Contul membrilor cu numărul de mesaje postate (topicuri, comentari etc.) = 0, vor fi șterși de pe forum în următoarea săptămână.

Fantome si spirite

Distribuiti
    Domino
    Scriitor
    Scriitor

Sex : feminin

Fantome si spirite

Mesaj Scris de Domino la data de Sam 5 Ian 2013 - 18:30

Ciudat ca nimeni nu adeschis un subiect cu ele. Ori nu am vazut eu bine. Voi ce credeti despre aceste aparitii energetice? Vi s-a intamplat sa vedeti una vreodata sau sa visati despre ele?
    Ce credeti ca sunt? Cea mai cunoscuta versiune e ca sufletele celor morti raman uneori pe pamant din diferite motive. Altii zic ca asa ceva nu se poate fiindca sufletul unui om se intoarce mereu la Dumnezeu, iar ceea ce credem noi ca e o fantoma , nu e decat d*******
    Eu una cred ca as ingheta de frica sa vad o asa aratare fantomatica in fata mea Laughing Indiferent ca e necuratul sau chiar sufletul cuiva mort. Ati vazut vreodata pe net poze sau filmulete cu fantome? Credeti ca ele chiar exista?
    •°•Andy Quinn•°•
    Scriitor
    Scriitor

Re: Fantome si spirite

Mesaj Scris de •°•Andy Quinn•°• la data de Sam 5 Ian 2013 - 18:56

Fantome şi spirite zici? Smile
    Sinceră să fiu, eu nu am vpzut o fantomă în viaţa mea şi îi mulţumesc lui Dumnezeu pentru asta Smile Nici nu vreau să mă gândesc ce aş face în momentul în care aş vedea o asemenea entitate Neutru
    Verişoara mea s-a trezit într-o noapte şi cum era vară, avea uşa de la cameră larg deschisă şi din pat se putea vedea până pe coridor, la uşa de la baie. S-a uitat întâmplător la uşa de la baie şi a văzut o fetiţă. Cel puţin asta mi-a spus mie. Spunea că fetiţa era îmbrăcată în alb şi ca avea părul blond, şi că fantoma avea privirea îndreptată spre uşa de la bucătărie.
    Când a văzut fantoma, varămia s-a acoperit cu pătura până peste cap şi a încercat să adoarmă la loc, dar ştiţi şi voi că după ce vă treziţi nu mai e la fel de uşor să adormi la loc. Laugh
    A spus că a mai văzut tot aceeaşi fantomă tot într-o noapte, doar că de această dată era lânga fereastră şi uda florile. Neutru Eu sincer o cred pe varămia, căci şi mie nu mi s-au întâmplat puţine lucruri stranii.
    Eu una cred în aţa ceva, ţi persoanele care ţncercă tot felul de incantaţii doar ca să se dea mari nu ştiu ce pot avea de-aface, aşa că mai bine să nu încercaţi să chemaşi vreodată vreun spirit căci cine ştie ce vi s-ar putea întâmpla Neutru

Mrs Anderson
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Mrs Anderson la data de Vin 12 Apr 2013 - 16:02

Buna, draga mea! Pai, sincera sa fiu eu cred in ele, sa nu ma crezi nebuna! Si mai cred ca daca nu am vazut ceva, nu inseamna ca acel ceva chiar nu exista.
    Desigur, consider ca daca vreo una dainuie pe aici are un motiv anume, este doar un suflet ratacit si nu trebuie sa ne sperie acest lucru. Acum, fiecare in lumea lui. Chiar daca se mai afla si printre noi, nu trebuie " sa apelam " la ele, sau sa incercam sa dam de ele, caci nu prea cred ca ne priveste. Si nici ele nu prea au ce cauta aici Hm... orice are un motiv anume, corect? Dumnezeu si Biserica spun sa nu ne speriem de " vrajmasii nostri cu trup si fara trup...etc ". Si Biserica le recunoaste ca " suflete ", care dainuie pe Pamant doar 40 de zile, apoi merg ori in Rai, ori in Iad.
    Aici nu mi-e asa de clar. Pe la TV am mai vazut, nu stiu daca te uiti la Fenomene Stranii, ca ele pot dainui vesnic printre noi sau cel putin pana ce rezolva o problema pe care nu au putut-o rezolva cand erau in viata, parca asa era. Deci, nu prea stiu ce sa cred.
    In fine, oricum eu cred in aceste entitati, caci si mie mi s-au mai intamplat chestii mai stranii. Nu stiu daca ma vei crede, dar acum doi ani, intr-o vara, ma oglideam. Era vreo 17/18:00 dupa-amiaza. Si cum ma priveam in oglinda mea uriasa( e pana jos) imi vedeam umbra mea( caci soarele " se juca" pe cer) si brusc inca o umbra langa a mea.
    Acum poate a fost si imaginatia mea, dar totusi nu vrei sa stii cum am rectionat. Am tipat si dupa:
    si dupa iar dupa ce am fugit afara de frica.
    In viata mea nu vreau sa mai patesc asa ceva!
    Domino
    Scriitor
    Scriitor

Mesaj Scris de Domino la data de Vin 12 Apr 2013 - 22:01

Cam stranie povestea ta, Martutza. Nu prea stiu ce ai vazut, dar e clar ca te-a spperiat. Chiar si eu am patit-o. Eram in camera la mine, in fata calculatorului cam ca acum, si era seara tarziu. Vezi tu,la mine e putin mai ciudat deoarece frigiderul se afla la mine in camera., iar intre el si perete sunt in jur de 50 de cm. Si in spatiul acela gol am niste cutii cu tot felul de chestii, dar nu asta conteaza. Intre cutii si frigider, aveam pusa o cutie mai mica, pe care era asezata mingea mea de fotbal, care e putin cam dezumflata si foarte stramtorata in acel loc. Straniu e, ca desi era destul de stramt locul unde era mingea, intr-o seara ma pomenesc ca cade desi as putea jura ca nu are cum pentru ca locul e prea stramt ca sa cada, iar cutie e dreapta. Daca cunostistii putina fizica si ai logica, ti-ai da seama ca frecarea ar prea mare pentru o minge dezumflata sa cada dintr-un loc stramt. eh, acum, voi lasa pe altii sa judece.
    Mrs Anderson
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Mrs Anderson la data de Sam 13 Apr 2013 - 9:52

Pai, Kryn, nu prea am cu ce te contrazice aici. Ai dreptate, mai ales daca mingea este dezumflata. Ce pot sa spun, nu prea stiu cum as reactiona daca eram in locul tau. In cazul acesta, dupa cele spuse de tine, cred ca niciuna nu ar putea sa o ia logic cu aceasta intamplare. E prea straniu sa spun ca amandoua avem fantome in casa, prefer sa tac:))
    Domino
    Scriitor
    Scriitor

Mesaj Scris de Domino la data de Sam 13 Apr 2013 - 13:22

mda, cine stie, poate ca exista si explicatii logige sau poate chiar a fost ceva paranormal. Din fericire, nu m-am speriat chiar asa tare deoarece nu a fost o activitate poltergeista prea puternica. totusi, daca chiar ar exista asa ceva in casa mea, nu stiu ce m-ar speria mai tare fsptul cas e invizibila, sau faptul ca as putea-o vedea la un moment dat. m a rog, nimeni n-a zis ca traim chiar intr-o lume normala.
    Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Mesaj Scris de Reeah la data de Sam 13 Apr 2013 - 16:13

Hm, păi o să-mi exprim părerea şi o să vă povestesc şi ce m-a făcut să cred în ele. Cred cu înverşunare că există ceva după moarte şi cred şi în spiritele legate de pământ, deoarece am avut câteva evenimente care nu aveau logică. De câţiva ani încoace activitatea paranormală din casa mea a crescut mereu şi am ajuns chiar să fiu atacată de acea entitate.
    După moartea bunicului meu am început să simt atingeri, mirosuri de colonie, până la o frică anume. După tot a încetat şi a revenit în iarnă când era întuneric. Ciudat era că la început era mai puternic în întuneric şi putea sta doar în câteva camere, iar apoi nu mai scăpam de el deloc. Nicăieri. Faza e că l-am şi văzut. Laugh Şi m-a făcut să cred că nu este doar o fantomă ce a fost un om cândva, nu, cel mai probabil este un demon de care nu scap niciodată. - Nu am povestit de ceva timp de chestiile astea, dar am mai zis de ele, de unele că altele sunt recente.
    Vara trecută am fost la Bucureşti, la o mătuşă, o săptămână. Şi cu noi mai era şi nepoata sa ce nici nu împlinise un an pe atunci. Faza e că în ultimele zile nu mă mai simţeam deloc bine în camera nepoatei mele mari, care era plecată. Simţeam aceeaşi frică pe care o simţeam în camerele unde stătea el de obicei. Şi tot în acea seară cea mică a făcut o criză şi a urlat de la cinci până seara târziu şi n-o puteai potoli, mai ales dacă încercai s-o laşi singură. Ştiţi că copiii mici simt multe chestii, ei bine de ce s-a potrivit chiar aşa şi de ce cea mică a început să plângă chiar în acea seară ?
    Ştiu doar că e dependent de mine - deoarece a venit după mine când nu m-a mai văzut în casă câteva zile. Speram ca atunci când o să plec de aici, să scap de el definitiv, însă n-o să fie aşa, plus că în viitor o să am şi eu copii şi dacă în mine a aruncat cu obiecte - o să explic mai târziu - darămite în copiii mei ? : Neutru
    Ştiu că n-o să mă creadă nimeni, nici nu cer asta, pentru că nici părinţii mei nu mă cred. Însă ce am trăit eu în ultimii doi ani, nu doresc nimănui, deoarece e un chin să-ţi fie frică să dormi, deoarece ştii că ceva pe care nu-l vezi decât atunci când doreşte vrea să te omoare.
    În ultima vreme dispăruse din nou şi în unele nopţi ascultam muzică. Până am auzit un poc, un zgomot foarte tare. Am început să mă uit prin cameră şi n-am văzut nimic - în trecut reacţiona urât când ascultam muzică tare şi-mi dădea boxele mai încet. Şi când am aprins lumina am văzut un breloc din metal în mijlocul camerei, care era pe televizor. L-am pus la loc şi mai târziu din nou acelaşi zgomot, din nou nu mai era brelocul acolo.
    Am încercat să văd dacă vibrează suprafaţa televizorului când dau muzica tare şi nu era asta, plus că doar brelocul ăla se mişca. Am încercat chiar să împing eu brelocul încet să văd până unde se duce, însă niciodată nu ajungea în mijlocul camerei. Într-o zi când eram în picioare şi mă uitam la televizor am văzut, pentru că aveam ochii chiar pe acolo, cum îşi ia zborul şi vine în mine. Neutru S-au mai mişcat şi alte obiecte, însă niciodată mari, însă mi se întâmplă să mai găsesc obiecte care nu erau acolo şi acum mi-e frică să las obiecte ascuţite în afara dulapurilor, cine ştie ce-i trece prin cap.
    S-au întâmplat multe alte lucruri ciudate în casa mea şi, probabil, părinţii mei nu vor crede niciodată, doar dacă vor vedea.
    Mi-au spus odată că ei nu cred în ce nu văd şi le-am spus în felul următor: "Dar crezi în Dumnezeu şi nu l-ai văzut niciodată". Mi-au spus că e cu totul şi cu totul altceva. În fine, eu nu doresc nimănui să trăiască ce am trăit eu în ultimul timp.
    Şi ce ai spus tu Blacki, cu incantaţiile. Să fii nebun să faci aşa ceva. +.+ Sincer. Eu cu ce m-am ales şi a fost doar după moartea lui tata, darămite ceva invocat. +.+
    Mrs Anderson
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Mrs Anderson la data de Sam 13 Apr 2013 - 16:29

Vai, Doamne, Reeah, ma omori aici! Eu te cred, caci nimeni
    nu cunoaste secretele Universului si ale vietii dincolo de Moarte mai bine
    decat Dumnezeu. Doar El poate sti ce cred eu ca simti tu. Si discutiile acestea,
    care au loc datorita Krynei ca a deschis acest topic, imi cam dau batai de cap momentan. Si venind vorba despre spiritism, nu recomand nimanui acest lucru, am auzit multe
    povesti de-ale cunoscutilor( am cei mai ciudati prieteni, dar cei mai buni:x) m-au

facut sa ma gandesc de o mie de ori inainte sa incep sa fac vreo prostie. ( Chiar mi-a
    stat gandul la spiritism o vreme). Chestia este ca habar nu ai ce poarta deschizi si poti sa te alegi cu demoni, care te pot poseda, de care nu vei scapa NICIODATA, decat cu ajutorul preotului, in cel
    mai rau caz, chiar cu stiti voi cine...
    In fine, scuze, Kryn, daca m-am avantat prea tare in aceasta discutie,
    e interesant...
    Domino
    Scriitor
    Scriitor

Mesaj Scris de Domino la data de Sam 13 Apr 2013 - 21:32

Nu e nici o problema Martitza, ma bucur ca iti place acest topic. Ei bine Rheeah, ceea ce ti se intampla tine se numeste poltergeism, iar eu una iti recomand tie si familiei tale, ori sa va mutati, ori sa aaduceti un preot. Eu una nu chiar cred asa tare in lucruri miscatoare si chestii, dar s-a intamplat in propria mea casa si din fericire, a fost singura activitate paranormala, sper. Dar un copil sa planga fara motiv pana la 5 dimineata? Bietul puisor. Ceva nu i-a placut deloc cu siguranta. Si da stiu, copii mici si animalele percep extrem de bine activitatile paranormale, exact ca si pe cutremure.
    Mrs Anderson
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Mrs Anderson la data de Vin 24 Mai 2013 - 18:47

Hey, Kryn! Mai trec o data pe aici. Scuze daca deranjez, dar sunt putin confuza in legatura cu ceva de genul, poate imi spui parerea ta...
    Am fost plecata pe un timp pana la tata(2-3 zile), nimeni nu a mai intrat in camera mea si s-a depus praful. Deoarece eu stau cu bunicii exista doua anexe in curtea mea, doua case, iar camera mea este situata in cea in care se circula foarte rar( doar eu:D). Ei oricum nu aveau de ce sa intre acolo si nu au facut-o.
    Cand m-am intors am gasit ceva ciudat...
    Doream sa fac curat, adica sa sterg praful si sa dau cu aspiratorul, iar cand am trecut pe langa televizor am observat pe televizor, pe stratul de praf depus din cauza ferestrei care e mereu deschisa ziua, doua urme de maini foarte mari si foarte subtiri.( aproape cat tot televizorul, dar subtiri rau de tot, mai ales degetele!)
    I-am intrebat pe ai mei daca au trecut pe acolo si au spus ca nu, mai ales ca e sezonul cu treaba in gradina si erau zile de lucru, nu au intrat deloc la mine in camera, plus ca e mai mereu incuiata camera mea, de casa ce sa mai zic(daca nu sunt pe acolo nu au de ce sa o tina deschisa) si nici nu aveau cum caci mana bunicului e groasa si mica, iar a mea si a bunicii egale(micute).
    Am sters praful si am trecut cu vederea pana cand am deschis netul si m-am asezat pe scaun, atunci am simtit o respiratie in ceafa mea, ere calda. Mentionez ca eram singura in casa.

Deci acum mor de nervi ca habar nu am cum sa reactionez. Casa e sfintita, nu stiu de ce. Tu ce crezi? E doar imaginatia mea sau simple coincidente? Eu ma cam indoiesc putintel...
    Domino
    Scriitor
    Scriitor

Mesaj Scris de Domino la data de Sam 25 Mai 2013 - 17:40

deci, mi querida, s'est tres posible!!! Este foarte posibil sa fie ceva necurat la mijloc. Daca spui ca erau maini mari cu degete subtiri, ei bine, in nici un caz un barbat cu degete mari nu poate avea degete subtiri, barbatii in general au degete groase. Eu cu siguranta mi-as muta camera altundeva. Eu uneori simteam fiori reci. Serios, ma duceam in alt colt al camerei si imi era cald, dar cand stateam in locul cu pricina simteam ceva rece.
    Nu ma prea pricep la chestii dinastea. Nu stiu ce za zic, sfinteste camera ori cine stie, poate o fi intrat cinevain camera ta, habar nu am. Daca alte "fenomene stranii" nu au mai aparut sau nu se petrec cu prea mare intensitate eu zic ca nu ar trebui sa te temi atat de tare, chiar din contra. Desi, e mai usor a zice decat a face.
    Pasila
    Scriitor
    Scriitor

Mesaj Scris de Pasila la data de Vin 5 Iul 2013 - 0:48

Ei bine, eu una n-am avut de-aface cu asa ceva si ma bucur. Nu stiu exact ce ati vazut voi dar.. na, eu nu cred in fantome si spirite, desi imi place sa scriu despre ele. Sunt cu adevarat interesante, dar nu chiar asa credibile. 
    Desi nu mi-ar placea sa mor pana nu vad una.. adica, cum arata? E infricosatoare sau arata ca atunci cand a murit? Chiar sunt curioasa Laugh .
    Fan Art
    Donator
    Donator

Mesaj Scris de Fan Art la data de Vin 5 Iul 2013 - 12:35

Ei bine, povestile voastre au bagat frica in mine putin mai mult decat era deja.
     S'a intamplat la sfarsitul anului trecut, cand a murit strabunica mea. Fie ma credeti, fie nu, credeti ce doriti.

Eram la inmormantarea strabunicii. Stateam pe un scaun, cu nimeni langa mine. Cand au bagat'o pe strabunica in pamant, am simtit o mana rece, extrem de rece, zloi, pe bratul meu. Stiam ca nu era doar vre'o briza, pentur ca o simteam doar pe brat si.. cum sa spun.. atingerea avea forma de palma. Am incercat sa ma comport cat mai natural si m'am mutat pe scunul celalalt, sperand ca o sa scap de chestia aia. Corect? Gresit. Odata ca am atins scaunul, am simtit raceala aia inconjurandu'mi tot corpul, de parca as fii prinsa intr'un congelator. Cand m'am ridicat, raceala aia a disparut. 
      Era ca si cum... m'am asezat in poala ei, ca persoana moarta. " A fost ciudat." m'am gandit. Dar cum vroiam sa gandesc pozitiv am trecut cu vederea toate astea.
     O saptamana mai tarziu, stateam la calculator. S'a intamplat ceva ciudat. Auzeam o bubuitura. M'am intors. Nu s'a intamplat absolut nimic. Inca o data, tot nimic.  Dar stiam ca ceva s'a schimbat. M'am intors la treburile mele. La a treia bubuitura, m'am dus langa biblioteca si am vazut ca mobilul meu era sus, deasupra bibliotecii. Cum sa spun.. pe "acoperisul" bibliotecii. Chiar ma speriasem, ultima oara cand ma intorsesem, apx. 10 secunde, telefonul era in pat. Am mers la mama sa'i spun si evident ca nu m'a crezut. Cand m'am intors, telefonul era din nou in pat. 
     N'am mai intrat 2 saptamani in camera aia. Pana cand am prins curaj. Iarasi au inceput sa se intample lucruri stranii. Dar de alea deja mi'e fica sa scriu. Stiu sigur ca e inca aici, si nu stiu motivul pentru care e aici. Stiu sigur ca nu vrea sa'mi faca rau.

E ciudat cum de inca e aici, si nu mai simt frica aia care o simteam inainte. Inca se mai misca lucruri pe aici, dar nu ma mai tem. E cam aiurea. Cum am mai spus si inainte, cine vrea, crede. Cine nu, nu.

Si povestile voastre m'au speriat de moarte. Mai ales cea a lui Marta, cea cu mainile. Si Reeah, cu bebelusul care a plans toata noaptea... Banuiesc ca ori a adormit, ori l'ati scos din camera Laugh 
     Bine, iata si povestea mea care  cred ca doar %10 din voi o s'o credeti Laugh Dar eu cred 90% in fantome. Am inceput sa le si visez Crying
    dydy
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de dydy la data de Lun 15 Iul 2013 - 13:55

Pai sincer Laugh de cand am invocat cica un demon nu prea ma intereseaza subiectele de genu desi, daca in fata mea apare insusi dracu atunci  cred ca fac pipi pe mine    Eu zic ca spiritele sa ramana unde is adica cu 10000 km sub pamant ca asa toti ramanem fericiti   

Acum hai sa va zic faza cu invocarea   

Deci eram la bunici si am intrat pe un site satanist in care iti arata pasii ca sa invoci un demon. Trebuia sa faci un desen specific fiecarui demon, sa ii scrii numele pe el. Era o rugaciune catre satana in care trebuia sa il rogi ca sa ti-l aduca pe demonul dorit. Eu ca desteapta faceam tot ce scria acolo, nu stiu ce puii mei mo apucat atunci    

Soo mai departe  deci am zic acea ,,rugaciune" si am aprins o lumanare. Fiecarui demon ii trebuia o lumanare de diferita culoare si betisoare parfumate. In urmatoarele zilele ma simteam ca dracu, vorbeam urat cu toti, ma certam cu toata lumea ceea ce nu ma caracteriza. 
    Intr-o seara cand dormeam in camera mea am auzit sunetul ala facut de cai si m-am trezit ca arsa din pat desi era noaptea la 2, ai mei dormeau iar pe afara nu erau cai. Precizez ca eu stau la etaju 8 deci nu stiu ce cal ajunge pana acolo    eventual a luat poate un lift  
    In cam 10 zile tot simteam ca cineva ma urmareste, mai ales noaptea asa ca am mers sa dorm cu mama   
    La ora de religie i-am zis preotului ce am facut si asta s-a uitat tinta la mine Laugh Mi-o dat sa zic  ceva rugaciuni dar nu prea cred ca au functionat. In fine, am o cunostinta care e ....dupa cum zice ea si restul clarvazatoare. Confuz  Ok, nu prea credeam in astfel de lucruri da faceam orice numa sa scap din acea stare diabolica in care ma aflam.  Inainte de culcare mereu ma rugam si dupa 3 ani de absente am  mers si eu la biserica Big smile 

Nu prea stiu ce era dar in acele cateva zile mereu aveam cosmaruri in care era si dracu prezent. Jur ca l-as fi omorat daca era in  fata mea. Adormeam noaptea pe la 3-4 si dimineata trebuia sa merg la scoala. Am sfarsit dormind la ora de biologie pe scaune   

Soo cam atat despre experienta mea cu demonii. Desi am promis ca atunci cand mor de ma duc in iad ii bat mar pe toti de acolo Very Angry
    UchihaAlex
    Membru
    Membru

Sex : masculin

Mesaj Scris de UchihaAlex la data de Mier 31 Iul 2013 - 6:26

Dupa ce un om moare,un spirit ramane pe pamant.Noi n-avem de-aface cu fantomele,dar nu va jucati si nu incercati sa le invocati.
    Vii cu vii si mortii cu mortii.
    Mady C.
    Banat

.......

Mesaj Scris de Mady C. la data de Mier 31 Iul 2013 - 23:46

Sincer, eu cred in asa ceva. Am avut foarte multe intamplari paranormale, la fel si cea mai buna prietena a mea. Deci sa va povestesc ce mi sa intamplat.... Deci, eram in timpul scoli, si eram acasa in living. Dupa ce termin de scris, imi iau lucrurile si ma indrept spre camera mea. Ajung si trec pe langa fereastra mea care duce spre gradina. Eu trec nepasatoare, dat vad o umbra asa ca ma intorc si ma uit. Prima oara am zis ca este imaginatia mea, dar cand am vazut a doua oara, aceea umbra avea forma de om, era negru tot si nu avea picioare....In momentul acela, o frica uriasa am simtito, si cartile pe care le tinem in mana leam scapat. Am plecat din camera si mam dus si mam spalat pe fata. Inca nu imi venea sa cred, am vazut o fantoma adevarata. Bine ca ea nu ma vazut ca cine stie ce faceam. A fost extrem de infiorator.

A mai fost odata, cand stateam in living si ma invarteam de nebuna in fata usi,care ducea spre terasa, si puteam sa vad la poarta. Cum ma invarteam eu asa, deodata vad la poarta pe banca, pe prietena mea Elena....Aceasta se uita fix la mine si avea un zambet malefic... Bine,eu am vazuto doar in trecere pentru ca ma tot invarteam dar cand am vazuto, mam oprit si nu mai era. Bineinteles ca instantaneu, mam pus in pat si am adormit.

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Mar 23 Mai 2017 - 11:57