Contul membrilor cu numărul de mesaje postate (topicuri, comentari etc.) = 0, vor fi șterși de pe forum în următoarea săptămână.

Concursul iernii 2012 ~ Lucrari

Distribuiti

Sondaj

Favoritul publicului:

[ 0 ]
    0% [0%] 
    [ 6 ]
    100% [100%] 

Total voturi: 6
    Ella ♣
    Moderator
    Moderator

Sex : feminin

Topic Închis Concursul iernii 2012 ~ Lucrari

Mesaj Scris de Ella ♣ la data de Vin 21 Dec 2012 - 9:26

Buna dimineata!
    A venit vremea sa postez lucrarile pentru concursul de iarna si sa pun sondajul.
    Succes! ^^

Lucrarea I

De craciun, fii mai bun

Nu stiam de ce dar parca am un gol in inima. Ce am uitat? Mie nu mi-se intampla sa uit ceva. Ah, ce mai conteaza. Cobor jos alene si vad cum mama sta si impodobeste bradul. Aha! Deci e Craciunul. Cum am putut sa uit? M-am dus langa mama si am inceput sa o ajut. Am luat beteala si am impodobit bradul cat mai frumos. Dupa aceea, cu beteala ramasa am inceput sa decorez casa. Arata asa de bine, mirosul de mancare vine din bucatarie si eu deja salivez. Dar.. Stai un pic. Ma duc la bucatarie si iau cate ceva din fiecare si le pun pe o farfurie apoi intr-o punga. Ma duc in camera si scot o patura de sub pat, apoi o pun si pe ea la randul ei in alta punga. Ma imbrac gros, apoi ies afara. E un viscol mare, dar nu ma voi opri. Mergeam spre parcul de langa casa. Acolo mereu se strangeau o familie fara bunuri, asa ca m-am gandit sa fac un bine. Ma uit sa vad daca sunt acolo, si asa era. Saracii, abia daca aveau sa se incalzeasca cu ceva. Ma duc la ei si le intind cele doua pungi.
    - Acestea sunt pentru dumneavoastra. Intr-o punga aveti mancare calda, si in cealalta o patura mare si calduroasa. spun in timp ce ma asez jos.
    Mama copiilor se uita la mine cu ochii inlacrimati si imi multumi de cateva ori. Puse patura pe cei doi copii mici ai ei, apoi le datu de mancare. Zambeam in timp ce ma uitam la acea familie. Daca stai sa te gandesti, poate eram eu, sau tu in aceasta privinta. Si gandindu-te ca aproape nimeni nu vroia sa-ti dea de mancare, acea femeie a fost foarte fericita. Ma mai gandesc cateva minute, apoi imi venii o idee.
    - Ce ziceti daca am canta un colind? spun eu.
    - Desigur. Dar.. Noi nu stim nici un colind. spune mama copiilor uitandu-se in pamant.
    - Nu-i nimic. Va voi invata eu.
    Le spun cum este colindul apoi incepem sa cantam toti. Mama copiilor avea o voce atat de linistitoare, si se potriveste cu acesti colind:

Sus la poarta Raiului, poarta Raiului
    Paste turma Tatalui, turma Tatalui
    Linu-i lin si iara lin, bate vantul frunza lin
    Lin si iara lin
    Dar la turma cine sta, cine cine sta
    Sta chiar Maica Precista, Marica Precista
    Lin si iara lin
    Langa ea un leganel, da un leganel
    Cu un copilas in el, copilas in el
    Lin si iara lin
    Copilasul cand plangea, puiul cand plangea
    Maica Sfanta-l legana, Maica-l legana
    Lin si iara lin
    Copilasul cand dormea, puiul cand dormea
    Maica Sfanta lin canta, Maica lïn canta
    Lin si iara lin.

Dupa ce am terminat de spus colindul, o femeie care trecea pe acolo, ii datuse bietei femei cinci lei. Aceasta se bucura ca insfarsit are ce sa ii cumpere copiilor ei de mancare. Femeia imi multumi ca i-am invatat un colind atat de frumos, si ca imi va ramane datoare. Ii zambesc, apoi le spun ca voi trece mai tarziu pe la ei deoarece am putina treaba. Alerg acasa foarte repede si iau niste bani din portofelul mamei. Ma duc la magazinul de cadouri pentru a le da ceva de Craciun. In vitrina era un urs mare de plus, perfect pentru cei doi baietei. Ii spun vanzatoarei ca il vreau pe acela si inca un puzzle cu Mos Craciun. Mi-lea pus intr-o cutie de cadouri apoi am plecat la un alt magazin. Am cautat hainute pentru copilasi, adica pluovore, doua perechi de strampi, pantaloni grosi si cizme de iarna. Pentru mama acelas lucru am luat, plus trei caciuli de iarna. I-am spus vanzatoarei sa mi-le puna in doua pungi separate apoi am plecat spre parculet. Femeia si cei doi copii cantau colindul acela, iar oamenii ii aplaudau si le dadeau cate doi lei. Cand femeia ma vazu, imi zambi duios apoi continua sa cante. Cand a terminat, m-am dus la ea si am pus zece lei in castronel si le-am dat cadourile. Copii erau incantati de jucarii dar mai ales de hainute. Femeia ma imbratisa strans si imi multumi, apoi incepu sa planga in hohote.
    - La mine, sa va ganditi ca la Mos Craciun. spun in timp ce schitez un zambet pe fata. Ne mai vedem. spun apoi ma indrept spre casa.

Lucrarea II

Mai presus de tine

E mai bine să dai decât să primești!

Plin de entuziasm, băiatul stă în banca sa și urmărește cum fulgii de nea se aștearnă cu repeziciune, peste micul orășel luminat de beculețe de Crăciun, formând astfel troienele. Era nerăbdător să îi trimită Moșului scrisoarea ce cu mult timp în urmă a făcut-o, iar în această seara este în sfârșit momentul de a o da părinților lui pentru a o duce la poștă. Numai câteva secunde îl despărțea de clipa când își va băga toate cărțile în ghiozdan și de a pleca spre casă. Se uita când pe fereastră, când la ceas, timpul parcă trecând cu încetinitorul, în fundal auzindu-se explicațiile profesorului și pocniturile create de cretă la impactul cu tabla.Dinții îi scrâșneau, picioarele se bălăngăneau, iar mâna sa învârtea pixul din ce în ce mai repede dornic să își poată împacheta lucrurile și să plece.
    - Crăciunul sau Nașterea Domnului, este una din cele mai importante sărbători ale anului din simplul fapt că Mântuitorul acestei lumi, Iisus Hristos, a fost născut de Fecioara Maria, iar odată cu asta, frumoasele obiceiuri ce se păstrează și în ziua de azi, spunea profesorul de religie al băiatului. McReary! Nu te mai holba la ceas și spune-ne câteva din aceste obiceiuri înainte să se sune, se adresa profesorul la copil.
    Băiatul tresară discret, apoi își ia mâna de la bărbie, și-o pune pe masă și împinge de ea pentru a se ridica mai ușor, după care începe a enumera:
    - Câteva obiceiuri ale Crăciunului sunt: colindele, tăierea porcului și cel mai important, venirea Moșului cu mult doritele cadouri, spuse băiatul mândru. Profesorul se uită la el dezamăgit și începe a-i spune că nu despre asta e vorba în această perioadă a anului. Până să își poată termina ideea, clopoțelul sună parcă întârziat, copii încep a-și strânge lucrurile și a ieșii din clasă, nepăsându-le de cel ce le comunica ceva, iar dascălul își ridică tonul din ce în ce mai tare pentru a încerca să atragă atenția. Acesta reușește deoarece băiatul este distras de ultima frază spusă de acesta: „Adevăratul motiv pentru care noi, oamenii, ne facem cadouri de Crăciun, se datorează Mântuitorului, pentru a încerca să fim mai buni.”
    Băiatul pleacă gânditor din clasă. Își punea mai multe întrebări despre ce voia profesorul său, Austin, să spună. Nu înțelegea ce avea de aface Iisus cu așa zisele cadouri de Crăciun. De asemenea el credea în Moș. Credea că, din moment ce poate da orice fel de jucărie fiecărui copil, îi poate aduce și lui tot ce a scris în scrisoare, neținând cont de numărul mare al acestora.
    Cu cât înainta mai mult pe stradă, simțea cum odată cu frigul, extazul îi învăluia corpul, mii de fiori îi străbătea șira spinării, iar fulgii îi umezea părul. Vedea zeci de luminițe cum clipeau și își schimbau culoarea după un program bine stabilit, câțiva oameni de zăpadă la fiecare patru sau cinci case și un brad imens ce se află în centrul parcului. Deși toate acestea dădea o sclipire mirifică tabloului ce îl înconjura pe naivul băiat, acesta nu îl admiră. Gândurile îl face să ignore acest tablou viu colorat și îl duce într-altul alb-negru.
    În câteva minute, micul omuleț trece pe lângă cutia poștale pe care scria „The McReary’s”, apoi începe a pășii pe poteca ce duce spre ușa casei lui.  De îndată ce intră în casă, băiatul nici nu se descalță, că se îndreaptă spre camera sa, își lasă ghiozdanul, ia plicul de un alb imaculat și se îndreaptă spre sufragerie unde se află părinții acestuia. Acesta îi pupă pe obraz și le înmânează scrisoarea. Politicos, tatăl copilului îl întreabă pe fiul său dacă poate desface plicul pentru a-l verifica. Băiatul, puțin  supărat, îi spune că la păstrat în cea mai bună stare de aproape o lună și nu ar vrea să-l desfacă. Atunci mama puiului de om începe a-i reproșa:
    - Ce e pe interior contează. Moșul primește milioane de scrisori cu plicuri și mai frumoase, însă nu asta îl interesează pe el. Adevărul e că ceea ce scrie în acea scrisoare contează cu adevărat. Cât timp cererea ta a fost făcută cu acele cuvinte din inimă, pline de dragoste și mulțumire, cu siguranță Moșul îți va aduce ce-ți dorești, spune mama tânărului.
    Atunci, băiatul îi confirmă tatălui său cererea printr-un semn vizibil din cap. În timp ce deschidea scrisoarea, sora micului voinic intră și ea în cameră. Când tatăl celor doi frați începe a citi în gând lista de cadouri pe care le dorește, din neștiință, cască gura în timp ce numără câte jucării își dorea băiatul. În acel moment, sora micuțului băiat se îndreaptă spre el, apoi îl întreabă dacă nu are impresia că a exagerat. Băiatul dă din umeri. Apoi cu un gest subtil, își duce mâna la bărbie și cu un deget, începe a freca ușor partea stângă a acesteia, iar după câteva secunde, spune:
    - Dacă Moșul poate da jucării la milioane de copii, îmi poate aduce și mie câteva în plus. Despre asta e vorba de Crăciun, spune băiatul cu încredere, convinsde ceea ce zice și de gândirea lui puerilă.
    La aceste cuvinte, sora lui mai mare se așază în genunchi, astfel ajungând la același nivel cu fratele ei și începe a-i spune:
    - Nu trebuie să profităm de ceea ce ni se oferă. Domnul nostru Iisus Hristos avea o putere inimaginabil de mare, iar cu toate astea nu și le-a folosit pentru propriile plăceri materiale sau trupești, le-a folosit cu cap în scopul de a ajuta pe alții, iar când a fost răstignit, deși putea să se elibereze, nu a făcut-o pentru a ne mântui pe noi toți, spune ea foarte profund. Adevăratul motiv pentru care noi, oamenii, ne facem cadouri de Crăciun, se datorează Mântuitorului, pentru a încerca să fim mai buni.
    - Asta mi-a spus și profesorul azi la școală. Dar din moment ce-mi faceți cadou tot ce-mi doresc, nu-mifaceți un bine?Așa vă ajut să faceți o faptă bună. spune acesta pe un ton ursuz.
    - Nu cred că ai înțeles, Carter. De Crăciun, toți trebuie să fim buni. Dacă toți copiii ar gândi ca tine, atunci Moșului nu i-ar mai ajunge deloc cadourile. Plus de asta, tu nu ai pregătit cadoul pentru mine, corect? Știi ce se spune în ceea ce privește datul și primitul? îl întreabă mama pe băiat, iar acesta dă din cap negativ. E mai bine să dai decât să primești.
    După aceste cuvinte, băiatul este pus pe gânduri. Începe a se gândii mai atent la sensul acestei zicale, iar după un moment de liniște îi cere tatălui său vechea scrisoare, apoi pleacă din cameră. După zece minute, se întoarce în sufragerie cu o altă scrisoare pe care i-o înmânează tatălui său. Aceasta era una nu foarte aspectuoasă, cu două dâre de lipici pe ea, iar colțul plicului era puțin colorat cu roșu. Un zâmbet ștrengar apare pe fața ambilor părinți. Tatăl lui Carter începe a citi ce-a de-a doua scrisoare, după care, mulțumit de conținutul acesteia, îi cere băiatului pe cea veche, apoi părinții își pupă băiatul și îi urează noapte bună. Când sora mai mare intenționează să facă la fel, Carter o apucă de mâneca pijamalei sale și începe a trage de ea, forțând-o pe adolescentă să se aplece.
    - Cally? Crezi că mă poți ajuta cu niște bani? Vreau să-mi sparg pușculița, iar cu puțin ajutor din partea ta, să cumpăr acea geantă pe care mama și-a dorit-o atât de mult, iar tatei parfumul lui preferat. Ce spui? sugerează Carter cu o sclipire-n ochi.
    De îndată ce realizează intenția receptivului său frate, Cally îi răspunde că vor merge mâine dimineață împreună în supermarket.
    În dimineața de Crăciun, un munte de cadouri erau puse sub brad. Toate aveau dimensiuni medii și mari. Uimit de ce îi văd ochii, Carter înaintează cu greu spre eticheta cu numele ce corespunde cu proprietarul cadourilor. Rămâne și mai uimit că în mare parte, erau ale lui. Chiar în fața lui, se aflau tot ce a cerut în prima scrisoare, deși în cea de-a doua ceruse doar un robot ce funcționa pe baza unor baterii.
    După ce acesta își deschide fiecare cadou, se închină de trei ori, după care rostește „Amin!”, apoi realizează că au mai rămas 3 pachete nedesfăcute ; primul al surori sale, al doilea al tatălui său, iar ultimul era al mamei sale. Aceștia își deschid și ei pachetele și sunt uimiți să găsească ceea ce și-au dorit. Când Carter își dă seama că parfumul și geanta cumpărată de el și Cally erau acolo, deși nu el le-a pus, a împietrit.
    După câteva secunde, acesta pleacă în camera surorii sale, se uită în dulapul ei de haine și sesizează că așa zisele cutii înfășurate în hârtie viu colorată, legate la urmă cu o fundă, nu erau, un fior l-a cuprins. Acesta se îndreaptă robotic spre balcon, uitându-se spre horn. Pe acoperiș nu se putea observa nici o urmă de copită de ren sau vreo dâră lăsată de sania Moșului. Un gând negru îi trece prin cap, dar cu toate astea nu voia să creadă că Moșul, era de fapt părinții lui, iar aceștia au încercat să-l învețe ceva, iar drept răsplată pentru învățătura acumulată, i-a făcut pe plac așa cu a dorit la început. Acesta începe a simții frigul, în cele din urmă sesizând aburii ce ieșeau din nasul lui ce se înroșise. Acesta are de gând să intre din nou în casă, dar înainte de asta, suspină îndelung și spune:
    - Și totuși… De ce Moșul nu se arată copiilor?

Ultima editare efectuata de catre •Dee Dee• in Lun 24 Dec 2012 - 16:19, editata de 2 ori
    Rose
    Moderator
    Moderator

Topic Închis Re: Concursul iernii 2012 ~ Lucrari

Mesaj Scris de Rose la data de Vin 21 Dec 2012 - 21:37

Bună seara. Am venit cu notele. Dacă aveţi nelămuriri nu ezitaţi să mă întrebaţi, deşi sper că am fost suficient de clară când am oferit aceste note. Sunt puţin dezamăgită că nu au participat mai mulţi, pentru că sunt sigură că ar fi ieşit mult mai frumos.
    Mai pun încă odată baremul de notare.

Barem:
    Titlul: 1 p
    Ideea / Originalitatea: 0,5
    Modurile de expunere: 5, 5 p
    Greseli de tastare / exprimare / ortografie: 1, 5 p
    Actiunea: 1 p
    Estetica: 0,5 p
    Nu se acorda punct din oficiu!

Prima lucrare: De Crăciun, fii mai bun.

Titlu: În primul rănd, Crăciunul este o sărbătoare ceea ce înseamnă că trebuie scris cu literă mare, nu mică. Avea virgulă nu îşi avea rostul. Titlul este unul clasic, dar se potriveşte cu textul, cu ideea. – 0, 9 p (ţi-am scăzut din cauza greşelii pe care am spus-o la început)

Ideea/ Originalitatea: Trebuie să recunosc că e o idee foarte frumoasă, specifică acestei sărbători minunate. E destul de originală, pentru că nu am întâlnit poveşti care să aibă la bază ajutarea unor oameni sărmani. Ai ales o temă perfectă. Bravo. – 0, 5 p

Modurile de expunere- 3, 5 p [Naratiunea: 2 p, Descrierea: 2 p, Dialogul: 1,5]
    • Naraţiunea: Ce nu mi-a plăcut a fost faptul că ai pus versurile colindului, când ele nu îţi aparţin. Având nu vedere că nu sunt creaţia ta, iar acest concurs se bazează doar pe lucruri create de membri... Puteai să înlocuieşti cu: I-am cântat eu prima dată colindul pe care mi-l cânta şi mie mama când eram mică, în Ajun de Crăciun. Lăsam notele muzicale şi cuvintele să mă învăluiască, pe mine şi pe familia sărmană ce mă urmărea.
    Adica nu era necesar să pui şi versurile. Plus că nu arată nici bine. – 1, 5 p
    • Descrierea: Aolo, ce ai făcut cu ea? A mâncat-o căţelu sau renii lui Moş Crăciun? Lipseşte cu desărvârşire. Draga mea, descrierea este şi ea esenţială, mai ales într-o astfel de poveste. Aveai atâtea de descris. Cum îmbodobea ea bradul cu mama sa, ce culori folosea, ce sentiment avea. Peisajul din parc trebuia descris şi el puţin, cum se simţea când a ajutat acea familie, acel sentiment de bucurie, de împlinire. Nu am văzut pic de descriere şi acest lucru te trage foarte mult în jos. Erau foarte multe sentimente, trăiri care puteai fi descrise. Puteai să spui că avea familie nu era săracă, erau unul lângă altul, nu se abandonau şi se iubeau- acest lucru e adevărata plăcere a Crăciunului, aceasta e o comoară nepreţuită, mai ales acum, în prag de sărbători.
    Ideea e minunată, dar nu ai ştiut cum să o pui în valoare. Din această cauză povestea ta este şi mică, când aveai o limită destul de mare. Din păcate, oricât de bună aş încerca să fiu Laugh... – 0, 5 p
    • Dialogul: Aici nu am să te depunctez. Despre dialog nu am să vorbesc. Din punctul meu de vedere e suficient, e numai bun şi cu replici bune. – 1, 5 p

Greşeli de tastare/ exprimare/ ortografie: Îţi lipsesc câteva virgule, nu le mai caut că nu cred că are rost.
    . Nu stiam de ce dar parca am un gol in inima – fii atenta la timpuri. Dacă ai început cu trecutul atunci continuă cu el.
    mi-se – iar rolul cratimei este de a… ? Un văd de ce ai pus cratima.
    Mos Craciun. spun – fii atentă, pentru că trebuia să pui virgulă, nu punct.
    Puţin mai multă atenţie pe viitor. – 1, 2 p

Acţiunea: Văleu... Dar unde te grăbeai? Trebuia să faci sarmalele şi cozonacii pentru Crăciun? Acum era aici, acum era acolo, acum a terminat de impodobit bradu şi casa, acu făcea nu ştiu ce. Titirez. Ai mers cu acţiunea mult prea repede. Aceasta e poveste făcută pe ultima sută de metri, cel mai probabil. – 0, 5 p

Estetica: Ce bine era dacă acele versuri de colind nu erau, dar nu am să îţi scad. În rest eeste bine. – 0, 5 p

Nota: 7, 1. Felicitări şi Sărbători fericite!

A doua lucrare: Mai presus de tine

Titlu: E un titlu potrivit poveştii tale, mai ales că are legătură şi cu religia. E fix ce se spune şi prin biserică, ceea ce mă bucură. Ai făcut o mare legătură între religie-după cum am putut observa şi în continutul poveştii- şi legenda lui Moş Crăciun. Te felicit – 1 p

Idee/ originalitate: Te felicit. Mi-a plăcut foarte mult. Ai spus ceea ce înseamnă Crăciunul, cum trebuie să fim, că trebuie să dăruim. Ai o idee foarte interesantă şi aş putea spune şi originală. – 0, 5 p

Modurile de expunere – 5, 5 p: [Naratiunea: 2 p, Descrierea: 2 p, Dialogul: 1,5]
    • Naraţiunea: Foarte frumos. Ai respectat structura, te-ai axat doar pe o singură persoană şi îţi meriţi punctajul. – 2 p
    • Descrierea: A fost o plăcere să citesc această poveste, se vede că te-ai străduit să iasă bine. A fost prezentă descrierea în cantităţi bune şi nu ai lăsat să îţi scape mai nimic. Nici nu ne-ai plictisit, dar nici nu ne-ai lăsat fără acest mod de expunere – 2 p
    • Dialogul: Imi place foarte mult când văd că cele trei moduri de expunere se îmbină aşa frumos, e aşa o armonie. Nu cred că e necesar să mai comentez şi aici – 1, 5 p

Greşeli de tastare/ exprimare/ ortografie: Ei bine, autoarea merită bătută. De ce într-o poveste aşa frumoasă trebuiau să apară şi greşelile? Din păcate trebuie să îţi scad. – 1, 1 p
    Aface – a face
    cutia poștale – cutia poştală
    convinsde – convins de
    nu-mifaceți – nu-mi faceţi

Acţiunea: Sunt mulţumită de cum a decurs. Ai mers lent şi nu te-ai grăbit nicăieri, am reuşit să urmăresc cu atenţie firul acţiunii. – 1 p

Estetica: Bine aranjat şi nici aici un sunt probleme. Apreciez enorm că ai scris cu diacritice, nu ai idee cât de bine se vede. Bravo – 0, 5 p

Nota: 9, 6. Felicitări şi Sărbători fericite!

Concluzia:
    Ei bine, uite că am reuşit să ofer notele, cred că e pentru prima dată când le dau aşa devreme Laugh. Dragele mele, vreau să vă felicit pentru poveştile voastre şi pentru faptul că aţi concurat şi aţi mers până la capăt. Fiecare poveste a fost frumoasă şi s-a depus efort.
    Prima poveste am senzaţia că a fost făcută pe ultima sută de metri şi sunt sigură că dacă lucra mai mult ieşea mai frumos.
    Pentru prima dată nu am ce comenta de idei. Chiar sunt surprinsă să nu văd vreun cuplu şi să văd cu adevărat magia sărbătorilor. Acum vreau să vină mai repede Crăciunul.

Fetelor, eu vă urez succes, să câştige cea mai bună şi frumoasă poveste. De asemenea să aveţi nişte sărbători fericite alături de cei dragi şi nu uitaţi: De Craciun fii mai bun, fii adevărat. Spune “da”, nu spune “nu”.
    Ella ♣
    Moderator
    Moderator

Mesaj Scris de Ella ♣ la data de Dum 23 Dec 2012 - 18:05

Ohayo dragilor! Am venit si eu cu notele. ^^
    Dar inainte de asta vreau sa va felicit ca ati mers pana la capat [indiferent de cum a iesit lucrarea.]

Lucrarea I
    De Craciun, fi mai bun

Titlul: In primul rand acea virgula nu are ce cauta acolo. Virgulele nu au ce cauta in titluri din cate am invatat eu la scoala asta doar daca nu este o enumeratie. In al doilea rand Craciunul este o sarbatoare destul de mare care trebuie scrisa cu litera mare. Cu toate astea titlul este simplu, dar se potriveste cu textul. - 0,8 p.

Ideea/Originalitatea: Bravo imi place, se potriveste foarte bine cu sezonul sarbatorilor de Craciun in care e bine sa dai decat sa primesti. Ai ales o tema corecta. -0,5 p.

Modurile de expunere:
    •Naratiunea: Chiar daca ai ales o tema foarte potrivita ai cam dat-o in bara cu modurile de expunere. Mai bine de jumatate din lucrare o constitue versurile colindului. Nu are ce cauta acolo pentru ca acest concurs se bazeaza pe orginalitate si creativitate. Ar fi trebuit sa dai frau liber imaginatiei si ideilor. Ai fi putut sa dai numele conliondului, dar numai atat. - 1,5 p.
    •Descrierea: Lipseste cu desavarsire si ai avut atat de multe optiuni. Ar fi trebuit sa descrii impodobirea bradului, sentimentul acela de bucurie, apoi parcul sa il fi descris cu multitudinea de fulgi de zapada care au format o patura alba si miile de decoratiuni si luminite care infrumusetau peisajul, apoi acel sentiment de implinire cand a ajutat acea familie sarmana. Erau atat de multe sentimente pe care ar fi trebuit sa le descrii, sa le conturezi cat mai frumos. Din pacate la tine a lipsit acest lucru si te va dezavantaja foarte mult. - 0,5 p
    •Dialogul: E bine ca nu te-ai agatat de liniuta de dialog. Deobicei din fuga de a termina multi pun mult dialog sa scape de naratiune si descriere. Totusi ma bucur ca ai folosit exact cat trebuie dialogul, nici prea mult nici prea putin. - 1,5 p.

Greseli de tastare/exprimare/ortografie: Nu am sa enumar si eu greselile pe care le-ai facut pentru ca deja a facut-o Rose. - 1,2 p.

Actiunea: Ai fugarit-o foarte mult, ba impodobea bradu, ba era in parc, ba din nou acasa. Asta arata ca lucrarea e facuta in fuga. - 0,5 p.

Estetica: Acel colind care constitnue aproape toata lucrarea nu prea avea ce cauta acolo, dar nu am sa iti scad pentru ca in est e bine. - 0,5 p.

Nota finala: 7. Felicitari!

Lucrarea II
    Mai presus de tine

Titlu: Imi place, e bine ales. Se incadreaza foarte bine cu continutul textului. - 1 p.

Ideea/Originalitatea: E foarte interesanta. Ai adus doua lucruri aparent diferite - religia si legenda lui Mos Craciun - intr-o armonie foarte frumoasa. Ai spus ce inseamna sa dai, cum sa traiesti spiritul sarbatorilor. O idee foarte frumoasa - 0,5 p.

Modurile de expunere:
    •Naratiunea: Ai narat frumos, nu ai avut probleme avand in vedere ca ai facut-o la persoana a treia. - 2 p.
    •Descrierea: A fost foarte frumoasa. Ma bucur ca nu te-ai complicat cu descrieri sofisticate si lungi care te plictisesc. Ai descris exact cat a trebuit si exact ce a trebuit. Mi-a facut placere sa citesc pentru ca se vede ca ai muncit la acest aspect si te-ai straduit. - 2 p.
    •Dialogul: Nici aici nu am ce comentata pentru ca a fost bine. Ai combinat frumos cele trei moduri de axpunere si a iesit ceva armonios. - 1,5p

Greseli de tastare/exprimare/ortografie: Pe langa cele care le-a gasit Rose eu am mai gasit ceva.
    se îndreaptă spre sufragerie unde se află părinții acestuia. - Pentru mine nu a sunat bine. Eu as inlocui acel afla cu aflau.
    In rest sunt aceleasi greseli pe care le-a gasit si Rose. Din pacate sunt destul de multicele si am sa iti scad si eu. - 1,1 p.

Actiunea: A fost bine, nu ai fugarit pe nimeni, nu ai sarit de la o idee la alta si a fosr usor de urmarit firul actiunii. -1 p.

Estetica: Si la acest aspect nu am ce comenta. E foarte frumos aranjat si apreciez si mereu o voi face ca ai scris cu diacritice. - 0,5 p.

Nota finala: 9,60. Felicitari!

Bravo fetelor! Lucrarile au fost foarte frumoase si ideile bine gandite. Nu mai spun nimic decat ca va urez Sarbatori fericite alaturi de cei dragi! Sa va aduca Mosul cat mai multe cadouri. ^^

P.S.: Emily te rog sa vii pana maine cu notele ca sa pot inchide maine seara concursul si sa anunt castigatorul.
    ●Emιℓy●
    Ex Staff
    Ex Staff

Mesaj Scris de ●Emιℓy● la data de Dum 23 Dec 2012 - 18:57

• Lucrarea I: De crăciun, fii mai bun

Titlu: Virgula din titlu nu îşi are rostul. Eu sincer nu am văzut în nici un titlu virgulă până acum *hmm*, dar oricum în acesta nu îşi avea rostul. Şi Crăciunul este o sărbătoare, deci se scrie cu literă mare ^^ - 0,8 puncte.
    Idee: Ideea este foarte frumoasă. Îmi place faptul că ai evidenţiat ce este important în zi de sărbătoare – să fi bun cu ceilalţi. – 0,5 puncte.
    Naraţiunea: Singurul lucru care m-a deranjat – şi văd că şi pe Clau şi Rose – e că ai pus versurile colindului acolo. Din căte ştiu eu compunerea ta ar fi trebuit să aibă un număr de pagini de word, nu? Ei bine sunt sigură că dacă nu ai mai fi pus colindul compunerea ar fi fost mult mai scurtă – 1,4 puncte.
    Descriere: Puteai mult mai mult de atât. Aş fi vrut să simt mai mult din ceea ce reprezintă sărbătoarea Crăciunului, poate chiar să descri acel viscol pe care l-ai menţionat. Sau scena în care împodobeau bradul, la fel ca şi atunci când şi-a amintit ce zi este. Descrierea sentimentală o puteai folosi în atât de multe locuri. Când a ajuns în parc – care bine-înţeles, putea şi el descris cum că e acoperit cu o plapumă albă de zăpadă, cum fulgii cădeau cu repeziciune din văzduh vrănd să se contopească cu cei de pe pâmănt – şi au văzut familia sărmană. Puteai să descri ce simte ştiind că ea acasă are o masă caldă de Crăciun, un brad frumos împodobit, acele decoraţiuni care făceau casa şi mai frumoasă. Oricât aş vrea, nu pot să îţi dau mai mult de atât... – 0,6 puncte.
    Dialog: La dialog nu am ce comenta. E foarte bine unde l-ai folosit şi mă bucur că nu a fost mult. – 1,5 puncte.
    Acţiune: Mie sincer acţiunea mi s-a părut grăbită, mai ales la început când fata şi mama ei împodobeau bradul. Spui că se trezeşte, că (,) coboară să împodobească bradul, apoi că împachetează puţină mâncare şi pleacă în parc. Puteai să ne spui puţin despre cum cu ocazia acestei sărbători s-a decis să facă o faptă bună, să ajute oamenii nevoiaşi. Din păcate eu ţin mult ca într-un fic/compunere acţiunea să decurgă cât mai lent posibil, aşa că îmi pare rău... – 0,3 puncte.
    Greşeli de ortografie/exprimare: Nu mai are rost să enumăr şi eu greşelile – mulţumesc Rose Laugh – 1,2 puncte.
    Estetică: Totul bine şi frumos, dar ne lovim din nou de colindul acela. Nu am să îţi scad mult pentru că în rest e o compunere aşezată foarte frumos. – 0,4 puncte.

Nota finală: 6,7 Felicitări şi sărbători fericite! ^^

• Lucrarea a II-a: Mai presus de tine

Titlu: Titlul este foarte frumos şi are legătură cu contextul. Foarte bine ales ^^ - 1 punct.
    Idee: Ideea ta este foarte interesantă. Mi-a plăcut cum fiecare persoană cu care vorbea îi repeta că adevăratul motiv pentru care ne facem cadouri de Crăciun se datorează Mântuitorului. – o,5 puncte.
    Naraţiune: Ai narat foarte frumos şi iubesc faptul că ai făcut compunerea la persoana a III-a. Nu mulţi o mai fac. – 2 puncte.
    Descrierea: Cum a spus şi Rose: A fost o plăcere să îţi citesc povestirea. Ai avut descriere din belşug, nu te-ai lungit în detalii nesemnificante, dar unde era necesar ai pus foarte multă. Felicitări. – 2 puncte.
    Dialog: Nici aici nu am ce să îţi reproşez. Unde l-ai pus a fost perfect. Nici mult, dar nici inexistent. – 1,5 puncte.
    Acţiune: Acţiunea a decurs lent, frumos, nu ai sărit de la o idee la alta. Foarte bine ^^ - 1 punct.
    Greşeli de ortografie/exprimare: Având în vedere că Rose şi Clau le-au enumerat deja, nu mai are rost să le scriu şi eu încă odată pentru că pe aceleaşi le-am găsit şi eu. – 1,2 puncte.
    Estetică: Nu am ce comenta. Compunerea ta e perfect aşezată în pagină şi iubesc faptul că ai scris cu diacritice :x – 0,5 puncte.

Nota finală: 9,7 Felicitări şi sărbători fericite! ^^

Şi am să mai postez aici odată notele din partea fiecăreia:

Rose:
    Lucrarea I: De crăciun, fii mai bun – 7,1
    Lucrarea a II-a: Mai presus de tine – 9,6
    Dee Dee:
    Lucrarea I: De crăciun, fii mai bun - 7
    Lucrarea a II-a: Mai presus de tine – 9,6
    Emily:
    Lucrarea I: De cărciun, fii mai bun – 6,7
    Lucrarea a II-a: Mai presus de tine – 9,7

Sincere felicitări ambelor concurente şi vă urez sărbători fericite alături de familiile voastre ^^
    P.S. Fie ca Moş Crăciun să vă aducă tot ce doriţi!
    Ella ♣
    Moderator
    Moderator

Mesaj Scris de Ella ♣ la data de Lun 24 Dec 2012 - 16:18

Buna seara tuturor si Craciun Fericit!

A venit vremea sa anunt castigatorul.
    Prima lucrare by Yuzu.
    Notele: 7,1; 7; 6,7
    Media: 6,93. Felicitari!

A doua lucrare by Nekko.
    Notele: 9,6; 9,6; 9,7
    Media: 9,63. Felicitari!

Asadar Nekko e pe primul loc, iar cel de-al doilea lor este ocupat de Yuzu. Castigatorul publicului se pare ca este tot lucrarea lui Nekko. In primul rand vreau sa va felicit din nou pentru ca ati mers pana la capat si va spun din nou Craciun Fericit si Sarbatori minunate alaturi de cei dragi. ^^

Acum este: Sam 25 Mar 2017 - 23:45