╰☆ L.C.P ☆╮

^.^ Bun venit! ^.^
Dacă iți place forumul nostru si vrei să ni te alături, înregistrează-te și fă parte din "Familia de Nebuni"! Aici te poți distra și iți poți face mulți prieteni! Intră și Have Fun Love

Vă mulțumim de vizită! Și vă urăm o zi bună în continuare! Smile

Felicitări, bunnylovers! Lucrarea o puteți citi aici: Lucrări Concurs Proză - Septembrie 2016

Simularile.

Distribuiti

Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Sex : feminin

Data de înscriere : 26/11/2011

Simularile.

Mesaj Scris de Reeah la data de Mar 11 Dec 2012 - 17:06

Simularile.

Cred ca stim cu totii ca in clasele a 8-a si a 12-a se dau simulari pentru examen respectiv BAC. Eu tocmai am dat-o astazi pe cea de la romana, subiectele au fost usoare in asta conteaza mai putin. Ni s-a spus ca o sa fie exact ca la examen, dar n-a fost. Suntem doua clase de a 8-a si a trebuit sa fim bagati in trei sali pentru a fi cate unul in banca Ce a fost in neregula? Cei din sala a doua au primit unele raspunsuri chiar de la profesoarele care supravegheau. Neutru De ce sunt sigura de asta? Pentru ca majoritatea s-au laudat cu acest fapt si toti au spus ca au primit raspunsul la aceleasi intrebari, nu cred ca ar fi vorbit intre ei sa minta in acest fel, nici macar nu e de conceput si nu le-ar fi trecut prin cap.
    In sala noastra, au fost doua femei, una mai in varsta iar alta tanara - purta fusta si dres subtire pe vremea asta O.O - numai sa ne supravegheze n-au facut. Laugh - Au mancat floricele, vorbit la telefon, au baut cafea si ceai etc.

Il intrebasem pe domn profesor de matematica cum se protejeaza si ne-a dat un detaliu surprinzator: " - Profesorul cu disciplina respectiva, are acces la subiecte inainte de a fi date, pentru a verifica ca ele sunt in regula din toate punctele de vedere".
    Iar acum partea ciudata, cei de la A, mai exact profesoara lor - noi facem cu profesoare diferite - le-a spus ieri sa-si recapituleze genul epic - ce s-a dat la o compunere - si a recapitulat cu ei textul augumentativ. - lucru care la noi s-a spus doar intr-o ora suplimentara, fara a nota nimic. -.-"
    Nu mi se pare corect Neutru Directoarea tot se invartea si zicea ca doreste sa luam note mari, insa pe merit, fara a copia, iar profesoarele celelalte dau subiectele? Neutru In sala noastra n -aveam voie nici sa miscam capul...

In fine, sunt sigura ca multi dintre voi le dati sau le-ati dat, spuneti-va povestea pentru ca noi o vom asculta. Smile

Rose
    Moderator
    Moderator

Data de înscriere : 08/04/2011

Re: Simularile.

Mesaj Scris de Rose la data de Dum 16 Dec 2012 - 21:26

Am trecut şi eu prin simulările din clasa a 8a. Deea, faza cu simulările clasei a 8a... trebuie să treacă toţi ca să termine măcar cele 10 clase care sunt obligatoriu. Deci e normal ca să se ajute între ei şi dacă unii profesori nu mai vor pe elevii x, z, y atunci clar îi ajută să treacă. Dacă nu mă înşel voi daţi acea evaluare tot cu profii şcolii sau nu mai ştiu cum e acum.

Nu mi se pare nici mie bine. Adica tu stai şi înveţi, iar aia iau o notă mai mare decât tine pe nimic. Dar mna... Oricum aceste lucruri se vor observa la liceu şi figura nu o să le iasă şi la examenul de maturitate.

Eu săptămăna trecută am dat simulările, da şi nouă ni s-a spus că o să fie ca la bac şi cam aşa a fost. Cel puţin în sala în care am fost eu nu -sa copiat. Ba chiar ieşise supraveghetoarea până pe hol şi nici unu nu s-a mişcat.

Aceste simulări sunt ca să ne verificăm cunoştinţele, să ştim la ce nivel suntem şi cât mai avem de recapitulat. La clasa a 8a e aiurea pentru că unii pot sa treacă ca raţa pe apă, dar la a 12a e mai greu. De exemplu, dacă profu x nu vrea ca y să intre în bac, atunci nu îl lasă. Aici e mai dur, doar e examen de maturitate.

Deea, nu îţi fă tu inimă rea şi munceşte pentru tine, învaţă pentru tine, pentru că tu poţi să ajungi undeva sus prin munca, iar altul poate foarte bine să nu ajungă.
    La liceu, profii pot lăsa să intre pe toţi în bac, dar dacă nu îl iau tot degeaba. Deci... tot trebuie să înveţe şi aia.

Sper să iei note bune la simulări. Eu le primesc mâine şi am inima în gât.
    Deea, valabil şi pentru restul, la următoarea simulare zii dirigintei de faptul că se copie. Nu cred că o să îi pice prea bine.

Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Data de înscriere : 26/11/2011

Re: Simularile.

Mesaj Scris de Reeah la data de Lun 17 Dec 2012 - 19:18

Buna, Rose! Big Hug Faza e ca profesoara de matematica, diriginta, a stiu ca s-a copiat, si cea de romana a stiut asta, insa ni s-a spus sa tacem ca asa ceva nu se discuta la scoala. Le inteleg, profesoarele astea cu vechime sunt mai rele din fire cu cele noi, si sunt sigura ca nici ele nu-si mai doresc probleme.
    Ahh, Rose, sper si eu sa iei nota mare.. Mie mi-au venit rezultatele, de mate nu vorbesc pentru ca e o rusine, insa consider ca si profesorul este de vina pentru rezultate. De romana pot zice ca cea mai mare nota a fost 8 ,50 aceasta fiind a mea si a altei colege. In fine, puteam lua mai mult, insa noi nu recapitulasem textul augumentativ - de care am avut nevoie - si am fost neatenta cand mi se cerea sa extrag cuvinte, propozitii din niste randuri subliniate, m-am bagat ca cioara in tot textul, asta e daca nu sunt atenta. -.-" Insa, stiu ca la romana sunt de 9 -9,50, iar la matematica de cinci, acolo-i buba.
    Succes, Rose ! Kiss

Acum este: Mar 6 Dec 2016 - 14:10