Prietenia adevarata

Distribuiti

Mrs Anderson
    Membru
    Membru

Sex : feminin

Data de înscriere : 24/12/2012

Prietenia adevarata

Mesaj Scris de Mrs Anderson la data de Vin 1 Mar 2013 - 20:02

Buna!
    In ultima vreme am observat ceva legat de "prietena mea", de acest lucru ma intreb, pentru voi ce inseamna prietenia?
    Sincera sa fiu, credeam ca stiu, dar acum imi dau seama ca m-am inselat...
    [b][i] Cea pe care am crezut-o prietena mea, nu este asa.
    Ma simt prost cand vad ca nimeni nu apreciaza ce fac(eu doresc sa devin romanciera), iar cand sper ca macar ei sa ii pese, raman dezamagita.
    Mereu am sustinut-o si o voi sustine in alegerile ei, dar in ultima vreme s-a schimbat foarte mult si ma doare cand vad cea mai buna prietena a mea se departeaza usor de mine, iar eu raman iarasi singura...
    Am fost prietene de la 5-6 ani.,iar acum avem 15 ani. Ne-am inteles foarte bine, am fost doua nebune de isi faceau cruce oamenii pe strada la cat radeam impreuna, la cate faceam, dar nu m-a deranjat caci eram cu prietena mea. Eram ca doua surori, impartiam totul, momentele fericite, cele triste, orice... Dar acum lucrurile sunt asa de schimbate.
    Parca ei nu i-ar mai pasa cat de multe am realizat impreuna, pur si simplu sunt data la o parte... Sad

Voua nu vi s-a intamplat? Cum v-ati simtit? si... pentru voi ce inseamna prietenia?
    Iertati-ma daca va plictisesc cu problemele mele, dar acum chiar as vrea sa va stiu opiniile despre prietenia adevarata.

Scuzati-ma daca am pus-o la categoria gresita, daca este asa o voi schimba.

•°•Andy Quinn•°•
    Scriitor
    Scriitor

Data de înscriere : 10/11/2011

Re: Prietenia adevarata

Mesaj Scris de •°•Andy Quinn•°• la data de Sam 2 Mar 2013 - 9:27

Sinceră să fiu, nici eu nu mai înţeleg "prietenia adevărată". În zilele noastre oamenii se împrietenesc doar din interes şi nimic mai mult. Acum, dacă ai bani ai şi o grămadă de prieteni pe lângă tine, şi îţi dai seama că acei oameni nu ţi-au fost defapt prieteni numai în momentul în care rămâi fără bani şi ei pleacă...
    Şi eu am avut o prietenă de multă vreme... Ne cunoaştem de când aveam 5 ani, dar cum timpul trece, oamenii se schimbă şi viaţa merge înainte, aşa că odată şi odată tot trebuie să renunţăm la prieteni pentru o "ofertă" mai bună.

Prietena mea a fost foarte înţelegătoare şi de treabă, dar de acum doi ani, parcă s-a schimbat complet. Citeşte doar chestii sataniste şi încearcă să mă convingă şi pe mine să le citesc, deşi eu nu vreau asta... Este mai mereu în depresie şi când cineva încearcă să o ajute, eu îi refuză ajutorul. Oricum ar fi, i-am spus că s-a schimbat prea mult,şi că nu mai pot fi prietenă cu ea, căci se comportă extrem de ciudat, iar ea a devenit obsedată de mine, ca să zic aşa.... Mereu când trece pe lângă mine şi încă o colegă ne loveşte şi aruncă cu lucruri în noi, dar eu îi tolerez prostia căci aşa se enervează mai tare...

Oricum, pentru mine prietenia înseamnă o legătură strânsă între două sau mai multe persoane, care au un interes comun. Eu nu pot fi de exemplu prietenă cu un criminal, căci lui îi place să ucidă iar mie nu. Deci sfatul meu ar fi să-ţi alegi prietenii cu grijă, căci nicioodată nu vei ştii când îţi vor deveni duşmani, iar prietenii deveniţi duşmani sunt mai periculoşi decât un simplu duşman, care nu îţi cunoaşte secretele şi nu poate profita de ele, dar un fals prieten poate face asta şi o va face când va avea ocazia..

VandaQ
    Scriitor
    Scriitor

Data de înscriere : 29/01/2012

Mesaj Scris de VandaQ la data de Dum 3 Mar 2013 - 10:46

Oh, my... De ce vorbeste lumea atat de... depresiv? Sincer, eu zic ca, in primul rand, trebuie sa invatam sa ne bazam doar pe noi. DOAR pe noi. Fiindca numai in noi insine putem avea incredere. Asta e un lucru. Prietenii... Think Da, e frumos sa ai cui sa povestesti depsre ceva sau sa vorbesti cu o persoana despre un anumit subiect, dar nu trebuie sa fim egoisti si sa ne gandim ca, daca acea persoana ne intelege cat de cat, va fi dispusa sa renunte la valorile si principiile ei pentru noi.
    Pana la urma, daca esti un prieten adevarat trebuie sa intelegi toate nebuniile celuilalt si sa incerci sa il ajuti. Nu? Si daca nu este incredere si comunicare nicio relatie de prietenie nu are cum sa reziste.

Pasila
    Scriitor
    Scriitor

Data de înscriere : 18/04/2013

Prietenie

Mesaj Scris de Pasila la data de Sam 25 Mai 2013 - 17:28

Cu totii avem prieteni, nu? Mai multi sau mai putini. Dar sa va intreb, cati prieteni adevarati aveti? Ma refer la cei care nu te critica, accepta faptul ca asa esti; cei care nu incearca sa te schimbe; cei care sunt cu adevarat langa tine cand ai nevoie; cei care te ajuta indifirent de ce trebuie sa faca; cei care atunci cand ai nevoie vin singuri.
    Aveti vreun prieten asa de bun? Sau sunt doar amici?
    Eu una am unul. Si imi pun mereu intrebarea " Ce am facut sa-l merit? ". Eu una, mereu am avut nevoie de cineva caruia sa-i pot spune absolut totul, fara sa ezit si fara sa cred ca va rade de mine sau va spune cuiva.
    In conceptia mea, un prieten adevarat conteaza foarte mult. Nu e ceva ce spui despre cineva doar pentru ca e dragut cu tine, trebuie sa dovedeasca ca e un prieten saritor, care te ajuta. Sunt foarte bucuroasa ca am macar un prieten adevarat, il cheama Alex.

Voi aveti unul?
    De cat timp va cunoasteti?
    Ce crezi despre prietenie?

Edit: Sorry, dar sincer nu l-am vazut. Ma uitasem inainte, mi-e asa rusine de mine ca mi-a scapat.

Ultima editare efectuata de catre ♫Damaris♪ in Sam 25 Mai 2013 - 17:42, editata de 1 ori

Mrs Anderson
    Membru
    Membru

Data de înscriere : 24/12/2012

Mesaj Scris de Mrs Anderson la data de Sam 25 Mai 2013 - 17:40

Buna, draga mea. Intai de toate trebuie sa iti atrag atentia ca mai este un topic despre acelasi subiect(prietenia adevarata), putin mai jos, tot la discutii libere. Se mai intampla, trebuia sa fii putin mai atenta. Voi vorbi eu cu staff-ul, gasesc pe cineva, si voi vedea daca va fi sau nu mutat, nu-ti fa griji [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

Si eu am o prietena adevarata, este ca sora mea. Dormin una la alta, facem nebunii, stam mereu impreuna si toti de spun ca suntem exact ca doua surori. Am trecut prin multe clipe impreuna, mai frumoase sau mai putin frumoase, totusi am ramas unite chiar si dupa certuri si NICI unu baiat nu a intervenit intre noi. Ne cunoastem de la gradinita, de la 5 anisori si cred ca prietenia este exact ceea ce am format noi doua, este un suflet in doua inimi.

Irene.
    Moderator
    Moderator

Data de înscriere : 15/07/2011

Mesaj Scris de Irene. la data de Sam 25 Mai 2013 - 18:06

Buna. Smile
    Am fuzionat subiectele "Pretenie" deschis de Damaris cu "Prietenie adevarata" deschis de Marta.
    Damaris. Fi te rog mai atenta data viitoare! Smile Multumesc ca m-ai anuntat Marta. Wink

WeAreDevils
    Nou venit
    Nou venit

Data de înscriere : 17/12/2011

Mesaj Scris de WeAreDevils la data de Sam 1 Iun 2013 - 18:22

Sincer, eu una spun că nu mai avem de ce să ne tot plângem, aşa putem să continuăm până la final.
    Cu adevărat în viaţă treci şi prin lucruri bune, dar şi prin lucruri rele, dar asta nu ar trebuie să ne afecteze atât de tare. Prietenia e sfântă, consider şi spun asta fiindcă nici ei şi nici noi nu facem mai nimic să o creionăm în acel fel. E trist cum lumea începe să fie delăsătoarea, într-o relaţie de prietenie nu trebuie să aştepţi ceva în schimb şi să te plângi apoi că nu ai primit ceva. Ar trebuie să fie sinceritate, egalitate şi iubire, susţinere, încredere. E bine când ne implicăm şi e bine când facem ceva ca să păstrâm acea relaţie intactă, nedeformată.
    În general nu e doar vina prietenilor noştrii, ci este şi a noastră, că nu ne interesăm şi nu încercăm să îndreptăm lucrurile.
    Nu mă mai lungesc, ar fi multe de spus, dar prietenia este o legătură mai strânsă ca orice altă relaţie (înafară de realaţia pe care o avem cu părinţii) şi e păcat să o distrugem.

Acum este: Sam 25 Feb 2017 - 2:04