╰☆ L.C.P ☆╮

^.^ Bun venit! ^.^
Dacă iți place forumul nostru si vrei să ni te alături, înregistrează-te și fă parte din "Familia de Nebuni"! Aici te poți distra și iți poți face mulți prieteni! Intră și Have Fun Love

Vă mulțumim de vizită! Și vă urăm o zi bună în continuare! Smile

Felicitări, bunnylovers! Lucrarea o puteți citi aici: Lucrări Concurs Proză - Septembrie 2016

Love between a girl and an idiot

Distribuiti

Ale-chan
    Membru
    Membru

Sex : feminin

Data de înscriere : 26/06/2013

Re: Love between a girl and an idiot

Mesaj Scris de Ale-chan la data de Lun 8 Iul 2013 - 23:45

Foarte frumos Mi-a placut totul , absolut totul ! Astept urmatorul capitol sa vad ce se mai intampla. Sper ca Hina sa se mai linisteasca Sad  din plans. Mi-a placut reactia lui Naruto atunci cand a auzit-o pe Hinata plangand. Foarte dragut Blush Sa ma anunti daca poti ! Te-am pupat Kiss 

~Kim™~
    Membru
    Membru

Data de înscriere : 23/01/2013

Mesaj Scris de ~Kim™~ la data de Mier 10 Iul 2013 - 8:40

Sawako esti chiar inspirata. ^^
    Chiar te descuri ce minune cu acest fic. Smile
    Sincer, ai evoluat foarte mult.
    Daca compari acest capitol cu primul vei observa ca sunt multe diferente intre ele.
    Mi-a placut totul, absolut totul. Love it Deci pana la urma, Naruto tine la ea, nu?
    Daca ma gandesc mai bine, Think cred ca te voi chinui sa scrii, (D) asa cum a inceput sa faca Debb cu mine. *hehe*
    Spor la scris incontinuare si nu te da batuta. ^^
    Te Kiss Sawako!

Rose
    Moderator
    Moderator

Data de înscriere : 08/04/2011

Mesaj Scris de Rose la data de Joi 18 Iul 2013 - 17:51

Bună. Îmi cer scuze că am întârziat cu această critică, dar acum sunt aici şi sunt gata să mă pun pe treabă. Critic ficul, nu persoana!
    Înainte să încep voi preciza următorul lucru: nu mai vorbesc despre idee, pentru că nu o ştiu.

Doar prin faptul că e în engleză atrage mai mult privirea şi sună mai interesant şi pot să spun că are o tentă de amuzament.

Cap. 11 -> mereu numărul capitolului se pune centrat şi nu se scrie prescurtat, ci: Capitolul 11

Hinata Point of View – ai putea centra.

Ma apropii de el, il prind de umeri si.. il sarut – prea sec. Aş preferat să mai adaugi câteva figuri de stil pe lângă ca să faci totul mai interesant. Spre exemplu: “Mă apropii de el cu viteza melcului- parcă dorind să prelungesc un moment, stomacul începuse să îmi tremure şi de emoţii degetele mi se răcise. Îl prinde de umeri şi mă uit câteva secunde la el după care îmi lipesc buzele-mi vineţii de ale lui. În fior îmi trecuse pe şira spinării în momentul în care sărutul deveni mai intens.” Cam aşa ceva. Acesta isi inchide incet ochii, semn ca raspunde sarutului si ma imbratiseaza. Stam asa timp de 2 minute cred.. – în primul rând punctele de suspensie sunt formate din 3 puncte, nu 2 nu 4 ci 3! Şi în al doilea rând aici nu trebuia să pui puncte de suspensie. Ele se folosesc doar când naratorul întrerupe o acţiune, vorbele unor personaje sau pentru a evidenţia o stare melancolică si cand rup sarutul, imi asez usor fruntea pe umarul lui si ii soptesc:
     - Lasa-ma putin singura... Trebuie sa ma gandesc la ce am facut.
       Acesta aproba spusele mele, - nu se pune virgulă înainte de “şi” si in 5 secunde ma trezesc singura... intre patru pereti. Nu pot sa cred ce am facut. –Semnul exclamării, deoarece trebuie să evidenţiezi uimirea. L-am sarutat pe Naruto. Nu pot sa cred... – ok, ok.
    Nu crede, nu crede, dar tu nu exagera cu punctele de suspensie :-w  Dar acum chiar nu trebuie sa ma gandesc la asta. Am ucis... – aceeaşi poveste. Evită să le mai foloseşti aşa de des. Eu înţeleg că sunt drăguţe şi parcă ar fi un drog, dar deja exagerezi. N-am mai ucis niciodata pana acum un ninja al Konohai... –văleu muică, dar îţi plac, nu glumă. Să o luăm uşor. Ai sărit prea repede la o altă idee. De la sărut mă muţi brusc la ucis. Nu trebuia să faci aşa ci din contră, trebuia doar să încerci să legi cele 2 idei. Cum ai fi putut face? Uite un mic exemplu: după ce descriai acea stare de eforie pe care i-a transmis-o sărutul, acea emoţie şi faptul că nu poate să creadă treceai uşurel la ucidere. “Mi-am dus mâna la buze care zvâcneau. În mine ardea o dorinţă puternică de a-i mai simţi încă odată corpul lângă al meu, de a ne lega într-un sărut şi mai lung şi a ne lăsa cuprinşi de pasiune şi iubire. Doream să îl sufoc cu dragostea mea şi atunci acea fericire începu să fie acoperită de un sentiment sumbru de vinovăţie. *de la capăt cu aliniat* Îmi adusesem aminte de omorul realizat de mine.”  Si in niciun – nici un caz unul care era prietenul meu si... si care m-a oprit din a-mi ucide cele mai bune prietene... Sunt o criminala.. Nu.. nu mai pot sa dau ochii cu nimeni. Trebuie sa ma izolez de restul lumii. – hop hop. Din nou: multe puncte de suspensie, redu din ele fată. Că doar nu te-a lovit Cupidon şi te-ai îndrăgostit de aceste puncte. Numărul doi, unde e descrierea? Aşa ziceam şi eu. Trebuia să descrii acea vinovăţie, acea durere din sufletul fetei. Nu trebuie să treci aşa usor.
       Ma ridic, incui usa si trag draperiile ferestrei inchise. Timp de 2
    zile n-am dormit, n-am mancat, n-am facut absolut nimic. Am ramas in pat, in aceeasi pozitie in care eram si atunci cand am vorbit cu Naruto. Deodata, aud o bataie in usa. O ignor. O sa plece. Sigur o sa plece. Astept ceva timp. Bataia devine din ce in ce mai puternica. Persoana asta tot insista.  Dupa inca un minut, persoana aceea sparge usa. Surprizee... – stop! Surprize şi fără puncte de suspensie, puteau utiliza semnul exclamării. Era.. – 3 puncte Na..Naruto? Acesta vine si urla la mine... de-a dreptul: - stai puţin că nu pricep. Cum adică urlă de-a dreptul? Neh, poate doreai să zici: urlă ca un nebun la mine, ca un descreierat şi fără puncte de suspensie.
     - Ai innebunit!? Ce naiba se intampla cu tine!?
      Nu ii raspund. Sunt prea slabita pentru a face asta.
     - Uite-te la tine!? Arati groaznic!? – ţi-a rămas fixat “!?”. Corect era: Uită-te la tine! Arăţi groaznic!
     - O merit!? Bine?! ii raspund inapoi. – da, ai rămas fixată pe cele 2 semne de punctuaţie. Corect: O merit!
     Splash! – se pune între steluţe  Ma trezesc... Cu o palma. Naruto plange. Dar de ce... Incep si eu sa plang? – voi începe de aici că e mult de scris şi ar trebui să mă opresc la fiecare propoziţie. 1. Fără puncte de suspensie!

2. Corect: “Dar de ce?”
    3. Încep şi eu să plâng. [punct]
    4. Prea sec, prea simple propoziţiile. De ce nu încerci să le faci mai ample, mai bogate în adjective, să pui mai multă descriere. Dacă Naruto i-a dat o palmă atunci e clar că o doare şi obrazul, dar şi sufletul. Lacrimile care îi cad ar trebui să îi provoace o usturime pe obraz şi aşa puteai asocia cu durerea din suflet.
    “ Naruto mă lovise. Aveam capul întors la nouăzeci de grade şi încet acel loc începu să ardă. Eram şocată de acţiunea lui, dar o meritam, meritam asta şi mult mai mult. Am auzit suspinse şi m-am întors uşor spre el. Ochii îi erau umezi şi pe obraji se rostogoleau lacrimile. Atunci am început şi eu a plânge. Nu ştiam dacă e pentru că m-a lovit şi mă doare pe interior sau pentru că îl văd pe el dând apă la şoarece. [...]”  se poate continua şi dezvolta.
     - Am facut o tampenie... spun eu printre suspine.
     - Asa este. Dar o tampenie mai mare este ce ai facut acum. Asa ranesti oamenii la care tii, Hinata. spune acesta incercand sa nu izbugneasca in plans. – izbucnească şi parcă mai sus ai precizat că deja plânge.
       Are.. are dreptate. Fac ochii mari.. apoi izbugnim amandoi in plans, iar Naruto ma imbratiseaza. Stam asa mult timp, am si avut impresia ca Dama-cha m-a strigat, dar Ree-cha a oprit-o si au plecat. Imbratisarea asta mi s-a parut  atat de sincera.. si.. din dragoste.
    Se facu seara, iar Naruto vroia sa plece. L-am oprit. Ii soptesc sa ramana, iar acesta se intoarce spre mine. Se aseaza langa mine in pat, si nu dupa scurt timp, adormim. – Mamă dragă încetează cu atâtea puncte de suspensie şi vai de mine că se pun 3 nu 2 ._.”  Şi altceva era: descrierea a păpat-o pisica căci îi era fomiţă, nu? Bănuiesc că Hinata nu dorea să fie deranjată de fete, bănuiesc că acea îmbrăţişare era ca un medicament pentru ea. După care, parcă mai sus au început să plângă. Puteai spune că au izbucnit şi mai tare în plâns, iar braţele li s-au împletit aducându-le corpurile unul lângă altul.

' E intuneric. Simt miros de sange si moarte. Intorc capul, si il vad pe.. Kiba. Revad momentele in care l-am torturat si.. ucis. 
     Momentul in care m-a aprit din uciderea prietenelor mele. ' – cel mai bine era dăcă îl scriai cu italic. Acum trebuie să îi fi apărut din nou acel sentiment de vinovăţie şi tu nu ai descris aşa ceva. “Cu fiecare imagine revăzută, mii de ace îmi intră în corp şi mă rănesc. Începusem să respir tot mai greu de parcă o piatră era aşezată pe mine. Acum eu eram cea torturată. Picioarele începeau să mă lase şi imediat am făcut conctact cu podeaua rece. Eram secătuită de puteri. Capul îmi plesnea, ochii mi se măreau şi îmi simţeam corpul tot mai greu. Nu puteam să mă mai uit, dar ceva mă obliga să privesc, să nu îmi iau ochii de la imaginile din faţa mea. Acum eu eram în locul lui Kiba. Eram torturată de propria-mi persoană.” Şi nu e singura metodă.

Ma trezesc transpirata si speriata.
    Nu dupa mult timp dupa  - repetiţie ce reanalizez visul, incep sa plang. Desi destul de incet, sa nu-l trezesc pe Naruto. Nici dragalasenia lui cand doarme nu ma mai inveseleste. Imi pun fata in palme si incep sa plang si mai tare. Simt cum doua maini calde ma invaluie, iar imediat imi dau seama ca sunt imbratisata de Naruto.

- Gata. Nu mai plange. imi spune acesta, in soapta.

Bun, am terminat şi cred că am înroşit tot capitolul.

Voi spune la obiect tot.
    Ai probleme mari cu punctele alea şi măcar de ai pune câte 3 cum este correct, dar tu nu. Draga mea, încearcă să eviţi să le mai foloseşti atâta pentru că nu îşi au rostul. Repet: punctele de suspensie sunt formate din 3 puncte, nu 2, nu 4 ci din 3 puncte şi au rolul de a întrerupe o acţiune, vorbele unor personaje sau de a scoate în evidenţă starea melancolică. 

Capitolul este mic din cauză că îţi lipseşte descrierea. Nu pui accent pe nimic, pe nici un sentiment: ură, iubire, tristeţe, fericire. Efectiv treci pe lângă multe momente în care descrierea ar trebui să fie uriasă fără să îţi pese. Nu spun că din prima trebuie să ai o mulţime de figuri de stil, complicate şi aşa mai departe. Totul se face încet, uşor şi cu multă voinţă.
    Începe uşor, de la comparaţii simple, precum: ochii ei ca oglinga, parul negru ca pana corbului până la epitete, personificări, metafore. Ca să îţi iasă descrierea trebuie să fii în pielea personajului. Trebuie să te gândeşti: dacă eu aş fi făcut asta, cum m-aş fi simţit? Şi de acolo începi să îţi înşiri ideile pe foaia virtuală. Doar aşa o să îţi iasă: doar dacă ai personajul aproape de tine, îl cunoşti şi eşti una cu el. Oferă-le o parte din tine, personalitatea ta.
    Ţi-am dat o mulţime de exemple sus, cum ai putea să faci descrierea mai amplă. Foloseşte şi adejective.

Citeşte cărţi şi dacă ai nevoie de ajutor cere-i unui critic de pe forum, pentru că sunt sigură că o să îţi dea câteva sfaturi. Dacă nu eşti sigură de forma cuvintelor foloseşte dicţionarul.

Succes pe viitor şi fii mai atentă.
    O fi faină!

PysyPau
    Inactiv
    Inactiv

Data de înscriere : 09/05/2013

Mesaj Scris de PysyPau la data de Mier 18 Dec 2013 - 13:50

Imi place mult ficul acesta nu m-as mai despartii de el niciodata^^ mi-a placut foarte mult noua latura al lui Naruto si curajul Hinatei...abia astept sa se intample asa si in anime ca de NU  Evil  Evil  Evil  mda...altceva nu am nimic de comentat cred ca ceilalti ti-au spus destule..... Ah Stai! mai am o intrebare : Unde este Zely? n-am mai auzit nimic de ea ^^

Multa bafta in continuare si sa stii ca astept NEXT-ul mai mult ca orice Laugh

Ce s-a intamplat cu ficul? Sad  Nu-l mai continui?

Acum este: Vin 2 Dec 2016 - 20:01