuturi din romane, dar daca as avea nevoie de acel roman, il citesc sigur, nu ma apuc sa ii povestesc filmul unei persoane. Dar imi plac ambele, deoarece in filme este si multa actiune, poate chiar mai multa decat in cartea respectiva.
    Căpşuni
    Inactiv
    Inactiv

Mesaj Scris de Căpşuni la data de Joi 2 Mai 2013 - 18:53

Cărţile sunt prieteni reci, dar siguri. Mare dreptate avea Victor Hugo cand spunea aceste vorbe. In viata m-am intanlit cu persoane care spuneau "cand oamenii te tradeaza cartea te consoleaza", nu am inteles aceste cuvinte pana cand nu am fost tradata. Eu sunt una din acele persoane cu imaginatie zero, poti sa imi descri mama ca eu nu stiu despre cine este vorba, de aceia imi este "greu" sa citesc, de obicei cand termin un roman care imi place i-au o foaie de hartie si un pix si scriu tot ce am inteles apoi o recitesc, ca mai apoi cand am terminat de citit a doua oara sa imi dau seama ca este mult mai interesanta. La orce ora din zi si din noaptea m-ai intreba ce carte prefer as spune ca cele de psihanaliza, mai ales tot ce inseamna Sigmund Freud, este greu de ales ceva anume de la el dar de preferat Nevroza si psihoza si Psihopatologia vietii cotidiene, chiar le recomand. Am vazut doar o singura persoana pe aici care stie de existenta lui. La filme nu imi place nimic deoarece nu imi da nici o emotie, nimic care sa imi capteze atentia. Recunosc ca un singur film ma facut sa "imi piste pielea" acela fiind Trei metri deasupra cerului, dar doar prima parte a fost interesant, a doua ma dezamagit total.
    Si as putea sa ma contraz cu argumente clare cu orcine ca o carte este un univers paralel fata de film. Totusi sunt multe persoane care sunt ocupate sau pur si simplu nu vor sa citeasca, li se pare o pierdere de timp ceea ce ma enerveaza la culme. Si asa ajunge generatia noatra de rahat, ca nu punem mana pe carte. Facebook-ul este noua scoala,carte,umarul pe care plangi:)) si cand spun asta chiar le plang de mila celor care prefera sa isi puna diferite statusuri ca stare si daca ii intrebi cine a scris acel citat se fac ca ploua. Bun am cam deviat de la subiect, dar imi vine sa le strang gatul tuturor celor care prefera reteaua de socializare in locul unei foi plina de sentimente si miros de cerneala.
    Cam atat am avut de spus, deci cartea bate filmul:)) si daca intrebi orce om cu capul pe umeri acelas lucru va raspunde.
    "Cărţile sunt cărăuşii civiizaţiei. Fără cărţi, istoria e mută, literatura nu are glas, ştiinţa paralizată, iar gândirea şi meditaţia suspendate." Barbara Tuchman
    Diana Andrada
    Nou venit
    Nou venit

Mesaj Scris de Diana Andrada la data de Lun 17 Iun 2013 - 18:56

Amandoua Smile.
    Imi place sa citesc povestea pentru ca este mai detaliata. Imi place sa imi imaginez personajele si actiune (desi nu am prea multa imaginatie Sad Sad Sad ). Iar la filme imi place sa ma uit, sa vad lucrurile din perspectiva altora, desi, de obicei filmele nu sunt la fel ca si cartila dupa care s-au facut, de multe ori iau informatii si detalii( si mie imi plac si acelea). Dintre ele doua as alege clar cartea. Big smile Big smile
    Pasila
    Scriitor
    Scriitor

Mesaj Scris de Pasila la data de Lun 17 Iun 2013 - 20:39

Cartea. Imi place mai mult sa-mi folosesc eu imaginatia decat sa vad actiunea prin ochii altora. Prefer sa citesc, ca sa-mi pot da seama de fiecare amanunt care poate in film nu poate aparea. Cu ajutorul cartii imi imbogatesc si imaginatia,dar nu pot spune ca nu mi-ar placea sa vad si filmul mai apoi.
    Laav^^
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Laav^^ la data de Lun 24 Iun 2013 - 13:53

Amândouă, deşi înclin mai mult spre cărţi deoarece atunci când citesc o carte îmi imaginez acţiunea, personajele şi tot ce e descris în aceea carte. Parcă atunci când citesc îmi imaginez mai multe categorii ale sfârşitului-fericit, trist, tragic, etc. - , dar aşa din film aş înţelege mai repede şi mult mai explicit. Dar consider că e mult mai bună cartea, e mult mai detaliată, îmi îmbogăţeşte vocabularul-deşi n-am foarte mult timp alocat cititului - , oricum aş alege o carte clar.  Sunt mult mai detaliate şi mult mai frumoase decât filmele, uneori sar şi peste câteva chestii, aşa că aleg cartea. Smile
    Rose
    Moderator
    Moderator

Mesaj Scris de Rose la data de Lun 5 Aug 2013 - 22:14

Bună.
    Trebuie să recunosc că până acum câţiva ani nici nu mă gândeam să citesc. Eu eram cea care prefera filmele în locul cărţilor. Mi se părea cel mai simplu, mai ales că eu nu citesc orice. Dacă nu are dragoste nici prin cap nu îmi trece să deschid cartea respectivă, ca să nu mai zic că eu nu citesc poveşti vechi. Însă acum totul e diferit. Acum prefer cartea în locul filmului. În carte e mai detaliat şi îţi stimulezi imaginaţia. De asemenea există şi o altfel de conexiune, mai specială, atunci când ţii o carte în mână decât atunci când te uiţi la un film. Spre exemplu, eu, atunci când citesc ajung să fiu eu personajul şi povestea mi se pare mult mai interesantă, pe când filmul nu îmi oferă această oportunitate.
    Eu am citit şi seria The secret circle şi am urmărit şi serialul. Pot spune cu mâna pe inimă că nu au nici cea mai mică tangenţă. Au la bază doar ideea unui sabat de vrăjitori, căci în rest este total diferit. Oricum mi-a plăcut să le urmăresc pe ambele şi nu regret.

Kira, legat de Twilight. Am văzut filmele şi mi-au plăcut. Din păcare nu am apucat să citesc şi cărţile, dar sper că o voi face. Sunt chiar curioasă să văd cum diferă cele două.

În orice caz, în momentul de faţă, aleg cartea.
    Lexa
    Inactiv
    Inactiv

Mesaj Scris de Lexa la data de Vin 9 Aug 2013 - 21:35

Mereu am preferat cărțile și sunt foarte critică cu filmele inspirate din acestea. Foarte puține ajung să-mi placă. De asemenea, nu-mi convine când schimbă momente foarte frumoase.
    Oricum, nu zic că filmele nu-mi sunt pe plac. Ba chiar le urmăresc foarte des. Însă, dintre cele două, am spus deja ce aleg. 
    Trilogia ”The Hunger Games”. Volumele incredibil de frumoase, la fel și filmul. Abia îl aștept pe al doilea.
    ”Twilight”. Ador seria și filmele la fel.
    ”Vampirii Sudului”. Ei bine, aici am o problemă și cu una și cu cealaltă. Este slăbuță, de un 8, cam așa, iar filmul de mult mai puțin.
    Andrada :*
    Inactiv
    Inactiv

Mesaj Scris de Andrada :* la data de Sam 24 Aug 2013 - 18:57

De multe ori eu aleg cartile, imi place sa imi imagnez tot ce se intampla in acea carte in timp ce citesc, apoi ma uit la film pentru a vedea daca viziunea producatorului este aceeasi cu a mea. Uneori in filme este nevoie sa grabeasca lucrurile care se pe trec in carti, iar din aceasta cauza se omit unele detalii,care par nesimnificative.

Mai demult nici nu imi placea sa citesc, dar acum ador sa fac acest lucru, uneori citesc orice imi pica in mana.plus ca cititul are si o parte buna, imbogateste vocabularul, iar un film nu poate face acest lucru.

Acum este: Vin 24 Mar 2017 - 17:58