Contul membrilor cu numărul de mesaje postate (topicuri, comentari etc.) = 0, vor fi șterși de pe forum în următoarea săptămână.

Distribuiţi
Vezi subiectul anteriorIn josVezi subiectul urmator
Irene.
Moderator
Moderator
Sex : feminin

Alcool-ul

la data de Sam 10 Sept 2011 - 14:28
Hey.Am deschis acest topic sa va aflu parerile despre alcool.
Mie una mi se pare o prostie sa bei in nestire ca asa iti vine tie .
Ok.Bei la ceva important un pahar dar nu in fiecare zi cum fac altii.
Nu m-am atins niciodata de alcol si nu o voi face.Nu am de gand sa imi ratez viata.
Voua cum vi se pare alcolul?Adica beti?[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Suportati oameni care sunt beti manga ?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ?

Ce raspunsuri aveti pentru aceste intrabari?
▣ кєиич-cнαи♥™
Membru
Membru

Re: Alcool-ul

la data de Sam 12 Noi 2011 - 9:50
Nu sunt de acord cu achool-ul . Mai beau cateodata cate o bere , dar doar la ocazii sau o gura/pahar pe luna , maxim ! Nu sunt o fana a alchool-ului si nici nu voi fi . Stiu perfect care sunt urmarile si a-si spune eva dar este o problema de familie si imi este cam rusine , deci mai bine nu spun .
Deci inca odata , nu sunt de acord si nici nu voi fi .
Diamond Sky A.D.
Nou venit
Nou venit

la data de Dum 1 Ian 2012 - 14:42
Eu inteleg... Think O problema ce trebuie rezolvata la timp.
Este este, cea a inimii si a ficatului.
Aici nu stiu...
Da, la dezalcoolizare.
Poi... Din cate stiu din reclame, cu plasture dintr-ala.
Ehm... Nu stiu, nu sunt alcoolista Laugh Cred ca da, daca cel in cauza depune efort in a scapa de aceasta "boala".
Ehm... aici nu ma pricep in a explica...
Think Cred ca cei care au un comportament neadegvat.
Da, ai putea, daca ai avea probleme cu bautura. Incetul cu incetul, reduci din ea, pana vei ajunge sa bei doar la nu stiu ce ocazii...Cel putin eu asa as face.
Nu cred
Un paharel de palincutza odata pe zi, daca esti la sat si iubesti bautura.
Nu!
----
Nu! Deloc!
Rose
Moderator
Moderator

la data de Lun 6 Aug 2012 - 21:14
Să vedem şi părerea mea.
Ok, sunt sigură cu absolut toţi au băut măcar odată în viaţa lor alcool şi unii poate chiar s-au îmbătat [gen eu, dar eram mică]. Este ceva normal să bei câte un pahar de vin la masă, nu îţi dă nimeni în cap pentru aşa ceva. Ba chiar mai mult, unii medici spun că vinul este foarte bun pentru sănătate şi este recomandat, dar atâta timp cât îl bei cu cap.
Ok, cu toţi se îmbată măcar odată, dar dacă deja te îmbeţi zi după zi, aunci e o problemă. Unii se lasă conduşi de pahar, cand ei trebuie să conducă. Cred că dacă te îmbeţi uiţi de probleme, dar nu e aşa. Ba chiar mai rău faci.

Da, alcoolismul este o boală. O boală mintală, e un drog pentru acele persoane care dau în această patimă a băuturii. Nu, alcoolismul nu se moşteneşte. Fiecare cu viaţa lui.
Normal că alcoolismul poate fi vindecat. Cel mai bun medicament este voinţa şi acolo trebuie o voinţă de fier, dar şi multă susţinere din partea celor apropiaţi. Pentru că altfel nu o să reuşească să scape de acest viciu.
Normal că o femeie însărcinată poate să consume alcool. Nu ia interzis nimeni acest lucru. Şi dacă este consumat cu grijă şi cu moderaţie atunci nu are nici un efect negativ asupra copilului.

Niciodată nu mi-au plăcut femeile/ fetele bete. Acest lucru este foarte urât, de-a dreptul oribil. Să vezi o fată beată pe stradă, o fată care, ea, ar trebui să fie un model, o adevărată domnişoară. E oribil ca o fată să coboare aşa jos. Eh, barbaţii şi alcoolul, asta din vremurile vechi era ceva normal. Dar femeile, asta e ceva recent.

Eu nu prea suport oamenii beţi. Mereu scot doar prostii pe gură şi nici că suport acel miros *yuck*. Nu îmi plac acele persoane şi mereu evit să discut cu ele, ba chiar pot deveni agresive-că atunci nu mai gândeşti liber. Ai impresia că tot ce e rău a dat năvală la tine şi că toţi îţi sunt duşamani.
Însă cu toate astea, există o singură persoană care e o excepţie şi anume: bunelul meu de pe tată, Dumnezeu să îl ierte. Ştiu clar că mereu era drăguţ cu mine, dacă era beat el se comporta cu mine ca şi când ar fi perfect treaz şi nu aveam nici o problemă să vorbesc cu el. Aveam încredere în el să mă ducă pe cal cu toate că băuse. Şi eu eram singura persoană cu care se comporta aşa, nici cu tata nu era aşa-doar cu nepoţica lui mică :x

Aceasta este părerea mea.
Mrs Anderson
Membru
Membru

la data de Vin 19 Apr 2013 - 18:43
Eu inteleg un pacat de care multi ar trebui sa se lase. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Da, mai ales daca devii dependent. Esti ca si dus! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Nu stiu sigur daca este obligatoriu, dar cunosc persoane care au " transmis " asta copiilor si este foarte rau, pentru ca mai mult este un obicei si copiii ce vad...asta fac!

Da normal, exista anumite centre de reabilitare si pentru alcoolisti.

Plasture de ala... doar pe acesta il stiu, am vazut la TV [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Habar nu am, nu cunosc oameni care sa se fi vindecat cu asa ceva... nici macar nu au incercat.

Pai... daca are probleme cu alcoolul eu consider ca da.

Daca este vorba de adolescenti, probabil ca cei care sunt mai rebeli si care vor sa lase o impresie asupra celorlalti( aroganti). Daca este vorba de o persoana care a suferit si isi gaseste alinarea doar in cateva pahare, mi-e mila de aceasta.

Nu neaparat, poate la o ocazie speciala merge un paharel, dar doar atunci!!!

Eu sper ca da, habar nu am! Nu am avut nici o situatie de genul...

Cum am zis, un pahar la o ocazie speciala.

NUUUU!

Cred ca la femei e mai grav, sunt mai sensibile. Barbatii beau tot timpul cand sunt cu prietenii si nu au nimic!

Eu cred ca nu.
Black Monster
Nou venit
Nou venit

la data de Vin 19 Apr 2013 - 23:11
Ce intelegem prin alcoolism ?
Persoane care cam exagereaza cu bautul, dar nu toti...
Este alcoolismul o boala ?
Cred..
Se mosteneste alcoolismul ?
Da! Laugh
Poate fi alcoolismul vindecat ?
Nu...in cazul meu nu prea.
Exista medicamentatie pentru alcoolism ?
Nu stiu
Tratament impotriva alcoolismului - functioneaza ?
Nu functioneaza...cel putin eu asa cred.
O persoana care are probleme cu alcoolul este neaparat alcoolica ?
Nu neaparat...
Ce tipuri de persoane au inclinatia spre a deveni dependenti de alcool ?
Depinde...cei care vor.
Daca am probleme cu bautura nu pot doar sa reduc consumul de alcool, fara sa ma opresc definitiv ?
Sigur...se poate acest lucru, dar asta doar daca vrei.
Daca un alcoolic nu vrea sa primeasca ajutor, este vreo posibilitate sa-l tratam ?
Nu...daca nu vrea, nu se lasa.
Care este cantitatea medie de alcool ce poate fi consumata ?
Depinde de persoana...in cazul meu 1 sticla de bere este de ajuns...nici nu am baut mai mult si nici nu pot sa beau mai mult.
Este sigur sa bei in timpul sarcinii ?
Nu!!!!
Alcoolul in corpul unei femei VS. in cel al unui barbat ?
Nu stiu...ambele! Bere
Alcoolul este bun pentru inima ?
Nu este bun, dar mnah...
Pasila
Scriitor
Scriitor

la data de Lun 13 Mai 2013 - 19:25
Eu nu am nimic impotriva alcool-ului Neutru Nu am incercat niciodata si nici nu vreau in viitorul apropiat. Dar am cu adevarat o problema cu oamenii care beau in exces, imbatandu-se si reactionand urat, agresiv, injurand si asta chiar nu ajuta pe nimeni. Nici pe ei si nici pe cei din jur, familia, prietenii, cunostintele in general. Mi se pare o porcarie sa vrei sa te imbeti cu gandul ca vei uita de probleme. Am de asemenea o grava problema si cu barbatii care beau in exces si au familii acasa. Copii sunt tratati urat si raman cu amintiri care poate nu mai pot fi uitate, sotiile lor sunt batute, poate, sau injurate. Nu stiu multe despre asta, sincer. Deci nu voi raspunde la intrebari, am spus numai ce stiam.
Eris
Inactiv
Inactiv

la data de Joi 28 Iul 2016 - 22:07
Sincer nu pot spune ca am o problema cu alcoolul ci cu cei care devin dependenti de ea. Cred ca aproape toti am pus gura odata pe alcool din curiozitate. Eu una urasc bauturile tari si nici cu berea nu ma impac. Imi place vinul dar numai sec si mai mult de maxim un pahar nu beau si ala odata la cateva luni. Prefer mai mult bauturile dulci, iar mai prefer coniacul.
Rainy Rose
Inactiv
Inactiv

la data de Joi 28 Iul 2016 - 22:48
Eu una nu am o efectiv o problema cu alcool-ul ci cu persoanele care se imbata., plus ca consumul in mod excesiv duce la ciroza si alte boli dubioase, asta pe langa burta de bere. Mi se pare trist, degradant si dezgustator. Ar fi o exagerare sa spun ca atunci cand vad o persoana beata mi se face mila, din contra, mai tare ma enervez. Atunci cand cineva se imbata nu numai ca se pune pe el intr-o situatie pericol, si de ce nu in pericol, in fuctie de situatie, dar ii trage si pe altii cu ea. Been there twice si de fiecare data am trecut repede peste "vai, saraca/ul" si imi venea sa le dau palme.

Personal nu imi place nici la gust, indiferent cu ce il amesteci, taria se simte si ma stramb ca toate alea. Daca se intampla totusi sa beau ceva - sangria sau cocktail-uri slabe - pot sa stau si doua ore cu paharul in mana si nu il termin Laugh. Ca sa nu mai zic de toata chestia cu "Hai, bea si tu un pahar de *insert alcoholic dring here* ca e fun, sa te mai destinzi". Say what? Mi se pare un mare BS, nu avem nevoie de alcool ca sa ne distram. Da, stiu ca unele persoane au, da mi se pare absurd sa iei asta ca pe o regula, iar cei care nu beau sa fie priviti ciudat ca niste neadaptati care nu vor sa se integreze. Again, been there. Nu vreau sa generalizez, dar am vazut ca atunci cand esti intr-un gruop de persoane care se cred "cool" cam asta e atitudinea si mi se pare deplasata si lipsita de respect pentru persoana care nu consuma alcool. *cough*Rant over*cough*

Rose<3 a scris:Ok, cu toţi se îmbată măcar odată
    Aici o sa te contrazic, Rose, pentru ca generalizezi si nu toata lumea e la fel. Asa cum am zis mai sus, cum nu este o regula sa bei ca sa te simti bine, asa nu este o regula ca oricine sa se imbete macar o data. Fiecare face propriile alegeri, iar o persoana care nu ii place alcool-ul sau care nu a pus niciodata gura pe alcool si nici nu vrea sa puna, nu se va imbata pentru ca are vointa, taria de caracter si principiile dupa care se ghideaza si care nu o vor lasa sa faca asta, cel putin in teorie. Desigur mai sunt si unele cazuri extreme si particulare, dar asta e altceva Laugh.

Okay, ma opresc pana nu incep sa o dau intr-un alt rant Laugh.
Inque~
Nou venit
Nou venit

la data de Joi 28 Iul 2016 - 23:35
Eu am o mare problemă cu alcoolul şi îmi repugnă oamenii cărora le place să bea, indiferent că în prezent beau mult sau nu, pentru că ştiu că pe viitor o să dezvolte acest obicei.
Eu personal nu beau pentru că nu îmi place senzaţia de alcool care îmi arde calea digestivă. Iar alt motiv ar fi că, aşa cum am zis, îmi repugnă, mă scârbeşte ideea de a bea.

Într-adevăr, sunt de acord cu ce spune Adina mai sus.
Dacă îmi spui să beau şi eu un pahar să mă mai destind, nu mai am ce discuta cu tine, se vede ce fel de persoană eşti. Laugh
Şi nici eu nu m-am îmbătat niciodată şi nici nu plănuiesc. Pur şi simplu, nu am niciun motiv să o fac şi nu mă tentează absolut deloc. Nici la insistenţe şi provocări nu răspund.
♥ Nekko ♥
Critic
Critic

la data de Dum 31 Iul 2016 - 1:54
Ce înțelegem prin alcoolism?
Acoolismul este, pot spune, o dependență a oamenilor, mai mult sau mai puțin, nefericiți / frustrați.  Think

Este alcoolismul o boală?
Da. Este o boală atât fizică, cât și psihică, din punctul meu de vedere.  Big smile

Se moștenește alcoolismul?
Nu cred. Sincer, nici nu am auzit, dar nici nu m-am interesat.  What?

Poate fi alcoolismul vindecat?
Dacă te poți lăsa de țigări și droguri, te poți lăsa și de alcool. Totul ține de voința ta.  Wink

Există medicamentație pentru alcoolism?
În ziua de azi, există de toate. Bani să ai. Laugh

Tratament împotriva alcoolismului - funcționează ?
N-am idee.  Whistling

O persoană care are probleme cu alcoolul este neapărat alcoolică?
Da. Din moment ce abuzează de alcool, atunci automat i se atribuie acest adjectiv.   Bici

Ce tipuri de persoane au înclinația spre a deveni dependenți de alcool ?
Așa cum am zis mai sus, cei care probabil doresc să-și înece amarul vieții în pahare de băuturi alcoolice. Au impresia că dacă beau, se îmbată și merg în zigzag acasă, scapă de probleme. Cel mult uită de ele, dar nu vor dispărea.   Neutru

Dacă am probleme cu băutura nu pot doar sa reduc consumul de alcool, fără să mă opresc definitiv?
Nu știu ce să zic. Presupun că e ca la fumat. Ori te lași, ori continui. Tentația e mare, prin urmare, mai bine te oprești pentru totdeauna.  Smile

Dacă un alcoolic nu vrea să primească ajutor, este vreo posibilitate să-l tratam ?
Poate dacă îl sedăm, îl punem în lanțuri și îi arătăm că viața e și mai crudă, poate așa își va da seama că problemele sale pălesc în comparație cu altele.  nervos

Eu știu că un pahar de vin roșu seara chiar face bine. Acum nu știu ce cantitate e asta. Poate 200-300 de ml?  Confuz

Este sigur sa bei în timpul sarcinii?
Nu. Toată lumea știe asta.  Down

Alcoolul în corpul unei femei VS. în cel al unui bărbat?

Nu este nicio diferență. Faza e că bărbații beau mai des și chiar poate, în cantități mai mari. Organismul se obișnuiește cu timpul în ceea ce-i privește. Cum femeile beau mai rar, ele sunt mai sensibile la consecințele consumului de alcool. Prima dată când am băut, m-am făcut muci dintr-un pahar de șampanie. Acum combin șampania cu berea și whisky-ul și n-am nici pe naiba. Laugh

Alcoolul este bun pentru inima?
Doar vinul, de preferat, de casă, nu din comerț.  Angel
Heaven's Calling
Membru
Membru
Sex : masculin

la data de Mier 31 Aug 2016 - 0:31
Ce înțelegem prin alcoolism?
Înseamnă nevoia de a bea mereu, din ce în ce mai mult din cauză că organismul capătă o toleranță, incapacitatea de a rămâne la un singur pahar, apariția unor simptome fizice din cauza lipsei alcoolului. Fiind o persoană care a trecut prin asta în trecut, pot spune că acele simptome sunt de-a dreptul oribile.

Este alcoolismul o boală?
Evident. În principiu, este o boală mentală, care se reflectă și fizic.

Se moștenește alcoolismul?
Nu se moștenește, dar o persoană poate deveni alcoolică în funcție de anumiți factori externi.

Poate fi alcoolismul vindecat?
Da, se poate, deși e destul de dificil. Există tratamente, ca să nu mai spun că un psiholog și sprijinul apropiaților ajută foarte mult. Evident, cea mai importantă „armă” e voința.

Există medicamentație pentru alcoolism?
Există, dar nu toate funcționează.

Tratament împotriva alcoolismului - funcționează?
În principiu, da, dar depinde de persoană și de cei din jur.

O persoană care are probleme cu alcoolul este neapărat alcoolică?
Nu chiar, alcoolismul are 4 simptome clare, iar dacă unul din ele lipsește nu e alcoolism.

Ce tipuri de persoane au înclinația spre a deveni dependenți de alcool?
Aici se încadrează atât persoanele care suferă din anumite motive și beau pentru a uita de probleme, cât și persoanele care beau din cauza anturajelor proaste, astfel devenind dependenți.

Dacă am probleme cu băutura nu pot doar sa reduc consumul de alcool, fără să mă opresc definitiv?
Dacă ești alcoolic, nu. Dacă reduci cantitatea, simptomele fizice vor fi mai intense din cauză că psihicul cere alcool. Ori te lași de tot, ori nu are rost.

Dacă un alcoolic nu vrea să primească ajutor, este vreo posibilitate să-l tratam ?
Depinde de persoană. Pentru a fi tratat, va fi nevoie de multă muncă în plus, pentru că trebuie convins să primească ajutor. Dacă nu vrea, tratamentul nu va da roade niciodată.

Dacă bei câte un pahar sau 2 pe zi, e ok și îți face bine.

Este sigur sa bei în timpul sarcinii?
Evident că nu. Chiar și în cantități mici, alcoolul poate fi dăunător pentru copil.

Alcoolul în corpul unei femei VS. în cel al unui bărbat?
Este mai concentrat în corpul unei femei și are efecte mai grave. De asta limita e mai mică decât la bărbați.

Alcoolul este bun pentru inima?
Este. Dacă nu se depășește limita, crește rezistența inimii. Cei care nu beau deloc sau beau prea mult sunt mai predispuși la boli cardiace decât cei care beau cu limită.
Continut sponsorizat

Vezi subiectul anteriorSusVezi subiectul urmator
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum