Contul membrilor cu numărul de mesaje postate (topicuri, comentari etc.) = 0, vor fi șterși de pe forum în următoarea săptămână.

Nebuna de la Hollywood

Distribuiti
    Yuzu.
    Membru
    Membru

Sex : feminin

Nebuna de la Hollywood

Mesaj Scris de Yuzu. la data de Lun 17 Dec 2012 - 20:55

[center] Deci salut Big smile. Stiu mai am un fic dar am alte idei in capsorul meu mic Big smile. Mm.. n`am ce sa va zic. Lectura Placuta! >Big smile<

Capitolul 1: Si asa a inceput totul

- Opeth draga, vino un pic in bucatarie!

Argh, vocea mamei mele ma deranjeaza din cinci in cinci minute. Oare ce mai vrea de data asta? Cobor jos alene si ma deplasez in sila pana la bucatarie. O vad pe mama cu un pachet in mana, un pachet destul de mare. Oare ce mai e si in pachetul ala?
    - Mama..? Ce e in cutie? Din cate stiu nu e ziua mea, continui eu. Ma uit la cutie ca la masinile straine. Pachetul era impachetat frumos, cu hartie rosie cu trandafiri albi si galbeni. Mai avea si o funda mare, de culoare neagra. Mama imi datu pachetul si imi spuse sa il deschid. Il iau sfioasa in mana si desfac pachetul. Cand am rupt acea hartie de cadouri, mai sa-mi pice fata.
    - Serios, o carte? Mama, daca iar e o carte cu povesti de copii sa stii ca o arunc!
    - Opeth draga, nu e carte cu povesti de copii. Este cartea care ti-ai dorit-o tu de ziua ta anul trecut. imi spuse mama.
    Nici nu mai stau pe ganduri si fug la mine in camera fara sa mai o ascult pe mama in continoare. Mi-am dorit aceasta carte de ziua mea acum un an. O vazusem in librarie si de atunci o sacai pe mama sa mi-o ia. Cartea se numeste " Nebuna de la Hollywood ". Este vorba de o fata care s-a mutat in Hollywood de una singura cu o prietena de-a ei si incep sa se distreze fara sa tina cont de nimic. Deschid usa de la camera si ma asez pe patul mare, deschizand cartea si incepand sa citesc din ea.

" Deci nu mai suport! Am niste parinti atat de .. nici nu vreau sa zic. Adica, am nouasprezece ani frate, vreau sa ma mut singura in Hollywood. Dar ei mereu imi repeta " nu ca cine stie ce ti-se va intampla ". Dar si eu am o viata! Am dreptul la libertate. Cel putin asa am invatat in clasa a lV-a. Dar daca ei nu ma lasa sa merg, voi fugi de acasa. E mult mai simplu decat sa ma rog de ei. Dar nu vreau sa merg singura, asa ca o voi suna pe Hinata sa vina cu mine. Iau telefonul de pe masa si formez numarul Hinatei. Astept doua secunde si imi raspunse fix ea.
    - Ce faci pisi? Auzi crezi ca poti sa imi faci o favoare?spun eu cu o voce de mielusel.
    - Bine fac pisi, tocmai vroiam sa te sun. Si normal ca iti fac acea favoare, doar spune-mi ce sa fac.
    Ii explic ca vreau sa vina cu mine la Hollywood deoarece parintii mei nu ma lasa sa merg singura si eu vreau sa fug de acasa. Aceasta ramase putin uimita dar accepta spunand ca va fii in fata casei mele la miezul noptii, ca sa nu ne prinda parintii. Ii trimit un pupic prin aer si ii zic la revedere, mai apoi inchizand telefonul. Imi iau geamantanul de pe dulap si incep sa bag haine ca disperata. Blugi, fuste, rochii, bluze, tricouri, maieuri si tenesi la greu. Imi mai pun si alea zece truse de machiaj cu tot cu rimele, fonduri de ten, pudre si rujuri. Dupa ce termin imi ascund geamantanul sub pat si cobor jos.
    Ma duc in bucatarie sa-mi iau o doza de suc si ma asez pe un scaun. Beau doua guri iar pe usa intra mama un pic suparata.
    - Sakura, sa stii ca sunt suparata pe tine.
    - Si eu ce sa iti fac? Nu e vina mea ca vreau sa ma mut undeva departe, iar tu cu tata nu ma lasati.
    Aceasta vru sa protesteze dar i-o iau inainte:
    - " Sakura Haruno, esti prea tanara sa te muti la Hollywood de una singura. Cine stie ce ti-se va intampla. " Spun pe un ton pitigaiat imitand-o pe mama. Ma scutesti? Karin si-a pus-o cu multi din scoala din clasa a 8-a. Aia e mai dobitoaca decat mine. Dar stai...Pe tine nu te intereseaza de altii, dar cand e sa fac ceva rau, imi atragi atentia si imi zici de altul. Sunt destul de mare, dar voi nu aveti incredere in mine. Vreau sa imi traiesc viata, dar nu am voie din cauza voastra! Voi sunteti ca niste scai lipiti de haine! Si nu va dati jos pana nu va convine.
    Dupa ce am spus asta am luat doza de suc si am plecat in camera trantind usa si incuind-o dupa mine. Mama datea cu pumnii in usa spunand sa o descui, dar nici daca ma impuscai si imi cantai fuego la inmormantare nu o deschideam. Deschid televizorul si dau pe canalul UTV. Se reda melodia mea preferata, si anume " Ke$ha - Die young ". Dau sonorul mai tare si ma arunc in pat incepand sa fredonez melodia. Cred ca vre-o doua ore am ascultat muzica si am dansat. Mama nu mai batea in usa deci puteam sa ma duc sa fac un dus. Era ora 22:30, deci mai aveam timp. Ma duc la baie si dau drumul la apa, punand spuma in cada si asteptand sa se umple. Baia mea e simpla. Peretii sunt un gri spre lila iar tavanul rosu. Gresia e de culoare neagra. Am o cada de doua persoane, un wc, o chiuveta si o oglinda. Imi dau jos hainele si intru in cada. In baie miroase numai a scortisoara. Ma joc cu spuma din cada incepand sa mi-o pun pe fata si in cap. Ma mai balacesc vre-o douazeci de minute apoi ies, infasurandu-mi corpul cu un prosop mov. Ies din baie si ma indrept spre oglinda. Camera era decorata ca si baia, numai ca pe jos am parchet. Am un pat dublu cu asternuturi rosii ca sangele, un dulap cu usi glisante, masuta mea cu trusele de machiaj, un birou unde am toate cartile si caietele, si un televizor mare. Imi iau pe mine o pereche de blugi, o bluza neagra pe care scrie cu paiete albe " Im number one dude " si o pereche de UGG-uri. Imi usuc parul si imi fac o coada de peste. Imi pun o bentita alba cu o floare in partea stanga si nelipsita mea agrafa cu cruce. Ma machiez cu tus, rimel si gloss transparent, apoi ma mai uit o data in oglinda. Aratam bine. Ma uit la ceas si vad ca e deja miezul noptii. Imi iau geaca de piele pe mine si imi scot geamantanul de sub pat. Ies din camera incercand sa nu fac zgomot, apoi ies din casa si rasuflu usurata. Chem un taxi iar imediat a aparut si Hinata cu 2 geamantane dupa ea. Ne pupam pe obraji apoi mai discutam cate ceva pana vine taxiul. Cand acesta a sosit ne urcam si spunem sa ne duca la aeroport. Taximetristul era chiar dragut, dar nu e de mine. Ma uita pe geam, peisajul e sumbru. Mai nimeni nu e pe strada dar na. Sincer nu imi e dor de maicamea si taicamiu. Ma bucur ca-s insfarsit libera.
    - Sakura, haide am ajuns. Ma trezeste Hin din visare.
    Platesc taxiul iar apoi ne indreptam spre pista Germania - Hollywood si ne asezam pe o canapea. Mai sunt vre-o douazeci de minute pana decoleaza avionul deci avem timp. Mai vorbim, dar suntem intrerupte de telefonul meu. Ghici cine era. Mama mea scumpa si iubita. Nici nu am de gand sa ii raspund. Ii spun Hinatei sa mergem, apoi ne indreptam spre avion. Facem check-in-ul, apoi ne continuam drumul. Ne urcam in avion si ne punem pe un scaun. Imi pun centura, apoi incerc sa ma culc si se pare ca am reusit."

Gata Big smile. E un capitol lung asa-i? ;Wink. Apropo, cand deschid ghilimelele, inseamna ca Opeth citeste cartea. Numai ca sa stiti.
    Freya
    Membru
    Membru

Re: Nebuna de la Hollywood

Mesaj Scris de Freya la data de Lun 17 Dec 2012 - 22:44

Buna. Big Hug Yeyyyy sunt prima Winner .Ador cum ai facut introducerea,cand Opeth incepe sa citeasca cartea,chiar e o idee buna. .Imi place atitudinea Sakurei de fata rebela si credeam ca mor de ras cand am vazut ca Hinata ii zice lui Saku "Pisi.".Oare ce o sa se intample cu Saku si Hin la Hollywood.Sper din tot sufletelu sa ma anunti.Te pup.. Kiss
    Bella.Haruno
    Nou venit
    Nou venit

Mesaj Scris de Bella.Haruno la data de Mar 18 Dec 2012 - 22:19

Imi place foarte mult fic-ul taw mai ales imi place la nebunie descrieerea,deja imi imaginez totul de la cap pana la coada .Atitudinea Sakurei ma distreaza la culmea,iubesc tupeul ei de diva.Tine-o tot asha
    Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Mesaj Scris de Reeah la data de Vin 8 Mar 2013 - 15:50

Bună, draga mea! Big Hug Te văd cu un alt fic, să ştii că ai evoluat destul de mult de la primul tău fic. Nu înţeleg ceva, pe Sakura o cheamă şi Opeth ? Este un nume foarte frumos. Am impresia că aceasta îşi va da seama că mai bine era cu mama, na, adică, până la urmă, mereu ajungi la concluzia că "mama avea dreptate". Sunt interesată şi de ceea ce scrie în carte. Aştept capitolul următor, spor la scris şi multă inspiraţie! Big Hug
    Ella ♣
    Moderator
    Moderator

Mesaj Scris de Ella ♣ la data de Lun 1 Iul 2013 - 10:32

Fic inchis din cauza inactivitatii. Daca doresti sa il redeschizi, imi dai un pm si se rezolva. ^-^

Acum este: Joi 30 Mar 2017 - 13:37