Contul membrilor cu numărul de mesaje postate (topicuri, comentari etc.) = 0, vor fi șterși de pe forum în următoarea săptămână.

Poezii sau proza

Distribuiti
    Rose
    Moderator
    Moderator

Sex : feminin

Poezii sau proza

Mesaj Scris de Rose la data de Vin 28 Dec 2012 - 16:38

Să vedem ce preferaţi voi.
    Eu, una, prefer proza. Nu zic că poeziile nu sunt frumoase, dar sunt unele care abia dacă înţelegi ceva şi te întrebi dacă respectiva persoană nu avea gânduri sumbre. Aici, nu mă refer doar la Eminescu ci mă refer şi la Blaga, Bacovia [serios, zici că tipu acesta dorea să se sinucidă]. Am găsit nişte figuri de stil in poezia lui Blaga 'Eu nu strivesc corola de minuni a lumii' de stăteai şi te gândeai ce naiba dorea să spună.
    Poeziile mi se par mult prea complicate.

De aceea eu prefer proza. Acolo am un fir al acţiunii, am dialog şi chiar descriere. Proza mi se pare că vorbeşte cel mai bine despre anumite întâmplări, trăiri. Chiar şi la un eseu poţi vorbi mult mai mult despre o creaţie în proză faţă de una care e în versuri. Pe când, în poezie se exprimă doar nişte sentimente.

Aştept şi părerile voastre.
    VandaQ
    Scriitor
    Scriitor

Re: Poezii sau proza

Mesaj Scris de VandaQ la data de Mar 12 Mar 2013 - 21:08

Si eu prefer tot proza. Iubesc poeziile, dar proza e altfel. In primul rand ca e mai constistenta in ceea ce rpiveste numarul de pagini. Plus ca o carte scrisa bine e intotdeauna un deliciu pentru mine. Dintre poeti as putea spune ca imi plac Garcia Lorca, Eminescu si Bacovia. Insa lista de autori e muuult mai lunga. Cel mai mult am enerveaza, cateodata, la proza ca e usor cliseica; deseori intalnesc un fel de tipar si cel mai mult urasc neoriginalitatea. Imi plac ambele, insa, daca ar fi sa ma ratacesc in biblioteca si sa raman blocata acolo, nu m-as duce la rafturile cu poezie sau dramaturgie * o detest... X_X *, ci mai degraba spre cele cu romane~
    Pasila
    Scriitor
    Scriitor

Mesaj Scris de Pasila la data de Sam 27 Apr 2013 - 13:02

Proza. Eu cu siguranta aleg proza. Si la scoala, cel mai mult imi place romana si cand stau sa fac o caracterizare sau o demonstratie imi place sa-mi dau eu seama de trasaturile personajului, nu sa imi fie spune direct ca in poezie. In proza, trasaturile reies din limbaj, gesturi, haine, nume, intamplari...totul. Pe cand in poezie le spune imediat si nu mai e niciun farmec... dar imi place proza si pentru ca exista descriere si firul narativ e mai usor de urmarit, nu stau sa-mi bat capul gandindu-ma la ce naiba a vrut sa spuna ala. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

Ultima editare efectuata de catre Kumiko-chan in Joi 2 Mai 2013 - 14:55, editata de 1 ori
    Mrs Anderson
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Mrs Anderson la data de Joi 2 Mai 2013 - 14:47

Sincer mai mult prefer proza.
    Imi place actiunea sau tot ce include personaje, daca vine vorba de lectura suplimentara.Dar desigur, citesc si poezii, doar daca am nevoie sau simt nevoia.
    Cel mai mult am inclinatii spre proza.

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Dum 23 Apr 2017 - 18:49