Contul membrilor cu numărul de mesaje postate (topicuri, comentari etc.) = 0, vor fi șterși de pe forum în următoarea săptămână.

Distribuiţi
Vezi subiectul anteriorIn josVezi subiectul urmator
Rose
Moderator
Moderator
Sex : feminin

Ce carte citeşti acum?

la data de Vin 28 Dec 2012 - 16:56
Eu m-am apucat de citit seria Shadow falls de C.C. Hunter. Primul volum, Născută la miezul nopţii am primit-o de la Clau de ziua mea :x şi pot să zic că sunt cucerită.

În principal în care e vorba de o fată, Kylie, care ajunge în tabăra Shadow falls după ce a fost la o petrecere în care poliţia găseşte droguri. Părinţii ei s-au despărţit. Când ajunge în tabără îşi dă seamă că aceasta nu este una obişnuită. Acolo sunt tot felul de creaturi: vârcolaci, zâne, vampiri, vrăjitoare. Ea are de parcurs un drum lung pentru a afla cine este, ce fel de creatură este şi pe parcurs află că tatăl ei adevărat a murit într-un război şi este şi fantoma care o urmăreşte de când ea era mică. Aici leagă prietenii sincere cu Miranda-o vrăjitoare şi Della-o vampiroaică.

De asemenea există doi băieţi, Lucas-un superb vârcolac- şi Derek care e zână sau fee, care se luptă pentru ea. Ambii băieţi reuşesc să îi pătrundă în suflet şi ea nu ştie ce să facă. Este asaltată de mii de întrebări şi cineva din întuneric nu o doreşte.

Povestea este foarte interesantă. Mai ales că acţiunea decurge foarte lent. Este plină de amuzament, romantism şi merită citită. Ceea ce este păcat este că abia a apărut volumul doi şi mai sunt cam 4 volume din acestă serie.
RR
Administrator
Administrator

Re: Ce carte citeşti acum?

la data de Lun 31 Dec 2012 - 13:04
Deci eu citesc doua carti Laugh Amandoua sunt volumul doi, fiind ca eu citesc mai nou trilogi >.<
Deci, o carte este al doilea volum din trilogia Halo. Se numeste Hades.
Este vorba despre o fata, Bethany, care este un inger. Si intr-o zi vine pe pamant impreuna cu fratele[Gabriel] si sora ei[Ivy], ea dandu-se drept un teenager. Ea se duce la scoala, intalnindu-l in prima zi de scoala pe Xavier, baiatul care l-a intalnit inainte cu o zi, cand aceasta se plimba cu fratii ei. Acestia se indragostesc unul de altul, dar cum fiecare fericire nu poate tine mult, hopa apare Jake, un demon. Care la sfarsitul povestii este distrus si trimis inapoi de unde a venit. [Asta ii in prima carte], iar in a doua carte, Hades, este vorba despre intoarcerea lui Jake, dupa ce la petrecerea de Halloween, prietenele lui Beth jucandu-se cu spiritele, acestea ii dau drumul din exil.
Acesta o duce pe Bethany in Hades pentru a o face sotia lui :-> Mai departe nu mai stiu ca numa ce am inceputo si eu >.<
Cartile sunt povestite la persoana 1. Iubesc cartile astea.

Apoi de cealalta carte va spun doar ca se numeste Fallen de Lauren Kate si va aparea si un film in 2013 Love it Cartea ii cu siguranta pe placul lui Rose, ti-o recomand femeie. Are multa descriere, povestit la persoana a 3a si ii cu iubire deaia cu peripetii Laugh. Ii cam greu de explicat deci poate data viitoare va zic Evil
Reeah
Ex Staff
Ex Staff

la data de Sam 9 Feb 2013 - 19:31
Unsprezece minute - Paulo Coelho

Am început s-o citesc online seara trecută, după ce am văzut o mică părere pe un forum despre carte. Nu mi-a plăcut faptul că acea persoană a spus că îi venea s-o lase din mână după ce a citit primul rând şi am fost curioasă să văd dacă o să am aceeaşi reacţie. Eu consider că nu primul rând te face să renunţi la a mai citi o carte, ci primele o sută de pagini.
Personajul principal, Maria, este intrigată de bărbaţi şi, după ce este rănită de câţiva dintre ei, se decide să nu se mai îndrăgostească. Planul îi reuşeşte, fiind singura persoana din grupul ei de prietene care nu mai este rănită în viitor în privinţa dragostei. Maria are o gândire ciudată, fugind după bani din câte am citit eu până acum. Dă cu piciorul unei posibile cereri în căsătorie - şeful ei se îndrăgostise de ea - şi pleacă în Elveţia, după ce întâlneşte un bărbat în Rio de Janeiro, ce caută dansatoare pricepute în dansurile specifice Brasiliei - ţara natală a Mariei. Cred, după început, că această carte dezbate un cu totul şi cu totul alt subiect: prostituţia. Încă n-am ajuns la acele capitole, nici nu vreau, mai ales că această carte oferă nişte detalii... ridicole şi neinteresante pentru vârsta mea. Am ajuns la partea când tocmai a fost concediată de patronul ei pentru că nu s-a prezentat la serviciu cu o seară în urmă.
Cred că ceea ce m-a făcut să citesc această carte în continuare, chiar şi după detaliile erotice din primul capitol, a fost faptul că una dintre iubirile ei a ajuns în mâinile uneia dintre prietenele ei, ceea ce mie mi se întâmplă de multe ori. Chiar dacă Maria mi se pare... imatura, având în vedere că nu vede decât banii şi ce-i frumos, modul ei de a acţiona în privinţa bărbaţilor este unul potrivit pentru una ca mine, de aceea o să urmez unele dintre tacticile ei.
De abia aştept s-o termin. Smile
Teru
Membru
Membru

la data de Dum 17 Feb 2013 - 12:09
Eu momentan citesc Faust de Goethe. Cred că de 2 ani mă ţin să o citesc şi abia zilele astea am pus mâna pe volume. Este vorba de un doctor care a făcut pact cu diavolul pentru a-i putea dărui tot ce se poate cât timp trăieşte , iar el îl va servi pe diavol după ce moare, sufletul lui de fapt. Şi aşa face destule rele pe pământ şi cum nu era de ajuns implică şi o femeie iubită de Faust. Decoamdată aici acum ajuns. Dar nu pare că va avea sfârşit fericit şi e destul de interesant. Mi-a atras atenţia dialogul dintre Mephistofel şi Dumnezeu de la începutul cărţii în care Dumnezeu, dacă îmi aduc bine aminte chiar l-a îndrumat pe Mefistofel să încerce să-l "ispitească" pe Faust dar e sigur că tot binele va triumfa şi va ajunge să se căiască, adică faust să ajungă în Rai.
Mrs Anderson
Membru
Membru

la data de Mier 6 Mar 2013 - 15:49
Buna!Kiss
Eu momentan citesc un roman, Mizerabilii, de Victor Hugo. Acesta este un roman ce tine de realitatea de atunci, mizeria, nedreptatea, credinta, modestia oamenilor.
Este vorba despre un batran, pe nume Myriel , care devine episcop cu numele de Bienvenu, care locuieste intr-o micuta casa de langa un vechi spital intretinut tot de el, pe care o foloseste si ca loc de gazduire a trecatorilor, dar sta impreuna cu sora sa, Baptistine.
Intr-o zi, soarta face ca la usa lui sa apara un vechi criminal si hot, pe nume Jean Valjan. El il primeste cu bucurie, dar pana la urma acesta fuge cu banii si cu argintaria episcopului. Chiar daca este prins si adus, episcopul ii lasa lui averea, cu rugamintea de a mai da si la saraci.
Aceste cuvinte, ale episcopului, mai tarziu ii vor schimba viata, caci, in fuga lui, se intalneste cu un mic copil caruia ii fura moneda de doi franci, iar aceste fapte il fac sa isi aminteasca de episcop, de cuvintele sale, iar in sufletul lui arde dorinta sa se schimbe.
Isi ia o noua identitate, devine primar, un om darnic si bun, pe care toti il iubesc, iar din nou soarta face ceva. Ii scoate in fata o prostituata, Fantine, care pacatuia astfel doar pentru a-si creste fiica, pe care a dat-o Thenardierilor, o familie rea ce o seca de bani. Din pacate se imbolnaveste, iar acesta o ingrijeste si... dar mai bine va las sa cititi!
Personal, iubesc aceasta carte! Heart
Pasila
Scriitor
Scriitor

la data de Sam 27 Apr 2013 - 13:19
Al treilea volum ar seriei " Fortele raului absolut" de Kelley Armstrong.
E vorba despre o fata Chloe, care vede stafii. Fiind o necromanta careia i-au fost modificate genele la nastere, cei ce au inclus-o in acel experiment au prins-o, incercand sa-si dea semana daca a scapat de sub control si daca trebuie ucisa sau nu pentru a nu pune in pericol toate speciile de supranaturali. Ea si inca cativa adolescenti supranaturali fug sa-si salveze viata si sa-l gaseasca pe tatal unuia dintre ei. E foarte misto, chiar o recomand [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Ultima editare efectuata de catre ♫Damaris♪ in Vin 28 Iun 2013 - 16:32, editata de 1 ori
Diana Andrada
Nou venit
Nou venit

la data de Vin 14 Iun 2013 - 18:16
Imi plac artile cu supranatural dar si cele cu drama si aventura. Momentan citesc "Fantomele ne stiu toate secretele" e chiar misto. Merita citita. Este vorba despre o fata de 16 ani Cass McKenna care poate vedea fantomele(una din ele fiind sora ei Page) iar fantomele de la scoala ii spun toate secretele colegilor ei si ea le da in vileag. Un tip se prinde ce face si ii cere ajutorul pt a vorbi cu mama lui dar apoi fantoma ei(a mamei) dispare... pana aici am ajuns dar cred ca Tim(baiatul) o sa ajunga sa se indragosteasca de Cass(banuiesc).
Oricum, cartea e chiar tare! V-o recomand.
Edit: Oooo... apropo, e scris de Megan Grewe(am uitat sa va zic)
Irene.
Moderator
Moderator

la data de Vin 14 Iun 2013 - 19:07
Buna. (:
Se putea sa nu trec pe aici avand in vedere pasiunea neobisnuita si trecatoare pe care o am datorita cartilor?
Ei bine, aseara m-am apucat de citit o noua carte pe care am de gand sa o termin astazi. Este scria de Mary Jo Putney -una din scriitoarele mele preferate- si se numeste Dansul pasiunii - pe care o poti citi pe net, cum fac eu (: - O recomand tuturor. <3
Rezumat:

Asemenea tizului său, Lucifer, lordul Strathmore este renumit pentru frumusețea sa nepământească și inteligența diabolică. Un eveniment tragic din trecut l-a determinat să-și folosească înzestrările excepționale pentru a-și ocroti țara de inamicii nevăzuți, și se achită de misiune la perfecție – până când întâlnește o femeie misterioasă cu aptitudini comparabile în materie de înșelătorie. Rând pe rând senzuală și sfioasă, nechibzuită și vulnerabilă, fermecătoarea lui adversară îi înnebunește deopotrivă mintea și inima. Kit Travers a intrat într-un joc periculos care presupune schimbări continue de identitate și minciuni abile, în care un singur pas greșit i-ar putea aduce moartea. Dar fiecare dată deghizările ei nu au înșelat ochiul atent al contelui de Strathmore. Fără a-și putea acorda o încredere deplină, dar incapabili să se despartă, cei doi își unesc forțele pentru a cerceta dedesubturile înaltei societăți londoneze. Însă nici măcar doi maeștri în arta mistificării nu pot scăpa din capcana senzuală a pasiunii – sau dintr-o iubire imposibilă mai prețioasă decât viața însăși.

P.S: Se pare ca nick-ul meu face ravagii. ((: In aceasta carte ca si in seria Destine nobile apare numele 'Kira' ..
Pasila
Scriitor
Scriitor

la data de Vin 28 Iun 2013 - 16:33
Prima carte : Printesa rasfatata de Cathy Hopkins

Ca majoritatea Leilor, Leonora adora sa se afle in centrul atentiei. Nu accepta ca lucurile sa se faca altfel decat vrea ea. Parintii, depasiti de comportamentul ingrozitor al fiicei lor, o trimit intr-o tabara de antrenament. Ca si cum socul Leonorei, pusa in fata faptului implinit, nu ar fi fost suficient, mai afla si ca este Fata Zodiacului din luna aceea. Dupa ce face nenumarate crize de nervi, dupa ce are trei vise cu Pluto (planeta visurilor, controleaza moartea si viata), isi da seama de tot ceea ce a facut. Isi schimba comportamentul si-si face prieteni noi. N-am terminat-o, dar o am la mine si sper sa o termin pana maine.

A doua carte:  Pe cuvant de spioana de Ally Carter-> E al doilea volum din seria " Fetele Gallagher"

Pe asta n-am citit-o decat pe jumatate. Dupa ce a renuntat la prietenul ei Josh, Cammie isi doreste un semestru linistit la scoala de spione „ Colegiul Gallagher”.  Cammie afla ca scoala ei va gazdui o serie de musafiri misteriosi: Blackthorne. Fetele se strecoara prin pereti si coridoare secrete, monteaza microfoane si dispozitive de urmarire si iau amprente pentru a afla adevarul despre Blackthorne. Si chiar daca au incredere in talentele lor de spioane, de data asta tintele sunt mai dificile si mai sexy, iar miza pentru inima lui Cammie si iubita ei scoala mai mare ca niciodata. 

Ultima editare efectuata de catre Elizabeth Carter in Sam 27 Iul 2013 - 16:52, editata de 1 ori
Irene.
Moderator
Moderator

la data de Vin 28 Iun 2013 - 17:03
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Buna! ^^
Ei bine am inceput de 2 zile sa citesc o [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]. Ea se numeste [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si este scrisa de Philippa Gregory. Este o carte extrem de frumoasa dupa care s-a facut si acum un film, din pacate sunt doar 2 episoade, iar episoadele apar doar duminica la 21:00. (Un chin pentru mine. Nu-mi place sa astept xD )Datorita filmului, si lui Max Irons bineinteles ( :3 ) am inceput sa o citesc <3

The White Queen (Regina alba) este descrisa ca o poveste de dragoste și pierderi, seductie și înșelăciune, trădare și crimă țesute prin povestea a trei femei diferite, dar la fel de antrenate prin conflictul în curs de desfășurare pentru tron: Elizabeth Woodville, Margaret Beaufort și Anne Neville. Este anul 1464 și Anglia a fost la război de nouă ani luptandu-se pentru a vedea care este regele de drept al Angliei - acesta este un război între două fețe ale aceleiași familii, Casa de York și Casa de Lancaster, a cărui simboluri heraldice au fost un trandafir alb și un trandafir roșu. Tânăr și frumos, Edward IV este încoronat rege al Angliei, cu ajutorul manipulator al Domnului Warwick "Kingmaker". Dar, atunci când Edward se indragosteste si se casatoreste in secret o văduvă tânără frumoasă, de rând Elizabeth Woodville, planul lui Warwick pentru controlul asupra tronului se prabuseste in jurul lui. Între timp, Woodville devine o regină, cu ajutorul ...
dydy
Membru
Membru

la data de Lun 15 Iul 2013 - 3:04
Pai nu prea imi placea sa citesc cartile:))  defapt nici acuma nu imi place sa citesc ce imi dau profii sa citesc=)) 

Prima carte citia de la cap la coada a fost acum 1 an Sandra Brown-Matase frantuzeasca. Cartea are circa 400 de pagin dar m-a fascinat atat de tare incat am terminat cartea in 2 zile. E un roman care contine si scene intime. 

Descriere:

El este un bărbat care se îndrăgosteşte de femeia pe care o va condamna la moarte.
Ea, fugind de coşmaruri, găseşte un nou început.
Mătase franţuzească este un roman extrem de bine scris. Exotic, convingător, bine documentat, misterios, romantic. Un roman de mare clasă, prezentat într-un ritm alert şi plin de vervă.

Online am gasit circa 77 de carti scrise de Sandra Brown si vreau sa le citesc pe toate. Ultima citita este ,,Dragoste mai presus de ratiune" iar acum citesc ,,Neasteptata iubire" sunt la prima pagina  Laughing
Pasila
Scriitor
Scriitor

la data de Lun 15 Iul 2013 - 13:54
Ca de obicei, eu incep o suta de carti o data. Laugh 

1-Diavolul se imbraca de la "Prada" de Lauren Weisberger

E tipa asta care lucreaza pentru o sefa - diavolul in persoana (e o expresie)- si e terorizata. Si toti angajatii vor sa se raznune pe ea pentru ca e asa rea. E o carte super amuzanta si la unele faze chiar nu m-am putut abtine din ras. Am auzit ca s-a facut si un film Think 

2- Elena, fetita oarba de Gh. Spulber

E o fetita care nu s-a nascut oarba, dar care a inceput sa aiba probleme cu vederea de mica din cauza ca tatal ei a obligat-o pe maica-sa sa ia niste pastile ca sa piarda copilul. S-a nascut pana la urma, dar cu acest defect. Purtand ochelari cu rame tot mai groase, incepand sa nu mai vada lumea asa cum ii place, fetita se intristeaza. Pe la jumatatea cartii ajunge oarba complet, si la o scoala pentru orbi. E foarte trista si acolo, fiindu-i dor de culori si de lumina. Mama ei si prietena din satul in care s-a nascut vorbesc cu ea prin alfabetul acela specific mereu. Am citit (nu m-am putut abtine) ceva ca se casatoreste la final, dar n-am ajuns inca acolo. 
Ella ♣
Moderator
Moderator

la data de Mar 6 Aug 2013 - 15:26
A doua sansa de Jane Green

Este vorba de patru povesti de viata tulburatoare. Moartea lui Tom, un englez stabilit in Satele Unite impreuna cu familia, ii strange din nou laolalta, dupa douazeci de ani, pe cei patru prieteni ai sai din timpul scolii -Holly, Olivia, Paul si Saffron-, facandu-i sa-si reevalueze propria viata. Acestia descopera ca viata lor este o mare deziluzie - Holly s-a transformat intr-o matroana de suburbie, Olivia e parasita de prietenul ei chiar in momentul in care afla ca e insarcinata, Paul si sotia sa nu reusesc sa aiba copii in ciuda tuturor tratamentelor de fertilitate, iar Saffron se lupta cu problemele pe care i le face alcoolul. Mai departe de aici nu am ajuns inca, dar sunt tare curioasa sa aflu ce se intampla in continuare.
Rainy Rose
Inactiv
Inactiv

la data de Mier 27 Iul 2016 - 17:21
Eu citesc oarecum trei carti in acelasi timp. Spun oarecum pentru ca de una din ele m-am apucat acu mai bine de un an si nu stiu cand o sa o termin. O sa vorbesc despre ea la urma.

Cea mai recenta este "Atac in biblioteca" de George Arion. Am inceput-o aseara in metrou Laugh si pentru ca nu am citit destul cat sa ii fac eu un rezumat o sa ma folosesc de Goodreads: "Un ziarist - Andrei Mladin. Multe victime. Si mai mult umor: "Cadavrul se afla in dreapta mea, asezat pe un maldar de carti. Alta data m-as fi repezit zglobiu ca un pitigoi sa le pun in rafturi. Acum, ma uit nauc la omul care zace intr-o balta de sange. Il cheama Valentin, da' ce cauta in casa mea si de ce are o asemenea rana la cap nu pot sa va spun nici sa ma ardeti cu fierul rosu..." O poveste pe care o vei urmari cu sufletul la gura pana la finalul dramatic si intens, cand vei putea spune, fara retineri, ca tocmai ai terminat de citit o carte. "
    Elementele comice exista din primele pagini, Andrei Mladin e genul ala de persoanj care face haz de propria persoana, ceea ce nu e un lucru rau, iar el o face bine. In general nu prea citesc carti scrise la persoana intai pentru ca prefer ca naratorul sa prezinte perspectiva mai multor personaje, dar am zis sa ii dau o sansa pentru ca nu am mai citit un roman politist de ceva timp.

A doua carte este una inaceputa acu cateva zile, "Clockwork Princess" de Cassandra Clare. Este a treia si ultima carte din seria "Infernal Devices". E o lectura usoara caci acesta este stilul autoarei. Goodreads says: "THE INFERNAL DEVICES WILL NEVER STOP COMING
    A net of shadows begins to tighten around the Shadowhunters of the London Institute. Mortmain plans to use his Infernal Devices, an army of pitiless automatons, to destroy the Shadowhunters. He needs only one last item to complete his plan: he needs Tessa Gray."
     Pe aceasta o citesc in format mobi pe laptop si pe de o parte abia asteopt sa o termin, sa termin seria de fapt. Nu m-a impresionat prea mult si s-a miscat lent pe alocuri, iar in alte parti erau presarate momente romantice intre cuplurile prezente, insa nu era momentul potrivit pentru ele. Inteleg ca aveau ca scop sa detensioneze atmosfera, dar nu, nu au fost prea bine plasate.

Si ultima, cea cu care ma tot chinui din cauza numarului mare de personaje si a plot-ului incalcit este "Maestrul si Margareta" de Mihail Bulgakov. De la Goodreads citire: "Ce poate salva o lume in care raul produs metodic de om nu mai lasa loc nici unui strop de speranta? Bineinteles, nimic din elementele lumii paralizate. Si atunci e nevoie de ceva din afara. Diavolul ia chipul iluzionistului Woland si se amuza sa puna pe jar Moscova, orasul unde Maestrul si Margareta incearca sa-si traiasca iubirea. Departe in timp si spatiu, Pontius Pilat il judeca pe Isus. Planurile aluneca unul spre altul, intalnindu-se intr-o poveste a suferintei si sacrificiului si, abia astfel, ceea ce nu poate fi rostit in viata de la Moscova se spune in cer. Impanzit de date autobiografice, de aluzii livresti, religioase, demonologice, ezoterice, monumentalul roman al lui Bulgakov da impresia paradoxala ca a fost scris dintr-o suflare, antrenandu-si cititorul in iuresul nebunesc al intamplarilor din Moscova anilor '30."
     Elementele, temele si modul de prezentare al acestora face ca romanul sa fie atractiv, destul de incitant cat sa ma convinga sa nu il las balta desi deja m-am incurcat rau in personaje. Din cauza faptului ca o citesc cu pauze lungi am mereu momente de "Tu cine naiba mai esti?". La pauzele mele se adauga si numele rusesti cu care nu sunt obisnuita si faptul ca la fiecare zece - douazeci de pagini apare cineva nou -,-". Insa daca treci peste aceste aspecte e o lectura buna, ce ridica multe semne de intrebare si care ma astept sa aiba un sfarsit mind blowing.
Irene.
Moderator
Moderator

la data de Lun 15 Aug 2016 - 15:11
Hi!^^
După ce am terminat Reacție în lanț - Simone Elkeles, Jurnalul unei iubiri și Înlănțuită de iubire - Johanna Linsdey, m-am apucat de citit cartea Seducția - Johanna Linsdey.
Johanna Linsdey este una din autoarele mele preferate iar cărțile ei sunt interesante.
Seducția aparține seriei Malory, iar dacă vă plac cărțile cu duci, conți, libertini, pirați, baluri etc vă recomand această serie.
Am plâns și am râs la fiecare carte.:))

Dupa moartea mamei sale, exuberanta Katey Tyler se hotaraste sa paraseasca micul catun din Connecticut in care ducea o existenta linistita si monotona, pornind intr-o calatorie in Europa, in cautarea familiei pierdute si a aventurii. Nu isi imagineaza insa ca totul se va transforma intr-o odisee plina de pericole si de neprevazut in momentul in care il intalneste pe capitanul Boyd Anderson – iar viata ei se va schimba pentru totdeauna.
Cand nepoata lui este rapita, neinfricatul Boyd este singurul care o poate gasi si este hotarat sa-l faca pe rapitor sa plateasca pentru fapta sa necugetata. Ultimul lucru la care se asteapta este sa o gaseasca pe nepoata lui in compania frumoasei Katey Tyler, femeia care i-a fost de curand pasager pe corabie si care l-a facut sa se gandeasca pentru prima data la insuratoare. Insa impetuozitatea lui il determina sa traga cele mai gresite concluzii, declansand astfel o serie de evenimente neasteptate.
Katey nu-si da seama ca, din clipa in care a starnit interesul temerarului Boyd Anderson, viitorul ii rezerva multe surprize, de la un secret tainuit de mama ei, pana la sacrificiile pe care le poate face un barbat pentru a castiga afectiunea femeii care are toate motivele sa il dispretuiasca – dar care nu poate rezista farmecului si iubirii lui pasionale.
Continut sponsorizat

Vezi subiectul anteriorSusVezi subiectul urmator
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum