Contul membrilor cu numărul de mesaje postate (topicuri, comentari etc.) = 0, vor fi șterși de pe forum în următoarea săptămână.

Distribuiţi
Vezi subiectul anteriorIn josVezi subiectul urmator
Aionista♥IVA
Inactiv
Inactiv

Blestemul incolor

la data de Mier 14 Noi 2012 - 0:03
Blestemul incolor

Capitolul I
Pov. Sasuke

Alerg spre şcoală cu rapiditate, simţind cum toţi muşchii mi se contractă. Încercam să ocolesc lumea din jur fără să dau peste cineva. Uneori mai auzeam câte o înjurătură. Pe lângă faptul că m-am trezit la o oră destul de târzie, ploaiea nu îmi uşurează deloc încercarea de a ajunge mai repede la şcoală. Cerul din această dimineaţă demonstrează faptul că prezentatorii meteo au greşit a şaptea oară în luna asta. Cred că salariile o să aibă de suferit.

Parcă şcoala mi se pare mai departe ca niciodată, dar până la urmă trebuie să ajung. Din nefericire prima oră este matematică, mai exact algebrăm, dându-se în această oră şi un mic test. Un lucru ştiu sigur despre această materie, o urăsc. Mă uit rapid la ceasul de mână, indicând ora 7:50, dimineaţa, desigur. Aş putea încetinii pasul, dar vreau să repet pentru test. În doar câteva minute ajung la şcoală. Curtea este goală. Se şi înţelege l-a cât de tare plouă afară. Această ploaie… Parcă îmi atinge şi sufletul în acest moment. Mă simt singur, deşi ştiu că nu sunt. Chiar dacă familia mea este îndepărtată mă vizitează şi mă sună des. Când vine vorba de prieteni, am destui, dar uneori din vina celui mai bun prieten al meu, uit de restul.

Deschid uşa şi păşesc în sala de clasă. Se pare că profesoara încă nu a ajuns. Privesc putin în jur şi un singur cuvânt îmi trece prin minte: agitaţie. Starea de spirit care conduce mereu elevii din clasa a X-a B, înainte de a da un test. Toţi strigau, abia putând să îţi auzi propriille gânduri. Abia când intru în clasă realizez că era mai bine să fi rămas afară. Aşa mi se întâmplă mereu. Din nefericire, dendată ce intri, nu mai poţi ieşii uşor. Mă aşez încet în bancă, încercând să nu mă observe colegii. Deschid încet caietul de matematică. Vreau să primesc o notă mare la acest test.

–Sasuke, bună dimineaţa!

Îmi ridic privirea şi am surpriza să o văd pe profesoara de matematică în faţa mea. Se pare că dintre toţi eu am fost singurul care nu a văzut-o intrând. Îmi cer scuze pentru că nu am fost atent şi aceasta îmi intinde testul în faţă. Mda, ăsta da mod de a mă trezi de dimineaţă. Bine că nu pare mult prea nervoasă. Testul deja a început. Numere, numere, semne, litere şi revenim la numere. Asta e matematica. O materie la care nu îţi este ruşine să spui că ai luat note mici. Însă, nu în toate cazurile. Încep să scriu, mâna parcă executând nişte paşi de dans. Puteam simţii tensiunea din încăpere. Uneori se mai trezea unul să scoată un sunet ciudat de animal pentru a ne înveselii. Colegul meu de bancă, Naruto, pare că a învăţat şi el pentru acest test, scriind cu rapiditate.

Ora a trecut destul de repede. O dată cu ea au plecat şi emoţiile. Îmi las capul pe spate, sprijinit de spatarul scaunului. Mă simţeam extenuat. Să stai singur într-un apartament nu este uşor. Singurătatea se simte cu uşurinţă încă din momentul în care treci de pragul casei. Uneori mi-aş dori să am o iubită care să mă poata ajuta în astfel de momente. Să o pot lua în braţe. Să îi simt buzele peste ale mele. Să pot trăii momente de neuitat alături de ea. Dar în cazul meu, nu există aşa ceva. Iubirea, pentru mine este ca un vis scufundat în mintea mea plină de confuzie. Însă... Cine ştie? Poate într-o zi, destinul îmi va îndeplinii această dorinţă.

Simt cum pe pieptul meu se află ceva umed… Si rece?! Sar ca ars şi privesc făptaşii. Aceştia râdeau cu o poftă de neînţeles. Văzându-le zâmbetele, mi-a pierit gandul de ai bate. Mi-am luat rapid sticla cu apă şi am început să îi alerg. Colegele mele au rămas în urmă, privind imaginea amuzantă din faţa lor. Râsetele lor mă fac pur şi simplu să mă simt ca în al nouălea cer. Mereu visam şi încă visez să îmi aud iubita râzând din inimă, datorită mie. Din câte pare, astăzi va fi o zi destul de frumoasă, deşi dacă vremea ne trădează. Următoarele ore sunt uşoare, pe lângă astăzi este vineri. Mă voi odihnii după ore, urmând iar o singurătate enervantă. Naruto cred că a şi plănuit ce îmi va lua de Crăciun. Nimic altceva decât… un căţel.

P.S.: Acest fic il mai am pe un forum, fiind tot la inceput. Am acelasi nume si acolo, deci cred ca nu vor exista probleme. Imi pare rau pentru marime, dar in word arata mult mai mare. Promit ca nu se va mai repeta.
Ella ♣
Moderator
Moderator
Sex : feminin

Re: Blestemul incolor

la data de Vin 8 Mar 2013 - 14:21
Fic inchis din cauza inactivitatii. Daca doresti sa il redeschizi, imi dai un pm si se rezolva. ^^
Vezi subiectul anteriorSusVezi subiectul urmator
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum