Tigarile

Distribuiti

Cheshire Cat
    Nou venit
    Nou venit

Sex : feminin

Tigarile

Mesaj Scris de Cheshire Cat la data de Sam 10 Sept 2011 - 8:39

Ati incercat vreodata?Fumati?
    Asa este ca fumatul poate ucide,aduce boli,blah..blah..
    Eu una fumez! De vre-un an..Nu zic ca nu pot sa ma las sau ca sunt dependenta, doar ca nu prea vreau
    Se zice ca fumatul e o chestie de moda
    La mine nu e
    Nu fumez de fata cu alti nici daca ma platesc..nu suport, eu fumez ca sa ma eliberez, sa scap de nervi.
    Si inca o chestie chiar daca fumez nu suport mirosul de tigare..de fum Laugh
    Deci intrebarea finala--|>>
    Fumezi?Ai fumat vreodata? Ce parere ai?
    Hi!

Zuzulici :)
    Membru
    Membru

Re: Tigarile

Mesaj Scris de Zuzulici :) la data de Sam 10 Sept 2011 - 11:26

Pai...sincera sa fiu si eu am fumat What?....am inceput cu fumatu la 13 ani si am terminat la 16.N- am mai fumat de atunci , daca mai fumez o tigare e odata la nuj cand doar daca sunt deprimata/trista/nervoasa in rest nu fumez. Blush Blush Neutru Neutru

RR
    Administrator
    Administrator

Mesaj Scris de RR la data de Sam 10 Sept 2011 - 13:11

Pai nu stiu ce sa zic...eu nu m-am atins de tigari si sper ca nu o voi face
    Stiu multe cunostinte care au fumat si au probleme mari cu palmanii Neutru chiar si verisorul meu s-a apucat de fumat, desi spunea ca nu-i place fumul de tigara decand era mic Sad
    Asa spun si eu..urasc fumul de tigara. Parintii mei nu fumeaza, ceea ce-mi place si sper ca nici eu nu voi fuma Wink
    Ony...daca esti nervoasa sau deprimata...ia o hartie si rupeo in bucatele sau sparge o farfurie Wink a mine merge cu hartia Tongue

dydy
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de dydy la data de Joi 10 Noi 2011 - 22:59

Pai ce sa zic...eu am cam experimentat tigarile si...nimik Angel
    Am continuat.-o asa 5 luni dua care m-a vazut diriga si de atunci nu mai fumez. In kiecare pauza ieseam afara din scoala si cu ceilalti mergeam la garaje. Laugh

▣ кєиич-cнαи♥™
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de ▣ кєиич-cнαи♥™ la data de Vin 11 Noi 2011 - 15:01

Eu nu am fumat in viata mea si nici nu vreau .
    Sunt mai multe motive , ca de exemplu :
    1. Stiu care sunt urmarile .
    2. Am Astm Bronsic si o singura tragere ma poate distruge .
    3. Nu-mi place nici de cum .

Deci raspunsul este :
    (a). Fumezi ? - Nu
    (b). Ai fumat vreodata ? - Nu
    (c). Ce parere aveti ? - Le urasc

Rose
    Moderator
    Moderator

Mesaj Scris de Rose la data de Vin 11 Noi 2011 - 19:42

Yap. Am fumat. Timp de un an jumate am tot fumat insa m-am lasat si deja am doi ani sau trei? [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] Defapt cred ca doi, eh ce mai conteaza. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
    De ce am facut-o? Din prosteala, de aia. Norocul meu ca nu a aflat nici parintii, nici diriga si nici alta ruda. Doar unii prieteni stiau.
    Cum de m-am lasat? Efectiv, simteam ca nu mai rezist fara tigari si deja era grava situatia. Plus ca incepeam sa nu mai am aer si cu greu am reusit sa ma las.
    Cu toate ca stiam consecintele, am facut-o.
    Da pot creea foarte multe boli, cel mai periculos fiind cancerul. Pot duce si la moarte. Ca sa nu mai spun de modul in care ti se face dantura, cum pielea incepe sa arate ca a unei persoane mai invarsta. -> astea apar la persoane ce au o vechime de cand fumeaza. Cam aproximativ 3 ani, dar faza cu dintii apare mai repede. Ca sa nu mai zic de mirosul inhibat in haine, par si cum iti miroase gura. Poti sa te speli si cu dero super parfumat >.<

Ony: oricat de mult zici tu ca nu esti depententa, esti. Si eu faceam la fel. "Nu sunt, nu sunt" De asta nu doream sa ma las, dar am facut-o.
    Nu zic ca nu pot sa ma las sau ca sunt dependenta, doar ca nu prea vreau

Poti si vrei numai daca ai vointa. Nu vrei sa te lasi asta demonstreaza faptul ca esti dependenta, ca tigarile te conduc pe tine si nu tu pe ele si nu incerca sa negi asta, pentru ca stiu cat de adevarat e.
    Fumatul e la moda. Si eu tot de asta m-am apucat. Ca mi se parea cool si interesant, dar s-a dovedit a fi un cosmar.

Te sfatuiesc sa incepi sa mai reduci din tigari. Doar asa, de curiozitate, cate tigari fumezi pe zi?

dydy
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de dydy la data de Vin 11 Noi 2011 - 21:03

Cate fire pe zi?...pai cam 6-7 dar mai este cand e mai putin ca din cauza anturajului meu m-am apucat din nou de fumat Smile

Ciudat lucru este ca eu nu o iau ca pe o prosteala...mai mult a pe un lucru relaxant...si mai rau este ca imi place Whistling

Domino
    Scriitor
    Scriitor

Mesaj Scris de Domino la data de Vin 11 Noi 2011 - 23:56

Ei, bine prima data in viata mea cand am fumat o tiagara intreaga a fost chiar vara asta care a trecut. O verisoara de a mea, imi tot dadea sa fumez si eu o refuzam, pana la urma am acceptat si m-am imvatat sa fumez. Am luat-o cu incetisorul. Mai trageam din tigara ei cate odata,pana i-am cerut sa-mi de-a una intreaga. Mi-a placut sa fumez, te relazeaza si iti da un are distins, insa dupa ce am terminat tigara, am ametit atat de tare incat a trebuit sa stau jos pr o banca. Stit era seara si eram iesite prin oras.
    La ocazie, recunosc ca am incercat,dar nu m-as apuca in viata mea de fumat cu adevarat.

Diamond Sky A.D.
    Nou venit
    Nou venit

Mesaj Scris de Diamond Sky A.D. la data de Dum 1 Ian 2012 - 14:47

Ati incercat vreodata?Fumati?
    Nu, n-am incercat, nu fumez!!!
    Fumezi?
    Nu fumez xD
    Ai fumat vreodata?
    Nici prin cap nu mi-a trecut
    Ce parere ai?
    Mai bine ma lipsesc de la fumat, decat sa-mi vaz plamanii negrii, provocand, poate, si cancer x)

Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Mesaj Scris de Reeah la data de Vin 13 Ian 2012 - 13:28

Eu nu am fumat, dar il am pe tatal meu care fumeaza c-a m mult si aveti dreptate nu se paote lasa, nu are vointa si cand i-am spus si de consecinte si de faptul ca ne afecteaza si pe mine si pe ceilalti a fost nepasator. Stiui cum e sa ai un fumator in casa si e naspa, deoarece mai fumeaza si in casa vreo 4-5 tigari pe zi si intra misorul in paturi, in haine, in covoare, in perdele si pereti se mai inegresc din cauza fumului. Inainte puteam suporta mirosul, dar acum ma sufoc si am dureri de cap sau mai stiu eu ce. Nu o sa am apuc niciodata de fumat deoarece am avut exemplu in familie trei persoane, doau matusi si pe tatal meu, am avut si o verisoara, dar ea s-a lasat.
    Matusa cea mai invarsta s-a lasat o perioda dde fumat si dupa a revenit in forta, motivul, se ingrasa si daca fumeaza considera ca mai slabeste. Matusa, a fost bolnava, nu stiu sa va explic prea multe, dar daca nu mai fuma traia in momentul de fata. Tata, cred ca este foarte afectat de ele, pielea sa este mai innegrita si rosie, dinti sunt ruinati, si lista continua. Nu vreau sa-i mai vad fumand si cand le-am spus asta au spus ca nu e ope bani mei si ca ei fac ce vor cu bani lor. Daca eu nu sunt ascultata treaba lor, eu am spus si am fost jignita.
    Sfatuiesc pe oricine care s-a apucat de fumat sa nu se mai gandeasca ca-i cool ca nu-i adevarat, e o prostie. Multi se apuca de fumat crezand ca pot renunta usor, dar nu-i adevarat. Chiar daca acum nu simtiti efectul tigarilor il veti simti mai tarziu.
    Am vazut odata intr-un documentar ca o tigare va poate lua 2 zile din viata.

Mùsè
    Nou venit
    Nou venit

Mesaj Scris de Mùsè la data de Sam 14 Ian 2012 - 13:52

Eu am fumat o singura data...am incercat si eu o tigara chiar daca stiam consecintele insa m-am simtit foarte rau
    Aproape toti din familia mea au fumat si acum au probleme de sanatate Sad
    Nici nu prea suport fumul acela de tigara care ma face sa tusesc
    In concluzie sper ca nu voi mai incerca niciodata alta tigara Angel

Ƭเ๓๓`
    Nou venit
    Nou venit

Mesaj Scris de Ƭเ๓๓` la data de Sam 14 Ian 2012 - 17:07

Umm, si eu am fumat impreuna cu prieteni, la primul fum m-a luat cu ameteala..
    Apoi am inceput si eu sa fumze mai serios...
    Dar am facut bronsita asmatica si nu am mai putut suporta fumul de tigara. Am devenit alergica si de atunci nu mai fumze si nici nu mai beau acidulat...
    Umm, sigarile nu calmeaza, ci asa se crede... Se numeste efectul placebo.^^

Kanya
    Nou venit
    Nou venit

Mesaj Scris de Kanya la data de Lun 16 Ian 2012 - 19:51

Eu am fumat ...toata vara trecuta.Eu una dor mirosul cred ca asta a fost motivul pentru care m-am apucat .Dar totul sa rezumat la vara trecuta pentru moment nu fumez si nici nu vreau si totusi iubesc mirosul acela de fum .imi place cand gustul acela lasat in urma .Prima data m-am inecat ...A fost o experienta totusi de ne uitat!!!

dydy
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de dydy la data de Mar 6 Mar 2012 - 16:14

poi mai nou nu numa de fumat m-am apucat...adica dupa 1 saptamana am constatat ca nu ma pot lasa de fumat asa ca..fumatoarea de mine [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] Mai interesant e ca un pachet nu-mi ajunge o zi..si inca se mira mama pe ce cheltui banii [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

●Emιℓy●
    Ex Staff
    Ex Staff

Mesaj Scris de ●Emιℓy● la data de Mar 6 Mar 2012 - 22:00

Eu de fumat nu fumez si nici nu o voi face - cel putin asa sper - . Am o prietena care a inceput de la 12 ani si nici pana acum nu s'a mai lasat , si e de o varsta cu mine. E adevarat, cu vointa, multa vointa, te poti lasa, insa cu timpul, cu fiecare fum devi dependent. Cam asta a ajuns si din prietena mea, nici ei nu ii ajunge un pachet pe zi.
    Eu una nu as vrea sa fumez. De ce :? Well ::

● Cum toata lumea stie, tigarile pot cauza nenumarate boli, printre care si moartea x_X

● Sincera sa fiu niciodata nu m'a tentat.

● Fumul de tigara :? Aww, eu una il ador Love it Nu stiu de ce, dar sunt obisnuita cu el, parintii mei sunt fumatori inraiti, si m'am obisnuit cu el, dar nu vreau sa incerc.

Cum am mai spus, nu ma tenteaza, dar fiecare are obiceiurile sau placerile lui, eu nu am condamnat si nu voi condamna niciodata o persoana care fumeaza, e viata lui, plamanii lui, de ce sa ma mai bag si eu :?

DenisA_DenY:**
    Nou venit
    Nou venit

Mesaj Scris de DenisA_DenY:** la data de Sam 10 Mar 2012 - 11:57

Doamne fereste sa fumez , nu vreau sa devin dependenta ca mama si tata Smile O data in viata mea am tras un fum Laugh cand aveam vreo 10 sau 12 ani Laugh)
    Ce sa fac daca am fost curioasa , i-am tot vazut pe ai mei si ma gandeam "Ce doamne iarta-ma ii asa buna tigara ? Are gust de capsuni ??Sau ce ? Laugh"Laugh
    Nu vreau sa ma apuc ca nu vreau sa plec pe lumea cealalta Smile sau sa fac ceva boala [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] Nu nu Smile

Miyuki
    Nou venit
    Nou venit

Mesaj Scris de Miyuki la data de Joi 17 Mai 2012 - 19:10

Hey, cand am vazut cuvantul tigari era si culmea sa lipsesc eu
    Pai am inceput sa fumez cam acum sase luni si daca nu fumez o zi imi vine sa turbez, tremur toata si nu mai pot de nervi mai am umpic si devin depedenta, dar vreau sa ma las si nu pot, cand vad atatia fumatori pe langa mine adica parintii mei, colegi de la scoala... nu pot sa rezist. Fumez cam 6 tigari pe zi daca fumez mai putin nu ma simnt bine, dar incerc sa le reduc.

E sofisticată mă ♥
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de E sofisticată mă ♥ la data de Vin 18 Mai 2012 - 17:17

Fumez si nu, se pune? Fumez cand ma apuca pe mine doru` de a trage un fum, atata tot. Cred c-am incercat tot felul de tigari, chiar si din acelea speciale de la farmacie, ce au fum colorat (tin sa precizez ca daca nu esti fumator 100%, pariez c-o sa te ineci). Sunt tigari de tot felul, tari, slabe..
    Dupa parerea mea, nu prea conteaza daca esti fumator sau nu. Pana la urma, tot in mormant ajungi. x.X

LaVitaDiMerda
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de LaVitaDiMerda la data de Vin 18 Mai 2012 - 21:04

Interesant subiect...
    Eu nu fumez, nu voi fuma nici o data.Sunt cam mica.
    De cand eram mica, ii aruncam lu tata tigarile la gunoi. Bine ca s-a lasat!
    Dar eu nu suport fumu de tigara. Urasc tigarile.!
    In fine... nui ca imi place sa-mi vad colegi cum fumeaza...

Ella ♣
    Moderator
    Moderator

Mesaj Scris de Ella ♣ la data de Vin 28 Dec 2012 - 19:31

Pai trebuie sa recunosc ca am fumat cam un an si ceva. Toti din clasa mea [eram intr-a 8-a] fumau, numai eu si o colega, asa ca inainte cu vreo 2-3 saptamani de banchet ne-a arata o alta colega cum sa fumam, ei bine si asa la banchet ieseam grupulete mici din restaurant, gaseam un loc retras si fumam. Laugh Nu mi se parea cine stie ce chestie, dar din simplul fapt ca aveam cu cine sa fumez, o faceam. Apoi intr-o vara m-am lasat. Nu mi-a fost foarte greu, pentru ca nu ma atasasem asa de tare de tigari incat sa nu le pot rezista. Probabil impulsul a fost ca ultima oara fumasez cand am fost la matusa mea in Italia. Acolo fumasem de fata cu ea si bunica si imi crease un discomfort, acel lucru si asa m-am lasat, plus ca nici chef nu prea mai aveam si a fost mai bine pentru ca daca afla tata zburam afara pe geam.
    Cred ca am vreo 2 ani de cand nu mai fumez. Tigarile sunt periculoase, daca pufai [adica nu tragi in tine] poti face cancer la gat, iar daca fumezi "corect" tot la cancer ajungi, deci cel mai bine e sa nu fumezi. Parerea mea din experienta. ^^

Mrs Anderson
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Mrs Anderson la data de Joi 18 Apr 2013 - 19:53

Eu nu fumez momentan, cei din jur m-au sfatuit sa nu o fac si am incredere in " nebunii " mei prieteni [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]. Nu mi se pare ceva rau in a fuma, cum ai spus si tu, doar uneori sau cand simti nevoia, doar ca momentan nu sunt atrasa, chiar daca mama si tata sunt fumatori... [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

Skh
    Nou venit
    Nou venit

Sex : masculin

Mesaj Scris de Skh la data de Vin 19 Apr 2013 - 12:14

Ha Ha Ha ...

Prima oara am fumat in spatele blocului cu vecina mea ea se apucase avand 16 ani si ma corupt si pe mine io avand 8 ani, eram prieteni de tigare !

In scoala eram adeptul sportului nu aveam treaba cu ele, in liceu am inceput sa bag grav la fiecare betie sau bere bauta bagam tigare simplu ma faceam mai repede high nus cum sa zic da sunt legate intre ele cum ziua leaga noaptea Laugh oricum pentru mine nu au creat dependenta doar placere si poate dependenta psihica deoarece am asociat tigarile cu momentele placute daia fredonez mereu o sa ne amintim la o tigara de toate care au fost siau fost odinioara o sa trag un fum ... totusi nu miam cumparat niciodata un pachet intreg de tigari Laughing oricum traim pe termen scurt si ar trebui sa ne comportam ca a atare deci nuti mai refuza nimic oricum doza de risc e mica, iar senzatia e unica ! Oricum eu ma rup cu aceeasi placere mereu, oricand oriunde indiferent ...

PS. In ultimul timp am vazut ca iarba merge cu vin ... Deci vicii vicii vicii !

Teru
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Teru la data de Vin 19 Apr 2013 - 17:14

Pe mine nu m-a atras aşa mult încât să vreau să fumez. Bine când eram mică "fumam" sticksuri sau ţigări din gumă de mestecat că de, copiam părinţii dar după ce m-am deşteptat oleacă , nu am mai fost atrasă de chestia asta. Şi nici curioasă. Aş putea spune asta şi de băutură. Dar am prieteni care fumează, de fapt o colegă căreia nu prea îi place să fie singură când fumează şi mai merg cu ea să îi ţin de urât. Sau cu alţii. Se pare că sunt fată cuminte în ceea ce priveşte tutunul, alcoolul şi drogurile. ahaha.

Mada Madalina.
    Inactiv
    Inactiv

Mesaj Scris de Mada Madalina. la data de Joi 18 Iul 2013 - 10:24

De fumat, fumez doar foarte rar, cand mai are cate un prieten tigari si am si eu ''pofta'' Laugh, dar in general nu prea fumez pentru ca sunt constienta la ce riscuri ma expun, si decat sa ma imbolnavesc singura, prefer sa am plamanii sanatosi. Ce parere am?Think Pai nu stiu, poate e doar un mod de a parea ''cool'' pentru unii, dar nu e chiar asa. Unii chiar nu sunt constienti la ce riscuri se expun, dar consecintele se vad in timp. ^^

Irene.
    Moderator
    Moderator

Mesaj Scris de Irene. la data de Sam 20 Iul 2013 - 18:50

Buna! *hug*
    Am trecut si eu pe aici.
    Bun, eu nu fumez, niciodata nu am fumant si nu o voi face. (Sper.) Nu am nimic cu persoanele care frumeaza, doar cu parintii mei care sunt mandoi dependenti de tigari. Si mor de nervi cand ma trimit sa le cumpar tigari. Este adevarat ca cu multa vointa te poti lasa, dar in cazul lor, nimic nu-i poate desparti de tigari. Drogul asta ar trebui interzis cum sunt si celelalte. Si marea intrebare este : De ce se vinde? ;/ Adica celelalte droguri nu, si astea da. -.- Ori toate, ori niciuna. -.-

Acum este: Lun 27 Feb 2017 - 11:29