Contul membrilor cu numărul de mesaje postate (topicuri, comentari etc.) = 0, vor fi șterși de pe forum în următoarea săptămână.

Distribuiţi
Vezi subiectul anteriorIn josVezi subiectul urmator
Kiky
Inactiv
Inactiv
Sex : feminin

Viata mea, Viata noastra

la data de Dum 7 Oct 2012 - 21:13
Capitolul 1

Cine sunt eu? Asta este intrebarea care ma macina de atatia ani.Sunt un om, un monstru poate, o creatura mistica, un inger sau un demon? Eu sunt nimeni. Absolut nimeni. Nu mai am familie, nu mai am prieteni. Tot ce am eu... ma am pe mine. Eu sunt unicul meu prieten. Eu nu ma pot insela, nu ma pot barfi pe la spate si nici nu ma pot judeca. Sunt singura persoana care tine la mine. Am avut un singur prieten, dar si acela s-a dus asa cum a venit, m-a lasat... Acea persoana unica care nu m-a judecat chiar daca cateodata ne mai certam si chiar bateam, acea persoana care m-a acceptat si care mi-a daruit cel mai depret lucru ' prietenia '
Acest cuvant ' prietenie ' inseamna ceva mirific ceva ce nu poate fi exprimat in cuvinte...
Multi m-au intrebat daca stiu ce insesma acest cuvant si eu am raspuns mereu cu un singur cuvant, cel mai simplu cuvant si anume : Da.
Daca as fi raspuns cu: Nu, poate toata lumea s-ar rade de mine, pentru ca nu stiu semificatia unui cuvant. Defap chiar nu stiu ce inseama acest cuvant 'prietenie '.
Am cautat si in dictionar, dar se para ca nici acesta nu cunoaste senificatia acestuia cuvant.
Voi v-ati pus vreodata intrebare:" Oare voi gasii vreodata un prieten care sa ma sustina,sa ma ... iubeasca ca pe un frate?"
Eu unul da. Eu imi pun aceasta intrebare de ani si inca tot nu am aflat raspunsul...
Va urma.

Sper sa va placa este primul meu fic.
si scuzati greselile de exprimare sau ortografica.
si mai ales scuze daca este prea scurt....
Reeah
Ex Staff
Ex Staff

Re: Viata mea, Viata noastra

la data de Lun 8 Oct 2012 - 20:05
Buna Big Hug
Ei bine, cred ca acesta este un prolog Think
Sper sa pot sa-ti urmaresc ficul, din cuvintele astea de inceput pare interesant Smile
Singurul sfat pe care ti-l pot da este ca ar fi bine sa citesti capitolele inainte de ale posta, pentru ca asa eviti greselile de tastare.
In rest...pana acum eu zic ca te descurci pentru primul fic. :x
Doresc continuarea, chiar vreau sa vad de ce "El" a spus ca este un monstru Think
Spor la scris Big Hug
●Emιℓy●
Ex Staff
Ex Staff

la data de Lun 8 Oct 2012 - 20:23
Bună bună ^^ Ei bine uite critica cerută de tine. Să vedem ce greţeli îţi găsesc *hmm*

Kiky a scris:Capitolul 1 - data viitoare centrează-l, dă un aspect mai frumos ^^ -

Cine sunt eu? Asta este intrebarea care ma macina de atatia ani. - space - Sunt un om, un monstru poate, o creatura mistica, un inger sau un demon? Eu sunt nimeni. - virgulă şi continuai cu literă mică, sună deranjant să citeşti atătea fraze din doar două-trei cuvinte - Absolut nimeni. Nu mai am familie, nu mai am prieteni. Tot ce am eu... ma am pe mine. Eu sunt unicul meu prieten.- eu cred că propoziţia ar fi sunat mult mai bine astfel: "Nu mai am fanmilie, nu mai am prieteni, mă am doar pe mine însămi - Eu nu ma pot insela, nu ma pot barfi pe la spate si nici nu ma pot judeca. Sunt singura persoana care tine la mine. Am avut un singur prieten, dar si acela s-a dus asa cum a venit, m-a lasat... - fără puncte de suspensie, se pun doar când doreşti să laşi un suspans şi sunt sigură că în mijlocul capitolului nu ai ce suspans să laşi - Acea persoana unica care nu m-a judecat chiar daca cateodata ne mai certam si chiar bateam, acea persoana care m-a acceptat si care mi-a daruit cel mai depret - "de preţ", despărţite - lucru ' prietenia ' - întrebare rapidă: De ce ai pus între apostrof şi nu între ghilimele? Şi oricum nu trebuiau puse, căci prietenia nu are un alt sens. -
Acest cuvant - virgulă - ' prietenie ' - fără apostrof - inseamna - virgulă - ceva mirific - virgulă - ceva ce nu poate fi exprimat in cuvinte... - fără puncte de suspensie -
Multi m-au intrebat daca stiu ce insesma - "înseamnă" - acest cuvant si eu am raspuns mereu cu un singur cuvant, cel mai simplu cuvant si anume : Da.
Daca as fi raspuns cu: Nu - puteai să îl pui pe "nu" în ghilimele şi atunci nu mai erai nevoită să pui două puncte înainte - , poate toata lumea s-ar rade - "ar râde" - de mine, - fără virgulă - pentru ca nu stiu semificatia unui cuvant. Defap chiar nu stiu ce inseama acest cuvant - virgulă şi fără apostrof - 'prietenie '.
Am cautat si in dictionar, dar se para - "pare" - ca nici acesta nu cunoaste senificatia - "semnificaţia" - acestuia - "acestui" - cuvant.
Voi v-ati pus vreodata intrebare:" Oare voi gasii - "găsi", cu un singur "i" - vreodata un prieten care sa ma sustina,sa ma ... - fără puncte - iubeasca ca pe un frate?"
Eu unul da. Eu imi pun aceasta intrebare de ani si inca tot nu am aflat raspunsul...
Va urma. - asta a spus el? O_O A spus că va urma? Trebuia să laşi măcar un rand liber, ca să nu confundăm acţiunea cu ceea ce spui tu -

Sper sa va placa este primul meu fic.
si scuzati greselile de exprimare sau ortografica.
si mai ales scuze daca este prea scurt....

Bun, să trecem la critica propriu-zisă.

Titlu: Mie sincer titlul nu îmi inspiră nimic. "Viaţa mea, Viaţa noastră". În primul rând nu ştiu de ce ai scris cu literă mare "viaţa" după virgulă. Tot cu literă mică trebuia, dar revin la prima afirmaţie: Mie deocamdată titlul nu îmi spune nimic şi dacă nu ar fi fost să îţi dau critica nu aş fi fost curioasă să îţi citesc fic-ul după titlu, sincer. Un titlu trebuie să fie misterios, dar să aibe şi legătură cu contextul. Ei, eu nu văd cum se leagă titlul tău de o prietenie pe care a pierdut-o respectivul. Aştept să văd ce se va întâmpla în continuare.
Idee: Nu mă pot pronunţa, deocamdată e şi nu e originală. Adevărat, eu una sincer nu am mai citit de mult un fic care să înceapă cu prietenia dintre X şi Y, dar nici nu văd ceva aşa original, deocamdată. Aştept să văd cum ai să dezvolţi ideea pe parcurs.
Acţiune: Nu e grăbită, adică nu e deloc acţiune. E doar descriere ceea ce mă bucură, însă puţină acţiune nu ar fi stricat. Sincer, mie mi se pare că acest prim capitol de defapt un prolog, căci ne vorbeşti despre prietenie şi atât. Plus că după mărime îmi dă şi mai mult de înţeles că este un prolog.
Naraţiune: Nu am ce spune, cum descriere nu a fost n-am ce comenta la naraţiune. Totuşi mi-ar fi plăcut să văd cum stai cu naraţiunea, aşa, ca primă critică *hmm*
Descriere: Ai avut, şi nici nu şti cât mă bucură asta, dar Doamne, puteai să mai adaugi descriere de nici nu mai zic. Câte rânduri are capitolul tău? Eu zic că mai mult de două zeci nu are. Ei, află că un capitol trebuie să aibă minim 40 de rânduri. Şi ai fi putut să umpli de descriere acest capitol. De exemplu: Bun, nu ne mai vorbeai de prietenie, dar ne vorbeai puţin de viaţa personajului. Cum a ajuns la afirmaţia cum că el este singurul său prieten, că nu se poate încrede în nimeni. Cine e acel cineva care l-a trădat? Pe mine m-ai băgat în ceaţă. Şi mă repet: Puţină naraţiune nu ar fi stricat - cititorul se mai plictiseşte şi de descriere de aceea mi-ar fi plăcut să văd şi acţiune, dar nu era obligatoriu. Spun doar să descri cât de mult poţi.
Greşeli de ortografie/exprimare: Ai cam avut, ţinând cont că a fost un capitol aşaa scurt ai avut cam prea multe. Te sfătuiesc ca pe viitor să îţi editezi capitolele şi să le corectezi.
Estetică: Nu mai centra capitolul! Nu ai să vezi aşa într-o carte, doar numărul şi numele capitolului se centrează. Şi din nou: Încearcă să faci capitolele mai mari, pentru că ce ai făcut tu aici nu se poate numi un capitol.

Cam atât am avut eu de spus. Sper că pe viitor vei progresa pentru că poţi, dar mai ai de exersat. De abea aştept să văd capitolul următor ^^
Spor la scris şi la idei în continuare!
O seară plăcută. Heart

Ella ♣
Moderator
Moderator

la data de Vin 8 Mar 2013 - 14:22
Fic inchis din cauza inactivitatii. Daca doresti sa il redeschizi, imi dai un pm si se rezolva. ^^
Continut sponsorizat

Vezi subiectul anteriorSusVezi subiectul urmator
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum