Tigarile

Distribuiti

Pasila
    Scriitor
    Scriitor

Sex : feminin

Re: Tigarile

Mesaj Scris de Pasila la data de Sam 20 Iul 2013 - 20:36

Eu chiar, dar eu chiar urasc tigarile. Si am si ceva cu oamenii care fumeaza. Adica... ce drac ii pune sa dea banii aiurea? Nu fac decat sa piarda bani si sa se imblonaveasca. E o porcarie.
    Eu una nu fumez, nu am incercat si nici nu-mi place, dar fac crize cand cineva fumeaza langa mine. Ma car de acolo imediat sau ma apuc sa-i spun sa se care el.
    Si Kira, ai dreptate (HMM) Nu ar mai trebui vandute, dar tigarile reprezinta o mare parte din comertul alimentar (HMM). Atata timp cat o sa aduca bani lumea o sa continue sa vanda asa ceva, si ciuda anunturilor, chiar si copiilor.

Lola.
    Banat

Mesaj Scris de Lola. la data de Mar 23 Iul 2013 - 23:15

Da...si eu am fumat 2 tigari acum putin timp in Mexic. M-am simtit bine dar m-am lasat pentru ca nu vreau sa incep de la varsta asta. Eu am o gasca care fumeaza, se drogheaza si beau dar eu nu ma iau dupa ei ca nu sunt nebuna. Poate treci si pe la al meu...se numeste: Bautura si drogurile.

UchihaAlex
    Membru
    Membru

Sex : masculin

Mesaj Scris de UchihaAlex la data de Mier 31 Iul 2013 - 5:54

Eu fumez de la 13 ani,dar foarte rar,desi icna nu mi-am gasit motivul.
    Nu va recomand sa fumati de mici,vi se vor intampla multe!
    DE exemplu,mie mi-a aparut multe bube pe fata doar de la cateva fumuri..Dar acum nu mi se intampla nimic si fumez foarte rar,ceea ce cred ca este okay.

Eris
    Inactiv
    Inactiv

Mesaj Scris de Eris la data de Vin 29 Iul 2016 - 15:51

Nope, nu imi sunt dragi tigarile si nu mi-au fost niciodata. E de ajuns ca am colegii de munca, dintre care cred ca doar 8 nu fumeaza. Restul fumeaza ori de cate ori prin ocazia. Nu mi-a placut niciodata fumul, ma ineaca si asta mi-ar mai trebui dupa ce ca am plamanii sensibili.
    Spre fericirea mea, nu fumeaza nimeni din familie, iar in scoala nici macar nu am fost tentata sa incerc.

♥ Nekko ♥
    Critic
    Critic

Mesaj Scris de ♥ Nekko ♥ la data de Dum 31 Iul 2016 - 1:28

Prima dată când am fumat a fost pe la 13 ani (parcă). M-am înecat și nu am mai pus gura pe țigară până la 15 ani, când am intrat la liceu. De atunci și până în clasa a 12-a, am fumat ocazional, când ieșeam cu prietenii sau mergeam la o petrecere, ceva - perioada majoratelor - dar nu mult, câteva țigări.  Whistling
    Mai târziu am început să fumez mai des când am descoperit narghileaua, dar pentru că nu mergeam așa des în cafenele, preferam să-mi cumpăr țigări mentolate (cu bilă pentru cunoscători). Am încercat și țigara electronică, este chiar foarte bună și economisești bani, dar în timp, trebuie să o schimbi. Și așa de un an fumez cam un pachet la săptămână.  Smile
    De ce fumez? Pentru că mă inspiră. Yup. Pare scandalos și strigător la cer, dar chiar mă inspiră. Multe idei pentru ficurile sau one-shoturile mele mi-au venit în timp ce fumam. Veți observa că în câteva dintre ele sunt chiar pasaje în care sunt descrise fumul de țigară și gestul în sine de a fuma. Big smile
    Îi înțeleg pe cei care urăsc fumul de țigară. Dacă eu nu fumez, nu suport. Ambii părinți fumează de aproape 3 decenii. Nu recomand să vă apucați la modul serios (două pachete pe zi cum mai aud că fumează unii), dar e bine să experimentați. O viață aveți, iar o treime din ea o dormiți - la propriu. Totuși, sunteți responsabili de propriile alegeri, iar indiferent de ele, trebuie să vi le asumați.  Wink
    Cam atât. See ya!  Hi!

Heaven's Calling
    Membru
    Membru

Sex : masculin

Mesaj Scris de Heaven's Calling la data de Mier 31 Aug 2016 - 0:48

Eu m-am apucat serios de fumat la 13 ani, după un eveniment care m-a cam lovit. Fumez și în prezent și pot spune că sunt un fumător înrăit. Am avut zile în care fumam non-stop. Efectiv aprindeam țigară după țigară și cumpăram pachet după pachet. În astfel de zile, până în momentul în care mă puneam să dorm, erau gata chiar 8-9 pachete. Și fumam singur. După acel eveniment, îmi cumpăram câte un cartuș de țigări și urcam pe deal, cât mai departe de civilizație, și încercam să mă calmez. Acum fumez maxim 5 în zilele cu adevărat proaste. În rest, vreo 2-3 sau mai puțin, în funcție de locul în care mă aflu și de timp.
    Și Ioana, eu nu pot fuma țigări mentolate, mi se face rău de la ele. Laugh

Acheron
    Inactiv
    Inactiv

Mesaj Scris de Acheron la data de Joi 1 Sept 2016 - 8:13

Nu m-am atins niciodata de o tigare si nici nu planuiesc s-o fac. A trebuit pana acum sa refuz de nenumarate ori, ba chiar sa spun "refuz" si in fata unor provocari idioate, dar nu-mi pasa. N-o sa-mi ruinez viata pentru un joc. Pe scurt nu am nevoie de tigari si pot gasi toate motivele din lume sa nu pun gura pe ele.
    Motivele pentru care oamenii fumeaza mi se par irelevante, ba chiar scuze puerile. Si nici nu-mi pasa sincer de ce s-au apucat, de ce nu sunt in stare sa renunte. Pentru ca sunt dependenti si poate ca unora chiar le place. Treaba lor.
    Nu suport de altfel fumul de tigara si v-ar amuza eschibitiile pe care le fac la munca daca ies in pauza cu fumatori. Cum sa fugi de fum? Vrea cineva lectii?  Laugh Oh, la alt loc de munca eram singura persoana care nu fuma. Ieseam in pauza, toti trageau cu nesat din tigare si se uitau ciudat la mine. Si intrebare capcana: Cum rezisti? Rezisti chiar foarte bine cand nu esti dependent. Viata e grea, dar o dependenta n-o face mai usoara sau mai frumoasa.
    Fumatul poate ucide? Evident. Multi sunt inconstienti de efecte. Eu stiu insa cat de ispititor arata cancerul la plamani [am avut caz in familie], cat de placut e sa traiesti ca o umbra a omului ce-ai fost, fara un plaman si cu o gaura in tine. Cat de amuzant va fi sa recurgi la morfina in ultimele momente pentru a-ti alina durerea sfasietoare. Cu ocazia asta te poti lauda ca te-ai si drogat la viata ta. Si vreti marturia unei persoane aflata in situatia asta?
    Inca simt nevoia sa fumez, doar ca nu mai pot. [din cauza celor mentionate mai sus...din cauza bolii]. 

bunnylover537
    Inactiv
    Inactiv

Mesaj Scris de bunnylover537 la data de Joi 1 Sept 2016 - 10:34

Well! 
    Cand eram clasa a 8-a, s-a intamplat "marele lucru care determina pe aproape toata lumea sa fumeze dar, desigur, este mereu negat". Cu alte cuvinte, am avut un anturaj, toti fumau, m-am apucat si eu si mi-a placut. Mi-a placut prea mult si nu mi-am dat seama de chestia asta. Din fericire, am mai fost temperata de faptul ca mama este alergica la fum de tigara si hm cred ca va puteti da seama si singuri cam la ce ma expuneam daca afla ca fumez Laugh pac, 3 luni fumam 1 pachet pe zi, pac, 3-6 luni ma lasam, iar ma apucam. Am tinut-o asa foarte multa vreme. Cand am ajuns la facultate, evident, m-am vazut "scapata din lesa" , cum se zice. A fost prima data cand m-am desprins atat de mult timp de parinti, ce pot sa spun, a fost chiar relaxant. Am fumat o vreme, dar dandu-mi seama ca libertatea asta poate sa ma duca pe niste culmi pe care nu mi le doresc, m-am tinut in frau: maxim 5 tigari pe zi, si fumat doar cand mai fumeaza cineva cu mine. 

Tigara la barfa e marea mea boala. As dondani si as fuma intr-una, daca ar fi posibil, mai ales cu un prieten capabil de discutii profunde sau despre teme care ma captiveaza. Iata ca, de un an, sunt cu un tip care a facut si el parte din acelasi anturaj in preajma caruia m-am apucat de fumat - si el s-a apucat in aceeasi conjunctura. Ne-am luat unul cu altul si am fumat, el mai mult ca mine, insa dandu-ne seama ca viitorul nu suna roz deloc, incercam sa ne lasam. Acum, eu sunt la stadiul de o tigara la o saptamana, chiar doua saptamani. El nu a mai fumat de 8 zile, dar a mai avut tentative sa se lase, asa ca nu ma bucur, inca.

Dar, sigur, se poate spune ca am avut si un mic soc cand am pus mana - literally - pe plamani de fumator si de nefumator. Daca aveti vreun prieten la medicina, rugati-l sa va duca sa vedeti si voi asa ceva. Va trece. Repede. Laugh

Acum este: Lun 27 Feb 2017 - 22:20