O Toamna Tarzie [+16]

Distribuiti

†LookInTheDark†
    Inactiv
    Inactiv

Sex : feminin

Data de înscriere : 09/12/2012

O Toamna Tarzie [+16]

Mesaj Scris de †LookInTheDark† la data de Joi 13 Dec 2012 - 0:51

Capitolul 1

Uita-te afara. Ce vezi? O toamna tarzie, fara speranta. Fara o raza de lumina, doar intuneric. Acel abis nesfarsit care te cuprinde, care te inghite in ale sale neguri. O toamna tarzie. Nimic mai mult, nimic mai putin. Ceva banal pentru acei oameni care nu au nimic in gand inafara de distractie. Nimeni nu a mai bagat in seama acele lucruri banale din jurul lor, acel arcus de vioara care zace pe frunzele invechite. Nimeni nu a mai bagat in seama suferinta naturii, nimanui nu ia mai pasat de lucrurile din jur. Anotimpurile, timpul nu raman pe loc. Oamenii vin si pleaca precum anotimpurile, dar spre deosebire de ele, ei imbatranesc. Natura reinvie de fiecare data, in fiecare primavara este din ce in ce mai frumoasa. Doar oamenii nu mai observa bucuriile vietii, sunt din ce in ce mai egoisti. Nu se mai gandesc la celelalte fiinte, vor totul numai pentru ei.
    Dar spre deosebire de un om, un monstru, un animal are suflet si inima. El nu-si poate ucide copilul, nu si-l poate abandona precum un om. Pana si un caine are un suflet mai curat decat un om! Spre deosebire de oameni, animalele sunt loiale. Nu-si abandoneaza stapanul, raman langa ei pana in ultima clipa. Nu le pasa ce patesc, se arunca pana si in foc fara sa se gandeasca. Diferenta dintre un om si un animal. Oamenii sunt mai avansati, si-au pierdut acel instinct, acea vointa, acel curaj care ii indruma mereu. Spre deosebire de un animal, oamenii pot sa-i vada pe cei mai dragi lor murind dar nu fac nimic. Egoismul, teama ii impiedica. Uita cine sunt, devin niste monstri.

Cat de mult tii la persoana de langa tine? Niciodata nu afli pana in cele mai grele clipe din viata ta. Niciodata nu-ti dai seama ca viata nu este lapte si miere pana in clipa aceea. Ai da totul doar ca sa iesi cu viata, nu-i asa? Cat de importanta poate fi viata? Ce este pana la urma? Doar o iluzie desarta, o falsa bucurie. Viata este o simpla iluzie si intr-o zi cu totii ne vom trezi din ea. Oamenilor le este frica de moarte. De ce? Ce este acel sentiment de neelucidat? De ce le este frica de un sentiment care are menirea sa le aduca pacea si fericirea? De ce? De ce lumea poate sa fie atat de proasta? Moartea, numai cei care nu o inteleg o considera un lucru rau. Moartea. Pana la urma, ce este moartea? Este trezirea la realitate. Dupa o viata plina de durere, bucurii, distractii, ura si rautate te trezesti dintr-o data ca toate acestea nu au existat. Te trezesti singur dintr-o data fara vreun motiv de a exista in continuare. Iti dai seama de cate rele ai facut, de cat bine puteai sa faci si iti doresti inapoi viata.

Toti mor. Trebuie sa te impaci cu ideea asta pana la urma. Moartea nu este un lucru rau. Te temi de ceva pe care nu-l intelegi. Oamenii se tem de lucrurile obisnuite, care se intampla in fiecare minut. Oamenii sunt fiinte egosite si vor fi mereu. Si eu sunt asa, si tu esti, cu totii suntem. De ce? De unde vine dorinta asta de a face rau, de a-ti lasa balta prietenii in cele mai grele momente? Este instinctul? Nu, instinctul te indeamna la bine. Instinctul este ceva care te indeamna spre bine. Doar ceva.

Viata este un lucru banal. Un lucru pe care nu ti-l poti explica. Nu stii de ce te-ai nascut, de ce toti au visuri marete pentru tine. Nu stii ce va fi maine, nu stii ce se poate intampla in continuare. Este precum o carte. Astepti cu nerabdare sa ajungi la capitolul urmator pana iti dai seama ca s-a terminat. S-a sfarsit. Tragi linie si spui Game Over, este timpul sa te desparti de iluzie. Si regreti. Regreti foarte mult ca nu ai profitat de acele clipe minunate, ca nu le-ai simtit din plin. Iti pare rau ca s-a terminat asa repede. Ai vrea sa citesti din nou cartea dar nu mai poti. Te afunzi in regrete iar ultima farama de suflet din tine dispare. De ce? Fiindca nu vrei sa continui. Fiindca nu mai ai ce sa continui. Moartea inseamna liniste, pacea sufleteasca. Nimic nu se intampla acolo, esti cufundat in acel intuneric si dormi incontinuu. Pacea sufleteasca de care se tem oamenii.

Priveste afara. Ce vezi? Iarba uscata, copaci care plang si un cer infiorator. Iadul pe Pamant. Iadul insusi pe Pamant. Ce a fost lumea si ce este acum? Nu toti sunt rai, nu toti sunt fara speranta. Sunt oameni, ultimii oameni care vor crede in Dumnezeu, care vor fi fara frica de moarte.

Viata nu are sens. Toti ne dam seama de asta la un moment dat. Ganduri vin, ganduri pleaca neincetat si simti cum innebunesti. Iti simti tampla pulsand, incercand sa faca fata stresului. Simti presiunea degetelor tale pe clapele lucioase ale pianului, facandu-le sa cedeze. Iti simti tristetea, frustratea, starea proasta pe care o ai. Si totul a inceput de la un simplu peisaj care te-a afundat din nou si din nou in ganduri. La ce te ajuta aceste ganduri? Nimic. Dar continui sa te gandesti, uiti de problemele zilnice. Te calmeaza minunatul vuiet al vantului care se ingemaneaza cu muzica pianului sau a viorii. Iti simti sufletul relaxat, te descarci cum nu ai mai facut-o vreodata. Iti doresti ca asta sa continue o Eternitate, sa fii blocat in timp. Sa auzi la nesfarsit melodia sumbra produsa de pian si degetele tale, sa simti viata cum nu a mai facut-o vreodata.

Abia atunci vei simti cu adevarat ca traiesti.

RR
    Administrator
    Administrator

Data de înscriere : 09/01/2011

Re: O Toamna Tarzie [+16]

Mesaj Scris de RR la data de Vin 21 Dec 2012 - 19:04

Uu interesant fic. Pana acuma nu am citit un fic care sa inceapa cu atata descriere a sentimentelor, a peisajului actula (toamna), fara actiune[se vede ca citesc putine ficuri] *hehe*
    In ce ai scris tu in capitol este cu totul adevarat si am o vaga impresie ca asta are legatura 100% cu ce va urma. Tristetea unui personaj, poate Think Hmm, curios, mult mister

Imi place foarte mult cum descrii sentimente si mi-ar placea sa vad cum descrii actiunea. Vreau sa-ti vad ideile nastrusnice. Haide cu un nou capitol. Eu te astept cu nextul Big Hug si daca poti te rog frumos sa ma anunti Kiss

Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Data de înscriere : 26/11/2011

Mesaj Scris de Reeah la data de Joi 3 Ian 2013 - 13:55

La mulţi ani! Bună! Din pură curiozitate am trecut pe aici şi ce să vezi? Un fic de milioane. Sunt sigură că nu este primul, nu-i aşa? A fost foarte frumos ca doar de la un peisaj să începi să scrii, de asta s-a legat întreg capitolul, sau ma i bine spus prolog. De abia aştept să înceapă adevărata acţiune a ficului, pentru că se vede că ai talent şi unul foarte mare.
    În legătură cu ce ai scris acolo, într-adevăr sunt mulţi oameni aşa, numai pentru ei, şi da, există în unele locuri ale lumii Iadul pe pământ, dar nu toţi sunt aşa, de exemplu eu nu mă simt aşa.
    De abia aştept să intre pe scenă personaje din Naruto, sunt sigură că ne vei lăsa mască pe toţi. Spor la scris şi multă inspiraţie, aştept next-ul!

Ella ♣
    Moderator
    Moderator

Data de înscriere : 16/04/2012

Mesaj Scris de Ella ♣ la data de Lun 1 Iul 2013 - 10:39

Fic inchis din cauza inactivitatii. Daca doresti sa il redeschizi, imi dai un pm si se rezolva. ^-^

Acum este: Sam 25 Feb 2017 - 4:28