Contul membrilor cu numărul de mesaje postate (topicuri, comentari etc.) = 0, vor fi șterși de pe forum în următoarea săptămână.

Zanele

Distribuiti
    ^^Halloween^^
    Inactiv
    Inactiv

Sex : feminin

Zanele

Mesaj Scris de ^^Halloween^^ la data de Mar 16 Oct 2012 - 21:22

Sper ca se incadreaza in categorie! Mi s-a parut interesant asa ca m-am decis sa postez...

Zânele sunt semidivinități feminine, adesea nominalizate atributiv, prezente în mai multe mitologii populare. În mitologia românească, acestea sunt de 2 categorii morale: bune și rele. Zânele bune sunt preponderente numeric și categorial, sunt fecioare frumoase, zvelte, foarte tinere, năzdrăvane, prielnice omului cinstit și având totdeauna soluțiile esențiale pentru dificultățile ori impasurile inevitabile de care este asaltat eroul arhetipal (de obicei Făt-Frumos).

Natură

Zânele bune sunt socotite ca născându-se din flori. Zonal, numărul lor e variabil: fie 3 (surori) sau 12, fie nenumărate. Cazurile de hierogamie sunt rare, dar posibile: unele zâne îndrăgostindu-se de Făt-Frumos, erou muritor, dispar și lasă o chemare, iar însoțirea devine cu putință după ce el săvârșește mai multe încercări supraomenești (sau inițiatice); cazurile inverse se efectuează prin viclenia lui Făt-Frumos, care fură veșmintele unei zâne aflate la scăldat. Totuși zânele bune au limite în bunăvoință și uneori pedepsesc îndeosebi pe cel care le calcă un tabu declarat (de exemplu, intrarea neîngăduită pe un teritoriu controlat de zâne), pedeapsa curentă fiind orbirea.
    Zânele rele sunte uneori bătrâne, urâte, uscățive, alteori tinere, ispititoare, dar sadice față de oamenii îndrăzneți. Acestea sunt adesea confundate cu Ielele, însă prin contaminare, căci sunt divinități structural și atributiv diferite.

Etimologie

Categoria zânelor bune este luată în seamă de Dimitrie Cantemir: Zâna, cuvânt pe care l-ai putea bănui că provine din numele Dianei. Totuși rareori ei [românii/moldovenii] o numesc la singular, ci de cele mai multe ori folosesc pluralul Zânele și spun că sunt niște fete frumoase care-și revarsă farmecul lor asupra altora. Remarca lui D. Cantemir a fost reluată argumentat de Mircea Eliade: zâna provine cultual și etimologic din Diana romană (venerată amplu cel puțin după cucerirea Daciei). B. P. Hașdeu, însă, le considera de origine germanică.
    Duridanov a comparat Zané, Zano, m., Zana, f. cu antroponimele trace Zanus, Zania, Αυλου−ζανης, Αυλου−ζανις, illire Zanatis, albaneze Zana și cu numele de fluviu Zana, considerând că acestea provin din rădăcina indo-europeană *ĝen - ‘a naște’. Tot Duridanov a comparat românescul zână cu antroponimul albanez Zina, f., și numele de fluviu Zina și cu formele trace de antroponime: Ζινα, Ζεινης, Zines etc, considerându-le posibile coradicale cu Zane, Zano. Alte argumente privind raportul între aceste forme și românescul zână, Sân-ziene au fost aduse de Sorin Paliga. La albanezi, zánë reprezintă o zână a pădurii, ceea ce semantic o a propie de latinescu Diana. De notat este că, deși Mircea Eliade consideră că zănatic provine din latinescul dianatici (posedați de Diana) -în ciuda asemănării cu ilirul zanatis pe care Eliade nu îl ia în calcul-, acesta totodată consideră că, fără îndoială, sub numele roman al Dianei se ascunde, sincretizată sau nu, o zeiță aborigenă.

Zâne în mitologia generală

În alte mitologii populare, zânele diferă în funcție de specificul etnografic local însă într-o arie analogică apropiată. Tipologia europeană (franc. fée, germ Fee, engl. fairy) aparține îndeosebi basmului fantastic; mai bine individualizată este la francezi Mélusine, o zână mutantă. Mitologia chineză are mai multe tipuri de zâne, unele fără o personalitate distinctă altfel decât prin frumusețe: Mi Fei, altele însă distinct individualizate: Makù, o magiciană longevivă, Lei Zu, zâna mătăsurilor. Victor Kernbach considera că prezența zânelor indică un rafinament mitologic.
    Mrs Anderson
    Membru
    Membru

Re: Zanele

Mesaj Scris de Mrs Anderson la data de Lun 13 Mai 2013 - 18:18

Hey, draga mea.
    Am trecut si eu pe aici. Sincera sa fiu, mereu am fost fana lor. De fapt, mereu am fost atrasa de mitologie si fiinte magice.
    Cica daca ai Ciubotica- Cucului in gradina, ai si zane. Nu am vazut pana acum nici una:)).
    Imi amintesc ca atunci cand eram mica doaream sa pot fi la fel de frumoasa si draguta ca ele, nici asta nu e posibil...
    Oricum, foarte interesant topic!
    Pasila
    Scriitor
    Scriitor

Mesaj Scris de Pasila la data de Vin 5 Iul 2013 - 0:50

Am venit si eu, cu faimoasa-mi intarziere, dar am venit. 
    N-am fost niciodata cel mai mare fan al lor pentru ca nu-mi plac aripile Laugh . Le urasc, nu zanele, aripile lor. Dar nici nu cred in ele, sunt prea... ciudate, de necrezut. Dar sunt curioasa, pana la urma sunt micute sau cat noi de inalte? Ca gigantii n-or fii Think Zic. Laugh
    Fan Art
    Donator
    Donator

Mesaj Scris de Fan Art la data de Joi 18 Iul 2013 - 11:03

O parte din mine crede in zane. Cum o parte din voi crede si in fantome sau premonitii Smile)Mereu mi-au placut. Chiar si acum cand ma plictisesc pe uit pe Disney channel la ele. Eram obsedata cand eram mica. Zane zane zane peste tot Laugh  Dupa Bubbles, bineinteles. Gata gata, deja ma desprind de  la subiect. Deci,. pe scurt, euc red in ele. Trebuie sa se ascunda. Cine stie ce le poate afce rasa umana Laugh))))
    Invader Lamu
    Inactiv
    Inactiv

Mesaj Scris de Invader Lamu la data de Dum 1 Dec 2013 - 10:09

Si eu cred in zane si sunt fan al lor, Multe ficuri si RPG-uri ale mele au ca subiect zanele. Si da Violette are dreptate. Probabil daca un om ar vedea o zana ar incerca sa o prinda si sa o dea unui laborator de stiinta ca sa impartaseasca soarta broastelor. Adica ma refer la disectie. Tocmai de aceea ele se ascund. Totusi o alta posibilitate de nu putem vedea zanele ar fi ca ele ar putea avea o putere mai mare in aripi decat a pasarilor colibri, zburand astfel in asa numitul Hipertimp. Sau alta posibilitate ar fi ca trupurile lor, apartin altei dimensiuni superioare, fata de Lumea Oamenilor, Astfel incat lucrurile de acolo le pot atinge si pentru ele e un plan fizic cum e planul fizic pentru noi, dar lucrurile din lumea noastra nu le pot atinge pe ele si nici ele nu pot atinge lucrurile noastre. Insa pot lua unele lucruri din dimensiunea noastra folosind telekinezia. Probabil si fantomele tot de aceasta putere s folosesc si ele ca sa faca posibile fenomenele poltergeist. Dar asta e o alta discutie..

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Dum 23 Apr 2017 - 10:59