╰☆ L.C.P ☆╮

^.^ Bun venit! ^.^
Dacă iți place forumul nostru si vrei să ni te alături, înregistrează-te și fă parte din "Familia de Nebuni"! Aici te poți distra și iți poți face mulți prieteni! Intră și Have Fun Love

Vă mulțumim de vizită! Și vă urăm o zi bună în continuare! Smile

Felicitări, bunnylovers! Lucrarea o puteți citi aici: Lucrări Concurs Proză - Septembrie 2016

Unde ati da mai departe dupa ce terminati gimanziul\liceul?

Distribuiti

Domino
    Scriitor
    Scriitor

Sex : feminin

Data de înscriere : 09/09/2011

Unde ati da mai departe dupa ce terminati gimanziulliceul?

Mesaj Scris de Domino la data de Mier 19 Dec 2012 - 7:06

Ei bine,eu deja sunt liceanca. Intr-a opta am ales sa vin la un liceu teoretic, la profil real, mate info, desi recunosc ca nu ma impac bine cu matematica. Deja sunt in a 11-a si la anu' dau deja bacu. Mare lucru ar fi sai iau opt la bac. E foarte greu, dar am ales acest profil fiindca la celelalte nu gaseam ce vroiam, iar celelalte licee din oras sunt mai slabute un pic.
    Acum ca sunt in a 11-a deja ma pot gandi si unde vreau sa dau la facultate. Ei bine, eu m-as duce la o facultate de psihologie, imi sa ascult oamenii si ma consider o persoana discreta. O sa dau la Tg. Mures, fiindca acolo e cel mai aproape. Am mai multe optiuni, inafara de psiholog, as putea ajunge si functionar public si o gramada de chestii. Cea mai buna parte e ca fac doar trei ani de facultate.

ok, am vorbit destul despre, de cred ca v-ati saturat, dar voi, la ce liceu sau facultate ati alege sa mergeti mai departe si de ce?

"Andra"
    Nou venit
    Nou venit

Data de înscriere : 10/06/2012

Re: Unde ati da mai departe dupa ce terminati gimanziul\liceul?

Mesaj Scris de "Andra" la data de Mier 2 Ian 2013 - 16:51

Deci BUNA in primul rand ^U^ !!!

Uite la intrebarea asta ma gandesc de mult timp si nici acum nu m-am hotarat.

Sunt confuza: Pe o parte vreau sa dau la liceul unde invat acum (sunt a 8-a in Col. Nat. Pedagogic Carol I) la profilul uman pedagogie, chiar daca nu vreau sa ajung invatator sau profesor neaparat. Cu probele nu e problema...

A II-a optiune ar fi liceul de arte din Pitesti. Ma pricep la desen si imi si place + ca vreau sa explorez si alt oras, nu vreau sa raman tot in Campulung.

Sunt inca confuza, sper sa ma hotarasc . Laugh

Voi unde vreti sa dati?

Rose
    Moderator
    Moderator

Data de înscriere : 08/04/2011

Mesaj Scris de Rose la data de Joi 3 Ian 2013 - 16:50

Sunt a XII-a şi mai am doar câteva luni şi îmi termin studiile-nu pot să cred aşa ceva.
    După ce dau bacul şi sper să îl şi iau mă voi îndrepta spre o facultate, îmi continui studiile, pentru că doar cu doisprezece clase nu faci nimic. La ce facultate mă duc? Pauză... Mă jur că nu ştiu unde să mă duc, pentru că acum mai nimic nu are viitor, în special în România.

Îmi trecuse prin cap să fac şi eu psihologia, dar am lăsat-o baltă pentru că sunt destui psihologi şi puţini sunt şi de succes. De când eram mică îmi plăcea la nebunie medicina, să fiu medic, să port halat alb. Acum, vreau un pistol, pentru că eu sigur intru la cu taxă şi nu îmi permit să plătesc 60 de milioane pe an timp de 6 ani [pentru că eu vreau să ies medic]. Aş putea urma specializarea: Nutriţie şi dietetică, dar îmi trebuie un miracol ca să intru la fără taxă şi medicina e grea plus că durează mult. Dar aici încă mă mai gândesc.

Anul trecut îmi trecuse prin cap să mă duc la Facultatea de economie şi administrarea afacerilor, specializare: finanţe şi bănci. La naiba! Că băncile se duc la vale şi parcă vreau să scap de matematică.

Recent am luat în considerare Facultatea de litere. De ce? Mi-ar plăcea să predau limba română, să fiu profesoară, dar pe lângă limba mea maternă îmi trebuie şi o limbă modernă. Aşa că mă gândesc să aleg spaniola [o stăpânesc cela mai bine] sau germana [e destul de căutată].
    Sau facultatea de biologie, dar parcă nu mă încântă acest lucru.

Ştiu bine că până la sfârşitul lunii mai eu trebuie să mă hotărăsc, dar nu ştiu ce să aleg. Doamne luminează-mă!

kira:)
    Inactiv
    Inactiv

Data de înscriere : 03/02/2013

Mesaj Scris de kira:) la data de Dum 3 Feb 2013 - 20:10

Buna eu sunt in clasa 6 si as dori sa dau la liceul sf sava din bucresti dacca nu se poate la liceul dinu lipatti la actorie totusi mai am mult pana la liceu . Sunt foarte confuza habar nu am daca voi fi acceptata

Lucifer
    Membru
    Membru

Data de înscriere : 18/08/2011

Mesaj Scris de Lucifer la data de Mar 5 Feb 2013 - 20:41

Sunt clasa a8-a si raman aici unde sunt am si liceu...mda as vrea sa plec si eu spre nush Arad daca ar fi sa zic pentru ca nu vreau prea departede casa si asa unde sunt situata ...mai repede il gasesti pe dracu de cat pe mine=)) Asa ...faza ca nu am talent...nimic....desen..pauza...sport...pauza....deci nu am nici un talent nici un scop in vaiata...asa imi place sa zic. Asa si la Liceu merg la profilul Filologie....pentru mi se pare mai usor sa fac limbile, istoria, geografia si ce alte chesti se mai fac decat sa merg la profilul Matematica Informatica unde se face multa mate,chimie,fizica, biologie plus ca balcul e de M1 sau cum se zice=)) Asa ca prefer sa merg la Filo unde balcul este si mai usor si in plus aici simt ca ma integrez cel mai bine...imi place lb romana...dupa ce termin Liceul....mai sunt 4 ani...numai cel de sus stie ce se va mai intampla pana atunci.

Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Data de înscriere : 26/11/2011

Mesaj Scris de Reeah la data de Dum 31 Mar 2013 - 9:00

Păi, mai am puţin şi termin anul şcolar şi tot nu sunt hotărâtă. Singura mea problemă este că nu ştiu ce medie voi avea la examenul de la matematică, pentru că dacă aş ştii asta, şi aş ştii că-i de trecere, mi-ar fi mult mai uşor. Eu prima dată voiam în Bucureşti, ori în Târgovişte, însă părinţii mei n-au posibilitate şi asta este. Aş fi vrut să fiu şi eu, o dată în viaţă, la oraş, plus că aş fi avut mai multe posibilităţi.
    Eu merg la Liceul Teoretic Ion Ghica Răcari, nu ştiu încă ce profil, mai ales că se fac doar două clase, una la mate-info şi una la filologie. Sad Şi nu ştiu dacă o să am medie de intrare, chiar dacă în anii trecuţi mediile de intrare au fost foarte mici, la mate-info fiind sub cinci şi la filologie fiind şase şi ceva. Acum nu ştiu, eu m-aş duce la real, pentru că mama mi-a spus că ţara este plină de umanişti, însă mi-e frică de bacul la matematică foarte mult. Plus că nu ştiu ce materii mai am acolo, biologie şi română, plus de anul ăsta o limbă străină, nu ?
    I-am spus doamne profesoare de română părerea mamei mele şi doamna a spus că, din contră, ţara este plină de ingineri şi contabili. Acum nu ştiu unde să mă duc, aş prefera enorm de mult să nu merg la Răcari, mai ales că mi-e foarte frică de tot ceea ce se poate întâmpla acolo, şi de Bac, şi de colegi, şi de tot. Plus că îmi imaginam altfel viaţa de liceean, nu să putrezesc patru ani de zile în Răcari. În fine, asta-i viaţa. Neutru

Pasila
    Scriitor
    Scriitor

Data de înscriere : 18/04/2013

Mesaj Scris de Pasila la data de Vin 26 Apr 2013 - 10:21

Eu sunt a saptea, dar stiu din clasa a cincea la ce liceu vreau sa intru. La noi in Pitesti e un liceu numit Zinca, si acolo vreau sa intru pe mate-info. Adevarul e ca mie imi place matematica, mai mult decat romana. Sunt o persoana realista, si sunt de parere ca si caracterul meu m-a impins sa iau o astefel de decizie. Daca nu voi intra acolo, putin probabil, ma voi duce la liceul de arta pentru ca am facut si patru ani de cursuri de desen. Dar prima mea varianta va fi cel mai bun liceu din oras, mate-info.

Acum este: Lun 5 Dec 2016 - 0:24