╰☆ L.C.P ☆╮

^.^ Bun venit! ^.^
Dacă iți place forumul nostru si vrei să ni te alături, înregistrează-te și fă parte din "Familia de Nebuni"! Aici te poți distra și iți poți face mulți prieteni! Intră și Have Fun Love

Vă mulțumim de vizită! Și vă urăm o zi bună în continuare! Smile

Felicitări, bunnylovers! Lucrarea o puteți citi aici: Lucrări Concurs Proză - Septembrie 2016

Tezele - Ce ai alege dintre istorie si geografie?

Distribuiti

Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Sex : feminin

Data de înscriere : 26/11/2011

Mesaj Scris de Reeah la data de Mier 24 Oct 2012 - 16:54

Cu totii stiti ca-n clasa a 8-a pe langa tezele de la matematica si romana, mai trebuie sa dai la o materie, la alegere. Voi ce ati ales sau ati alege dintre istorie si geografie?
    Eu? Sincer nu stiu, pentru ca inca nu mi-am format o idee clasa despre noii profesori - pentru ca de obicei pe mine profesorul ma face sa inteleg sau nu materia =]]]]] Domul de geografie... nu-nteleg nimic din ce preda, de aceea cred ca voi apela la istorie.

Voi ce ati ales sau ce ve-ti alege>?

†LookInTheDark†
    Inactiv
    Inactiv

Data de înscriere : 09/12/2012

Re: Tezele - Ce ai alege dintre istorie si geografie?

Mesaj Scris de †LookInTheDark† la data de Mier 12 Dec 2012 - 20:33

Eu am ales la geografie. La istorie in anii trecuti nu am inteles absolut nimic din cauza unui profesor retar**t. Dupa a fost schimbat cu o alta profesoara care preda bine dar tot am ramas in urma. Nu aveam niciun chef sa recapitulez si sa invat vreo 30 de lectii doar de dragul istoriei cand aveam la dispozitie geografia. La geografie a fost super mereu. In clasele primare aveam o profesoara, intelegeam tot de la ea si in gimnaziu si acum -in liceu imi este profesor sotul invatatoarei mele din I - IV. Inteleg absolut tot si am ales sa dau la geografie. A fost super usor si am luat 9, iubesc materia asta! [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

Rose
    Moderator
    Moderator

Data de înscriere : 08/04/2011

Mesaj Scris de Rose la data de Dum 16 Dec 2012 - 21:14

Eu am trecut de mult de clasa a 8a, dar dacă aş mai avea şansa aş mai face-o odată.
    Eu, în clasa a 8a, am ales istoria. Dacă stau bine să mă gândesc era cam aceeaşi chestie. La geografie trebuia sa inveti munţi, dealuri, câmpii, nu ştiu ce denumiri şi să reţii şi altitudinile, iar la istorie: pai bătăliile [parcă istoria românilor]. Mi s-a părut mai uşoară istoria, plus că eu am avut aceeşi profă din clasa a 5a [cu toate că nu îmi plăcea pentru că preda ca nebuna].
    Acum, nu contează profesorului ci contează să înveţi tu. La istorie şi geografie nu e nevoie de logică ci de toceală. Trebuie, în primul rând să vă gândiţi bine. Să treceţi cu ochii peste toată materia şi dacă vă simţiţi în stare să învăţaţi la istorie atunci asta alegi.
    Mie examenul la istorie mi se pare mult prea uşor. Cel mai mult e lucru pe un text. Mare scofală-până şi cel picat în cap la naştere ia asemenea examen.

Acum, să nu faceţi greşeala să alegeţi ce vor părinţii voştri, rudele. alegeţi ce vreţi, fiţi stăpâni pe voi şi pe situaţie, pentru că aşa ei o să se înveţe să vă aleagă absolut tot şi nu e bine. Trebuie să faceţi ce vă place şi să alegeţi ce credeţi că vi se potriveşte şi dacă consideraţi că puteţi învăţa.

Şi mie mi-au zis părinţii că e greu la istorie, la fel şi naşii lor de cununie-că trebuie să dau la geografei, dar mi-am urmat dorinţa până la capăt şi am luat 10 în ambele semestre Love it

Eu vă urez succes şi să luaţi note mari *hug*

Ella ♣
    Moderator
    Moderator

Data de înscriere : 16/04/2012

Mesaj Scris de Ella ♣ la data de Lun 17 Dec 2012 - 13:51

Si eu am trecut de ceva vreme de clasa a 8-a, dar as mai trece inca o data prin generala cu mare placere.
    Asa, cand am fost intra 8-a am ales geografia. Din prima eu am spus nu istoriei pentru ca in fiecare an am avut alta profesoara si sincer nu mi-a placut niciodata, spre deosebire de geografie care o adoram. Imi placea mult materia asta, imi placea si cum preda profesoara, care am avut-o aceeasi in fiecare an.
    Mi-a placut mult geografia Romaniei, mi-a placut foarte mult sa invat raurile pentru teza din semestrul doi. Le-am retinut foarte usor pentru ca profesoara ne dadea fise cu harta Romaniei, iar noi trebuia sa ingrosam raul pe harta. In semestrul unu mi-au placut Carpatii, si la ei am stat si am tocit, dar i-am retinut pana la urma cu tot cu sisturi cristaline si roci dure, semidure si moi.
    In primul semestru as fi avut o teza perfecta daca nu taiam ce scrisesem prima oara. Profa a vazut ca scrisesem corect, iar apoi taiasem si pusesem altceva, si mi-a dat 9,90, iar in semestrul doi am luat 9,70.

Pasila
    Scriitor
    Scriitor

Data de înscriere : 18/04/2013

Mesaj Scris de Pasila la data de Sam 4 Mai 2013 - 21:50

Nu am ajuns inca in clasa a opta dar cu siguranta as da teza la istorie. La geografie ma mai incurc si chiar vreau sa iau o nota mare. Mai ales ca istoria nu e chiar asa de rea si ma descurc si eu destul de bine. Nu astept teza aia cu nerabdare, deloc! Parca nici vara n-as astepta-o ca sa nu vina vacanta, si dupa ea: a opta! Crying Nu cred ca o sa-mi schimb parerea, cred ca istorie ramane pentru mine.

Mrs Anderson
    Membru
    Membru

Data de înscriere : 24/12/2012

Mesaj Scris de Mrs Anderson la data de Lun 20 Mai 2013 - 20:35

Eu am ales geografie, deoarece mi se pare mai usoara. La istorie trebuie sa retin multi ani, razboaie, evenimente caci nu stiu ce ne da. La geografie e altfel, e logic, e ceva ce vedem si spunem in fiecare zi.
    Eu la ambele materii am acelasi profesor, si inteleg foarte bine ce preda. Deci, e bun.

Irene.
    Moderator
    Moderator

Data de înscriere : 15/07/2011

Mesaj Scris de Irene. la data de Lun 22 Iul 2013 - 19:25

Eu am ales geografia, pentru ca este mai usoara. In generala aveam numai 10 si la geografie si la istorie. Chiar daca acum mi-a iesit media generala la geografie 9 si la istorie 10, tot as alege geografia. Cum este mai spus, este mai usoara. Nu trebuie sa retin toate acele date, care sunt multe, iar eu nu stiu nici macar ziua de nastere a parintilor, bunicilor, fratelui.

Bubu Uchiha
    Membru
    Membru

Data de înscriere : 26/06/2013

Mesaj Scris de Bubu Uchiha la data de Vin 26 Iul 2013 - 20:22

As alege istoria. Pur si simplu, fiindca la geografie ne da teste foarte grele si la ora nu facem nimic altceva decta exercitii din care nu poricepem nimic, fiindca ne zic ea raspunsul, iar la alte clase, profa asculta manele la ora, pe noi ne lasa sa ne batem, deci va dtai seama cate cunostinte de geografie avem, nu? In schimb profsoara de istorie e super. Nu ne preda mult, n-avem de invat mult, dar intelegem toti foarte bine materia.

UchihaAlex
    Membru
    Membru

Sex : masculin

Data de înscriere : 31/07/2013

Mesaj Scris de UchihaAlex la data de Mier 31 Iul 2013 - 7:17

Poate Geografia este mai usoara,dar istoria este mai interesanta,este vorba de istorie.Cand am trecut cu succes de scoala,am ales istoria si mi s-a parut usoara rau.Aceasta materie ma pasioneaza asa de tare..desi am mult de citit,niciodata nu ma plictisesc.
    Deci istoria.

Felly-Chan
    Donator
    Donator

Data de înscriere : 24/03/2013

Mesaj Scris de Felly-Chan la data de Mier 31 Iul 2013 - 13:08

Eu am ales istoria chiar daca are o gramada de ani am ales istoria deoarece la geografie ne dadea harta oarba. Down Am luat odata 10 la o harta oarba dar, prima dat m luat 1. Laugh  La prima teza am luat 9 si pe semestrul 2 am luat 8.50.

~Kim™~
    Membru
    Membru

Data de înscriere : 23/01/2013

Mesaj Scris de ~Kim™~ la data de Sam 26 Oct 2013 - 8:51

Toata clasa mea a ales istoria fiind ca la ea v-a fi mult mai usor, deoarece la geografie vor fi cu tarile, cu harti, cu populatii etc. Noua ni s-a parut mult mai usor si avand in vedere ca cei de anul trecut au reusit sa le treca cu note de 8, 9 si 10, am zis ca sa incerc si noi. Poate, cine stie, vom lua si noi note mari. Smile 

Acum este: Mier 7 Dec 2016 - 18:19