Un nou inceput

Distribuiti

Sondaj

Va place acest fic nou?

[ 28 ]
    93% [93%] 
    [ 2 ]
    7% [7%] 
    [ 0 ]
    0% [0%] 

Total voturi: 30

~Kim™~
    Membru
    Membru

Sex : feminin

Un nou inceput

Mesaj Scris de ~Kim™~ la data de Mier 23 Ian 2013 - 11:39

Capitolul I: Inceputul

Autor:

Era o zi insorita de inceput de scoala. Razelele soarelui cel arzator, patrunde-au printre jaluzele unei camere move ai unei fete cu parul deschis de un roz bombon pe nume Sakura Haruno. Ea este o adolescenta de 16 ani care locueste in Konoha. Camera ei este frumos amenajata cu niste jaluzele de culoare rosie la fereastra. Dis-de-dimineata ea se trezise cu ajutorul razelelor cele calauroase ale soarelui.

SAKURA POV:

.Ma trezesc din pat si ma intrept spre baie pentru a-mi face siesta de dimineata. Dupa ce imi fac siesta, o aud pe mama care ma strica:
    -Sakura, draga mea! Vino la masa!
    -Vin acum, mama! zise Rozalia vesela. Stai sa ma schimb!
    -Bine draga mea! zise mama Sakurei
    Ma imbrac cu o bluza alba, imi iau niste blugi negri, imi prind parul intr-o coada dar imi las bretonul intr-o parte, ma incalt cu o pereche de sandale rosii, imi fac ghiozdanul si cobor jos la masa. Dupa ce mananc ii spun ramas bun mamei si plec la scoala.
    Spre drum ma intalnesc cu o fata bruneta pe nume Hinata care am auzit ca si ea este transferata la aceasi scoala ca mine. Dupa ce mai discutam ne trezim ca am ajuns la scoala.Era o scoala mare cu 2 etaje. Cand intram in scoala dam de un barbat cam de 30 ani care ne spune ca el este dirigintele nostru pe nume KaKasi. Acesta ne conduce in clasa noastra.

SASUKE: POV:

-Ma numesc Sasuke Uchiha am 16 ani.Sunt un brunet cu ochi negri si cu 2 suvite pe fata. In acest moment sunt cu colegi mei in clasa asteptand ca dirigintele sa intre in clasa cu cele 2 noi colege. Auzim usa deschizandu-se.Pe usa intra dirigintele cu 2 fete una rozalie si una bruneta. Rozalia parea foarte atragatoare pentru fizicul ei,dar si bruneta parea atragatoare pentru Naruto.
    Naruto este un blond cu ochi albastri ca cerul si vesel ca-n toate zilele.
    -Elevii! Sunt noile voastre colege! Fetelor acum va puteti prezenta!
    -Buna! Ma numesc Sakura Haruno, si sunt noa vroastra colega.
    -"Si esti foarte atragatoare in acelasi timp."Imi zic eu in gand.
    -Iar eu sunt Hinata Hyuga.
    Deoarece in banci trebuia sa fim o fata si un baiat ,dirigintele, le pune pe fete in banci, Sakura cu mine iar Hinata cu Naruto. Naruto era vesel pentru ca nu a avut placerea sa vorbeasca cu o fata ca Hinata. Hinata era o bruneta de culoare de un albastru inchis si la fel de vesela ca Naruto. Spre deosebire de mine nu eram asa de vesel ca el dar ma bucuram ca dirigintele a pus-o cu mine in banca.

P.S: M-am cam grabit si cred ca unele cuvinte sunt gresite!
    Ja NE!!!!!

Si cateva poze:

[img]http://media.beta.photobucket.com/user/dragoonaura/media/hinata.jpg.html?filters[term]=hinata&filters[primary]=images&sort=1&o=158[/img] -Hinata
    [img]http://media.beta.photobucket.com/user/kRiSsY_08_pHotOs/media/Kakashi.jpg.html?filters[term]=kakashi&filters[primary]=images&sort=1&o=50[/img] -Kakasi
    [img]http://media.beta.photobucket.com/user/xRAIKAGE/media/Render/naruto_1-9.png.html?filters[term]=naruto&filters[primary]=images&sort=1&o=80[/img] -Naruto
    [img]http://media.beta.photobucket.com/user/rodacoma/media/sakura.jpg.html?filters[term]=sakura&filters[primary]=images&filters[secondary]=videos&sort=1&o=550[/img] -Sakura
    [img]http://media.beta.photobucket.com/user/sasuke394/media/sasuke.jpg.html?filters[term]=sasuke&filters[primary]=images&sort=1&o=46[/img] -Sasuke

Ultima editare efectuata de catre *Angel~Girl* in Mier 1 Mai 2013 - 20:02, editata de 3 ori

RR
    Administrator
    Administrator

Re: Un nou inceput

Mesaj Scris de RR la data de Mier 23 Ian 2013 - 19:06

Buna Irina Smile
    Dupa cum am spus, am sa-ti dau un comm, daca tot ai dorit sa ai o parere.
    Avand in vedere ca este primul tau fic, pot spune ca este destul de bine.
    Se observa ca te stradui.
    Din pacate ai cam grabit actiunea si ai dat prea multe detalii, dar nu e tragedie, se rezolva pe parcurs

Uite un topic unde te poti documenta:
    http://lcpf.fanforum.biz/t349-primi-pasi-pentru-un-fic-de-calitate
    Merita sa-l citesti.

Acuma revenind la fic. Deci sa inteleg ca se petrece totul in timpu nostru, secolul 21, la scoala. Cu colegi noi. Ideea nu este chiar originala, dar de abia astept sa vad cum o dezvolti. Astept urmatorul capitol. Sa vad ce se intampla mai departe intre cei doi colegi de banca, Sasu si Saku:-> *hehe*

Te-am pupat si spor la scris Big Hug

*DeEa*
    Nou venit
    Nou venit

Mesaj Scris de *DeEa* la data de Mier 23 Ian 2013 - 20:30

hey.... imi place foarte mult, desi ideea cu Sakura fiind colega cea noua am mai intalnit-o, dar astept sa vad cum o dezvolti si sigur va iesi ceva uimitor.

Spor la scris si la idei Hi!
    Anunta-ma si pe mine cand postezi nextul

VandaQ
    Scriitor
    Scriitor

Mesaj Scris de VandaQ la data de Vin 25 Ian 2013 - 15:57

Sasusakufan a scris:Capitolul I: Inceputul

Autor:

Era o zi insorita de inceput de scoala. Razelele soarelui[aici e repetitie; ai "zi insorita" si "insorita" cel arzator, patrundeau[fara cratima; cratima se pune doar in cazul in care ai un verb la perfect compus. Ex: Mi-au luat trei ore temele. /au luat printre jaluzele unei camere move[in primul rand, culoarea este "mov", iar in al doilea rand, nu prea are sens sa spui ca o camera este mov; culoarea peretilor este mov, o piesa de mobilier poate fi mov etc.] a[pentru ca e "camera", adica "a ei"] unei fete cu parul deschis de un roz bonbon[virgula] pe nume Sakura Haruno. Ea este[aici ai schimbat timpul; ai inceput cu trecut si ai continuat cu prezent] o adolescenta de 16[saisprezece; numerele se scriu cu litere] ani care locuieste in Konoha. Camera ei este frumos amenajata[virgula] cu niste jaluzele de culoare rosie la fereastra. Dis-de-dimineata ea se trezise[aici ai schimbat iar timpul] cu ajutorul razelelor[aici nu era "razelor"?] cele calduroase[greseala de tastare] ale soarelui.

SAKURA P.V:

.Ma trezesc[aici ar fi mers mult mai bine "ridic"] din pat si ma intrept spre baie pentru a-mi face siesta de dimineata. Dupa ce imi fac siesta, o aud pe mama care ma striga[vine de la verbul "a striga"]:
    -[space]Sakura, draga mea! Vino la masa!
    -[space]Vin acum, mama! zise Rozalia[asta e nume? Daca nu, atunci se scrie "rozalia", in caz ca ai vrut sa te referi la culoarea parului] vesela. Stai sa ma schimb![aici nu mai era nevoie de smenul exclamarii. Puteai continua cu "striga fata" sau cu "spuse fata pe un ton ridicat pentru ca mama ei sa o auda"]
    -[space]Bine[virgula] draga mea! zise mama Sakurei.[punct]
    Ma imbrac cu o bluza alba, imi iau niste blugi negri, imi prind parul intr-o coada[virgula] dar imi las bretonul intr-o parte, ma incalt cu o pereche de sandale rosii, imi fac ghiozdanul si cobor jos la masa. Dupa ce mananc[virgula] ii spun ramas bun mamei si plec la scoala.
    Spre[aici ar fi mers mai bine "pe"] drum ma intalnesc cu o fata bruneta pe nume Hinata de care am auzit ca si ea este transferata la aceeasi[forma corecta este "aceeasi"] scoala ca mine. Dupa ce mai discutam[virgula] ne trezim ca am ajuns la scoala.[space]Era o scoala mare cu 2[doi] etaje. Cand intram in scoala[virgula] dam de un barbat cam de 30[treizeci] ani care ne spune ca el este dirigintele nostru pe nume KaKasi. Acesta ne conduce in clasa noastra.

SASUKE: P.V:

-[space]Ma numesc Sasuke Uchiha["si" sau virgula] am 16[saisprezece] ani.Sunt un brunet cu ochi negri si cu 2[doua] suvite pe fata. In acest moment sunt cu colegii[cu doi de "i"] mei in clasa[virgula] asteptand ca dirigintele sa intre in clasa cu cele 2[doua] noi colege. Auzim usa deschizandu-se.[space]Pe usa intra dirigintele cu 2[doua] fete[virgula] una rozalie si una bruneta. Rozalia parea foarte atragatoare pentru fizicul ei,[space]dar si bruneta parea atragatoare pentru Naruto.
    Naruto este un blond cu ochi albastri ca cerul si vesel ca-n toate zilele.
    -[space]Elevi[cu un singur "i"]! Sunt noile voastre colege! Fetelor[virgula] acum va puteti prezenta![nu era nevoie sa pui atatea semne de exclamare]
    -Buna! Ma numesc Sakura Haruno[fara virgula] si sunt noua vroastra colega.
    -"Si esti foarte atragatoare in acelasi timp."[atat timp cat este agnd al personajului, nu mai pui linie de dialog si e recomandat sa pui acele propozitii cu italic]Imi zic eu in gand.
    -[space]Iar eu sunt Hinata Hyuga.
    Deoarece in banci trebuia sa fim o fata si un baiat ,dirigintele,[nu era nevoie sa izolezi intre virgule] le pune pe fete in banci, Sakura cu mine[virgula] iar Hinata cu Naruto. Naruto era vesel pentru ca nu a avut placerea sa vorbeasca cu o fata ca Hinata. Hinata era o bruneta de culoare de un albastru inchis si la fel de vesela ca Naruto.[propozitia nu prea are sens] Spre deosebire de mine nu eram asa de vesel ca el[virgula] dar ma bucuram ca dirigintele a pus-o cu mine in banca.

P.S: M-am cam grabit si cred ca unele cuvinte sunt gresite!
    Ja NE!!!!!

Bun, o sa iau cateva paragrafe si o sa-ti explic ce nu e corect in ele.
    "Era o zi insorita de inceput de scoala. Razelele soarelui cel arzator, patrunde-au printre jaluzele unei camere move ai unei fete cu parul deschis de un roz bombon pe nume Sakura Haruno. Ea este o adolescenta de 16 ani care locueste in Konoha." - Prima propozitie a unui text trebuie sa atraga atentia, sa surprinda. Daca tu imi spui din prima cine este personajul, cum il cheama si cati ani are, dispare tot farmecul. Magia si misterul se duce si la fel si interesul cititorului. Detaliile de genul le puteai introduce cu usurinta in text mai incolo. Puteai incepe cu descrierea cadrului, sa continui cu miscarile personajului de dimineata, fara, insa, sa intri in detalii ca varsta si numele. Pentru ca astfel de prezentari nu au niciun fel de substanta, de volum; nu scrii in jurnal, ci compui un text si e necesar sa pretezi limbajul si viziunea in functie de asta.
    "Ma imbrac cu o bluza alba, imi iau niste blugi negri, imi prind parul intr-o coada dar imi las bretonul intr-o parte, ma incalt cu o pereche de sandale rosii, imi fac ghiozdanul si cobor jos la masa." - La fel ca in cazul de mai sus, lipseste descrierea. Sa spui ce fel de imbracaminte poarta personajul, ce fel de papuci are nu inseamna ca descrii. Puteai trece foarte frumos peste asta si sa iti canalizezi atentia pe miscarile Sakurei, pe sentimente, pe ganduri etc. In loc sa umpli trei randuri cu o "descriere" din asta, mai bine aflam ce simte ea in legatura cu faptul ca se muta la alta scoala. Ce aspiratii are, ce vrea sa faca, cum gandeste? Astea toate trebuie evidentiate prin actiuni si imbracamintea nu imi arata mai nimic la un personaj.
    "Ma numesc Sasuke Uchiha am 16 ani.Sunt un brunet cu ochi negri si cu 2 suvite pe fata. In acest moment sunt cu colegi mei in clasa asteptand ca dirigintele sa intre in clasa cu cele 2 noi colege. " - Partea asta, in viziunea mea, nu are niciun fel de capatai sau inteles. Ce ar putea sa ma atraga la un personaj care spune ca e brunet si are saisprezece ani? Nu asa se construiesc personajele, dar despre asta mai vorbim.

In regula, mai sunt astfel de paragrafe, dar hai sa o iau si mai general, ca sa intelegi ce ar trebui sa repari.
    Tema textului nu pot sa zic ca e originala, insa poate deveni, deci nu ma pronunt. Sper sa iti vina idei cat mai originale si sa construiesti o actiune frumoasa.
    Tehnica: Ma bucura faptul ca nu ai multe greseli de ortografie sau gramatica. Dar, totusi, ai o problema cu semnele de punctuatie. Semnul exclamarii poate fi inlocuit cu altceva. De asemenea, incearca sa nu exagerezi cu el, pentru ca e ca si cum personajele tipa la cititor. Il poti inlocui cu punct. Nu e nevoie sa incarci textul cu semne de exclamare. Nu uita sa pui spatiu dupa semnele de punctuatie. Oricare ar fi el, trebuie sa pui. Ai repetitii suparatoare si as vrea sa le rezolvi. Nu ai ce te face cand nu gasesti sinonime la un cuvant, insa acelea pe care le-am observat la tine puteau fi usor evitate.

Descrierea atmosferei: Nu exista asa ceva la tine in text. In afara descrierii camerei Sakurei, nu e nimic care sa imi prezinte lumea fictionala. Eu ar trebui sa imi imaginez singura cadrul in care se intampla actiunea? E foarte important sa fii atenta la acest tip de descriere. Tot ce vede personajul tau, miroase, aude si gusta trebuie descris. Tot ce intra in contact cu el trebuie sa apara in text. Incearca sa te pui in locul lui si sa vezi ceea ce vede si el. Apoi scrie ce vezi. Eu in textul tau nu am gasit niciun fel de descriere a atmosferei. Nu stiu daca batea vantul, nu stiu daca cantau pasarile, nu stiu daca Sakura vedea drumul pe care mergea. Nu stiu nimic. Trebuie sa intelegi ca, chiar daca tu vezi intreg contextul in care are loc actiunea, trebuie ca cititorul sa vada ceea ce vezi si tu. Si asta se face prin descriere. Poti incepe prin a descrie cadrul de ansamblu. Te previn insa: nu incepe sa descrii fiecare cadru. Doar ce are legatura cu personajul tau. Ce vede el. Restul nu intereseaza pe nimeni. So, revenim. Poti incepe cu o vedere de ansamblu, apoi sa descrii ceea ce ti se pare tie important si ce are si legatura cu miscarile personajului tau. Imagineaza-ti astfel situatia: ai o camera goala, un spatiu alb. Si incepi sa conturezi un personaj. Apoi vrei ca personajul tau sa se miste in voie. Dar iti trebuie un cadru, nu? Acel cadru il construiesti prin descriere. Procesul asta sa il faci.

Descrierea sentimentelor: Aici e mai greu, sincer. Dar ceea ce e de retinut e ca fiecare lucru pe care il simte personajul tau e important. Cu atat mai mult cu cat povestesti la persoana I. Trebuie sa il intelegi, sa ii impartasesti durerea, dar si fericirea si sa redai asta in cuvinte. Daca el e furios, descrii asta! Daca el e suparat, descrii si asta! Totul trebuie descris; universul este personajul tau si trebuie privit ca atare. Este o persoana complexa, are anumite insusiri. Fii sigura ca le vei transpune in text.

Construirea personajului: M-am hotarat sa introduc aceasta categorie fiindca am vazut ca nu prea stii sa construiesti un personaj. Chiar daca alegi un personaj dintr-un anime, asta nu iti impune acelasi tipar ca si al celorlalte fic-uri sau ca a originalui. Daca la aspect sa zicem ca nu poti face multe, in ceea ce priveste caracterul, este cu totul al tau. Sa zicem ca ai o bucata de plastelina si vrei sa obtii o floare din ea. Incepi sa modelezi lucrurile de baza: petalele, frunzele si tulpina. Folosesti diverse culori, adaugi cantitati diferite de plastelina si obtii un suport pentru acea floare, nu? Apoi o asezi cat mai frumos si incepi sa lucrezi la detalii; o nervura pe o frunza, un boboc, o pata pe o petala de floare. Iar adaugi anumite culori, anumite cantitati, dai contur compozitiei. Asta se intampla si cu personajul tau. Asigura-te ca il faci complet si dupa aceea cunoaste-l. Vezi ce ti-a iesit cu el.

Naratiunea: La capitolul naratiune chiar nu am ce sa spun decat ca e grabita. Trebuie sa intelegi ca un text nu poate fi format din insiruirea unor actiuni. Trebuie sa imbini toate modurile de expunere, sa faci actiunea astfel incat sa nu fie nici prea lenta si nici prea rapida.
    Aspectul, iarasi are un rol important. Nu centra niciodata textul. Titlul si numele capitolului il poti centra si e de preferat sa o faci. Dar poti schimba fontul, culoarea, astfel incat textul sa atraga si vizual.

Puncte de reper:
    1. Dialogul este un punct important in construirea textului. Asigura-te ca replicile personajelor tale chiar apartin lor. Nu fi cliseica.
    2. Gandurile personajului nu se pun cu linie de dialog. Nu incarca textul cu astfel de propozitii interioare ale personajului.
    3. Scrie, rescrie, citeste, recrie iar si repeta. Asta e un proces foart important. Daca faci exercitiul de a scrie si rescrie, ai sa vezi ca tehnica ti se va imbunatati.
    4. Treci pe la dictionarul de sinonime. Ca si autor, ai nevoie de un vocabular foarte bogat si e nevoie sa stii sa exprimi o idee in mai multe moduri - nu numai ca si autor trebuie sa stii sa te exprimi. Fa acest exercitiu de a incerca sa spui acelasi lucru cu cuvinte diferite. Te va ajuta.
    5. Citeste cat mai mult. Iti va fi de folos. Dar, te rog, du-te in surse sigure: cartile.
    6. Daca nu esti sigura de ceva, mai bine intrebi pe cineva capabil sa raspunda. Nu e bine sa ai impresii eronate asupra unui lucru.
    7. Incearca sa renunti la limbajul acesta "obisnuit" si priveste textul tau ca pe o creatie in toata regula.
    8. Cauta sa te perfectionezi cu orice ocazie si nu te lasa batuta. Stiu ca nu e usor sa primesti critici, insa, daca vrei sa devii mai buna, iti trebuie seriozitate si vointa.
    9. Nu uita ca inainte de "iar", "dar" si "ci" se pune virgula.
    10. Scrie mai mult si fa capitolele mai mari. Ia-o usor. Incepe sa tot adaugi randuri pe masura ce inaintezi cu numarul capitolelelor. Vei vedea ca te vei obisnui pana si tu sa scrii mai mult.
    11. Scrie numai cand simti ca esti inspirata si concentrata. Nu scrie din obligatie, ci fa-o din placere.
    12. Nu iti pune personajele in situatii fortate si incearca sa prezinti cat mai natural reactia lor.
    13. Cere critici constante, pentru a-ti inregistra progresul si pentru a vedea lucrurile ce le ai de reparat.

In incheiere as vrea sa adaug ca:
    - critic textul, nu persoana
    - aceasta critica este adresata exclusiv autorului, nu persoanei; fiindca pe autor il cunosc prin intermediul textului, insa persoana din spatele lucrarii nu o cunosc
    - pentru neintelegeri, contactateaza-ma prin pm. Nu vreau circ pe forum. Daca vrei sa ma injuri, daca ai ceva de reperosat sau daca crezi ca ceva din critica mea e neintemeiat, prin PM!
    - daca ai nevoie sa intelegi ceva, imi poti spune si te ajut cu placere
    - nu trebuie sa urmezi cu sfintenie ceea ce spun eu; fiecare are propriul stil si limbaj. Astea sunt doar puncte de baza in construirea textului. De asemenea, exemplele sunt pur si simplu exemple si nu sunt modele. Nu vreau sa faci cum spun eu sa faci, ci sa selectezi ce crezi ca ti se potriveste din critica; insa te rog sa fii obiectiva
    - nu imi retrag cuvintele, asa ca nu te astepta sa imi cer scuze pentru critica mea. O critica este o critica si ma astept sa o iei ca atare. Personal, nu am nimic nici cu textul si nici cu tine – atat ca autor cat si ca persoana. Este pur si simplu “meseria” mea.

Cam atat, scumpi. Cum am spus, lupta in continuare si continua sa scrii. Cu putina munca va fi perfect. Spor la scris si multa inspiratie~ ^^ Kiss-you~

Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Mesaj Scris de Reeah la data de Sam 26 Ian 2013 - 14:56

Bună, Irina ! Cum m-ai rugat pe aici, am zis să trec. Mă bucur că apar din ce în ce mai multe ficuri. Hmm, este interesant, chiar nu mă aşteptam ca Sasuke să se uite la Sakura. Îmi plac ficurile cu tema liceului, pentru că mereu sunt interesante, dar nu întotdeauna dezvoltate orginal, aşa că ai grijă la asta. Nu te grăbi în privinţa next-ului şi lucrează cât poţi de mult la ea. Apropo, nu trebuie să te laşi descurajată de o critică, nimeni nu se naşte învăţat.
    Aştept next-ul, spor la scris şi multă inspiraţie !

~Kim™~
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de ~Kim™~ la data de Sam 26 Ian 2013 - 20:46

Hey dragilor v-am adus nextul! Nu stiu daca e mai bine decat primul dar sper sa va placa. Asa ca va urez lectura placuta! Kiss
    P.S: Va multumesc la toti pentru comm.

Capitolul II: Sarutul

Autor:

Dirigintele, le aseaza pe fete in banci iar apoi isi incepe ora ca de obicei. Sakura, de curiozitate il intreaba pe brunet cum il cheama deoaece trebuia sa afle cu cine sta in banca.

Sakura POV:

Noul nostru diriginte ne-a pus pe mine si pe Hinata separate. Pe mine cu un brunet dragut, si foarte linistit, iar pe Hinata cu un blond vesel si foarte energic. Brunetul pare chiar chipes....ia stai, eu am spus cumva ca pare chipes?Ce m-a apucat.....sa nu imi spui ca ma indragostesc! Asta nu poate sa fie adevarat. O....revinoti Sakura. Daca e asa...atunci...poate ar trebuii sa vorbesc cu el....sau nu!...Of Sakura fi increzatoare ....respira Sakura....respira
    - Buna, ma numesc Sakura! Tu cum te numesti?
    - Buna, sunt Sasuke Uchiha imi pare bine.
    - Si mie imi pare bine de cunostinta, Sasuke.
    - Ma bucur. zise el cu un zambet smecher pe fata.
    Dupa ce ne cunoastema mai bine, dirigintele incepu sa ne predea.
    Dupa ora......
    - Hey Hinata, vii cu mine pana la baie?
    - Imi pare rau Sakura, dar nu pot...pentru ca Naruto vrea sa ma intrebe ceva.
    - Bine atunci, stai cu Naruto daca nu poti sa vii. O si apropo.... sa imi spui si mie ce te-a intrebat ca prea se uita dupa tine! Bine?
    - Sa facut sefa mea, Sakura!

Sasuke POV:

O vad pe Sakura ca iese din clasa. Oare unde se duce ? Sper sa nu se duca la baie ca ne-a avertizat femeia de servici sa nu ne ducem la baie pana la ora 14 pentru ca este apa pe jos in baie, deoarece se pare ca teava de apa s-a spart iar pe gresie e numai apa si daca calcam cu neatentie o sa picam, si o sa ne lovim. Dar ca sa fiu sigur trebuie sa o intre pe Hinata ca ea este mai apropiata de ea.
    - Hey, Hinata.
    - Tu nu esti colegul de banca al Sakurei?
    - Ba da. Sunt Sasuke. Auzi, poti sa imi spui unde s-a dus Sakura?
    - Da, s-a dus la baie. De ce ?
    - O nu.. Mersi ca mi-ai zis Hinata, iti rama dator!
    Trebuie sa ma grabesc ca sa nu se intample vre-un acident din prima zi.

Sakura POV:

Sper ca Hinata sa aiva mai mult noroc decat am eu cu Sasuke. Stai....de ce ma gandesc eu la asta? Offff Doamne.....de ce ma gandesc numai la el? In veci nu se v-a intampla sa fiu eu cu el. El este un baiat super dragut, atragator, nu ca mine, o fata cu parul roz si cu o frunte lata! Si celelalte colege sunt mai frumoase ca mine. De exemplu:
    1.Temari : este o fata blonda cu parul prins in patru codite in parti, vesela, de treaba si foarte prietenoasa.
    2.Tenten: este o bruneta foarte zambareata care are parul lunga pana la sani
    Si a 3.Ino: ea din prima ocazie pe care a avut-o sa vorbeasca cu mine m-a intrebat daca vreau sa fiu prietena ei. Ea are parul blond, prins intr-o coada pana la sold si bretonul lasat mereu in partea dreapta. Deci mai pe scurt ea este la fel de prietenoasa ca si Temari.
    Aceste fete impreuna cu Hinata sunt cele mai bune prietene pe care nu le-am avut.
    Ma indrept spre baia din scoala pentru a imi cu putina apa pe fata ca sa imi revin. Cand intru pe usa vad ca e apa pe gresia de culoare alba dar calc incet ca sa nu alunec. Dupa ce imi dau cu apa pe fata il zaresc pe Sasuke care imi spune sa nu ma misc, dar din neatentie cu gandul si cu ochii la el. Ca printr-un fulger el ajunge la mine, cu mainile cele calduroase ale lui, ma prinde de sold pentru a nu cadea. Ochii nostri sunt fata in fata. Nu stiu de ce dar privirea lui ma face rosie la fata iar in inima mea se aprinde o scanteie care nu a mai existat pana acum. Din cauza fetei mele rosie ca racul, Sasuke isi lua mainile de pe mine si eu ii spun:
    - Iti multumesc pentru ca mai prins ca sa nu cad.
    - N-ai pentru ce! Dar, de ce esti rosie ce racul?
    - Ce? Nu sunt rosie ca racul?
    - Buzele spun ceva dar fata spune altceva.
    Cand a rostit aceste cuvinte fetele din alte clase care erau aproape de noi au facut acele fete de nervozitate si de gelozie pentru ca el mi-a spus acele cuvinte care orice fata ar dori sa le auda de la el.
    - Sakura, hai sa mergem in clasa ca trebuie sa vina profa de mate si sa fiu sincer e foarte severa daca ajungem dupa ea la ora. Bine?
    - Bine Sasuke, am inteles!
    Acesta ma lua de mana si ma trage dupa el in clasa. Ma simt jenata. E prima data cand simt aceasta caldura de la un baiat ca Sasuke. Chiar simt o legatura pentru el ce nu am mai simtit-o pentru altcineva pana acum.
    ....... Dupa ore.......
    - Hey, Hinata,Sakura! zise Naruto.
    - Da? zicem amandoua odata.
    - Ati vrea sa va conducem pana acasa?
    - Da, de ce nu! zicem noi.
    Pe drum, Naruto ne spune tot felul de glume foarte amuzante, ca drumul sa nu fie plictisitor. La jumatatea drumului noi ne despartim la un semafor pentru ca casa Hinatei era la dreapta iar a mea era direct in fata noastra. Dupa ce trecem strada noi ne despartim dar nu ianinte sa ne luam ramas bun. Este o coincidenta mare ca casa lu Naruto era pe aceeasi strada cu casa Hinatei iar casa lu Sasuke era pe aceeasi strada cu a mea. Mai trec zece minute de mers si de liniste pana cand brunetul intrerupe tacerea.
    - Sakura, ce ai patit?
    - Nu am patit nimic, de ce spui asta?
    - Spun asta pentru ca de cand am tranversat nu ai scos nici un sunet.
    - Nu am scos nici un sunet pentru ca nu stiu ce sa iti spun.
    - Cum adica?
    - Adica, atunci cand ai venit dupa mine la baie si mi-ai zis ca " Buzele tale spun ceva iar fata ta spune alt ceva." m-am gandit ca "Ce ai vrut sa spui cu asta." Dar oricum acum nu mai conteaza ca am ajuns acasa. Mersi ca m-ai condus, Sasuke. Iti raman datoare!
    - Sakura!
    Dar nu intorc bine privirea pentru ca el ma prinse intr-un sarut cu acele buze fine pe care le simteaa. Dupa cateva minute el a intrerupt sarutul cel dulce pentru ami spune:
    - Sakura, acum nu imi mai esti datoare cu nimc! Ne vedem maine la scoala. Sau mai bine mergem impreuna la scoala. Ne vedem maine, rozalia mea!
    - Pa, Sasuke! Ne vedem maine.
    Stai putin......mi-a zis cumva " rozalia mea" ? Ooooo.....ce dragut e! Chiar as vrea sa fie al meu.

Cateva imagini:

-Tenten
    -Ino
    -Temari
    -Sasuke & Sakura sarutandu-se

Cam atat cu nextul sperca va placut dragi mei cititori!!!
    Ne revedem la capitolul urmator!!!
    Ja ne!!! Kiss Kiss Kiss

Ultima editare efectuata de catre Sasusakufan in Dum 27 Ian 2013 - 17:26, editata de 1 ori

Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Mesaj Scris de Reeah la data de Sam 26 Ian 2013 - 20:58

Bună, scumpo ! Mulţumesc mult pentru mesajul privat. Mi-a plăcut foarte mult capitolul, se vede că te străduieşti. Să ştii că este destul de bun, tu trebuie doar să încerci în continuare şi totul va fi bine. Nu mă aşteptam ca Sasuke să i-i se adreseze Sakurei astfel, dar totul are un început.. Şi acel sărut ? Ce a fost cu el ?
    Aştept capitolul următor, spor la scris şi multă inspiraţie !

*DeEa*
    Nou venit
    Nou venit

Mesaj Scris de *DeEa* la data de Sam 26 Ian 2013 - 21:28

Yeeeei sunt prima . Imi place foarte mult nextul si nu imi vine sa cred ca s-au sarutat Love it Love it ... Sunt asa de fericita pentru ei. Dar ce se va intampla cu Hinata si cu Naruto??? Abea astept sa postezi urmatorul capitol.

p.s. sa ma anunti cand aduci nextul, ca de nu o sa fiu Very Angry

mult noroc la scris si sa ai parte de multa inspiratie

RR
    Administrator
    Administrator

Mesaj Scris de RR la data de Dum 27 Ian 2013 - 17:27

Iii mersi Irina ca m-ai anuntat Big Hug
    Se vede ca evoluezi incetul cu incetul. Capitolluung si frumooos Love it
    O my God, prima zi si deja s-au indragostit si pupat.
    Rozalia mea? O.o Nu mai imi esti datoare? Pff, vai de mine a fost suuper capitolul, dar data viitoare baga mai multa descriere a sentimentelor please (GOO)

Te-am pupat si astept nextul, aaa Big Hug

~Kim™~
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de ~Kim™~ la data de Lun 4 Feb 2013 - 20:23

Hey dragilor, v-am adus nextul cred ca daca voi avea mai multi cititori va promit ca il continui pana la sfarsit si cu unu in plus ar fi bine dar vreau....sa am mia multi se poate? Bine atunci sa revenim la next-ul nostru ca acum sunt in colaborare si vreau sa va spun un :thx: cu bratele deschise pentru comm! Pupicii si lectura placuta!

Capitolul III: Sentimente reciproce

~~~SAKURA~~~

Nu imi vine sa cred ca m-a sarutat! Acele buze fine......acea caldura apasatoare....acel sentiment de iubire. Simt ceva pentru el ce nu am mai simtit pana acum pentru un baiat. Dintre toate zilele de pana acum asta a fost cea mai frumoasa zi pe care am avut-o. Chiar ma gandesc ca.....dintre toate fetele din acest liceu la care m-am transferat, tocmai pe mine m-a ales. Si chiar cred ca simt ceva pentru el...acea dragoste....Ce tot spun, el nu se gandeste la mine ca la....o iubita, ci ca la o fata oarecare...cu o frunte mare. Dar nu imi pasa pentru ca totusi am avut ocazia sa ii simt acele bune fine si apetisante. Dupa 5 minute de gandire, imi fac curaj sa intru in vila pe care mama a cumparat-o cand am ajuns aici, intru incet...ca sa nu ma aud mama sau Shun, ma indrept catre scari pentru a urca la etaj, dar nu apuc sa urc o treapta, deaorece o voce de femeie ma striga:
    - Sakura, draga mea, tu esti?
    - Da mama, eu sunt. Cine alt cineva sa fie?
    - Am crezut ca e Shun, fratele tau.
    - Nu eu sunt. Dar el unde a plecat?
    - L-am trimis pana la magazin ca sa ia un suc. Am vrut sa ma duc eu dar a zis ca se duce el. Dar oricum sa lasam asta, deci...cum a fost prima ta zi la acest liceu?
    - Ca oricare alta zi de liceu. Doar cu o mica surpriza!
    - Ce surpriza?
    - Pai...am intalnit un baiat brunet, foarte frumos si foarte simpatic, care din nu stiu ce motiv.....acum 5 minute am fost condusa de catre el si m-a....
    - Te-a sarutat, in fata vilei?
    - Da! Si a fost chiar romantic din partea lui. Nu ma asteptat ca dintre toate fetele....eu sa fiu aceea.
    - Se pare ca tu ai fost aleasa inimii lui!
    - Cred ca ai drepate, dar....nu stiu daca simte si el acelasi lucru.
    - Sakura, ai incredere in tine si in sentimentele tale pentru el! Bine?
    - Bine! Atunci eu ma duc in camera mea sa ma schimb si sa imi fac lectiile.
    Dupa ce vorbesc cu mama urc scarile la etaj ca sa ma duc in camera mea. Intru in camera, imi las geanta mea neagra de umar „ PAOLA DOMINQUIN” pe pat, ma indrept spe dulap pentru a-mi lua pijamalele mele formate dintr-un maieu si o pereche de pantaloni scurti gri. Imi iau pijamalele, ma desbrac de uniforma de scoala si ma indrept spre baie pentru a-mi face un dus de seara. Peste 15 min ies din dus ma imprac cu pijamalele alese, apoi imi scot cartile si caietele din geanta de umar si ma apuc sa imi fac temele pentru maine.

~~~~SASUKE~~~~

Ajung acasa gandindu-ma la Sakura, rozalia mea cea scumpa si la acele buze catifelate care asteptau sa fie atinse decatre alte buze fine si apetisante ca ale mele. Cand am sarutat-o, am simtit o scanteie care s-a apris in inima mea....deparca a asteptat o vejnicie sa se aprinda. Acum pentru ea simt o iubire care v-a ramane etern aprinsa si nu se v-a stinge niciodata. Ma intreb oare....daca simte acelasi lucru, aceeasi iubire pe care o simt si eu pentru ea. La sfarsitul gadurilor mele cu multe intrebari legate de ea, ajung in cele din urma acasa. Intru inauntru, si imi indrept privirea catre sufragerie unde se afla sora mea geamana Mizuky. Nu am mai vazut-o de luna trecuta, de cand a plecat impreuna cu Neyko prietena ei cea mai buna la parinti ei in Europa. Cred ca si ei ii era dor de mine pentru ca noi cum suntem gemeni ne mai certam noi dar ne si ajutam unul pe celalalt.
    - Hey Mizuky! Ma bucur sa te revad si....cand ai ajuns?
    - Buna Sasuke si eu ma bucur sa te vad si am ajuns acum o ora! De ce?
    - Intrebam doar. Daca ai stii ce colega avem....pardon am vrut sa zic colege ca au sosit doua.
    - Aha.....deci vrei sa spui ca iti place de una dintre ele, si vrei ca eu sa te ajut?
    - Pai...nu tu esti sora mea, cea care ma ajuta la bine si la greu?
    - Ba da, eu sunt aceea care te ajuta mereu.
    - Bine atunci eu ma duc in camera mea. Auzi,dar mama si Itachi unde sunt?
    - Pai......mama este la bucatarie pentru a face mancare, iar Itachi a zis ca se duce sa se intalneasca cu un vechi coelg de liceu.
    - E bine atunci, stii cum o sa faca daca afla ca imi place de o fata care e nou venita?
    - Da stiu. O sa faca la fel cum a facut la Karin. Si pun pariu pe ce vrei ca o sa fie geloasa Karin daca afla ca iti place de aceea fata. Dar totusi cum o cheama?
    -Sakura Haruno, a zis ca o cheama.
    -Sakura Haruno? Hmmm.......mi se pare ca am mai auzit numele asta. Nu cumva are parul roz si ochi verzi, si are un fizic atragator pentru varsta ei?
    - Ba da. Dar de unde o stii?
    - Pai....am intalnit-o la orele de Canto, acum ceva timp, si m-am imprietenit cu ea. Dar sa stii ca are o voce foarte frumoasa cand canta! Si mai ales in duet, cu o fata sau un baiat.
    - Aha, mersi ca mi-ai zis. Acum ma duc in camera mea ca sa ma schimb, si nu cred ca o sa mai ies. Daca vine Itachi mai devreme, asa cum e el un frate mai mare cu 3 ani ma indreaba despre tot ce s-a intamplat la scoala.
    - Bine atunci dute. Si iti promit ca te voi ajuta in legatura cu Sakura.
    Dupa ce termin conversatia cu sora mea, ma indrept spre camera mea pentru a ma schimba. Dupa ce imi aleg hainele, imi iau cartile si caietele si ma apuc de teme. Dupa ceva timp observ ca este foarte tarziu. Las cartile pe birou, ma trantesc in patul meu cel comod, dar nu reusesc sa adorm gandindu-ma la rozalia mea cea scumpa. Acei ochi verzi cristalini care te fac sa ii privesti intruna si acel par roz si care are mirosul de flori de cirese deabea inflorite. Acum chiar s-a aprins scanteia din sufletul meu pentru iubirea vietii mele.
    A doua zi, ma ridic din pat, ma imbrac in uniforma, imi fac ghiozdanul si cobor jos la masa. Dupa ce mananc, imi iau ramas bun de la mama si de la fratele meu si pornesc cu Mizuky spre scoala, dar pe cai diferite. Ea se duce la prietena ei Neyko, iar eu ma indrept spre ingerul meu. Ajuns la rozalia mea cea scumpa, ciocan de cateva ori pana imi deschide usa un baiat, el este un saten cu ochi verzi. In spatele lui se afla o femeie care seamana cu Sakura.
    - Buna tu trebuie sa fi Sasuke, nu?
    - Da, sunt Sasuke, Sakura este acasa?
    - Da, se pregateste sa plece. Poti sa o astepti inautru.
    - Bine o voi astepta.
    Nu astept prea mult pentru ca ea coboara imbracata si pregatita de scoala. Eu raman cu gura cascata la cat de atragatoare era. Imi venea sa o imbratisez si sa o sarut pasional in casa ei dar nu puteam deoarece erau in casa mama si fratelei Shun. Cat timp asteptasem, vorbisem cu Shun ca sa aflu si eu cateva nouati, si aflasem ca Shun a fost coleg cu Itachi mai bine zis cei mai buni prieteni cum e Mizuky cu Neyko. Acum stiu cu cine s-a intalnit Itachi aseara, dar ma bucur ca scumpa mea rozalie are un frate bun ci nu unul rau cum e Itachi cu mine si cu Mizuky. Dupa ce isi ia ramas bun de la ei, ne indreptam spre scoala. In curtea scolii observ ca Naruto se tine de mana cu Hinata si chiar ma bucur pentru el ca si-a gasit o fata pe gustul lui, dar totusi...ma cam pune pe ganduri in legatura cu ei. Langa ei, se afla sora mea si Neyko care ne asteptau.
    - Buna prieteni, ce faceti? Spune Sakura cu un zambet lar pe fata.
    - Va asteptam pe voi, ca sa intram toti in clasa. – ii raspunse Hinata.
    - Buna, Sakura ma bucur sa te revad! Sunt Mizuky, am facut impreuna un duet. Mai tii minte?
    - Aaa......Da stiu! Cum sa te uit, doar am colaborat la duet!
    - Asa e, o.....si ea este prietena mea Neyko si el.....cred ca l-ai cunoscut deja pe fratele meu, Sasuke.
    - Imi pare bine Neyho, si da l-am cunoscut, si a gandeam eu ca e fratele tau pentru ca aveti acelasi nume de familie si semanati la fizic.
    - Da, stiu ca semanam! Mai ales ca lumea ne mai confunda cate o data.
    - Aham.....Mizuky, nu crezi ca ai vorbit cam mult pentru azi ?
    - Eu nu cred asta! Bine, hai sa mergem la ore ca sa sunat!
    Intram in scoala, ne indreptam toti spre clasa. Ne asezam in banci, si o observ pe Mizuky,se uita dupa Neythan cu aceea privire de indragostita iar Neythan la fel dupa ea. El este un brunet cu ochii de o nuanta de un albastru inchis, si un baiat care toate fetele incearca sa il cucereasca, dar pana acum nici una nu a reusit. Neyko la fel si ea indragostita dupa Kiba. Ne asezam in banca chiar inainte ca dirigintele sa intra pe usa. Ne mai vorbeste cate ceva si apoi isi incepe ora.
    Dupa ora, vrand ca Sakura sa iasa din clasa pica................. ( SUSPANS).

Poze: -geanta de umar a Sakurei
    -mama Sakurei
    -camera Sakurei
    -vila Sakurei
    -vila lui Sasuke
    -Shun fratele Sakurei
    -Neythan
    -Mizuky
    -Neyko
    -Kiba
    -Itachi
    -Mikoto, mama lui Sasuke

Asta e tot pentru acest capitol. Pun nextul la 3 comm. JA NE!!! Sper ca v-a placut. Hi! Hi! Hi!

Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Mesaj Scris de Reeah la data de Mier 6 Feb 2013 - 12:20

Bună ! Îţi mulţumesc pentru mesajele private, chiar dacă trebuia să te opreşti la unul. Mai vreau să-ţi zic că începe să fie deranjat să te tot rogi de toţi să primeşti comentarii sau să-ţi citească ficul, ştiu că-ţi doreşti să fie citit, însă scuză-mă, tu pentru ce scrii ? Pentru comentarii ? Să auzi; "vai, dragă, ai un fic excepţional şi mor dacă nu pui next-ul, mă sinucid " ? În primul rând tu trebuie să scrii pentru tine, să evoluezi, abia apoi poţi avea pretenţia la mii de vizualizări. Aici, pe forum, sunt scriitori foarte buni care se mulţumesc cu două-trei comentarii şi nu fac atâta deranj că nu au comentarii. Te înţeleg, eşti la început şi-ţi doreşti câţi mai mulţi cititori, însă toţi au început de aici de jos şi niciunul dintre noi ăştia de acum, mai vechi, nu aveam atâtatea comentarii câte ai tu. Eu una nu accept să fiu stresată să citesc un fic, pentru că nu mă atrage să fac aşa ceva, dacă am chef să citesc, citesc, dacă nu, nu. Şi crede-mă că dacă continui aşa o să-ţi pierzi toţi cititorii. Este şcoală, înţelege. Cine pune înaintea şcolii un fic ? Sper că nu te-ai supărat, însă nu este frumos şi deja devine enervant. Şi cum adică promiţi să-l continui doar dacă o să mai ai cititori ? Păi atunci, draca mea, scuză-mă, eu o să încetez să mai citesc dacă ştiu că tu scrii doar pentru comentarii şi pui capitolele viitoare cu anumite conditii.
    Revenind la capitol, îmi place. Smile Chiar dacă treci mult prea repede şi începi să-i dai pe toţi îndrăgostiţi din primele capitole, era mai frumos pe parcursul ficului. Încearcă să nu te mai concentrezi atâta pe dialog. Aştept capitolul următor, spor la scris şi multă inspiraţie !

RR
    Administrator
    Administrator

Mesaj Scris de RR la data de Mier 6 Feb 2013 - 14:50

Multumesc ca m-ai anuntat va ai pus nextul Smile Ajunge sa imi trimiti doar un mesaj privat, eu mereu le verific Smile si scuze ca numai acuma am trecut, dar cand am intrat pe forum am intrat mai mult cu treaba apoi am iesit sa invat pentru scoala -.-'

Deci revenind la fic: Uuu cata iubire >.< Asa ii cu iubirea asta la prima vedere? Zici ca se cunosc de mai mult timp si numai acuma au observat ce simt unul pentru altul.
    Ce pot sa spun, nu mi-a prea placut comportamentul mamei Sakurei. De ce? Pai deobicei unei mame caruia ii pasa de copilul ei ar fi mai ingrijorata cand vine vorba de primul sarut, un baiat care deabia il cunoaste etc Think Cate personaje noi ai introdus, interesant

Apropo ai grija si nu mai folosii atatea puncte. Asta arata ca nu esti sigura pe tine cand scrii.7
    De abia astept urmatorul capitol Smile
    Bye si spor la scris, idei si scoala Big Hug

EDIT Rallu: Fic inchis temporar la cererea autoarei!
    Fic redeschis la cererea autoarei! Smile

~Kim™~
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de ~Kim™~ la data de Sam 23 Mar 2013 - 23:39

HEy dragelor, imi cer mii de scuze ca va aduc capitolul atat de tarziu, nervos dar a trebuit sa imi invat pentru scoala Sad si nu am mai putut sa stau la calculator dar sa revenim la capitol sper sa va placa. Va urez lectura placuta. Big smile Big smile Big smile >.< >.< >.<

Cap IV- Sentimentele lui Sasuke

~~~~AUTOR~~~~

Dupa ore, vrand ca Sakura sa iasa din clasapica peste Naruto. Sasuke ii zarii pe cei doi nestiind ca Sakura picase din neatentie peste Naruto. Pe fata lui Sasuke aparu o furie si o tristete amarnica, dar in inima lui aparuse o gelozie apasatoare. Sakura observand fata lui Sasuke, fugi din clasa spre baie cu lacrimi in ochi.

~~~~SAKURA~~~~

De ce a trebuit sa mi se intample asa ceva? Tocmai cand reusisem sa ma apropi din ce in ce mai mult de el? De ce mie? De ce sunt atat de ghinionista? De ce, Doamne? De ce? Mai rau de atat, nu se poate. Imi sterg lacrimile, revenindu-mi cand de cat si incerc sa uitacest moment groaznic de azi. Dupa cateva minute aud cum usa de la baie se deschide. Pe ea intra o fata, cu parul ,de un rosu aprins, prins intr-o coada ajungand pana la sold, si ochii de un rosu sangeriu. Aceea fata care avea trasaturile unei "BAD GIRL", era cea mai rea fata din toata scoala cu care nu puteai sa te intelegi.
    - Ce vrei Karin?
    - Tu stii ce vreau, Haruno!
    - Ti-am zis, CE VREI?
    - Vreau sa stai departe de Sasuke al meu!
    - Sa stii ca Sasuke nu e al tau ci e iubitul meu!
    - Auzi, de cat e Sasuke iubitul tau?
    - Pai...de cand m-a sarutat in prima zii de cand am venit aici!
    - Ce? Cum se paote? Nici-o fata nu a reusit sa il sarute sau sa se aproprie de el nici macar eu nu am reusit. Si de ce tocmai tu?
    - Pai, ca sa iti explec mai pe intelesul tau, eu sunt o fire mai gingasa, mai prietenoasa, mai frumaosa nu o "BAD GIRL". Deci Karin, ca eu nu sutn ca tine, ma potrivesc mult mai bine eu cu Sasuke, decat te-ai potrivii tu cu toti baietii facuti de "BANI GATA". O, eram sa uit, data viitoare ma voi saruta cu el de fata cu tine, ca sa nu spui ca sunt rea domnisoara "BAD GIRL".
    O las pe karin, cu nervozitatea si gelozia ei in baie, iar eu ma indrept inapoi in clasa. Intrand in clasa, il vad stand cu coatele pe banca, si cu idegetele incrucisate deasupra barbiei, ingandurat din cauza acelui incident nefericit al meu. Ma asez langa el in banca, fara sa il intrerup, imi scot cartile pe banca, si astept profesorul sa intre in clasa. Totusi,cred ca si eu as fii asa ca Sasuke, daca as fii in locul lui. In clasa intra dirigintele nostru pentru a ne preda o alta lectie plictisitoare ca de obicei.
    Dupa terminarea orelor, ma indrept spre casa. Ies din curtea scolii, gandindu-ma ca am scapat de aceasta zii oribila. Gandurile mele fu intrerupte de o mana calda, prizandu-ma de incheietura. Acesta ma trage puternic de mana, intorcandu-ma cu fata la el, si tinundu-ma strans de ambele incheieturi pentru a nu fugii.
    - De ce nu vrei sa vorbesti cu mine, cu ce ti-am gresit?
    - Sasuke, tu nu mi-ai gresit cu nimica, doar ca.... din cauza incidentului am crezut ca nu vrei sa ma mai vezi in viata ta.
    - Cum poti sa spui asa ceva? Sakura, tu esti ca un inger pentru mine, care trebuie sa traieasca langa mine, la bine si la greu, si stiu ca nu a fost din adins, pentru ca eu sunt prieten cu Narutodin copilarie, si ne ajutam unul pe altul, si de aceea el nu mi-ar face nici-o data asa ceva, mai ales cand o palce pe Hinata, dar asa e el, nu reuseste sa ii deschida inima in fata Hinatei, care este la fel de draguta ca ingerasul meu cel pazitor, cu ochii ca de smaralde si parul ei de un roz bonbon.
    - Tu chiar esti un baiat care sa stie cum sa se paota cu o prietena..
    - Nu cu o prietena, ci cu o adevarat iubita.
    - Sasu.......
    Din acel moment nu mai puteam sa ii zic nimic, deoarece dupa acele cuvinte,buzele lui fine si pline de savoare, mi le cuprinde-au pe ale mele intr-un sarut tandru si pasional.

~~~~SASUKE~~~~

Dupa ce imi deschid sentimentele in fata ei, un impuls ma face sa o sarut. Acele buze apetisante de un miros mangaietor, firosul acelor flori de cires de abea inflorite, abea asteptau sa fie savurate si cuprinse intr-un sarut plin de dragoste. Dupa putin timp, rupem sarutul, pentru a ne indrepta spre casele noastre, nu inainte de a o conduce pe scumpa mea rozalie..
    - Sakura, sa stii ca ma bucur ca te-am cunoscut!
    - Si eu ma bucur Sasuke, ca te-am cunoscut, pentru ca am cunoscut multi baieti cu care m-am imprietenit, dar nici unul nu era asa de special ca tine.
    - Si tu esti o fata foarte gingasa, draguta, frumoasa si special pentru un baiat special.
    - Chiar ca esti un baiat pe care toate fetele te-ar dori si din cate am auzit nici-o fata nu a reusit sa te cucereasca.
    - Asa e! Sunt multe fete dragute in scoala, dar nici una dintre ele nu se compara cu tine, draga mea rozalie.
    - Sasuke, iti multumesc pentru aceste vorbe calduroase si pentru ca mai condus acasa.
    - Cu placere! Dar, sa stii ca de acum inainte, te voi conduce acasa in fiecare zii, si nu voi mai sta departe de tine.
    - Sasuke eu.....te voi astepta mereu ca sa vii dupa mine ori de cate ori este nevoie voi fii aici.
    Imi iau ramas bun de la iubita mea cu chip de inger, care adesea ma face sa zambesc in prezenta ei, si sa ma gandesc in fiecare noapte la ea fara sa adorm, si cred ca in aceasta noapte voi sta numai cu gandul la ea.

Asta e tot pentru acest capitol! Voi mai aduce o alta parte mai scurta sau mai lunga intre 25-29 martie 2013
    Sper ca va placut! JA NEEEE!!! Hi! Hi! Hi! Hi! Hi! >.<
    P.S: Acest capitol e special si dedicat lui Rallu>.< >.< >.<

Ultima editare efectuata de catre *Angel~Girl* in Lun 25 Mar 2013 - 9:12, editata de 3 ori

Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Mesaj Scris de Reeah la data de Dum 24 Mar 2013 - 10:34

Bună, draga mea! Îţi mulţumesc enorm de mult pentru mesajele private! Îmi place foarte mult să văd cum evoluează acţiunea în ficul acesta, mai ales că a fost atât de tensionant să ştiu că nu este în regulă prietenia celor doi din cauză că s-a împiedicat de Naruto. Nah, cam nu ştiu. Mi-e într-un fel frică pentru cei doi, mai ales cu una ca şi Karin prin preajmă. Aştept capitolul următor, spor la scris şi multă inspiraţie!

Sunako
    Nou venit
    Nou venit

Mesaj Scris de Sunako la data de Dum 24 Mar 2013 - 11:21

SALL scz ca nu am trecut pana acum la ficul tau cu un com am avut cam multe teste si intr-o luna dau teza la romana deci am fost ocupata .orcum gata cu problemele mele cum ziceam orcum imi place idea dar se poate mai bine te sfatuiesc sa mai citesti si sa faci mai mult descrier si mai putin dialog si sa incerci sa formulezi mai frumos daca se poate sa le face mai lungi si sa le corectezi dupa ce le scri .Daca poti incerca sa faci asta ca eu stiu ca poti mai mult ai putea sa ai un fic cat de cat bun .Dar si spun dar avand in vedere ca e primult tau fim mai inteleg da la primele 5 sau 6 capitole nu prea poti sa faci toate aste nu esti obijnuita .Te rog sa incerci sa intelegi ca nu iti zic in nume de rau doar ca vreau sa reusesti sa il faci maai frumos astfel poti avea mai multi cititori .Sa nu te dai batuta si sa il continui ca de nu Te pup sa imi lasi un mesaj inaite sa bagi ca sunt curioasa deci nu uita si daca poti in privat la mesaje lasam si id tau ok ? bn INCEARCAA DOAR SA FACI ASTA

Nu zice niciodata nu pot pentru ca inseamna cqa nu vrei OK???

Cu drag admina bay bay

Raluca :D
    Nou venit
    Nou venit

Mesaj Scris de Raluca :D la data de Dum 24 Mar 2013 - 15:03

Vai cat de dragutz Love ...ce dulci pot sa fie....
    Sincer si eu am crezut ca Sasuke s-a suparat pe ea pentru ca a cazut peste Naruto dar se pare ca m-am inselat... Smile:
    Sa stii ca imi place mult ficul tau...este foarte dragutz....si daca poti te-as ruga sa ma anunti si pe mine de next Smile ..Mersii Kiss
    Spor la scris in continuare si ne mai auzim..
    ~Sayonara~ Kiss: Big Hug

RR
    Administrator
    Administrator

Mesaj Scris de RR la data de Dum 24 Mar 2013 - 19:58

Ca deobicei sunt intarziata...
    Mersi fooarteee mult de dedicatie, thank you Smile
    Un capitol mare si frumos Love it
    Se vede ca evoluezi incetul cu incetul, ceea ce este foarte bine, bravo
    La inceput a fost cam grabita actiunea. Puteai descrie mai mult momentul cand a cazut pe Naruto...
    Vai ce dulce ii Sasuke si ce baiat destept ii. Si sa nu mai zic ce sentimental ii. Un scump. Si eu vreau un astfel de baiat
    Doamne ce idee ai avut pentru acest capitol. De abia astept capitolul 5 Love
    Te-am pupat si spor la scris si scoala Big Hug

Felly-Chan
    Donator
    Donator

Mesaj Scris de Felly-Chan la data de Mier 27 Mar 2013 - 19:06

Hey hey! Big Hug
    Dupa cum ti-am promis ti-am citit ficul si e foarte frumos si romantic si siropos Love it il ador!!
    Chiar daca mai ai cateva greseli de tastatura(nu ca eu oi fi mai presus)dar se vede ca evoluezi de la fiecare capitol si asta imi place .
    Tine-o tot asa si mai departe! Wink

~Kim™~
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de ~Kim™~ la data de Joi 28 Mar 2013 - 9:57

Ma bucur ca va placut capitolul si imi pare bine ca am reusit sa il continui. Deoarece avem teste intruna nu prea am putut sa il descriu mai mult, debea am reusit sa iau un 9 la mate si se intampla rar sa ne puna note mari la mate, dar sper sa va placa. Pwpici Kiss Kiss Kiss

Capitolul V:
    Presimtirea, nu se adevereste

~~~~AUTOR~~~~
    In dimineata urmatoare, soarele cel mirific, isi facu aparitia in camera Sakurei. Acele raze calduroase, se asejau pe fata ei de o culoare asemanatoare cu spuma laptelui, si trezind-o din acel somn al ei. Acele fire de par, de culaorea acelui roz bonbon, ii acoperea acea fata fina, catifelata si plina de blandete, protejand-o de rezele soarelui. Incercand din rasputeri sa mai doarma, soarele deveni-se din ce in ce mai calduros si mai luminat pentru a o trezii.

~~~~SAKURA~~~~
    Din cauza soarelui, somnul meu pierise, si ma facu sa ma trezesc. Ma dau jos din pat, si ma indrept somnoroasa spre baie, pentru a-mi face siesta. Pasind usor pe parchetul cel rece de sub picioarele mele, si apropriindu-ma de baie observ ceasul de pe perete, afisand ora 8:30. Stiind ca mama, v-a trebuii sa ma cheme la masa din clipa in clipa, intru repezita in baie, si oprindu-ma in fata oglinzi. Dau drumul la robinet, pornind apa calda, si spalandu-ma pe fata, trezindu-ma la realitate.
    Dupa ce imi fac siesta, imi pieptam parul cel catifelat, care imi mangaie mana cand il pieptan, alinandu-mi pielea. Dupa ce mi-am pietanat parul, mi-l prind intr-o coada,umpic mai sus de ureche, si aranjandu-ma pentru scoala, dandu-mi cu un luciu de buze mai rozaliu. Ies din baie aranjata, indreptandu-ma spre dulap, acolo imi iau uniforma si ma imbracat cu ea. Imi iau cartile pentru scoala de pe birou si mi le pun in geanta,unde se mai aflau cateva caiete.
    Cand sunt gata, o aud pe mama, care ma cheama la masa,iar eu ca sa nu fiu rautacioasa ii spun ca "vin imediat". Ies din camera mea pregatita, si aranjata, cobor jos indreptandu-ma spre bucatarie, unde se aflau mama si fratele meu. Le urez un buna dimineata calduros, asejandu-ma in acelasi timp pe scauna, si urandu-mi si ei un "buna dimineata" la fel de calduros, ca al meu. Mama, ne aseaza pe masa, mancarea noastra preferata, si urandu-ne "pofta buna", iar noi la randul nostru, ii uram un "multumim" vesel si plin de entuziasm. In fata casei mele, se afla baiatul viselor mele.

- Tu, chiar ai venit, Sasuke.
    - Sa stii ca eu imi tin promisiunile fata de tine, scumpo! imi spune asta, apoi ma saruta dulce pe frunte.
    - Stiu ca acum sunt iubita ta, dar....
    - Dar ce? ma intrerupe el inainte sa termin propozitia. Tu nu vrei sa fii iubita mea, asa-i?
    - Nu e asa, e vorba ca, daca Karin afla ca sunt iubita ta, cine stie ce o sa imi faca? Poate chiar va incerca sa ma omoare.
    - Sakura, nu spune asta! O fii Karin o "bad girl" dar nu ar fii instare de asa ceva. Plus ca daca eu aflu ca iti vrea raul, v-a trebui sa treaca mai intai de mine. Si crede-ma ca eu pe tine te iubesc nu pe curva (scuzati-mi expresia) aia de Karin, care vrea sa ii aibe pe toti la degetul mic si nu ii reuseste.
    - Sasuke, nu mai fii asa de suparat! Te-am inteles, si sa stii ca si eu te iubesc.
    - Ma bucur ca m-ai inteles, scumpo. Hai sa mergem!

Dupa mica noastra conversatie, Sasuke, ma lua de mana, tinandu-mma calduros, si tragandu-ma, dupa el srpe scoala. Ajunsi acolo, Temari, Hinata, si Ino, ma asteptau in curtea scolii, salutandu-ma.Vorbim cateva minute, dar un sentiment ma despart, de ele, tinandu-ma intr-o transa, continua.
    Sentimentul pe care il simt acum, este unul anormal. De parca, un lucru rau, da sa se intample, ceva ce eu nu vreau sa se petreaca. Nu stiu mai egzact cand, se va intampla asta, dar presimt ca v-a fi la pranz. Sper macar ca acest lucru sa nu se intample azi! Nu vreau sa imi stric aceasta zii, pe care o voi petrece alaturi de Sasuke, si de prietenele mele. Dar nu ma mai gandesc, mult la acest lucru, deoarce cineva imi rosteste numele, eliberandu-ma, din acea transa a ggandurilor.
    - Sakura, Sakura, te simti bine?spune Sasuke, cu o voce blanda, dar ingrijorata.

In acel moment, imi clatin capul, pentru a-mi alunga acele ganduri si, ii raspund:

- Da, ce-i? raspund pe loc, fara sa ma gandesc la ce voi spune.
    - Ce ai patit, te ingrijoreaza ceva? Daca da, poti sa imi spui, pentru ca eu sunt aici, pentru a te asculta.
    - Ce? Nu, doar ma gandeam la ceva, ce am uitat sa fac, inainte sa plecam de acasa, Sasuke.
    - Bine, atunci, hai sa mergem la ora. Daca intarziem, stii ce o sa ne faca, profa de mate. Nu-i asa?
    - Asa e, am uitat cum reactioneaza Anko daca intarziem la ora ei.

Cand Sasuke imi aminteste asta, el ma tine strans de mana, tragandu-ma dupa el pana in clasa. Datorita norocului nostru, intrasem in clasa, chiar cand clopotelul ne anunta ca trebuie sa inceapa ora. Ne indreptam spre banca noastra, a doua din mijloc, asezandu-ne in fata lui Naruto si a Hinatei. Se pare ca Naruto, a reusit sa isi deschida inima in fata ei, si asta se pare ca a incantat-o, dar si eu ma bucur, ca insfarsit are si ea pe cineva.
    Pe usa intra Anko, profesoara de mate. Ea este umpic mai artagoasa fata de alti profesori, si mai ales ca ne spune in continu si-n continu, ca trebuie sa invatam din ce in ce mai mult, deoarece ea vrea, sa fim cea mai buna clasa, la invatatura, din acest liceu. si v-am spus ca, daca vei chiuli o singura data de la ora ei, sau daca vei intarzia vei ajunge la detentie. Ea este artagoasa cu noi, mai rau decat la celelalte clase, deoarece vrea, ca noi sa fim mai presus fata de ceilalti, si cand e suparata nu ne zice pe numele de familie sau pe numele cel mic ne zice pur si simplu "viermi", dar...doar atunci cand e suparata.
    - Viermilor, azi hotarasem sa va dau un test, care v-a cuprinde tot ce am facut in ultima saptamana. Dar azi, v-om mai repeta tot ce am facut in ultima saptamana. Iar vineri, veti da testul, iar aceasta nota, v-a fi stabilirea voastra pentru cea mai buna clasa.
    - Nu se poate! strigam toti in cor, la auzele vorbelor profesoarei.
    - Nu egzista nici un "Nu se poate!" pentru mine, si daca veti reusi sa luati nota pe clasa de la 5 in sus, v-oi discuta cu ceilalti profesori, ca sa aveti o saptamana libera, si daca asta va incanta, in saptamana voastra libera, nu veti avea teme de facut, doar daca veti reusi sa luati de la 5 in sus. Acum, sa nu mai stam la "taclare" si sa incepem ora.

Ora ince, cu tot ce am facut pana acum, din ultima saptamana. Chiar daca Anko este artagoasa, ea tot ne vrea binele, pentru a fii o clasa mai buna. Cand terminasem ora, si clopotelul ne anuntase ca a sosit pauza, Anko ne mai tine 5 minute, pentru a ne spune ca, testul il vom da vinerea viitoare, si ca trebuie sa mai repetam inca cateva zile. Dupa ce terminase, sa ne spuna tot ce avea de zis, ea se indrepta spre usa, si apoi iesi din clasa.
    Dupa ce terminasem, si celelalalte ore, mai egzact ora de romana cu dirigintele Kakasi, si ora de biologie cu profesoara Kurenai, ne indreptam spre cantina, pentru a lua pranzul. Ne luam fiecare cate o tava, iar apoi ne asezam la coada. Fiecare dintre noi, adica eu, Hinata si Ino, ne luam ce ne palce noua sa mancam, si apoi ne indreptam spre o masa, cat mai retrasa de privirile, celorlalti elevi din liceu. Mai tarziu, dupa cateva minute, sosesc si Temari impreuna cu Miky (prescurtare de la Mizuky) si Neyko. Fetele se aseaza langa noi, si intrebandu-ne "Ce ni s-a intamplat saptamana asta?". Ca de obicei, Ino incepe prima cu raspunsul. Ea, ne spune ca s-a dus la o intalnire cu Sai, si...ca ea e iubita lui, acum. Hinata, a zis ca a inceput sa se inpace cu gandul ca Naruto, i-a spus intr-un final, ce simte pentru ea. Temari, zice ca s-a indragostit de Shikamaru, cea ce este umpic, cam socant pentur noi, deoarce ei nu se intelegeau deloc si acum, sunt indragostiti unul de altul. Apoi Neyko, zice ca il place pe Kiba, dar nu reuseste, sa ajunga in sufletul lui. De la Miky, am aflat ca il place pe Neythan, care face parte din trupa ei, si care e prieten cu Sasuke, dar cand e in fata lui, nu stie ce sa ii spuna. Iar eu, le spun vestea cea mare, pe care o asteptau toate:

- Fetelor, ieri seara cand Sasuke m-a condus acasa, mi-a zis ca de acum inainte, sunt iubita lui!
    - Sakura, se pare ca ai reusit sa te apropii de fratele meu, cea ce e foarte socant, deoarece ce...doar ai auzit ca nici o fata nu a reusit pana acum sa il cucereasca, dar tu, tu ai un dar, si asta este cel mai frumos lucru posibil.
    - Mersi Miky, se pare ca acum vom fii mai apropiate!
    - Asa e, dar sa lasam asta acum, vreau sa va intreb daca vreti sa veniti cu mine la studiou?
    - Se pare, ca doar eu cu Hinata v-om venii, pentru ca Temari si cu Ino, au treaba dupa scoala.
    - Bine! Ma veti astepta pe mine, si pe Neyko in curtea scolii, bine?
    - Bine! zic eu cu Hinata.

Dupa ce terminasem conversatia, si de mancat, noi iesim din cantina, si ne indreptam spre clasa. Dupa inca 2 ore, pe care le-am facut,eu si cu Hinata, le asteptam pe fete. Miky ii spune lu Sasuke c avom merge la studiou iar el ne spune ca v-a veni impreuna cu Naruto, dupa noi. Pana acum, totul a mers bine, si se pare ca aceea presimtire, nu s-a adeverit.

Asta este tot, pentru acest capitol, sper ca va placut, iar urmatorul capitol il voi aduce peste cateva zile. Kiss Kiss Kiss Hi! Hi! Hi!
    Ja neee!

Sunako
    Nou venit
    Nou venit

Mesaj Scris de Sunako la data de Joi 28 Mar 2013 - 13:37

PRIMA !!!!Ce ar fi sa primesc un premiu capitolul a fost super de ce nu ai mai scris ? bn orcum baga daca poti mai multe capitole te rog te rog te rog te rog mult mult astept nerabdatoare mrs de comuri bay bay

Ultima editare efectuata de catre admina_admina10 in Joi 28 Mar 2013 - 20:24, editata de 2 ori

Felly-Chan
    Donator
    Donator

Mesaj Scris de Felly-Chan la data de Joi 28 Mar 2013 - 15:42

Hey hey Big Hug
    A doua Winner !
    Multumesc ca m-ai anuntat ca ai adus next-ul draga Kiss
    Pai ce popr spune despre acest capitol a fost frumos dar,intr-un fel prea plictisitor(scuze)dar inafara de sfarsit nu prea m-a atras nimic doar atractia dintre cei doi(Sakura si Sasuke Love ) si cam atat..... Neutru in rest totul e ok adica dialogul nici prea lung nici prea scurt si nu este nici sec mie una imi place.Descrierea tot la fel!Bravo evoluezi pe zi ce trece! Kiss
    Scuze pentru critica! nervos

Raluca :D
    Nou venit
    Nou venit

Mesaj Scris de Raluca :D la data de Joi 28 Mar 2013 - 16:18

Hey mersii ca mai anuntat de next Kiss .....
    Ooooo ce dragutzi sunt Love ....acum sunt impreuna... Love ......Ma intreb oare ce se va intampla la studio??
    Chiar ....cum de nu a reactionat Karin nici cum.....s-a obijnuit cu ideea ca Saku este iubita lui Sasuke , sau inca nu a aflat ca ei doi sunt impreuna??
    Spor la scris in continuare si ne auzim data viitoare Kiss Big Hug
    ~Sayonara~ Hi!

Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Mesaj Scris de Reeah la data de Joi 28 Mar 2013 - 17:26

Bună, draga mea! Mă bucur enorm de mult să văd că ai avut inspiraţia necesară pentru a posta acest next superb. Ai avut câteva greşeli de gramatică, însă acestea se vor corecta în timp. Nu ştiu sigur dacă am voie să ţi le spun, mă îndoiesc de asta. Aşa. Hm, mă întreb ce înseamnă această presimţire a Sakurei şi ce se va întâmpla mai departe. Ăştia doi au fost atât de scumpi împreună, nici nu ai idee cât de fericită am fost când am citit cuvântul "iubită". Awwww, şi n-o sărută aşa, în văzul lumii, ca un bou. Ce scump e! :x Acum, am impresia că va încerca Karin să distrugă tot, sper să mă înşel. Aştept capitolul următor, spor la scris şi multă inspiraţie!

RR
    Administrator
    Administrator

Mesaj Scris de RR la data de Vin 29 Mar 2013 - 14:17

Multumesc ca m-ai anuntat si scuze ca numai acum iti dau comm desi ti-am citit ieri capitolul Blush dar luandu-ma cu munca am uitat >.<

Incep prima data sa-ti atrag atentia apoi imi voi spune parerea de capitol.
    Irina, atunci cand postezi un capitol citeste-l cel putin o data ca sa vezi unde ai gresit. Eu imi citesc capitolele de doua ori -.-' .
    Ai cam multe greseli de tastare si pui virgule unde nu trebuie, dar se rezolva cu timpul, simt eu.
    Vad ca ai adaugat mai multa descriere, ceea ce ma bucura nespus de mult. Sa vad cum evoluezi asa de repede este minunat Love Mai ai de lucrat la descrierea sentimentala. De exemplu dupa fiecare dialog poti scrie un mic monolog de sentimente sau dupa o replica poti descrie mimica persoane-i, ca sa arati ce sa simte: furios, umit, bucuros, fericit etc.
    Ceea ce ma bucura, din nou, este ca dialaogurile tale nu sunt seci, ci lungi si sens.
    Tine-o tot asa. Smile

Revenind la capitol.
    Uuu ce se iubesc astia doi. Daca ar fi asa si in viata reala...
    In legatura cu presimtirea aia, ma bucur ca nu s-a adeverit. Daca se adevereste mai tarziu O.o Aaaa >.< Sunt curioasa ce se mai intampla Think Nu cred ca relatia va fi zahar si miere tot timpul, sigur se va baga cineva peste ei X_X

Te-am pupat si spor la scris Big Hug

PS: Irina, felicitari pentru 9 la mate si Admina, iti multumesc ca ai editat comm-ul. Thx Smile

andreea.z
    Inactiv
    Inactiv

Mesaj Scris de andreea.z la data de Vin 29 Mar 2013 - 19:13

Hei, dupa cum m-ai rugat am trecut si eu pe la fic-ul tau. Este un fic bun ce e drept. Ai inceput mai stangaci, dar multumita echipei si cititorilor ai ajuns un autor excelent. Actiunea este buna si imi plac ideile tale. Smile Sper sa il continui si sa nu ne lasi in suspans, pentru ca dupa cate se pare toti sunt foarte curiosi. Think Imi pare rau ca nu am trecut mai devreme. Spor la scris si sa nu duci lipsa de imaginatie Agrement !....Bafta! Agrement Wink ...

Acum este: Lun 27 Feb 2017 - 20:23