Cartile preferate ^^

Distribuiti

Irene.
    Moderator
    Moderator

Sex : feminin

Data de înscriere : 15/07/2011

Cartile preferate ^^

Mesaj Scris de Irene. la data de Mar 28 Aug 2012 - 20:16

Confruntarea - Sandra Brown
    [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

Călătorind spre New Mexico, într-o binemeritată vacanță, reporterul TV Tiel McCoy aude la radio o știre de ultimă oră: fiica adolescentă a magnatului Russel Dendy a fost răpită. Fără nici cea mai mică șovăire, Tiel își abandonează planurile de vacanță pentru a urmări această știre de senzație, care ar putea deveni reportajul vieții ei. Dar o oprire nevinovată la un magazin o va aduce în mijlocul acestei povești dramatice și periculoase. O jumătate de duzină de oameni îngroziți sunt ținuți ostatici de doi tineri îndrăgostiți...,iar butoiul cu pulbere al acestei situații-limită este menit să-i testeze lui Tiel curajul,obiectivitatea de jurnalist și principiile de-o viață.

~Este o poveste foarte frumoasa. A fost prima carte pe care am citit-o din placere. Ce bine este sa caut pe la mama prin lucruri. Din cele doua carti citite de mine, scrise de Sandra Brown mi`am dat seama ca ii place sa descrie actele s*x-uale >< ~ Nu ca mie nu mi-ar placea sa citesc ><~ Nu stiu ce sa va zic despre ea, ideea pare putin banala, adica o jurnalista pleaca din vacanta pentru o stire importanta si se opreste din intamplare la un magazin care este jefuit de fata magnatului Russel ~un tiran~ si de iubitul ei, amandoi asteptand un copil. Totusi, este interesant cum Tiel a calmat situatia si l- facut pe domnul Russel sa accepte copilu celor doi indragostiti :x

Furtuna in paradis - Sandra Brown

Renumit model pentru diversi artisti, Shay Morrison considera ca nu este nimic rusinos în a-ti expune trupul gol ca inspiratie pentru lucrari de arta. Însa ascuns în spatele unui trup de invidiat se afla un suflet îndurerat de esecul unei casnicii ratate. Invitata într-un weekend sa cunoasca noua familie a mamei sale proaspat recasatorite, Shay îl surprinde din greseala pe fratele ei vitreg, Ian, iesind de la dus. Shay este încântata de ceea ce vede – un barbat tânar, exceptional de frumos –, nu însa si Ian, care nu-si ascunde dezaprobarea fata de cariera si de comportamentul dezinhibat al proaspetei sale rude. Revoltata si umilita, Shay îsi pune în gând sa îl seduca, dar se izbeste de un obstacol neasteptat – Ian este preot, si moralitatea lui este fara pata.Dorinta arzatoare care se naste între aceste doua firi pasionale, dar atât de diferite,declanseaza un sir de evenimente imprevizibile, care vor pune sub semnul întrebarii toate valorile si credintele de o viata ale lui Shay si Ian,detrminându-i sa ia cea mai neasteptata hotarâre.

~Este mai perversa aceasta carte [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] Ideea pe care este bazata mi se pare ... incredibila >< Tin minte ca nu ma culcam pana nu citeam 5 capitole seara >< O recomand celor care au de la 14 ani in sus ^^ a inceput nu mi-a prezentat mult interes ~asa se intampla la inceputul unor carti~ dar cu timpul, cat citeam deveneam si mai curioasa si a ajuns sa imi placa

Un sarut la miezul noptii - Eloisa James

Domnisoara Katherine Daltry nu crede nici în basme, nici în finaluri fericite. Obligata de mama ei vitrega sa participe la un bal, Kate cunoaste un print..., iar faptul ca nu-l trateaza ca pe un Fat-Frumos da nastere unei atractii irezistibile între ei. Numai ca printul este promis unei alte femei, o printesa care, prin statutul ei social, l-ar ajuta sa-si împlineasca ambitiile. Gabriel o place pe logodnica lui, dar nu o iubeste. Desi ar trebui sa-i faca curte viitoarei sale mirese, el o urmareste pe frumoasa Kate, cea plina de calitati, dar foarte saraca, si care, în plus, refuza sa-i dea atentie. In pofida prezentei unei nase binevoitoare si a unui condur de sticla, de data aceasta destinul conspira pentru a distruge si cea mai mica sansa de fericire pentru Kate si Gabriel. Dar un sarut la miezul noptii poate schimba totul...

~Povestea este superba :x M-am indragostit de aceasta carte. Am plans cand am terminat-o ><" Mi-a placut tot.

Compromisul iubirii - Mary Jo Putney[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Lady Jocelyn Kendal, o tânără nonconformistă și independentă, apelează la o soluție scandaloasă pentru a-și păstra moștenirea: să se mărite cu maiorul David Lancaster, un ofițer care își așteaptă moartea din cauza rănilor grave suferite în bătălia de la Waterloo. În schimbul acceptării acestei căsătorii de formă, David nu cere decât ca sora lui să primească o slujbă de guvernatoare. Însă lucrurile iau o întorsătură neașteptată după încheierea căsătoriei, când maiorul își revine miraculos. Deși cei doi cad de acord să anuleze mariajul, astfel de lucruri necesită timp – suficient ca David să își dea seama că este îndrăgostit iremediabil de soția sa.

Bântuită de propriul trecut, Jocelyn refuză să cedeze dorinței pe care soțul ei i-a trezit-o pe neașteptate, căci întotdeauna a considerat această căsătorie o simplă afacere. Însă unele înțelegeri sunt făcute să fie încălcate atunci când inima își urmează propriul drum spre fericire.

O noua viata - Mary Jo Putney[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
    Primul volum din "Destine Nobile"

Naufragiat pe o plajă pustie, Adam nu-și mai amintește nimic din trecutul său. Așadar, este încântat să audă că tânăra cu păr bălai care-i îngrijește rănile este soția sa. Numele și chipul nu-i sunt familiare, dar atingerea și căldura ei sunt neasemuite. În Anglia începutului de secol nouăsprezece, Mariah Clarke a moștenit splendidul conac Hartley. Fostul proprietar susține că domeniul a fost câștigat de tatăl fetei trișând la cărți și încearcă să-l obțină înapoi făcându-i curte tinerei, care, imprudentă, îi declară că este deja măritată. Apoi, răspunsul la rugile ei de a găsi o cale să transforme minciuna în adevăr apare pe o plajă părăsită, sub chipul unui tânăr naufragiat. Să-l convingă pe Adam că îi este soț pare surprinzător de ușor. Dar pasiunea născută dintr-o fantezie devine curând periculos de reală și complet irezistibilă.

Umbrele trecutului - Mary Jo Putney
    Al doilea volum din "Destine Nobile"

Unicul mostenitor al contelui de Daventry, maiorul Alexander David Randall renunta la armata si isi cauta o nevasta.
    Ajungand in Londra il viziteaza pe bunul sau prieten Adam Ashton si sotia sa Mariah. Le spune vestile noi si toata lumea o recomanda pe Sarah Townsend drept o candidata buna pentru acest post, dar Randall se gandeste la altcineva Julia Bancroft ( moasa din Hartley, prietena lui Mariah ). Fiind in drumul lui se duce in Hartley cu gandul de a trece si pe la Julia. Ramas peste noapte la familia Townsend afla ca Julia a fost rapita si pleaca in salvarea ei.

Randall o gaseste si salveaza si o cere in casatorie. Lady Julia Raines fusese casatorita cu Branford Daventry, verisorul lui Randall, pe care il omorase in legitima aparare. Ca sa o ajute Randall o cere in casatorie, dar si pentru ca era singura femeie pe care il interesa.

Cei doi fug de rapitori si ajung in Scotia la James Kirkland unde se afla si Damian Mackenzie, fratele vitreg a lui Will Masterson. Acolo se casatoresc si se intorc spre Londra impreuna cu Damian Mackenzie.

Mai intai trec pe la Casa Rose ( casa Juliei din Hartley ) a carei stapana era acum Jenny Watson cu fiica sa Molly. Plimbandu-se pe plaja cu Mackenzie, Julia si el sunt atacati de Crockett si un om de-al sau. Randall li se alatura si omoara pe unul din oamenii lui Crockett. Randall este ranit, dar nu foarte grav. Dupa ce il bandajeaza pe Randall, Julia se desparte de Jenny s Molly care ajunsesera si ele acasa si plecara spre conacul Hartley, la sotii Townsend.

In Grantham ( unde este inmormantata mama lui Mackenzie ) se opresc la hanul Inger si Rege unde Julia il intalneste si pe tatal sau, ducele de Castleton, care o reneaga inca o data pe Julia.

Intr-un final ajung si la Casa Ashton, unde raman mai multe zile. Mariah este insarcinata.

Mariah se hotaraste sa organizeze un bal pentru Julia, cu ajutorul bunicii Juliei, duceasa mostenitoare de Charente. A doua zi Randall si Julia se duc la Daventry. Afland cine este noua sotie a lui Randall, Daventry il dezmosteneste, mai ales ca Lady Daventry este insarcinata si va avea din nou un mostenitor. Lady Daventry se poate frumos cu Julia.

Acasa la Casa Ashton Julia vine in vizita fratele ei Anthony Stoneleight si cei doi se impaca. In acelasi timp apare si bunica Juliei, duceasa de Charente.

Randall il trimite pe prietenul sau Rob Carmichael sa-l caute pe baiatul lui Bradford.

Impreuna cu Lady Kiri Lawford ( sora lu Ashton ), duceasa de Charente si Mariah, Juliei ii se iau masuri pentru rochia de bal. Fiind in plimbare la cumparaturi Julia si Mariah erau sa fie calcate de o caruta scapata de sub control, posibil atentat planuit de Crockett.

Rob afla de baiatul lui Bradford ca-l cheama Benjamin Thomas, mama lui Sally murise acum 4 ani la nastere si a fost luat de fermierul Jeb Gault care il trateaza foarte rau.

A treia zi dupa bal, care se dovedise a fii un succes, Randall si cu Julia se duc la Jeb Gault ca sa-l ia pe Benjamin. Desi le era frica ca Benjamin ar putea sa mosteneasca trasaturile rele si nebunia tatalui sau pana la urma isi dau seama ca Benjamin este un baiat bun, cam necizelat dar ca seamana mai mult la caracter cu Randall cand era copil decat cu Bradford. Cei doi il iau pe Benjamin la conacul Roscombe.

Cu o zi inainte sa plece la Londra sa se intalnesca cu Lady Agnes Westfield, cei trei pleaca la targul din sat. Intorcandu-se spre conac sunt atacati de Crockett si oamenii sai. Il legitima aparare Benjamin il
    omoara pe Crockett. Ajunsi la Londra Randall si Julia se duc cu Benjamin la Lady Agnes, care il accepta pe Benjamin la Academia Westfield. Fiind in drumul lor, Julia se hotaraste sa treaca pe la Lady Caventry. Ajungand acolo afla ca aceasta este in chinurile facerii si intra sa o ajute. Caventry era plecat dupa doctor. Randall si cu Benjamin asteapta in fata camerei. Desi erau unele probleme cu copilul atat Lady caventry cat si fiica sa supravietuisc. Caventry se intoarce, iar dupa ce il calmeaza sotia sa, afla de Benjamin si doreste sa-l cunoasca mai bine. Lady Louisa Caventry avand o fiica cu Caventry, Randall devine din nou mostenitor.

Julia isi da seama ca este insarcinata desi credea ca nu va mai putea vreodata avea un copil.

Pasiune si onoare - Mary Jo Putney
    Ultimul volum din "Destine Nobile"
    Bastard controversat și aventurier, Damian Mackenzie este un personaj notoriu și un inepuizabil subiect de discuţii. În ciuda reputaţiei sale cel puţin îndoielnice, pentru tânăra Kiri Lawford el este un erou, al cărui curaj a salvat-o din mâinile contrabandiștilor. Mai onorabil decât oricare alt lord pe care l-a cunoscut vreodată şi... cu mult mai atrăgător decât credea că poate fi un bărbat. Cum ar putea să nu se îndrăgostească de el?

Cu o istorie ca a lui, Damian nu-și poate permite să curteze o lady, mai ales când aceasta este sora unuia dintre cei mai vechi prieteni ai săi. Dar când o încercare de asasinat amenință Coroana Britanică, el descoperă că Lady Kiri nu este nici pe departe atât de ingenuă și de cuviincioasă cum credea..., ci o lady exotică și deloc convențională, laale cărei farmece nici un bărbat nu poate rezista...

Eroi fermecători, o intrigă complexă și acţiune alertă: ultimul roman din seria Destine nobile are toate ingredientele unei poveşti de succes.

Rose
    Moderator
    Moderator

Data de înscriere : 08/04/2011

Re: Cartile preferate ^^

Mesaj Scris de Rose la data de Mier 29 Aug 2012 - 22:26

Waw, Kiri, interesante cărţi. Având în vedere că m-am dat şi eu pe citit, am să vă spun şi eu câteva cărţi.

"Invitaţie la vals" de Mihail Drumeş.
    O carte superbă şi prima care mi-a plăcut şi am plâns la ea. Mi-o băgase tata pe gât şi nah prima dată nici nu am vrut să aud de ea, dar parcă mă atrăgea cu cât înaintam.
    Încă mai ţin minte momentul sinuciderii şi acea scrisoare, iar cuvintele te cutremurau. Îmi placea cum se alintau [Aimee-fata şi Dor-băiatul]. O poveste de dragoste cu un final tragic, dar aşa sunt împreună şi nu îi poate despărţi nimeni. S-au jucat unul cu altul până au pierdut amândoi, însă au avut parte şi de momente frumoase. Au plecat la mare împreuna, defapt trebuiau să se ducă la munte cu nişte colegi de la universitate. Însă fix în clipa în care erau în gară, fata văzuse trenul ce pleacă la mare şi i-a zis băiatului că ea nu a fost niciodată acolo şi i-ar plăcea enorm. El, fiind îndrăgostit de ea, a schimbat biletele şi uite aşa au plecat la mare, unde au petrecut şi câteva nopţi pasionale. Dar ca în orice cuplu a apărut gelozia şi au ajuns să se despartă.
    Defapt prima şi prima dată, băiatul nu avea nici o intenţie să se îndrăgostească de ea, ci doar să se joace, dar se pare că totul s-a schimbat.
    Cei doi trebuiau să se căsătorească, dar din motive banale, plus gelozia s-au despărţit. Fata s-a căsătorit cu altcineva, dar nu era clipă în care să nu se gândească la Dor al ei. Băiatul s-a însurat cu o fată frumoasă şi cu o poziţie socială bună, iar fiecare lucru pe care îl făcea era pentru Aimee a lui. Apăruse în ziar, era un profesor foarte bun şi celebru.
    Ţin minte foarte bine momentul în care s-au despărţit. Cu atâta durere, dar şi iubire au mai avut parte de câteva momente pline de pasiune.
    Într-un final, fata a cedat emoţional şi s-a sinucis, dar înainte de asta i-a lăsat o scrisoare lui Dor [şi ce scrisoare lungă o.O-scrisoare la care am plâns T_T] prin care îi spunea că l-a iubit doar pe el şi îl va iubi mereu, dar nu putea să mai suporte distanţa şi faptul că lui îi mergea tot mai bine aşa că şi-a scurtat zilele.
    Băiatul, copleşit, a luat un pistol şi s-a sinucis şi el.

Aş citi cartea asta încontinu, nu mă mai satur de ea..Vreo 3 sau 4 ani au trecut de când e citită şi încă o am tipărită în minte.

"Baletul mecanic" de Cezar Petrescu.
    Este vorba de un sacrificiu sau mai bine zis o răzbunare. Dan, este un tânăr bogat care nu a facut nimic în viaţa lui, însă totul se schimbă când o cunoaşte pe Angela cu ochii de azur. Tânăra se foloseşte de el, iar când moare recunoaşte că nu la iubit niciodată. Moartea ei este una tragică, cade de la balcon. Dan rămâne fără bani şi este angajat de un individ. Într-o piesă te teatru Dan o vede pe Angela care era în locul îngerului şi cu toate că era casatorit nu o putea uita..

Trilogia "Cercul secret" de L.J. Smith

Sigur, mulţi au citit sau auzit de ea. Este şi un serial, dar sunt total diferite.
    ' Forţată să se mute din însorita Californie în mohorâtul orăşel New Salem, Cassie tânjeşte la început după vechea ei viaţă. Cu timpul, se simte ciudat legată de un grup de adolescenţi care fac legea în şcoala ei.
    Este iniţiată în sabatul vrăjitoarelor, care stăpâneşte acolo de secole, este atrasă de Cercul secret şi are parte de o aventură năucitoare şi terifiantă.
    Dar atunci când îl întâlneşte pe misteriosul Adam [prima dată pe plaja din California, unde Cassie îl ajută să scape de nişte personaje negative], Cassie are de făcut o alegere dificilă: să folosească sau nu forţele întunecate pentru a-şi atinge scopul.
    Cassie, face parte din cea mai puternică familie de vrăjitoare şi tatăl ei este chiar John cel Negru-cel care vrea să distrugă cercul şi magia să fie doar a lui.'
    Printre astea, multe alte mistere. Am aflat că este şi volumul patru, deci mă aşteaptă o nouă aventură. Acum mă rog să se facă şi sezonul doi la serial :x

"Nu plânge sub clar de luna" de Heather Davis.

Povestea e cât se poate de interesantă.
    De data asta nu am nimerit o poveste de dragoste între o muritoare şi un vampir, ci dragoste cu un vârcolac.
    Toată acţiunea se concentrează într-o tabără de reeducare. Fata, Shelby, este trimisă acolo de către mama ei vitregă pentru că a prins-o sărutându-se cu un tip >.> Cele două oricum nu se înţeleg. La început mama vitregă a vrut să o trimită într-o tabără numită Canionul Roşu, dar fata a găsit alta şi anume tabăra Semilunii care nu părea să fie ca celelalte.
    În drum spre tabără autocarul face pană şi toţi tineri sunt nevoiţi să aştepte altul, dar se pare că Charles - un copil mai nebun, tatăl lui este autorul unei celebre reviste de scandal - fuge în padure. Directorul pleacă după el şi imediat dupa ei se duce şi Austin, vârcolacul, deoarece Charles i-a luat ghiozdanul lui şi în el se află nişte "medicamente".

Shelby, nemai suportând tensiunea şi faptul că supraveghetoarea Cynthia nu face nimic, a plecat şi ea după cei trei. Cu toate că ştia consecinţele nu s-a întors. Reuseşte să dea de director, dar se pierde iar de el, pentru că cade de pe o stâncă. Rezultatul căderii este găsirea lui Austin care părea să fie întreg. Imediat apare şi directorul cu Charles, iar Austin aproape că a sărit la bătaie pentru că îi luase ghiozdanul. Aici totul ia o întorsătură diferită. Shelby are îndoieli asupra acelor fiole care cică conţin medicamente, ea crede că sunt droguri, la fel şi directorul.
    Copiilor li se mai acorda o şansă şi pentru că au fugit sunt puşi la lucru prin grădină, la construirea unui drum de piatră.
    Austin încearcă să îi explice lui Shelby că nu e ceea ce crede ea. Într-o seară, la un foc de tabără, Austin îi cere ajutorul lui Shelby, poate că împreună vor reuşi să intre în biroul directorului şi să ia acele fiole. Fata refuză la început. Îi cere adevărul, iar el îi mărturiseşte ceea ce este şi de ce are nevoie de acele fiole. Normal că nu îl crede, dar a doua zi află că Austin s-a simţit rău şi îşi aduce aminte ce i-a zis cu o seară în urmă.
    Când serul din corpul lui e pe terminate o să i se facă rău. Cu acel ser putea să controleze lupul din el şi să nu se transforme contra voinţei lui peste câteva zile, când avea să fie lună plină.
    Shelby îl crede şi încearcă să îl ajute. Cu trecerea zilei cei doi sunt tot mai apropiaţi şi între ei începe să înflorească iubirea.

Într-o noapte Austin îi mărturiseşte lui Shelby că trebuie să plece, să fugă, pentru că nu are cum să se ascundă fiind vârcolac. Fata, suparată, îi cere să nu o părăsească şi reuşeşte şi îşi mărturiseşte sentimentele faţă de el. Surpriza este că şi vârcolacul simte la fel. Când încearcă să o sarute, ea bate în retragere din cauza fricii.
    În ziua în care Austin trebuie să plece, ea îl conduce. Dar planul ia altă întorsătură. Apare Charles şi fata este nevoită să iasă şi ea din tabară ca să nu îi descopere. Apare şi directorul care repară gaura din gard, iar fata e blocată afară. Austin îi explică pe unde ar putea să ajungă, iar ea pleacă.
    Este urmarită de o felină, la început a crezut că e Austin, dar imediat ce el a apărut ca să o apere şi-a retras vorbele. El este rănit grav la umar aşa că ea îl ajută. Din cauza instictului de lup, Austin îşi infige colţii în umărul ei, unde îi lasă o urmă frumoasă.
    Dimineaţa se întorc pe jumate întregi în tabară.
    Shelby este trimisă la tabăra Canionul Roşu, dar înainte de plecare reuseşte să îi dea lui Austin serul.

Peste puţin timp, în tabăra din deşert, un loc de tortură, apare Austin. S-a transferat doar pentru Shelby şi spre bucuria, dar şi nervii mei, a pus autoarea şi un sărut. Printre atâtea capitole, doar un sărut la final

Bine, cred că am povestit aproape tot :]]. Merita citită.

"Uneori sub clar de lună" de Heather Davis-a doua carte din seria 'Nu plânge sub clar de lună'

Această carte e puţin mai mică, dar are o poveste interesantă.
    Shelby învaţă la Academia Steinfelder, o severă şcoală elveţiană pentru fete. Cum nu are nici o veste de la iubitul ei, Shelby este îngrijorată-mai ales că vede într-o revistă o fotografie în care el apare la braţul prinţesei pop a Europei.
    Austin nu e doar fiul unui star rock, este şi un vârcolac, iar legătura dintre el şi Shelby e mult mai puternică decât poate bănui ea. Austin, reuşeşte să se strecoare la academie şi îi dezvălui lui Shelby adevăratul motiv pentru care s-a ţinut la distantă de ea. Prizioneră în şcoală, din ce în ce mai conştientă de pornirile ei ancestrale, Shelby realizează că iubirea ei pentru Austin o va costa mai mult decât şi-a putut imagina.
    Deci, ea va deveni vârcolac. Clipa în care Austin a muşcat-o [primu volum şi nu au făcut prostii, Clau, atunci seara-că ştiu că la asta te gândeai când ţi-am zis că ea va deveni vârcolac]. Este ajutată se evadeze, de către o profă care credea că este împotriva ei şi pleacă împreună cu Austin şi tatăl lui spre Muldania-casa vârcolacilor.
    Aaaa, ţin să menţionez că fostul conducătorul a academiei avea scopu de a ucide creaturile ciudate, ciudăţeniile, printre care şi vârcolacii. Iar unii profesori de acolo aveau şi ei acest scop, doreau să îi îndeplinească dorinţa.
    Oricum, cartea se încheie cu un mare mister. Shelby vrea să îi spună şi tatălui său ce a devenit, ea de acum este oficial partenera lui Austin-împreuna pentru totdeauna :x
    Sigur, trebuie să apară şi a treia carte.

Trilogia "Forţele răului absolut" de Kelly Armstrong

Chloe Saunders avea o viaţă relativ normală, dar acum se pomeneşte într-o situaţie ciudată, pentru că brusc începe să vadă oameni morţi. Este închisă într-un sanatoriu pentru adolescenţi cu tulburări mintale, însă sanatoriul nu este ce pare a fi.
    Acolo întâleneşte alţi tineri cu puteri tot ciudate şi se pare că ei sunt aduşi acolo cu un scop. Şi anume: ori să îi elimine pe cei ce nu îşi pot controla puterile ori să îi ajute.

Chloe este o necromantă ale căror puteri nu pot fi controlate: aduce morţii la viaţă chiar şi fără să vrea. Puterile ei care tot cresc, reprezintă o ameninţare pentru cei ce au creat-o initial ca pe un experiment ştiinţific, prin modificări genetice.
    Copii, când s-au născut au suferit nişte mici modificări genetice, pentru a le oferi o viaţă normală şi scopul grupului Edison [format din oameni de ştiinţă şi persoane cu puteri supranaturale] era să îi facă pe tineri să ducă o viaţă normală şi să nu afle ce sunt. Însă se pare că mici erori în calcule dau planurile peste cap.
    Pe unii au reuşit şi i-au reabilitat, dar pe alţii nu aşa că i-au ucis.
    Chleo este atât de puternică încât poate aduce la viaţă mii de morţi şi să îi trimită înapoi de unde vin-lucru ce este realizat cu multă muncă şi după mulţi ani de încercări.

Pe parcus ce grupul care evadează din sanatoriu Chloe trăieşte şi o poveste de dragoste. Prima dată crede că îl place pe Simon, vrăjitor şi frate vitreg cu Derek, un vârcolac. Însă după ce au parte de o mică întâlnire şi un sărut, ea realizează că nu el e cel pe care îl place şi la fel şi Simon. Vrăjitorul îşi dă seamă că ea îl place pe Derek, dar fata încăpăţânaţă nu acceptă acest lucru.
    După multe alte aventuri, realizează şi Chloe ce simte pentru el şi din nou alte încercări eşuate de a se săruta ._.'
    Abia la final s-au sărutat
    E posibil să existe şi volumul 4. A rămas mult în aer. Simon cică ar avea o soră vitregă şi încă nu au scăpat de grupul Edison sau Cabali [un grup format din cei mai puternici vrăjitori], doar pentru o perioadă au un moment de linişte. Abia aştept

Cam acestea ar fi. Nu pot să cred că am ajuns să citesc, eu care ziceam că urăsc cărţile Laugh Trebuie să recunosc că ador să citesc tot ce ţine de supranatural şi iubire ^^

Calliope
    Membru
    Membru

Data de înscriere : 17/10/2011

Mesaj Scris de Calliope la data de Vin 31 Aug 2012 - 20:04

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] am ajuns si eu pe aici si mai intai de a spune despre cartile citite de mine, as vrea sa spun catecave despre cartile pe care le-ati descris voi:

Kira, voi cauta si eu Un sarut la miezul noptii[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] pare foarte frumoasa, si cu un final fericit[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] Si toate cartile de Sandra Brown sunt perverse[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] spun asta din propria experienta[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] voi cauta si compormisul inimii, pare interesant[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

Rose, voi cauta nu plange sub clar de luna, o avea si prietena din alta clasa, la mine la scoala, si mi-a zis ca e foarte frumoasa , romantica si interesanta[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

acum voi da copy paste de pe un alt forum pentru cartile care le-am citit si voi mai adauga cate o descriere la alte carti, citite mai demult:

O lume disparuta

de Arthur Conan Doyle

Totul incepe in secolul XX in Londra/Anglia, unde domnul Malone, reporter si gazetar la ziarul batran "Gazette", doreste sa-si confeseze sentimentele fata de Gladys, o frumoasa si visatoare domnisoara ce i-a fost o prietena apropiata. Acesta insa il refuza, spunandu-i ca este atrasa de tipul curajos si aventurier al barbatilor, ce il duce pe domnul Malone, in varsta de 23 de ani, intr-o expeditie devastatoare alaturi de savantii Challenger- un om cu un trup de bestie paroasa, cu o personalitate sarcastica, si un temperament pe masura. aplicand violenta tuturor celor care il enerveaza- Lord Jhon Roxton-un domn de o deductie minunata, sportiv premiat cu zeci de mii de premii, si un savant curajos, cunoscut pentru descoperirile si calatoriile lui- si in ultimul rand profesorul Summerlee- un savant sceptic, tacut, cu barba de tap, de o inteligenta sclipitoare, batran si micut, ce se contrazice mereu cu Challenger, dar cu care ajunge, intr-un final sa fie foarte bun prieten.

Impreuna, pleaca intr-o expeditie sponsorizata de profesorul Challenger, in partile indepartate ale Americii de Sud, unde dupa o alta expeditie petrecuta cu 2 ani in urma facuta de Challenger, dovezile si materialul "preistoric" descoperit de el, a fost considerat de specialisti trucat, si inlocuit, ranind mandria profesorului, ce se va dovedi mai tarziu daca are dreptate sau nu.

In expeditia lor, diversele lor activitati, ocupatii, si inteligenta sclipitoare apartinand celor 4 coechipieri, ii ajuta sa treaca peste pericolele junglei demult pierdute, ce demasca dupa o prapastie, o lume pierduta, plina de creaturi ale preistoriei, pterodactili, dinozauri, iguandoni, si oamneni-maimuta ( sau maimutele antropoide). Dar intr-o seara, se intampla un accident si Malone este despartit de cei 3 savanti, trimitand disperat 3 scrisori( pentru un reportaj despre expeditie pentru seful lui) cu ajutorul credinciosului lor Zambo, un servitor angajat, ce a ramas de cealalta parte a prapastiei, pastrandu-le legatura cu lumea reala.

Vor reusi oare sa primeasca ajutor? Sa se intoarca inapoi la realitate si sa demonstreze ca exista o lume care s-a pastrat de acum milioane de ani? Si oare va reusi Malone s-o impresioneze pe Gladys, fata ce l-a impuns sa faca aceasta smucire spre calatorie, ce paote fii insemnata cu moartea.

Sincer nici eu nu stiu ca nu am ajuns inca acolo, dar mai am putin, si va spun ca merita s-o cititi, daca sunteti amatori de carti de aventura, in care se descriu amanuntit privelistile frumoase ale Americii de Sud si ale tarii lui Maple White(tara cu lumea pierduta), si cu multa inteligenta, precizie, si vorbe intelepte, urmate de un amuzament usor invizibil, care va vor face sa savurati cartea in fiecare moment[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

o alta carte, defapt roman, citit de mine este La Medeleni. Acum 2 veri aveam numai primul volum , dar acum mi le-am luat si pe celelalte doua, terminand intreaga opera exceptionala a mirificului autor Ionel Teodoreanu.

La Medeleni

Ionel Teodoreanu

Actiunea se petrece pe mealegurile Medelenilor, o mosie a familiei de boieri, Deleanu, unde Olguta, Monica, si Danut, se bucura de copilarie, prin multe peripetii. In viitor vor mai fii si alte locuri in care se va petrece actiunea cum ar fi Paris , Iasi, casa familiei Dumsa, dar cel mai mult totul se va invarti in jurul mosiei Medelenilor, casa copilariei celor 3 protagonisti principali.

Olguta este o fire baietoasa, saltareata, neobosita, glumeata si sarcastica, ce isi iubeste nespus tatal, si prietena Monica, ce este luata sub aripa familiei Deleanu dupa moartea bunicii ei, singura ruda a sa. Olguta se cearta des cu fratele ei, Danut, pe care, fara sa admita, il iubeste si il respecta, la fel ca pe tatal ei.

Monica este o fata timida, delicata, cu parul balai si ochi albastrii, pentru care Danut nutreste sentimente aprinse inca decand incepe sa locuiasca cu ei, vazandu-se rar in livada, evitandu-se in rusinea lor, unul pe celalalt. Monica este o prietena foarte devotata Olgutei, sustinand-o in tot ce face, si bucurandu-se de admiratia lui tante Alice,mama Olgutei.

Danut este un baietel visator si romantic, ce o iubeste pe Monica din tot sufletul, dar isi da seama de asta pe zi ce trece, pastrand sentimentele si peste 15 ani, cand acestia ajung la adolescenta.

Primul volum l-am citit demult iar ce s-a intamplat important am retinut ca Danut este luat sub aripa lui Herr Direktor, o ruda de-a familiei Deleanu, ce devine tatal de suflet al lui Danut, oferindu-i o educatie si o situatie la scoala foarte buna, Mos Gheorghe moare, el fiind adoratorul Olgutei, ce o considera nepoata lui.Visul lui a fost acela de a o vedea pe Olguta mireasa, si in urma mortii lui lasa doar matasurile albe, fine, din care Olguta sa-si croiasca rochia de mireasa.

In volumele urmatoare, copii devin adolescenti, apoi adulti, Danut fiind un avocat serios, si un romancier al romanelor pentru copii, Monica devenind educatoare/pofesoara pentru copii, si Olguta ramanand Olguta la aceeasi personalitate naprasnica.

.

Apoi nenorocirea se abate asupra familiei Deleanu. Chiar cu cateva seri inainte ca Olguta sa ia o decizie , Monica si Danut isi anuntasera logodna, dorind amandoi ca Olguta sa lumineze nunta lor cu aceeasi veselie pe care o pastra in inocenta ei de copil neastamparat.

Insa, in decursul acestor ani care trecusera , Olguta il intalneste pe Vania, unchiul ei, cu un trup urias(asa zicea autorul), de care se indragostise inca de mica, fara sa-si dea seama. Acesta la randul lui isi confeseaza iubirea fata de ea, insa din cauza vagabondismului lui Vania, acesta ajunge sa se creada mult prea nepotrivit pentru Olguta, abandonand-o in ziua in care ei doi aveau degand sa se logodeasca, in secret, el fiind dat mort in urma razboiului, insa Olguta este prima care il paraseste, aflandu-se de doua saptamani bolnava de cancer la san. Aceata scrie o scrisoare Monicai, urmand ca mai apoi sa-si curme viata cu o impuscatura in inima cu un revolver. Ea fusese operata la sanul drept, la Paris, atunci cand Monica, era in munti, in vacanta. Cu doua saptamani dupa ce s-au intors de la Paris, primise scrisoarea confirmatoare, cum ca boala avanseaza, dar avea sa traiasca inca multi ani. Bunica ei , de asemenea, murise de cancer la san, si nu avea degand sa-si traiasca ultimii ani din viata, prin spitale, simtindu-se mizerabila in corpul ei in care cancerul ii era asemanator cu un demon. Fiind o fire rebela, Olguta se considera stapana pe viata ei, astfel curmandusi-o.

Asta il devasteaza pe tatal ei, ce ramane plangand la capataiul ei pana la inmormantare. Mama ei, de asemenea, plangea incontinuu, Monica fiind singura lasata drept mesager pentru Vania, tatal ei, Danut, Puiu(un alt var), ea, mama ei, si cucoana Catinca ce cum spunea autorul "o adora" pe Olguta, facandu-i toate poftele.

Toata averea ei, i-o lasase Monicai, si restul impartise pentru ceilalti inafara de Danut si de Vania, pe care ii incurajeaza doar, implorand iertare de la Monica, pentru gestul ei.

Nunta Monicai si a lui Danut, fusese una tacuta, in care tante Alice, mama Olgutei, plansese, si domnul Deleanu, ridica paharul dorind sa tina un toast, dar renunta de fiecare data trist si melancolic.

In perioada nuntii mai toti erau plecati,asa ca nunta nu a avut prea multi invitati decat cei ai casei.

Ei erau fericiti(Danut si Monica) pentru ca ajunsesera impreuna, dar simteau ca un ghimpe moartea Olgutei, scumpa lor camarada de voiosie.

Cuprinsi de durere, si simtind in orice colt din Medeleni moartea Olgutei si mirosul macabru al mortii ei, domnul si doamna Deleanu decid sa vanda mosia Medelenilor Rodicai Bercale, o nevasta de boier, care era ruda cu familia Deleanu.

Danut se lasa de avocatura, profesand cu romanele, iar Monica ramane la profesia de invatatoare. Domnul si doamna Deleanu se muta la oras, la Iasi, departe de casa unde scumpa lor fiica ce le aducea bucurie murise.

P.S.: Am uitat sa mentionez ca, Olguta murise in aceeasi odaia in care si mos Gheorghe murise cu 15 ani in urma, vazand ca matasurile se invechisera, mirosind, de asemenea a moarte. Stiu ca e remarca mai sadica, dar a trebuit s-o fac, mi se parea misterioasa.

merita sa o cititi, pe mine sincer m-a impresionat felul romantic si plin de descriere si de citate si expresii celebre, ce inconjoara intelgineta nemarginita a romancierului Ionel Teodoreanu, ce pare sa se numeasca cu adevarat ROMANCIER in tot sensul cuvantului.

Veti gasi expresii ce subliniaza scenele frumoase, intr-un mod subtil, nu cu cuvinte directe si toate cele,ci frumos si elegant, ca un adevarat gentleman.

Sunt sigura ca o sa va placa, mie una sincer m-a fermecat si m-a facut sa-l vad pe Teodoreanu ca autorul meu preferat[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] sper ca v-am dat destule detalii cat sa va faca sa cititi cartea, si sper ca v-a placut

Lorelei

de Ionel Teodoreanu

Lucia Novleanu este o fata a unui foarte bun avocat al acelor timpuri, o fata neastamparata, de o frumusete rara, asemenata din punctul meu de vedere cu Olguta din Medeleni.

Lucia, Lucica sau Luli, cum mai era alintata, devine prietena foarte buna cu Gabriela, fiica unui partener de-al tatalui lui Luli, ce se mutase de curand langa ei.

Gabriela admira felul zglobiu de a fo al lui Luli ce o incurajeaza sa o atraga sub aripa ei, inca decand devenisera prietene.

In ziua bacalaureatului Gabrielei, Luli o insoteste cu trenul , intalnind in compartimentul unde stateau ele, pe Catul Bogdan, un foarte in voga scriitor/romancier. Gabriela dormea intr-un alt compartiment, in timp ce Catului i se facuse rau, ajutat de Luli prin "leacuri babesti" sa-si revina , Catul indragostindu-se pe loc de ea, Luli amintindu-i izbitor de mult de raposata lui mama.

Luli nici nu-l cunoastea ca scriitor, ins auzise despre el, astfel ca nu au schimbat prea multe vorbe decat ce trebuia sa faca Bogdan Catul ca sa se simta mai bine.

La iesirea din tren, Gabriela il observa si ea pe Catul, de care se indragosteste la randul ei, fiind o mare admiratoare de-a lui.

Dupa bacalaureatul Gabrielei, urmasera examenele de sfarsit de clasa a 8-a ale lui Luli, la care surprinzator, examinator la limba romana si la limba latina, fusese chiar Catul Bogdan, ce ramane fermecat inca odata , nedezlipindu-si ochii de la Luli. O urmarise dupa examen acasa, fiind intampinat de un caine fioros "Mosu" pe care Luli il lua in casa, fara sa-i vorbeasca Catului.

Intr-o seara, petrecuta alaturi de Gabriela intr-o odaie de la tara, mai mult o cabanuta mica, Luli dispare in noapte la marginea lacului, continuandu-si pasiunea ei secreta: scrisul. Gabriela o descopera insa dupa putin timp, crezand-o la inceput , indragostita, fiindca nu-i statea in fire lui Luli sa-i ascunda lucruri de acest gen.

In urmatoarea zi ploioasa, Luli este dusa de la examen acasa de o trasura, cu Catul Bogdan, ce ii da o adresa, cerandu-i sa vorbeasca in ziua urmatoare cu tatal ei.

Mi-am dat seama si eu ca in acele vremuri, daca un barbat dorea sa vorbeaca cu tatal unei fete pe care o cunoscuse, era clar ca o cerea de sotie, ceea ce s-a si intamplat, Luli fiind extrem de fericita, remarcand la randul ei dragostea ce i-o purta viitorului ei sot.

Gabriela insa plansese pe intuneric, impartasind aceesi dragoste pentru Catul ca si Luli, dar trecuse peste, de dragul prietenei ei.

Nunta lor fusese una linistita, la tara, dupa care se mutasera in Fundacul Vechi, casa unde statuse in copilarie, alaturi de mama lui, Catul. Doar lui Luli ii incredintase prilejul de a sta in ietacul mamei lui, si lui Nathan, un prieten vechi si apropiat de-al sau.

Au petrecut multe momente impreuna, mergand la cinema, doar ei doi sau toti trei, dar ce e cert e ca Nathan era mai mereu prezent in viata lor, spre bucuria lui Luli. Mergeau in excursii, calatorii, si se bucurau de vacante, si cei doi de o casnicie frumoasa.

Insa, Catul incepuse s-o neglijeze pe Luli, incepand din nou sa scrie romane, insa la o cearta cu Nathan, la care acesta ii spusese de faptul ca Luli era neglijata, Catul cumparase toate florile de la florarie si isi reincepuse viata alaturi de Luli, punand cartile pe locul 2.

Gabriela ajunsese profesoara de franceza la Brasov, ea si Luli vrand sa-i faca o farsa Catului. Gabriela o iubea mult pe Luli, spunandu-i ca scrie impecabil, si chiar asa era, numind-o "Lorelei" ca un nume bun de scriitoare, insa Gabriela fusese Lorelei in scrisorile false trimise Catului, ce constituiau gluma lor.

Durase putin pana ce Catul sa-si dea seama, crezand la inceput ca e Luli, dar cand Luli incercase sa para geloasa, isi retrase acuzatia, admirand si razand de curajul si gluma fetelor.

Apoi, Gabriela fusese invitata la ei acasa, pentru o vacanta, dar exact cu cateva ore inainte de a sosi Gabriela, lui Luli i se face rau, fiind dusa la spital unde afla ca este bolnava de apendicita acuta, din care trupul firav nu-i mai scapa, murind pe patul de spital.

Toti din familie si toti cei apropiati sunt devastati, mai ales Catul ce nu-si imagina o viata fara Luli, insa curand se indragosteste de Gabriela, pe care o vedea ca pe a doua Luli, ziua ii era sotie, iar noaptea....ei bine intelegeti si voi, casatorindu-se cu ea, atunci cand aceasta avea 28 de ani.

Cartea se termina intr-un mod frumos, Gabriela ramanand cu Catul, si el continuandu-si romanele de dragoste pe care le scrie unul din ele facand un tablou pentru Luli: Casa din Fundacul Vechi.

si aici, Ionel Teodoreanu este un romantic incurabil cand vine vorba d gesturi si expresii, si m-am simtit foarte coplesita si foarte atrasa de felul lui de a scris, care este mi se pare mie chiar mai frumos decat La Medeleni.

Ciresarii

Constantin Chirita

Din acest roman sunt 5 volume, insa cum nu cred ca va convine sa vorbesc despre fiecare in parte voi spune cate ceva in mare, ca sa va atraga atentia.

Ciresarii constituie un grup de 7 tineri adolescenti de 14 ani: Maria- fata bruneta cu ochi negrii, ce sta mereu cu ochii pe fratele ei Tic; Lucia- foarte inteligenta si lucida, Lucia este facuta dupa asemanarea fiicei autorului, cu ochi albastrii si parul scurt si blond; Ionel- un copil rasfatat, indragostit in secret de Maria, si nu-si permite s-o spuna, datorita orgoliului sau mult prea mare, ce il duce uneori la lucruri nefiresti, doar pentru a obtine faima; Ursu(teodor)- i s-a dat aceasta porecla, deoarece pentru varsta lui, este plin de muschi, fiind sportiv, inotator, alergator si boxer...intr-un cuvant: un atlet in toata puterea cuvantului dar care are si o inteligenta sclipitoare si o sensibilitate de om blajin; Dan- un baietel rotofei si inteligent, ce se plange mai tot timpul, dar care, prin plangerile lui, starneste comedia in volumele acestea; si nu in ultimul rand Victor- liderului grupului, de o inteligenta, precizie, si dibacitate ce ii intrece pe ceilalti, fiind de asemenea si un bun prieten; iar in ultimul rand, fratele Mariei: Tic- un baiatel de 12 ani, mezinul grupului, ce a aparut ulterior in grup, datorita interesului pentru sora sa, Maria.Este de asemenea si un baietel inventiv, neastamparat, care asculta numai de Ursu, care are o slabiciune pentu el si Lucia, in special pentru Lucia, aratandu-si afeciunile pentru ea printr-un mod ce o poate speria, dar ea se lasa , cunoscandu-l si sarutandu-l chiar, intr-unul din volume.

In primul volum incepe prima lor expeditie in Pestera Neagra, dupa care primesc si titlul de Ciresari sau Cavalerii florii de cires(numele primului volum de altfel). Veti urmari descrierea geografica amanuntita a pesterii, spusa de Victor si de Ursu, peisaje neasemuite, ghicitori de nedezlegat, dusmani, pasaje secrete, cateva scene romantice, stari si rani din acre membrii grupului pot muri, suspansul, logica multa a personajelor ce par ca sunt reincarnarea lui Sherlock Holmes.

In al doilea volum : " Castelul fetei in alb", aventura lor se duce spre o noua expeditie neasteptata , descoperita de Tic, in care Laura, o tanara frumoasa pe care Tic incepe s-o indrageasca, desi ea este aroganta, este rapita de doia oameni, unul din ei dezvaluindu-se ai fi ruda(tatal). Este dusa la Castelul celor doua cruci, unde este inchisa intr-o camera din piatra, reusind sa comunice cu chiu cu vai cu Cirsarii printr-o scrisoare, ce cuprinde o enigma dintr-o carte, pentru a putea gasi castelul, de care se spunea ca ar fi ascuns intre munti.

Din nou, toate cele de mai sus vor fi intalnite in toate volumele(suspans etc.). Si vor reusi sa se fereasca de dusmani si de armele lor, sa nu fie muscati de viperele veninoase, si sa o salveze pe biata Laura ce va trai o experienta destul de romantica la sfarsit cu Victor? Asta daca vreti sa aflati cititi!

In volumul 3 : Roata Norocului, Dan Tic si Maria se duc la o verioara de-a celor doi frati, in satul careia sa desfasura un balci. Curios din fire, Tic gaseste Roata Norocului(numele volumului) la balci, la care premiul cel mare este o statuie despre care vanzatorul spunea ca este antica, intitulata Discul, avandu-l in evidenta pe jucatorul cu discul, din Grecia. Mai tarziu apare si restul grupului incercand sa afle daca statuia este adevarata si nepretuita, si vor putea sa-i prinda pe sarlatani si sa demonstreze ce este defapt statuia? Eu sper ca da, avand in vedere ca l-am citit acum 3 ani, si nu-l mai tin minte bine.

Volumul 4 din ciresarii: Pe drumuri de munte, reprezinta o iarna petrecuta la munte, de catre ciresri, pentru un concurs la schi, dar care se transforma intr-o aventura in cautarea Cutiei Albastre, ce ar duce la o comoara nepretuita a unei cabane. In concursul de schi, se imprietenesc cu doi concurenti rivali, ce ajung sa se indragosteasca unul de altul: Tiberiu si Atena, ce renunta la echipele lor, pentru a participa individual.

Maria din ciresarii castiga insa concursul de schi, cu Tic sarindu-i in brate de ingrijorare si fericire.

Antagonistul acestui volum il reprezinta un fost militar, cu asistentul sau, ce doresc comoara cu orice pret. Sunt foarte necrutatori, inteligenti si precauti, gata sa foloseasca arma sa ii ucida pe cei care li se impotrivesc si care nu-i asculta.

Ciresarii trezesc un adevarat interes pentru ei , ascultand in soapta una din discutiile lor, despre comoara, si urmarindu-i fara ca ei sa-si dea seama, din ce in ce mai mult.Dupa perioada buna de schi, vine si o prognoza de furtuni de iarna, in care ciresarii intr-o calatorie spre comoara, sunt prinsi intr-o cabana veche si prafuita, sa se apere de lupi cu care au deaface de mai mult de 3 ori, ucigandu-i cu foc, bete, si lupta corp la corp(ursu) si ajungand sa ceara ajutor la cabana unde se aflau si cautatorii de comoara, ce il tineau oarecum ostatic pe propietar, indemnandu-l la tacere. Au loc si raniri cu pistolul, un om de zapda in loc de cal troian, o expeditie de luare de hrana pentru Tic, si multe altele inetresante acolo, pana ce vor scapa sau nu vor scapa ciresarii de acei mojici.

In volumul 5: Drum Bun Ciresari, ciresarii ajung la varsta de 18 ani, inaara de Tic care face 14, ultima lor expeditie fiind una la fel de neasteptata, cautand intr-o excursie la mare, coloanele vazute de maria ridicandu-se din mare, in timpul unei furtuni. Se revad personaje precum tatal Laurei si Laura, printre care si niste competitii pentru Ursu pe care, evident, le castiga. Din nou Tic cauta informatii prin porturi despre coloane, si tot ce se putea, crezand in fantezia lor ca au descoperit orasul pierdut sub ape, dar se dovedeste a fi doar un monument de Rest In peace al unui scriitor.

Insa pana sa desluseasca misterul, Lucia este aproape omorata de o epava, in care este strivita, cand pleaca cu Ursu, in mare, sa cerceteze nava naufragiata pe apele marii. Ea este cea mai subtirica, fiindca Maria numai poate continua cautarile, si poate fi singura care sa se strecoare pe acolo. Ursu reuseste nebuneste s-o scoata de acolo, avand parte de intamplari romantice in cadrul acestei scene, inainte si dupa ea.[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] credeti-ma ca stiu si pagina la care se afla aceste scene, care sunt intre ei doi. Apoi dupa asta, apar niste cuvinte spuse inafara actiunilor lor de catre ciresari, printre care dan, victor, tic si ionel, ce nu accepta ca "nu mai sunt in carte":

"-Ce se va intampla cu mine? Parca m-as intuneca....Nu vreau! Eu in locul dumneavoastra as mai gasi o vacanta, as mai gasi un loc necercetat....Dac-ati stii cat v-am iubit!....[tic, dupa sfarsitul cartii]

-Iar incepi, Ticusorule? Nu intelegi ca numai suntem in carte?[Victor]"

ca sa va dati seama despre ce vorbesc.Ei bine cam acestea ar fi cartile ce mi-au fost pe suflet si inca imi sunt, si daca mai citesc, carti care sa imi placa la fel de mult,revin cu un edit[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

No Name ☆
    Nou venit
    Nou venit

Data de înscriere : 04/06/2012

Mesaj Scris de No Name ☆ la data de Dum 25 Noi 2012 - 14:02

Foarte intarziata ... ^^ Pai se putea sa nu vin si eu Laugh cu super colectia mea:)
    So:

Seria Casa Noptii
    de P.C. Cast
    Kristian Cast

Aceasta este prezentarea primei carti in total sunt doar 8 aparute in Romania Smile

Zoey Redbird este o adolescentă de şaisprezece ani, a cărei viaţă o ia complet razna în momentul în care primeşte Semnul Nopţii. Aleasă să fie iniţiată în şcoala de vampiri, Zoey pleacă de acasă, un loc pe care îl urăşte de moarte din pricina tatălui vitreg, şi începe o aventură care îi schimbă total viaţa. Dezamăgită de prieteni, plină de îndoieli şi de nesiguranţă, puştoaica nu o are alături decât pe bunica Redbird, al cărei sânge cherokee îl poartă şi ea în vine.
    Ajunsă în Casa Nopţii, locul transformării ei în vampir adevărat, Zoey se va confrunta cu o altfel de existenţă, va trece prin întâmplări care îi vor confirma calităţile şi îi vor desăvârşi în cele din urmă destinul. Mai mult, va găsi acolo prieteni adevăraţi şi un loc căruia, în sfârşit, să îi aparţină.

Seria Jurnalele Vampirilor Big smile
    de L.J. Smith

Prezentarea primei carti :

Totul a început în Italia renascentista, când fratii Damon si Stefan Salvatore se îndragostesc de o frumoasa vampirita numita Katherine. Iubindu-i pe amândoi, Katherine alege sa se sinucida, iar cei doi ramân neconsolati si dusmani pe veci, caci si ei au devenit nemuritori.

Câteva secole mai târziu, povestea se repeta. Cei doi frati ajung în micul orasel Fell’s Church, Virginia, unde se îndragostesc de Elena Gilbert, cea mai frumoasa si populara fata din liceu care seamana izbitor cu Katherine…

Un triunghi amoros mortal – povestea fratilor vampiri si a frumoasei fete împartita între dragostea lor.

Blestemul din Swoon
    de Nina Malkin

Astept si continui sa astept partea a doua:(

Nevoită să se mute din fascinantul New York, oraşul ei natal, în Swoon, un orăşel din Connecticut, în care nu se întâmplă niciodată nimic, Dice se resemnează cu viaţa ei plictisitoare.
    Până când verişoara ei, Pen, cade dintr-un copac, moment în care în trupul ei pătrunde spiritul unei fantome…

SINCLAIR YOUNGBLOOD POWERS – PE SCURT, SIN – VINE DIN SECOLUL AL OPTSPREZECELEA PENTRU A SE RĂZBUNA…

Curând, lucrurile o iau razna: Dice îl eliberează din greşeală pe Sin din trupul verişoarei sale, locuitorii din Swoon încep să fie pedepsiţi pentru păcate ale strămoşilor lor şi, pentru ca situaţia să se complice şi mai mult, Dice se îndrăgosteşte de Sin.

Eve
    de Anna Carey

O carte wow
    Descrierea:

În ultima noapte petrecută în şcoala de fete unde este elevă, Eve descoperă ceea ce se întâmplă în realitate cu absolventele – şi soarta cumplită care le aşteaptă.

Evadând din singurul cămin pe care îl cunoscuse vreodată, ea porneşte într-o călătorie lungă, presărată cu piedici înşelătoare, în căutarea unui loc în care să poată supravieţui. Pe drum îl întâlneşte pe Caleb, un băiat rebel şi dur, care trăieşte în sălbăticie. Separată de bărbaţi întreaga viaţă, Eve fusese învăţată să se teamă de aceştia, dar Caleb îi câştigă treptat încrederea… şi inima. Când soldaţii încep să îi vâneze, Eve trebuie să aleagă între adevărata dragoste şi propria ei viaţă.

Saga Amurg
    de Stephenie Meyer

Toata lumea stie seria ...Cel putin asa cred Laugh)

Descriere:

Isabella Swan nu are parte de prea multa distractie de cand s-a mutat din insorita Arizona in Forks, un orasel in care ploua mai tot timpul. Dar cand se indragosteste de chipesul si misteriosul Edward Cullen, despre care colegii spun ca ar fi... vampir, viata ei ia o intorsatura total neasteptata! Edward este la randul lui atras de Bella, dar si de mirosul sangelui ei, asa ca fiecare apropiere de iubita lui e in acelasi timp o placere si un chin teribil • daca Edward isi pierde capul pentru o clipa, Bella isi pierde viata...

Seria Vampirii Sudului
    de Charlaine Harris

O mica prezentare... :

Intr-un orasel linistit si aparent pasnic din Louisiana, varcolacii, menadele, teriantropii, vampiri si oamenii par a convietui in armonie. Insa cand vampirul Bill se indragosteste de Sookie Stackhouse, o barmanita cu calitati telepatice, tot acest univers explodeaza...

Seria Academia Vampirilor
    de Richelle Mead

Academia Sf. Vladimir nu este o scoala ca oricare alta, ci un loc secret, ascuns in strafundurile padurilor din Montana, in care moroii (vampiri vii si muritori) sunt educati in tainele magiei, iar tinerii dhampiri (jumatate oameni, jumatate vampiri) sunt antrenati sa-i apere de atacurile sangeroase ale strigoilor (morti vii), cei mai inspaimantatori si mai periculosi vampiri.
    Rose Hathaway, o fata dhampir, se pregateste sa devina garda de corp pentru prietena ei cea mai buna, printesa moroi Lissa Dragomir. Antrenamentul pentru lupta cu strigoii este unul dur si epuizant, iar, pe langa intrigile si comploturile din Academie, situatia ei se complica din cauza unei idile tainuite si interzise. Avand o legatura psihica iesita din comun, cum nu s-a mai intalnit de secole, cele doua eroine incearca sa faca fata amenintarilor...
    Dragostea si loialitatea sunt mai puternice decat legaturile de sange.

Seria Sange Albastru
    de Melissa de la Cruz

In mijlocul familiilor din elita newyorkeza se ascunde o societate secreta de americani celebri ai caror stramosi au ajuns in Lumea Noua calatorind pe corabia Mayflower. Membrii acesteia sunt puternici si bogati - si, in realitate, nu sunt fiinte umane. Sunt cei cu Sange Albastru, un stravechi grup de vampiri. Schuyler Van Alen nu s-a integrat niciodata la Duchesne, o scoala particulara de prestigiu din New York. Prefera sa poarte haine lalai si vintage in locul toaletelor de la Prada si perlelor afisate de colegele ei; in plus, locuieste impreuna cu bunica sa, o persoana retrasa, intr-o vila in care mai razbate inca fastul vremurilor de odinioara. Schuyler este o singuratica... si este fericita asa. Dar cand implineste cincisprezece ani, viata i se schimba dramatic. Isi descopera un intreg mozaic de vene albastre pe brate si incepe sa aiba pofte nebanuite... de a devora carne cruda. Pe de alta parte, moartea misterioasa a unei colege de la Duchesne ii bantuie gandurile. Şi ce este si mai ciudat, Jack Force, cel mai popular baiat din scoala, dintr-odata pare a fi interesat de ea. Schuyler vrea sa afle ce secrete ascund cei cu Sange Albastru. Dar nu cumva pericolul o pandeste si pe ea?

Si mai sunt o gramada Laugh Imi este prea lene acu'

Pasila
    Scriitor
    Scriitor

Data de înscriere : 18/04/2013

Mesaj Scris de Pasila la data de Vin 3 Mai 2013 - 19:33

Seria fortele raului absolut de Kelley Armstrong :

O adolescenta pe nume Chloe ajunge intr-un sanatoriu din cauza puterii ei de a vedea fantome. Acolo exista si alti copii, dar intamplarea face ca acestia sa fie cu totii supranaturali. Analizand toate acestea, ei se hotarasc sa fuga si mai apoi reusesc sa afle ca fac parte dintr-un experiment iar acum fug sa-si salveze viata.

Seria "Seria vampirii Sudului" scrisa de Charlaine Harris:

E tipa asta, Sookie Stackhouse, care e o zana, adica poate citii minti. Il cunoaste pe Bill, un vampir, intr-o seara si cu timpul cei doi se indragostesc. Un alt vampir (de data asta un bad boy) pe care il cunoaste este Eric Northman, care isi pierde memoria in urma unei vraji si devinde bland si simpatic. Sookie este indragostita de amandoi, iar actiunea se desfasoara in acest triunghi amoros.

Ultima editare efectuata de catre ♣Cocktaiℓ in Mar 30 Iul 2013 - 2:48, editata de 1 ori

Mrs Anderson
    Membru
    Membru

Data de înscriere : 24/12/2012

Mesaj Scris de Mrs Anderson la data de Vin 10 Mai 2013 - 17:42

Contele de Monte-Cristo, Alexandre Dumas

Este vorba de un tanar de vreo 18 ani, Edmond, care dorea sa fie marinar, in special sef. Doi dusmani se unesc impotriva lui, scriind o scrisoare catre justitie care-l baga in inchisoare.
    Pacat de el ca era indragostit de o tanara, pe care va trebui sa o paraseasca, fiind tarat in inchisoare. Evadeaza cu ajutorul unui batran crezut de unii nebun caci spunea ca are o comoara uriasa, desigur, sarmanul batran, moare.
    El scapa, gaseste comoara daruita de batran si traieste cu alta identitate, cu identitatea Contelui de Monte-Cristo pentru a nu fi arestat din nou.
    Isi regaseste vechea dragoste casatorita cu unul din cei care l-au bagat in inchisoare. Acel dusman ajunge sa innebuneasca cand isi da seama ca el, Contele de Monte-Cristo este Edmond si se sinucide. Celalalt, se caieste si scapa cu viata dar fara avere, doar putina daruita cu mila de Conte cat sa poata trai.

Povestea e mult mai interesanta, dar e prea mult de scris si nici nu prea am chef de rezumate acum, deci... recomand romanul! Are doar doua volume.

Dama cu camelii, Alexandre Dumas Fiul

Este vorba despre o femeie, Marguerite Gautier, o amanta a unui batran bogat, care ii asigura existenta si medicamentele care o tineau in viata.
    Dar ce se intampla cand un tanar se indragosteste de ea si se lasa amandoi vrajiti de magia dragostei? Desi considerata prostituata, dragoste invinge. Batranul moare.
    Tanarul pleaca, cu regrete, o abandoneaza... Ea este macinata de boala, dar nu mai vrea sa fie " carpa " de care profita toti barbatii si pana la urma moare si ea din lipsa de bani pentru tratament.
    Tanarul se intoarce cu speranta ca o va vedea, dar in zadar... a vazut-o in momentul in care au dezgropat-o pentru a o muta in alta parte... a vazut-o moarta.
    Reactia lui? M-a facut sa plang, sincer acum.

Recomand si aceasta carte, dar celor ce au de la 14 ani in sus, exista o scena sau doua mai... hm, perverse.

Desi am citit multe carti, acestea doua sunt preferatele mele! Ce pot sa spun, ador cum scrie Dumas si fiul sau.

Irene.
    Moderator
    Moderator

Mesaj Scris de Irene. la data de Lun 10 Iun 2013 - 9:24

Buna. (:
    Ei bine ieri m-am apucat sa citesc o carte online, imediat dupa ce am terminat vineri alta. (: Vreau sa va spun ca sunt incantata de ele si le-asi citi din nou, ceea ce se v-a intampla in vacanta. (: Plus ca mai am una in gand.
    Deciii :
    Vineri - sambata am citit Jo Beverley - Fericire periculoasa. Este o carte foarte frumoasa si as vrea sa o am in biblioteca, dar merge citita si pe net. Daca vreti sa o citit - Aici.
    Rezumat:
    Miles Cavanagh asteapta cu nerabdare deschiderea sezonului de  vanatoare pentru a-si petrece timpul cu prietenii sai in momentul cand  afla ca a fost numit tutorele lui Felicity Monahan, o tanara  mostenitoare  frumoasa si rebela. Insa cat de dificila poate fi aceasta  misiune, care  va dura numai sase saptamani, pana cand Felicity va ajunge  la majorat ?Dar planurile lui Miles de a se achita rapid si fara  complicatii de aceasta indatorire sunt date peste cap, cand se  indragostete nebuneste  de protejata sa. Iubirea impartasita dintre cei  doi este pusa la grea  incercare, caci in calea ei sta un rival decis sa  puna mana pe averea  dupa care tanjeste si  pe femeia pe care vrea sa o  aiba cu orice pret.  In plus, Felicity ascunde un secret cutremurator,  care o obliga sa  lupte din rasputeri impotriva iubirii pentru Miles,  conducandu-i pe  amandoi pe o cale periculoasa, intr-o infruntare a  vointelor si a dorintelor.

Duminica - Azi (Luni) am citit Amanda Quick - Dorinta. Ma simt rau ca am terminat-o. Chiar imi place. Enorm. Daca vreti sa o citit -Aici.Va asigur ca nu veti regreta. <3
    Rezumat:
    Pe țărmul abrupt, bătut de vânturi al unei insule britanice îndepărtate, destinele unei tinere nobile și al unui cavaler îndrăzneț sunt legate  de încercările sorții și de dorința nestăvilită care se naște între ei. La moartea tatălui ei, frumoasa și încăpățânata Lady Clare știe că  trebuie să se mărite pentru a garanta protecția insulei pe care a  moștenit-o. Dar atunci când viitorul soț pe care i l-a ales seniorul  ținutului intră călare pe poarta castelului, Lady Clare simte că a fost  trădată. Cu trupul călit în lupte și armura de oțel strălucitor, Sir  Gareth de Wyckmere este un cavaler de temut, departe de a fi poetul  romantic pe care ea și l-a dorit.  Sute de tâlhari au pierit până acum de sabia Cerberului din Wyckmere,  cum este poreclit,  astfel că temerarul războinic nu are nici o îndoială că-și va putea îmblânzi soția. Cu toate acestea, Lady Clare insistă  să-l modeleze după idealul ei... până când ciocnirea dintre voințele lor va stârni o pasiune incendiară, iar o urzeală malefică le va pune  viețile în pericol.

Voi reveni si va voi spune si despre cartea Mary Jo Putney - Taina Contesei. si BEATRIX - Lisa Kleypas si Amanda Scott - Regele furtunilor

Edit (17 iunie)
    Am renuntat la ideea de a citi cartile de mai sus acum dar sigur le voi citit in vacante (:
    Dar am venit cu altele ((:

Dansul pasiunii - Mary Jo Putney
    Este o carte frumoasa si interesanta care merita citita. Si nu numai pentru ca sora personajului feminin (Kit) se numeste Kira ((: Felul in care este scrisa si actiunea sunt unice iar o data ce te-ai apucat sa o citesti nu-ti mai vine sa o lasi. Mie asta mi s-a intamplat (cu toate cartile de acest gen)
    Rezumat:
    Asemenea tizului său, Lucifer, lordul Strathmore este renumit pentru frumusețea sa nepământească și inteligența diabolică. Un eveniment tragic din trecut l-a determinat să-și folosească înzestrările excepționale pentru a-și ocroti țara de inamicii nevăzuți, și se achită de misiune la perfecție – până când întâlnește o femeie misterioasă cu aptitudini comparabile în materie de înșelătorie. Rând pe rând senzuală și sfioasă, nechibzuită și vulnerabilă, fermecătoarea lui adversară îi înnebunește deopotrivă mintea și inima. Kit Travers a intrat într-un joc periculos care presupune schimbări continue de identitate și minciuni abile, în care un singur pas greșit i-ar putea aduce moartea. Dar fiecare dată deghizările ei nu au înșelat ochiul atent al contelui de Strathmore. Fără a-și putea acorda o încredere deplină, dar incapabili să se despartă, cei doi își unesc forțele pentru a cerceta dedesubturile înaltei societăți londoneze. Însă nici măcar doi maeștri în arta mistificării nu pot scăpa din capcana senzuală a pasiunii – sau dintr-o iubire imposibilă mai prețioasă decât viața însăși.

Legamantul iubirii - Amanda Quick
    Trebuie sa spun ca imi plac cartile cu domnite ce trebuie salvate de cavaleri. Pur si simplu le ador <3 Iar aceasta carte este exact pe placul meu
    Rezumat:
    Frumoasa si apriga Lady Alice refuza sa se lase intimidata de vreun barbat – chiar daca el este infricosatorul cavaler Hugh cel Necrutator.
    Cand acesta descinde la castelul Lingwood Manor in cautarea magicului cristal verde, Alice indrazneste sa-i propuna un targ.
    In schimbul unei dote substantiale, ce ii va elibera pe ea si pe fratele ei de sub tutela unchiului tiranic, isi alatura istetimea insusirilor razboinice ale lui Hugh pentru a recupera misteriosul cristal.
    Curand insa, Sir Hugh realizeaza ca doreste de la Alice mult mai mult decat recuperarea pietrei pretioase.
    Ea se simte atrasa de o pasiune puternica pe care o impleteste cu o hartuiala continua, iar neinfricatul cavaler isi da seama ca ar risca totul pentru a se casatori cu Alice.

Tainele trecutului - Amanda Quick
    Iar o carte frumoasa ce m-a cucerit si pe care as citi-o din nou cu placere daca nu as avea in minte alte 5 carti ((:
    Rezumat:
    I se spunea Diavolul, caci enigmaticul Julian, conte de Ravenwood, era un barbat cu un temperament vulcanic, iar moartea primei lui sotii, in condtii misterioase, nu a putut sa fie data uitarii. Dupa unele zvonuri, frumoasa Lady Ravenwood se inecase in apele intunecate ale iazului de pe domeniu. Altii vorbeau in soapta despre crima si despre mania Diavolului.
    Acum, frumoasa Sophy Dorring, fiica unui mic nobil de tara, urmeaza sa devina noua contesa de Ravenwood. Vrajita de ochii lui de smarald, Sophy are totusi propriile motive pentru a accepta o casatorie de convenienta. Unul este razbunarea, iar pentru asta il va implica pe Julian intr-un santaj primejdios. Celalalt motiv ii este mai aproape de suflet, dar, pentru punerea lui in practica, tanara trebuie sa treaca printr-o aventura la fel de periculoasa: Sophy Dorring are de gand sa-l invete pe Diavol sa iubeasca din nou.

Inger de catifea - Jude Deveraux
    De dimineata am terminat si aceasta carte incredibila ((: O iubesc! (ca pe toate celelalte)
    Rezumat:

Istoria tulburătoare, captivantă, a familiei Montgomery ajunge la punctul culminant...
    A apărut precum un dar de preţ, ca un înger de zdrenţe. El s-a pierdut în privirea ei de smarald, a fost captivat de părul ei mătăsos, de culoarea mierii. Era subjugat de pasiune... Elizabeth nu voia însă să se lase cucerită. Urmele războiului sîngeros dintre cele două familii – el era încă Montgomery, ea o Chatworth – erau încă proaspete. Elizabeth s-a jurat să se lupte cu frumosul lord, să reziste în faţa privirii lui înflăcărate de dorinţă şi a săruturilor lui pline de tandreţe.

Ispita - Jude Deveraux
    La inceput nu prea este interesanta, chiar planuisem sa ma opresc din a o citi dar am sperat ca va fi mai buna si asa a fost. Dupa fiecare pagina data nu m-am mai putut opri;
    Rezumat:

Cu temperamentul înflăcărat al unei adevărate Montgomery, moştenitoarea Christiana Montgomery Mathison îi înfruntă cu curaj pe cei doi bărbaţi care o răpesc. Silită să străbată pădurile virgine ale ţinutului Washinton, este atrasă într-o aventură palpitantă. Sub avalanşa unor urzeli puse la cale din cupiditate şi dragoste, frumoasa şi curajoasa fată rezistă cu succes curţii asidue pe care i-o face unul dintre cei ce au răpit-o, şi-şi foloseşte toate farmecele pentru a-l seduce pe celălalt, misteriosul Tynan, un bărbat brunet, nespus de frumos, care o doreşte... dar care trebuie să-i refuze cu orice preţ dragostea...

Freya
    Membru
    Membru

Data de înscriere : 11/07/2012

Mesaj Scris de Freya la data de Mar 30 Iul 2013 - 2:29

Heyy ^^ Well,de anul trecut am inceput sa citesc destul de mult,so...:
    1.Nascuta la miezul noptii(Shadow Falls vol.1) C.C. Hunter Big smile 
    Daca vreti sa citi aici Big smile 
    Asta este una din cartile mele preferate ^^ Mi s-a parut foarte interesanta,ciudata si putin infricosatoare Big smile 
    Este vorba de o fata Kylie Galen care este trimisa ,in tabara "Shadow Falls",o tabara pentru adolescentii cu probleme,din cauza ca a fost prinsa la o petrecere unde erau ascunse droguri(bineinteles ca ea nu stia).Insa Kylie afla ca nu este tocmai o tabara pentru adolescentii cu "probleme","Shadow Falls" este o tabara  care instruieste  fiintele magice sa-si controleze puterile Big smile Insa Kylie incepe sa fie evitata de toti din tabara din cauza ca ea nu stia ce "fiinta" magica e,dar ea incearca sa afle cu ajutorul directoarei taberei,Holiday,care descopera darul lui Kylie de a vedea fantome Big smile 
    In fine am spus prea mult Laugh 

2.Trezita in zori de zi (Shadow Falls vol. 2) 
    Asta este volumul 2 Big smile Aici intervine putin...romantism,ca si un fel de triunghi amoros Laugh  
    Well,doi baieti poarta o lupta pentru inima lui Kylie Heart Acesti baieti sunt: Derek-o fee(zana) care o stia pe Kylie de la inceputul verii,din autobuzul care ducea spre tabara Shadow Falls Wink 
     Iar al doilea baiat este : Lucas-Un varcolac care o cunostea pe Kylie de cand erau mici,erau vecini atunci,iar acum s-au revazut in tabara,si atat el cat si Kylie au inceput sa devina foarte apropiati de cand au fost parteneri la ora "Sa ne cunoastem colegul" (o activitate a teberei Wink )  din pacate el a facut proasta tampenie sa plece din tabara din cauza ca el era judecat din cauza ca animalele din rezervatia de langa tabara,erau majoritatea moarte(bineinteles ca nu el era de vina) asa ca prostu' a lasat-o pe Kylie cu ochii in soaree Very Angry 
     Nu mai dau multe detalii Laugh 
     Am mai citit multe carti,dar sincer sunt prea obosita sa le scriu pe toate Laugh 

Pasila
    Scriitor
    Scriitor

Data de înscriere : 18/04/2013

Mesaj Scris de Pasila la data de Mar 30 Iul 2013 - 4:01

"Fantomele ne stiu toate secretele" scrisa de Megan Crewe

Cass McKenna, o necromanta de 16 ani, ai carui prieteni sunt fantomele. Acestea ii spun tot felul de secrete despre colegii ei aroganti, iar ea le da in vileag secretele. Totul pana Timp, un tip foarte popular, ii descopera secretul, dar in loc sa spuna tuturor, ii cere ajutorul. Cass profita de ocazie si incearca sa se imprieteneasca din nou cu oamenii.

Seria "Fetele Gallagher" scrisa de Ally Carter

Cammie Morgan este eleva la Colegiul Gallagher, o scoala pentru spioane. In prima parte a seriei, aceasta incearca sa se descurce intr-o relatie cu un baiat obisnuit, care nu trebuie sa afle niciodata adevarul despre ea. 
    Un baiat, Zach, spion de asemenea, isi face aparitia la Colegiul lui Cammie care este pentru tinere exceptionale! Aparitia baiatului si a celor catorva colegi de-ai lui creeaza cateva valuri printre eleve.  El este un baiat Blackthrone. Se dovedeste ca este un asasin, nu un simplu spion. Mama lui o cauta pe Cammie incercand sa o faca sa-si aduca aminte ceva. Insa intre cei doi se inoada ceva iubire si lucrurile devin tensioante. 

"A doua luna plina" de Kelley Armstrong

Elena Michaels e singura femeie varcolac din lume (transformata de iubitul ei in urma cu 10 ani). Tocmai ajunge sa se obisnuiasca si ea cu aceasta situatie, cand o tanara vrajitoare ii spune ca un grup de oameni de stiinta rapesc fiinte supranaturale pentru a face experimente pe ele. Elena ignora avetismentul, dar curand va fi ea rapita si aruncata intr-o celula impreuna cu vrajitaore, vampiri, samani, semi-demoni si alti varcolaci.
    Ce ma nerveaza ca nu am si nu gasesc primul volum, uff! 

Ella ♣
    Moderator
    Moderator

Data de înscriere : 16/04/2012

Mesaj Scris de Ella ♣ la data de Mar 6 Aug 2013 - 15:58

"E cineva acolo?" de Marian Keys

Este un roman foarte emotionant, care mereu va ramane printre preferatele mele. Este vorba despre Anna si sotul ei, Aidan care sufera un accident grav de masina. Pentru ca avea nevoie de ajutor pana se punea din nou pe picioare, aceasta se intoarce in Dublin in sanul zgomotoasei ei familii. In prima jumatate a romanului aceasta povesteste cum l-a intalnit pe Aidan, cum s-au indragostit si cum s-au casatorit. Cand se intoarce in New York sa il gaseasca, afla ca sotul ei de fapt murise in acel accident. Dupa, Anna recurge la tot felul de sedinte de spiritism pentru a putea lua legatura cu Aidan, iar pe langa asta o femeie misterioasa incepe sa se tina dupa ea. Pana la finalul romanului, aceasta se dovedeste a fi fosta iubita a lui Aidan cu care avea un copil. Aceasta  aflase ca este insarcinata dupa cateva zile de la despartirea ei de Aidan. Pana la finalul cartii, Anna accepta faptul ca sotul ei este mort si nu se va mai putea intoarce niciodata, ii face o vizita micutului copil, iar Aidan o "viziteaza" in vis, asigurand-o ca totul va fi bine si ca viata ei merge inainte. Sunt cam vreo 2 ani de cand am citit carte si o am intiparita in minte si acum. Finalul m-a dat pe spate, mi-au dat si lacrimile. T.T

"Lucy Sullivan se marita" de Marian Keyes

Lucy Sullivan este o londoneza de 26 de ani cu o slujba plicticoasa, doua colege de apartament amatoare de distractie si un bilant amoros catastrofal, care o conduce spre concluzia inevitabila ca orice barbat cumsecade are ceva suspect. Dar atunci cand i se prezice ca in scurt timp urmeaza sa se marite, se lanseaza cu trup si suflet in cautarea candidatului ideal. Si are de unde alege...

Irene.
    Moderator
    Moderator

Mesaj Scris de Irene. la data de Vin 18 Oct 2013 - 22:05

Bună. *hug*
    Am mai venit cu câteva cărți pe care le-am citit de lunea trecută și mi-au plăcut foarte mult. :3 Toate sunt geniale și m-am îndrăgostit pe loc de le. :3

Crown`s Spies - Julie Garwood.

Doamna Leului

Primul volum din seria Spionii Coroanei. Crescută de tribul Dakota, Christina Benett, revine în Londra când creşte mare şi este introdusă în societate de către mătuşa sa. Toata lumea o numeşte Prinţesa Christina, şi oricât ar încerca fiecare să afle ceva despre trecutul ei, nu reuşeşte nimeni, datorită răspunsurilor ei amabile, dar evazive. După ce îl întâlneşte pe Marchizul de Lyonwood, Christina trece prin diverse situaţii mai degrabă comice decât periculoase, datorită faptului că ştie să se apere singură şi îl are pe Lyon să o apere. La una din petreceri, apare cel mai bun prieten al lui Lyon deghizat ca bandit, pe care Christina îl răneşte la mână cu un cuţit, a doua zi aceasta ducându-se să-i îngrijească rana. La o altă petrecere, ultima amantă a lui Lyon o ameninţă pe Christina, pentru  a se îndepărta de Lyon, ca până la urmă să plece tot amanta îngrozită. Pe lângă alte câteva siuaţii la fel de comice. Christina ajunge să se căsătorească cu Lyon, să o reintegreze în societate pe soacra sa şi să se asigure că tatăl său biologic primeşte pedeapsa meritată pentru atrocităţile pe care le-a comis.

Îngerul păzitor

Al doilea volum din seria Spionii Coroanei. Frumoasa Jade St. James cu ochi verzi este crescuta de unchiul ei, Harry, pe corabia „Smaraldul” denumita dupa ochii ei. Cand creste mare, nu exista incuietoare care sa-i reziste, are darul de a retine fiecare cuvant din ceea ce citeste sau asculta şi isi construieste o puternica reputatie de pirat sub numele Pagan. Nimeni nu banuieste ca legendarul pirat Pagan este de fapt o femeie, şi cu atat mai putin Marchizul Cainewood, care este hotarat sa razbune moartea fratelui sau, nestiind ca in realitate Pagan i-a salvat fratele. Cautandu-l pe Pagan, viata lui Caine este pusa in pericol, astfel ca Jade se hotaraste sa-l protejeze pana revin fratele ei impreuna cu fratele lui considerat mort. Pentru a fi tot timpul in preajma lui, Jade se preface ca ar fi o domnita in pericol, lipsita de aparare, reusind sa-l convinga sa o apere, cand in realitate ea ii salveaza marchizului viata de 2 ori. Se infiripa o poveste de dragoste intre cei 2, se casatoresc, in final reusesc sa prinda femeia care incercase sa-i omoare pe Nathan, fratele lui Jade, Caine şi fratele sau Colin, insa in rugaciunile sale pentru viata lui Caine, Jade promite sa nu mai fure, sa nu mai vorbeasca urat şi sa nu mai minta. Dupa asemenea promisiuni, a trebuit sa ii lase corabia, echipajul şi reputaia lui Pagan pe mainile fratelui sau, acesta devenind noul Pagan. Jade naste o fiica, moment in care Caine lesina, iar valetul lor publica in ziar stirea despre lesinul Marchizului Cainewood la nastrerea fiicei sale.

Darul

Al treilea volum din seria Spionii Coroanei. Sara Winchester este căsătorită cu forţa la vârsta de 4 ani cu Nathan St. James care avea 14 ani, pentru a încheia conflictul dintre cele 2 familii. După 14 ani, Sara îşi salvează mătuşa din mâinile rudelor sale, după care Nathan le ia pe amândouă pe corabia lor şi pleacă pentru 3 luni. Pe corabia lui Nathan, Sara îmbolnăveşte oamenii cu o supă făcută din carne stricată, avariază nava şi chiar ii dă foc, însă de fiecare dată Nathan reuşeşte să-şi salveze corabia şi oamenii. Când îi atacă piraţii, Sara îşi ajută soţul pentru a-i înfrânge, însă nu îi permite să-i omoare, ci îl roagă să-i arunce în apă dându-le posibilitatea să înoate până la nava lor avariată. După încă vreo câteva peripeţii, Nathan îşi roagă cumnatul să-i scrie vorbe drăguţe pe hârtie, ca să le înveţe şi să i le spună şi el soţiei sale, iar Sara află că este căsătorită cu legendarul pirat Pagan.

Castele

Al patrulea volum din seria Spionii Coroanei. Printesa Alesandra, orfana fiind, a crescut la manastire, unde a creat o multime de incurcaturi, printre care: a incendiat din greseala o capela si a masluit registrele contabile ale manastirii pentru ca maica superioara sa primeasca un imprumut de la banca. Cand creste, tutorele ei o aduce în Anglia pentru a o marita si a o proteja pe ea si averea ei mostenita de la parinţi. Astfel Printesa Alesandra se marita cu Colin, partenerul de afaceri al lui Nathan St. James si fiul tutorelui Alesandrei, insa viata ei continua sa fie in pericol chiar si dupa casatorie pentru inca un timp. Si aici avem parte de situatii de-a dreptul comice, insa pana la sfarsit Colin reuseste sa-si apere sotia si chiar sa o scape de pericol, precum si sa accepte de la ea o nava pentru firma lui si niste capital.

Lairds` brides

Căsătorie aranjată

Un edict al regelui nu putea fi sfidat. Alec Kincaid, cel mai viteaza dintre boierii scotieni, trebuia sa-si ia o mireasa englezoaica. Si a ales-o pe Jamie, cea mai tanara fiica a baronului Jamison de cand a vazut-o pentru prima oara pe frumoasa naravasa, cu ochii violeti, Alec a simtit prematand intr-Insul o pofta rzatoare. Era o femeie vrednica de spiritul lui de razboinic neinfricat. Si jinduia s-o atinga, s-o imblanzeasca, s-o aiba... pentru vesnicie. Dar, o data cu juramintele matrimoniale, Jamie a mai depus si un legamant tainic. Niciodata n-avea sa-i daruiasca iubirea ei acestui barbar din Highlands. Era tot ceea ce o prevenea inima ei sa ocoleasca-un ticalos ingamfat si negru la suflet, a carui infatisare aspra si chipesa graia despre placeri salbatice. Si i s-a impotrivit cu curaj, cu toate ca sarutarile lui pirjolitoare ii faceau sangele sa clocoteasca, iar imbratisarea-i seducatoare ii starnea patimile. Pana cand un impetuos moment de extaz le-a potolit lupta, si ceva mult mai periculos decat dorinta a amenintat sa-i cucereasca simturile.

O soție pentru altul

Lady Brenna calatoreste din Anglia in Scotia pentru a se marita cu un locuitor al tinuturilor inalte. Ea s-a resemnat deja cu aceasta casatorie aranjata. Dar pe drum este rapita de o banda de talhari mascati. Fara frica, ea accepta sa se marite cu conducatorul acestora, temperamentalul Connor MacAlister. Nu avea de unde sa stie ca rapirea ei este un simplu act de razbunare impotriva inamicului jurat a lui Connor.
    Brenna nu-si face iluzica sotul ei ar iubi-o; dupa grabita nunta din padure, Mac Alister o asigura ca se va putea intoarce acasa indata ce-i va darui un fiu. Dar Brenna nu poate nega ca ea ii propusese o casatorie lui MacAlister - cu zece ani in urma, cand, copila fiind, la castelul tatalui ei , fusese vrajita de un zambet neasteptat al oaspetelui. Acum, ea vrea sa ramana cu el si sa-l cunoasca pe acest brav razboinic, pe care a ajuns sa il adore.

Bărbatul meu, iubirea mea

In Anglia feudala, Elizabeth Montwright abia a scapat din masacrul care i-a nimicit familia si a surghiunit-o din castelul ei stramosesc. Hotaita sa se razbune, a intrat din nou calare pe poarta fortareþei, deghizata In þaranca... pentru a-i cere ajutorul lui Geoffrey Berkley, puternicul baron care-i alungase pe ucigasi. Geoffrey i-a ascultat rugaminþile, i-a refuzat cererile si a jurat sa-si seduca frumoasa supusa. Dar, in timp ce Elizabeth se Impotrivea mingiierilor razboinicului, In suflet i s-a Invapaiat dragostea pentru acest om galant care, în curând trebuia sa lupte pentru cauza ei... si sa-i captureze cutezatoarea inima!

Edit:

Pasiune secretă - Judith Mcnaught
    Regatul castelelor - Judith Mcnaught

Acum este: Sam 25 Feb 2017 - 2:04