Vara la 40°(+16)

Distribuiti

"Andra"
    Nou venit
    Nou venit

Sex : feminin

Data de înscriere : 10/06/2012

Vara la 40°(+16)

Mesaj Scris de "Andra" la data de Mier 8 Aug 2012 - 0:40

Acesta este un fic SasuSaku de care va veti indragosti, iubesc ideea cu Sakura sora cu Sasuke si va promit ca am sa dezvolt ficul cat mai original. Lectura placuta!!!!!!!!!

Capitolul 1: Back home.

Sakura pov.:

Pentru inceput as vrea sa ma prezint, numele meu este Sakura Uchiha, eu sunt o tanara nevinovata care a fost adoptata de la varsta de 5 anisori. Nu imi cunosc parintii adevarati si nici nu as vrea sa ii cunosc...Tot ce stiu este ca nu m-au dorit, ei au vrut sa aiba un baiat, iar dupa ce mama a aflat ca nu mai poate avea copii a fost atat de suparata incat m-a expediat la orfelinat.

Domnul si doamna Uchiha au fost singurii care s-au complicat cu mine, eu intrasem in depresie si nu a mai vrut nimeni altcineva sa ma ia la casele lor si sa-mi ofere caldura si dragoste. Timpul trecea, iar eu cresteam alaturi de cei doi frati ai mei, Itachi baiatul cel mare si Sasuke, cu cateva luni mai mare ca mine.

Itachi avea mereu grija de mine si de fratele sau mai mic, este un baiat tare de treaba. Invata tot timpul, acum este la facultate in Anglia, dar vara asta vine in vizita. Mai este si Sasuke, cu brunetul acesta nu m-am inteles niciodata, mereu ne certam, iar Itachi trebuia sa intervina ca daca nu, nu mai ramanea nimic nespart in casa.

Nu am putut intelege ce avea cu mine, imi zicea ca ma uraste si ca ar vrea sa nu ma fii adoptat parintii sai. Toate certurile noastre se terminau cu mine fugind in camera mea si plangand o noapte intreaga, nu lasam pe nimeni sa intre, incuiam usa, stingeam lumina si dadeam pur si simplu apa la soareci. Sasuke era pedepsit de fiecare data cu saptamanile, dar nu inceta, devenea din ce in ce mai rau.

Sper ca acum, dupa atata timp de cand nu ne-am vazut sa ne intelegem mai bine. Momentan astept ca avionul sa aterizeze. Stiu ca la aeroport ma asteapta mama si tata, singurele persoane care au stiut sa imi ofere dragostea de care are nevoie orice copil. Sper sa nu plang, am si de ce, nu i-am vazut de 3 ani de zile. La fel ca si Itachi si Sasuke am fost plecata la studii in Europa.

In seara asta vine Sasuke, iar maine dimineata la prima ora Itachi. Ma uit la ceasul din argint pe care il purtam, 13 :50, mai sunt 10 minute pana la aterizare. Imi iau din geanta din piele neagra oglinda si peria, apoi imi pieptan parul roz matasos, il aveam lung pana la talie, onduleuri, onduleuri.

Ma privesc in oglinda, ochii mei verzi straluceau ca doua zmaralde pretioase, iar nuanta de mov cu care eram machiata ii scotea atat de bine in evidenta. Imi pudrez repede nasul, apoi bag olinda in geanta...”Atentie pasageri, avionul va ateriza peste fix 3 minute. Va multumim!”...Astea fiind spuse imi iau geaca pe mine si ma pregatesc sa cobor.

Avionul aterizeaza in cele din urma, astept sa imi vina randul si cobor si eu cuminte pe langa restul oamenilor. Paseam pe cimentul incalzit la foc continuu de soare, era cald. Ma uit atenta sa vad daca recunosc pe cineva, dupa putin timp observ ca sunt strigata. Ma uit spre acel loc si ii vad pe Fugaku si Mikoto Uchiha, parintii mei dragi.

Fug repede si sar in bratele mamei, ea ma saruta dulce pe crestetul capului. Imi iau apoi tatal in brate, el invartindu-ma in aer de vreo cateva ori, radeam si eram fericita alaturi de ei. Ma anunta ca fratele meu trebuie sa apara si el peste 4 ore, eu ma amuz la gandul ca o sa il revad pe brunet. Ne indreptam spre taxi, Fugaku si soferul carau valizele, apoi le bagau in porbagaj.

Stateam cu mama in spate, dupa alte cateva minute imi spune ca m-am schimbat si ca m-am facut atat de frumoasa. Eu ii zambesc si o anunt ca nu s-a schimbat de loc, a ramas tot tanara si mereu va ramane. Ce-i drept nu am mai vazut o femeie la fel de frumoasa si cu o inima la fel de mare ca a ei. Mereu ochii sai negrii vor straluci, mereu parul ei tot negru va ramane la fel de catifelat si moale, iar chipul angelic va avea schitat pe el un suras sincer, la fel ca al unei tinere care isi iubeste viata si familia.

Bine nu numai chipul arata tanar, corpul ei este perfect conturat. Costumul format dintr-o fusta crem bombon si un sacou roz aprins o fac sa straluceasca. Ma mai saruta o data, doar ca de data asta pe obraz si imi spune ca are o surpriza pentru mine...

Acesta a fost primul capitol.. Va pwpyk pe toti!:x

Irene.
    Moderator
    Moderator

Data de înscriere : 15/07/2011

Re: Vara la 40°(+16)

Mesaj Scris de Irene. la data de Mier 8 Aug 2012 - 10:53

Hei
    Ma bucur ca ai postat ficul si aici Mai usor de urmarit
    Este genial Ideea este superba descrierea minunata si tu esti geniala
    Adoptata, huh? Surioara lu' Sas'ke si Itachi
    Uii ce imi place! Vreau sa vad ce se intampla! Vreau acum! (D) Laugh
    Sa aduci next-ul repede Wink
    Spor la scriss i multa imaginatie!

Ayu
    Membru
    Membru

Data de înscriere : 13/05/2012

Mesaj Scris de Ayu la data de Mier 8 Aug 2012 - 11:31

Uuuu... fic nou! E unul dintre preferatele mele, si e doar primul capitol. Deci Sakura nu se intelegea bine cu Sasuke. Ce-i cu el? Oare cum vor reactiona cand se vor revedea? Abea astept nextul, draga mea. Sper ca ma anunta. Te Big Hug si te Kiss

A Y U M I

Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Data de înscriere : 26/11/2011

Mesaj Scris de Reeah la data de Joi 9 Aug 2012 - 11:11

Buna Big Hug
    Doamne, vara la 40 de grade? O.o Laugh)) Saracii o sa li se faca rau =]]]
    Ficul asta o sa fie SasuSaku? Laugh
    Nici nu-mi pot imagina cum se poate ajunge acolo.. Neutru
    Sa vedem ce reactie va avea Domnul Uchiha cand isi va vedea sora Wink))
    Astept next-ul, spor la scris Kiss

FrozenHeart
    Inactiv
    Inactiv

Data de înscriere : 24/07/2012

Mesaj Scris de FrozenHeart la data de Vin 10 Aug 2012 - 21:49

Este superb fatoooo
    Imi place foarte mult.....abia astept next-ul
    Ma tii in suspans si nu e de bine
    Hai cu el mai repede ca vreau sa stiu surpriza si reactia brunetului cand o va vedea pe Sakura

dydy
    Membru
    Membru

Data de înscriere : 19/07/2011

Mesaj Scris de dydy la data de Vin 10 Aug 2012 - 23:23

E foarte dragut fic-ul
    Da acuma ma voi stresa pana cand apare next-ul
    Oare care v-a fii reactia lui Sasuke cand o v-a vedea pe Sakura
    Te rog next

"Andra"
    Nou venit
    Nou venit

Mesaj Scris de "Andra" la data de Joi 16 Aug 2012 - 20:59

Capitolul 2: Back home 2.

Dupa o ora de mers ajungem in sfarsit acasa.Tata coboara primul impreuna cu soferul pentru a lua valizele. O data ce am privit casa parintilor mei am ramas pur si simplu fara cuvinte...cat timp trecuse...Parca revedeam filmulete pretioase din copilaria mea.

Scene de neutat care, oriunde ma voi duce, le voi pastra in inima mea, intr-un loc bine pasit din care niciun intrus sa le fure. Gadina din fata era plina de flori frumos colorate, parfumuri fine pluteau in aer. Casa avea un aspect simplu, nuantele de orange o faceau sa arate calduroasa si primitoare. Flori rosii firave impodobeau ferestrele .Ma descalt de pantofii mei albastrii si mansez pe gazon, firele de iarba imi gadilau talpile, ma invarteam ca un copil mic, radeam si ma simteam bine. Mainile mele zburau prin aer, iar parul imi era ravasit. Ma simteam atat de bine acasa...

-Sakura! Scumpo, vino, trebuie sa te pregatesti, Sasuke va ajunge peste 2 ore apoi diseara mergeti la aeroport sa il luati pe Itachi! Minunat, cand ma simteam si eu bine trebuia sa imi aduca ea aminte de domnul “Inima de gheta”.

Deschid usa din lemn de fag si pasesc inauntru. Holul era mic, un alb imaculat acoperea peretii, iar florile erau la ele acasa, numai vaze, glastre, tipic mamei. Pasesc pe scara din marmura si simt cum picioarele imi sunt rasfatate de covorul lung care acoperea treptele, el era alb si nu vedeai o urma de praf pe el. Se pare ca doamna Mary care era fosta mea dadaca si in acelasi timp ingrijitoarea acestei case stia ce face. Ea m-a invatat cum sa fiu o adevarata gospodina, m-a invatat sa gatesc mancaruri delicioasa, sa spal, sa calc. Spunea mereu ca trebuie sa stiu pentru mine.

Ridic capul si o privesc uimita in ochi, o femeie de 54 de ani, inalta, nu era grasa, dar nici slaba nu era parul ei negru mai avea pe ici pe colo cateva suvite albe. Nu ii placea sa se vopseasca si nici sa se macheze, ochii ei negri si asa ieseau in evidenta. Deindata ce o vad ii sar in brate, o pup pe obraz si ea ma pupa doar ca pe crestetul capului. Emotionata imi spune ca am crescut si ca m-am facut mult mai frumoasa, eu multumindu-i cum se cuvine. Dupa putin timp ma duc in camera mea, o analizez si vad ca era lafel de primitoare ca inainte. Peretii de un roz pal, tavanul alb, patul acoperit cu patura mea roz pufoasa, covorul roz cu verde pufos in forma de cerc, biroul din lemn masiv, calculatorul pe care era lipit domnul Urs, ursuletul meu mare din copilarie si veioza mea rosie ca focul.

Ma arunc in pat si ma scufund in patura cea moale, un miros dulceag se simtea in aer, mirosea a flori de cires. Ma ridic si pasesc delicat spre fereastra, pe marginea ei era o cutiuta. Gasesc un biletel micut si il citesc curioasa : “Draga Sakura, aceast cadou este pentru tine si vreau sa il pastrezi pentru ati aminti de mine. Cu dragoste, X “ . Mai citesc de cateva ori blietul, pur si simplu nu imi venea sa cred ce citeam. Brusc imi amintesc ce mi-a zis mama, ca are o surpriza pentru mine. Deschid cadoul grabita si fac ochii mari cad vad ce era in el. Un superb inel de argint cu un diamant impunator care stralucea in razele calde ale soarelui. Parea a fii un inel de logotna, ma intreb mirata de ce mi-ar da parintii mei un astfel de cadou. Stiu ca erau generosi, dar nu vad legatura. Imi pun sfioasa inelul pe deget si ma invart prin camera razand, eram fericita si nimic nu ma putea supara.

Ma asez din nou in pat si privesc tavanul zambind…

-Iti place ? aud o voce cald, ma intorc spre usa si o vad pe mama. Se pare ca se schimbase de costum si se imbracase mai lejer, intr-un maieu albastru deschis si o pereche de pantaloni de blugi scurti. Parul sau negru si drept era prins intr-o coada simpla. Era demachiata, dar si asa era tare frumoasa. O privesc uimita si in acelasi timp intrebatoare.

Dupa putin timp imi gasesc ragaz si o intreb:

-Da! Dar cine...?

-Nu stiu, l-am gasit in camera ta, pe fereastra, dupa ce ai placat la facultate, cred ca cine ti l-a dat a vrut sa il iei cu tine…

Eram putin suparata si imi amintesc instantaneu ca lasasem geamul deschis, am vrut sa ma duc sa il inchid, dar nu m-am dus…

Am adus next-ul. Multumesc pentru comm-uri si va astept in continuare!

Ayu
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Ayu la data de Joi 16 Aug 2012 - 21:16

Vai scumpa, multumesc ca m-ai anuntat! Kiss
    Prima! Winner
    Deci, ce e cu acel cadou? Think Ma gandeam eu ca nu poate fi de la mama ei, adica se pare ca e un inel de logpdna, sau asa pare. Think S-ar putea sa fie chiar de la Sasuke. Smile Eu una asa sper. Big smile Sa aduci repede nextul si sa ma anunti si de data asta. Big smile Spor la scris si multa imaginatie. Te :hug si te Kiss

A Y U M I

Miyuki
    Nou venit
    Nou venit

Mesaj Scris de Miyuki la data de Vin 17 Aug 2012 - 11:38

Ce bine ca am ajuns la timp imi place mult ficul este superb si descrierea la fel. Acum ce ma macina pe mine este cine ii la dat inelul hmmm... nu-mi vine nimic in minte Sasuke nu este sigur doar este fratele ei si se cam urasc, oricum sper sa aflu in capitolul urmator pentru ca o sa ma anunti si pe mine nu? Smile

Lucifer
    Membru
    Membru

Data de înscriere : 18/08/2011

Mesaj Scris de Lucifer la data de Vin 17 Aug 2012 - 15:05

vai ficu tau este foarte superb...draga as vrea sa audci next mai repede nu ne fa sa asteptam...eu abia astept intalnirea dintre sasuke si sakura=))abiaa astept fatooo...deci pune next mai repede ..si nush de ce am impresia ca inelul e de la sasuke..ok..deci sa aduci next mai repede:D

FrozenHeart
    Inactiv
    Inactiv

Data de înscriere : 24/07/2012

Mesaj Scris de FrozenHeart la data de Lun 20 Aug 2012 - 21:11

Frumoasa continuare !!! Heart
    Te ador si iti ador ficul Love it
    Iarta-ma ca am trecut asa de tarziu pe aici dar am fost plecata
    Te Kiss si te Big Hug si astept cu nerabdare nextul

Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Mesaj Scris de Reeah la data de Dum 2 Sept 2012 - 11:53

Buna Big Hug
    Scuze de intarziere, dar n-am avut prea mult timp sa citesc toate ficurile care-mi plac.
    Amm, cine ii putea lasa un cadou? (Goo) Eu deja ma gandesc ca e un alt tip in afara de Sasuke, dar oare cine?
    Si Sasuke cum va reactiona? O.o Stai putin, daca inelul este de la Itachi? O.o
    Oh, suspansul asta.. :-<
    Astept next-ul, spor la scris :x

Andi
    Critic
    Critic

Data de înscriere : 27/04/2012

Mesaj Scris de Andi la data de Lun 3 Sept 2012 - 19:55

Buna Andra!
    Wow, chiar aveai dreptate cand ai zis ca o sa ne indragostim de fic. Momentan ideea nu e extrem de captivanta, dar felul tau de a descrie e atat de frumos si chiar ma face sa vreau sa citesc in continuare. Lungimea capitolelor e ok, daca ar fi fost prea lungi n-as fi citit. Stii si tu cum e cu lenea asta. Presupun ca ficul este SasuSaku, desi nu mi-ar displacea sa fie ItaSaku. Adica pentru mine e tot aia:)). Astept cu nerabdare urmatorul capitol si te rog sa ma anunti si pe mine cand il pui. Eventual spune`mi pe mess.
    Have a nice day XD

"Andra"
    Nou venit
    Nou venit

Mesaj Scris de "Andra" la data de Lun 19 Noi 2012 - 13:36

Capitolul 3 : Sasuke ajunge acasa.

Dupa un somn de 2 ore si ceva ma trezesc ca noua, ma intind si ma uit la ceasul din argint pe care il aveam pe noptiera. Il primisem cadou de la matusa Sasha, sora mai mare a mamei, ea era atat de frumoasa si avea gusturi rafinate, niciodata nu uita sa isi onduleze parul negru si sa-si faca unghiile rosii, asta fiind un fel de semnatura a ei rosu fiind culoarea preferata.

Era in jur de 5 .p.m., o aud pe mama ca ma striga. Imi aminteste de momentele acelea cand ma chema la micul dejun dimineata si ma anunta ca voi intarzia daca mai stau mult. Cobor repede din pat. Intru in baie, aceasta era acoperita cu o marmura de un verde deschis ce ma facea sa imi amintesc ca e vara si culorile deschise trebuie sa fie la putere.

Ma spal pe ochi cu apa rece pentru a ma trezi, imi pieptan parul roz si mi-l prind intr-o coada simpla, dar frumos aranjata, imi iau luciul si imi mangai usor, cu pensula imbracata in roz-bombon, buzele trandafirii.

Fug la dulap si imi aleg o rochita cu doua palme mai sus de genunchi, era atat de colorata si ma facea sa zambesc bucuroasa, florile aurii erau brodate pe materialul blue, la colturi era pictat curcubeul in toate nuantele lui. Ma mai uit inca o data la inelul de pe deget, era atat de frumos si era exact pe gustul meu, simplu si rafinat. Fara sa ma mai lungesc cu timpul ies grabita spre usa si cobor scarile, revenindu-mi aceea senzatie de relaxare.

Auzeam rasete din living, curioasa din fire maresc pasul, iar apoi intru in camera mare si spatioasa. In ea fiind o canapea confortabila neagra din piele, doua fotolii din piele alba, o masuta micuta de cafea in centru transparenta, un covor in forma de cerc pe mijloc, covorul fiind la fel de pufos ca toate celelalte si fotografii cu noi mici pe pereti.

Acolo il vad pe el cum statea langa valize, toti s-au oprit cand m-au vazut in pragul usii, il analizez pe brunet din cap pana-n picioare, Sasuke facand exact acelasi lucru. Era imbracat intr-o camasa alba, descheiata la doi nasturi, pantaloni negri, tenesi albi, iar parul sau negru era rebel aranjat. Brusc imi dau seama ca pe chipul lui aparu un zambet strengar si isi radica o spranceana….da, tipic Sasuke.

-Nu ti-a fost dor de mine surioara ? am ramas nemiscata, nu mai stiam ce sa mai spun. Dupa putin timp de gandire pe chip imi apare si mie un zambet si ii sar in brate fratiorui meu vitreg. El fiind surprins de gestul meu se impiedica si cadem amandoi pe jos, eu fiind peste el, toti din camera incep sa rada insa noi nu ii bagam in seama, ne priveam in ochii.

Negrul ochiilor lui ma faceau sa ma pierd, cautam disperata luminita de la capatul tunelului pentru a putea patrunde in mintea lui si sa vad la ce se gandeste, dar pur si simplu imi era imposibil.

-Poti sa te ridici de pe mine surioara? Sa stii ca nu esti tocmai usoara. Vorbele lui fiind urmate de un mic chicotit. Ma ridic, imi asez rochita si ii dau mana in semn de ajutor. Ne mai privim odata in ochi apoi aud vocea mamei :

-La 22.00 va duceti la aeroport sa ii luati pe Itachi si pe Temari. Ne anunta mama si pleca spre bucatarie. Temari, nu a zis pana acum nimic de vreo fata, deci se pare ca celelalt frate al meu si-a gasit partenera pentru distractiile din aceasta vara torida. Un miros irezistibil ma cheama si pe mine spre camera ce stralucea de curatenie in care mama iubea sa isi petreaca timpul.

Se pare ca a gatit mancarea mea preferata din copilarie, mazare verde naturala proaspat culesa de pe raftul vreunui magazin, sos de rosii natural la fel de rosu ca unghiile matusii despre care v-am vorbit, ciuperci neotavite, sunt sigure nu va ingrijorati, alte legume care sa ii dea o aroma minunata si carne de vita.

Mikito amesteca de cateva ori in mancare cu lingura din lemn si ne pune la amandoi cate o portie, tata intra in bucatarie avand in mana vejnicul lui ziar cu politica, dar in momentul in care mama doreste sa se aseze la masa zgomotul telefonului rasuna in toata casa. Sasuke si cu mine ne uitam curiosi unul la altul.

-E matusa Sasha care sigur vrea sa stie daca ati venit acasa. Vine si ea maine cu masina aia care, stiti voi, i-a facut peri albi bunicului. Incep sa rad, cata munca de convingere a avut bunicul Sandaime ce ea sa nu-si cumpere masina Dodge La Femme cand avea vreo 20 de ani si, ca si acum, avea un secret, iubea rozul.

Ma gandesc cateodata ca poate de asta tine atat la mine, ca-s fata cu parul bombon. Zgomotul tocurilor pe care le purta mama devenea din ce in ce mai strident.

-Matusa voastra va veni insotita de sotul ei maine la 2 fix…

-Punctuala ca intotdeauna, tine sa adauge tata. Dandu-si jos ochelarii de citit cu rame negre si groase si gusta de cateva ori din mancare…

Ultima editare efectuata de catre ღ A.W.A. ღ in Lun 24 Dec 2012 - 23:27, editata de 1 ori

Irene.
    Moderator
    Moderator

Data de înscriere : 15/07/2011

Mesaj Scris de Irene. la data de Mar 20 Noi 2012 - 8:31

Buna *hug*
    Wow o.O
    Ma bucur ca a adus next-ul :x Imi place :x Foarte
    interesant ^^
    Uiii :> Cand se va indragostii Sas'ke de Sakura si invers? Cand va inceta cu acel comportament dupa care ma topesc :x si isi va da seama ca trebuie sa inceteze? :o3
    Vreau next-ul repede si sper ca ma poti anunta ^^
    Spor la scris si multa imaginatie!

"Andra"
    Nou venit
    Nou venit

Mesaj Scris de "Andra" la data de Lun 24 Dec 2012 - 23:29

Capitolul 4 : Dupa 2 ore de mers…

Dupa o masa copioasa m-am hotarat sa citesc o carte siropoasa, amintiri placute, imi zic. Tata, cand ma vedea cu almanahuri din acestea in mana imi spunea amuzat “Iar citesti carti cu giugiuleli!”. Iar eu zambeam, zambetul era de ajuns .

Cat timp eu imi voi risipi paginile nesfarsite ale curiozitatii, ca sa zic asa, el, “bunul” meu frate, se uita la un film s.f. . Am vazut filmul de 1.000 de ori, glumesc, doar de 3. Este vorba despre un pescar pe nume John care se duce in luna de miere cu iubita vietii sale, o bruneta albaneza de 25 de ani. Cei doi sunt atacati de un crocodil de 20 de metri verde, urat, cu niste colti ascutiti ca cutitele bunicului, stil ninja, de 5 m, ascutiti. Imi scutur capul plin de prostii ireale, ca doar d-aia e s.f. .

Mergeam pe holul parca sugrumat de flori, cum am mai spus, femeia asta are o obsesie si aia fiind florile. Incerc sa pasesc cat mai delicat. Mergeam ca o balerina, pe varfuri, asta ma face sa imi amintesc de faptul ca, atunci cand eram mica, mama mea reala, in putinul timp cand am vazut-o, am putut afla faptul ca practica balet. Era o zeita, o veneram, la fel ca publicul care incerca parca sa ii absoarba toata frumusetea exact ca o gradina in care doineste o singura floare nemuritoare, o singura si unica pata de culoare. Ea era.

Isi traia viata pe scena, iubea sa fie iubita, era naturala si exact aceasta naturalete a consacrat-o. Dar, ca o ironie a sortii, acel fenomen viu avea o inima de gheata, adesea ma gandesc ca poate era prea perfecta ca sa fie reala si d-aia s-a intamplat ce s-a intamplat.

Ca poate inima de gheata era defectul si ca poate nu s-a schimbat si inca este. Nu am mai vazut-o si nici nu vreau, mi-e mai bine asa. Deschid usa usor, mintea imi era in alta parte, pasesc in incaperea roz si, imediat ma trantesc in pat. Imi iau cartea in mana, o deschid delicat, imi rotesc o suvita rebela de lobul urechii. Respir adanc.

Ochii mei mangaiau, parca, cuvintele imprimate pe bucata de hartie, aici, acum, traindu-mi cateva minute din viata, cu o carte buna in mana. Stiti ce ma mai amuza? Faptul ca aproape de fiecare data cand spui ca o anumita chestie e buna iti plasezi gandul fugar la, stiti voi, e buna, are forme, sani mari, fund bombat, lumea asta.

Dau ochii pe spate, si incep sa rad, si eu, Sakura Uchiha, sunt buna. Imi trantesc capul pe perna si incep sa rad singura. Dar, sunt intrerupta de un ciocanit in usa, iar si din nou.

-Cine e? Zic destul de apasat, mai mult timp.

-Nu intru! Imbraca-te, ca mama a spus ca Itachi vine mai repede, avem maxim o jumatate de ora sa ne pregatim de plecare. Misca-te ca nu am chef sa te astept nici macar o secunda si accentuez tot ce am spus! Urla brunetul ala la mine.

-Lasa ciocofonu mai usor ca nu eu stau o ora in fata oglinzii in baie in fiecare dimineata ca sa imi fac parul!

Ii simteam nervozitatea prin usa, dar din fericire nu mai scotea nici un sunet si, pana la urma, pleca. Fiecare pas al lui fiind foarte apasat. Tipic Sasuke, il supara adevarul, stau si ma gandesc. Oare a fost bine ce am facut? Cu siguranta a fost pentru ca pe mine nu ma calca niciun frate mai mai mare, enervant, in picioare.

E culmea, nu putea sa imi transmita frumos si pasnic acest mesaj? Dar oare de ce Itachi vine mai devreme? Ma rog am sa aflu cat de curand. Fara nici o intarziere ma ridic din pat si ma duc direct spre sifonier. Il deschid si imediat privirea mi se atinteste asupra unor blugi scurti simpli, o bluza lasata pe un umar din matase de o culoare movulie, un maieu mov inchis pe dedesubt, bratari multe din argint si o pereche de tocuri de 10 cm, roz bombon.

Muream de dragul lor, in varf aveau o funda de aceeasi culoare su cateva pietricele multicolore lipite pe ea. Ma machez cu albastru marin, un albastru care este in contrast cu verdele ochilor mei. Acest albastru te facea sa te gandesti: ce culoare au ochii ei, verzi, albastri sau poate o nuanta unica de turcoaz?

Multe semne de intrebare, dar toate aveau un singur subiect si acela fiind EU. Ma dau cu un ruj de un rosu aprins, strident si care iese in evidenta si imi da o nuanta de femeie sigura pe ea. Imi ondulez rapid parul si il las liber ca sa “respire”, aveam un par minunat, bogat si ingrijit. Parerea mea sincera in aceasta privinta? Daca nu te tine nu te apuca de la inceput.

Adica sincer, ce rost are sa iti lasi parul lung daca nu ti-l ingrijesti? Mai bine renunti! Stati putin sa nu va ganditi ca daca ai parul scurt sau mediu nu trebuie sa il ingrijesti, ci din contra, trebuie. Dupa atata vorbarie am uitat ca Sasuke mi-a dat timp de pregatire doar o jumatate de ora si mai am doar cinci minute, iar ungiile mele nu sunt facute.

Nici nu stiti cat de grabita a trebuit sa fiu ca sa reusesc sa fiu aproape gata si subliniez aproape pentru ca nu pot uita de unghii. Imi aleg un rosu aprins, ca buzele, sa se potriveasca, in sterg de pe ungii culoarea precedenta si mi le imbrac in noua imbracaminte gata “spalata si calcata”.

-Saku, iubito, esti gata? Ii aud cristalina voce a mamei. Sa nu credeti ca ar fi putut fi Sasuke pentru ca el nu ma alinta niciodata, chiar niciodata nu m-a alintat, m-a urat din prima secuda cand m-a vazut. Trist, dar adevarat si sa stiti ca intr-un fel ma doare, dar na, n-am ce face. Deschid usa si pasesc pe hol, cu fiecare pas ma apropii de scari, mai aproape, mai aproape.

Ajunsa in dreptul lor, chiar acolo, jos in capatul scarilor era brunetul care statea cu mainile in buzunar, iar cand m-a vazut...

Capitolul 5:Itachi si blonda cu picioare lungi.

Ajunsa in dreptul lor, chiar acolo, jos in capatul scarilor era brunetul care statea cu mainile in buzunat, iar cand m-a vazut a stat cateva secunde parca pe ganduri, iar apoi se sprijini de peretele rece, intre noi simtindu-se cum timpul isi flutura ardoarea, o secunda se infatisa mai mult ca o eternitate, nu ca o simpla fasie din materialul fusului orar.
    -Esti frumoasa! Ecoul cuvintelor lui se lovea atat de dureros de peretii holului. Las capul in jos, nimic nu spun, nu pot sa zic ca ma uimeste, ma lasa practic rece. Ridic privirea singura pe mine.
    -Mergem? Ma uit direct la el. Doar da afirmativ din cap. Cobor scarile. Iar ochii sai erau atintiti asupra mea. Ca o diva ce sunt strec pe langa el si privirile lui ca pe langa o mare de aplauze, cu capul sus, feminina.Imi deschiede usa, ma simt exact ca la o intalnire, doar ca una ciudata...cu fratele meu vitreg. Nu stiu la ce sa ma gandesc mai intai! La ce frumos era atunci cand iesam in oras cu baieti deversi care imi faceau inima sa bata mai tare, ochii sa paleasca si zambetul sa infloreasca pe chipul meu angelic nebrazdat de trcerea timpului, inca tanar, defapt cat timp a trecut, sunt inca tanara. Sau la faptul ca Sasuke a devenit putin cam prea gentelman. Oare l-am impresionat sau mintea lui incalcita s-a gandit la o tampenie atat de mare, sa se dea la mine? Doamne, e imposibil! Imi scutur capul ca sa imi cada tampeniile din el, dar incetez pentru ca de data asta brunetul.

Rose
    Moderator
    Moderator

Data de înscriere : 08/04/2011

Mesaj Scris de Rose la data de Mier 26 Dec 2012 - 21:18

Bun, să vedem critica ta. Voi fi sinceră, poate chiar dură.

Titlu: Îmi explici şi mie de ce “vară” e pus de două ori ? Sincer, o singură dată era suficient. Edit: Scuzele mele, dar când am deschis linkul apărea de două ori acel cuvânt.De restul pot spune că este bine, având în vedere că acum câteva minute mă gandeam că acel 40 de grade Celsius nu se refera doar la temperatura verii ci si la faptul ca o sa se încingă puţin atmosfera între cei doi amorezi.
    Să văd cum îţi faci ideea originală, am mai întâlnit un fic cu ideea ca Sasuke şi Sakura să fie fraţi. Deci, chiar vreau să văd cum vei mânui tu această idee.

Vreau să îţi atrag atenţia asupra începutului tău, acel : să mă prezint. Din punctul meu de vedere, ca cititor nu critic, lasă de dorit şi nu mă atrage cu nimic. Tu încă de la început trebuie să pui dinamism, suspans. Puteai să începi cu un vis de al Sakurei, spre exemplu, în care îşi imagina cum a fost respinsă de părinţii ei. Poate prima propoziţie putea fi un dialog, gen : - Nu doresc! Nu e băiat şi nu vrem. Să plece, să fie dus la orfelinat.
    Iar de aici puteai vorbi putin mai mult de acel sentiment de tristeţe, dezamăgire de persoanele care i-au dat viaţă, de acel dispreţ. Numele fetei putea fi introdus abia la final, atunci când îşi văzu părinţii adoptivi.
    Trebuie să recunosc că mi-a plăcut descrierea mamei, foarte bine realizată şi de asemenea mi-a plăcut cum ai descris exteriorul fetei. Dacă doreai să îi introduci fraţii aici puteai să spui că îi era dor de Itachi pentru că avea grijă de ea şi o apăra mereu de Sasuke sau puteai să îi introduci pe rând, având în vedere că ei îşi fac apariţia în următoarele capitole. Te asigur că aşa suspansul era mult mai mare şi dorinţa de a citit era mult mai intensă. Nu trebuie să introduci chiar toate personajele din prima, pentru că strică mare parte din farmecul poveştii. Adică sunt prea multe adunate şi pe parcurs abia dacă ne aducem aminte cum era acel personaj descris undeva prin capitolul 1.

Hai să vorbim puţin de descriere.
    Tu ai potenţial, poţi şi eşti capabilă de a descrie. Zic asta, pentru că am văzut de câteva ori o descriere frumoasă şi plăcută. De aceea vreau să îţi zic că trebuie să pui accent pe descriere, să descrii sentimente, trăiri mult mai bine, mai plăcut. Adică nu ai spus cam ce a simţit Sakura când l-a văzut pe Sasuke după atâta timp, dacă îi trezea amintiri sau hormonii ei o luau razna pentru că arăta bine-spre exemplu.
    Când el i-a zis că e frumoasă, ea nu s-a simţit flatată, nu a simţit ceva? Totuşi vine din partea fratelui ei care a supărat-o pe parcursul copilăriei.
    Te rog să pui mai multă descriere. Apreciez enorm faptul că descrii locurile, dar axeazăte mai mult pe sentimente, trăirile personajelor.

De naraţiune vreau să îţi spun să ai grijă, pentru că observ că ai momente în care o dai pe alte căi. Adică, tu ca narator-personaj, vorbeşti cu noi cititorii. Am întâlnit acest lucru în Harap-Alb, dar acolo nararea se făcea la persoana a III-a şi abia sesizasem. Încearcă să îţi scoţi acest obicei. Adică nu mai pune, spre exemplu: am vorbit destul. Noi nu trebuiă să vedem acest lucru, puteai spune că s-a întins prea mult cu aranjatul. Încearcă să eviţi această jonglare, pentru că lasă de dorit.

Greşeli:
    Îmi explici şi mie de ce scrii “vară” cu roşu? Ţi se pare că nu vedem şi trebuie să ne sară în ochi? Să îţi scoţi acest obicei, deoarece e inestetic şi membri nu au voie să utilizeze roşul. Oricum, mă limitez doar la fic şi îţi zic să nu mai văd că scrii cuvinte cu roşu, pentru că arată oribil, deoarece îţi sare acel roşu în ochii din mii de cuvinte şi te întrebi-prima dată- ce extraterestru a aterizat pe acolo.

* “Nu imi cunosc parintii adevarati si nici nu as vrea sa ii cunosc...”-> încearcă, defapt, evită repetiţiile pentru că nu este bine [mie chiar mi s-a subliniat o nevovată repetiţie în simulare la romană-nici nu am relizat că repetasem două cuvinte]. Puteai să înlocuieşti cu “nu îmi ştiu părinţii”. Bine, ca figură de stil, repetiţiile sunt ok şi nu am nimic cu ele, dar aici nu a fost figură de stil; un exemplu: Flori peste flori sau, un vers dintr-o poezie studiată de mine anul acesta, “Dormeau adânc sicriele de plumb,/ Şi flori de plumb [...]”. Întotdeauna un capitol trebuie recitit măcar odată, dacă nu de două ori, pentru a observa erorile şi trebuie citit cu voce tare, pentru că doar aşa îţi dai seama ce nu este bine, ce sună prost, etc.
    * “Fii” -> “fi”, deoarece este verb. “Fii” este substantiv.
    * Lung pana la talie, onduleuri, onduleuri. -> onduleuri? Ăăăăăă, îţi zic eu că cel mai bine şi corect era: ondulat.
    * zmarald-> Îmi zice şi mie cineva ce naiba aveţi de greşiţi aproape toţi aici? Sincer, cred că nu a existat fic pe care să nu îl critic şi să nu găsesc această greşeală majoră. Corect este: smarald.
    * “Paseam pe cimentul incalzit la foc continuu de soare, era cald.” -> Ce chestie, eu nu am realizat că era cald când ai zis de cimentul încălzit Think Acel “era cald” putea cu uşurinţă să dispară, iar Soare să fie scris cu literă mare.
    * „Fug repede si sar in bratele mamei, ea ma saruta dulce pe crestetul capului.” -> după virgulă trebuia pus un “iar” sau să pui punct în locul virgulei şi formai altă propoziţie.
    * de loc -> deloc
    * Dupa putin timp imi gasesc ragaz -> Şi acel răgaz ce caută acolo? Răgaz= timp de odihnă, pentru a face ceva, amânare, timp, vreme. În concluzie nu are nici un sens ce ai zis acolo.
    * mazare verde naturala -> Mazărea poate fi falsă cumva? Era logic că era naturală.
    * vejnicul -> veşnicul
    * iubea sa fie iubita -> Simt că mă zgărie cineva pe creier. Scumpo, nu sună bine. Puteai pune: adora să fie iubită sau îi plăcea să fie iubită. Dar clar nu cum ai pus tu.
    * d-aia -> Degeaba ai pus acea cratimă ca să marchezi elidareai vocalei “e”, pentru că nu este corect. În pronunţie încă se aude vocala şi foarte rar se mai zice aşa pe la ţară.
    * ciocofon -> Ăăăăă, îmi dai o definiţie? Pentru că eu nu am şi sincer am căutat în DEX şi mi-a dat o definiţie foarte interesantă, dar nu o afişez, deoarece: Exista cam mulţi minori pe aici. Puteai să spui să lase ciocul mai uşor. Aşa da, dar nu cum ai spus tu.
    * niciun frate -> Nici un frate.
    * Ridic privirea singura pe mine. -> Cum vine asta? Poate că a ridicat privirea fiind sigură pe ea, dar nu e corect ce ai spus tu.
    * dar incetez pentru ca de data asta brunetul. -> Îţi jur că nu pricep ce doreşti să spui aici.

Ai multe greşeli, nu le-am luat pe toate, pentru că au fost şi destule făcute din neatenţie. Sfatul meu este să citeşti capitolul măcar odată-deşi ar fi de preferat de două ori- înainte de al posta însă cu voce tare, deoarece aşa îţi vei da seama ce sună bine şi ce nu. Te rog frumos să fii atentă la virgule, pentru că am întâlnit că îţi lipseau. Era undeva că acel covor din sufragerie era pufos ca şi celalalte şi fotografii pe pereţi. Bun, sincer, prima dată am crezut că fotografiile sunt pufoase, de aceea trebuia să încadrezi “ca şi celelalte“ între virgule.

Ce doresc să îţi mai zic :
    Fii atentă cum pui capitol în pagină. Sunt de acord cu titlul pe mijloc-aşa este corect- dar nu sunt de acord cu textul pus pe mijloc. De ce? Pentru că tu nu scrii de la mijlocul foii într-un eseu sau alte chestii legate de şcoală. De asemenea lasă cam trei rânduri între numărul capitolului şi text.
    Şi te rog frumos să fii atentă la exprimare, pentru că o cam dai prin gropi în unele părţi, spre exemplu ultima greşeală menţionată de mine mai sus.

Acum, îmi explici şi mie ce e cu acel capitol 5 ? Pentru că eu nu înţeleg, nu are nici o treabă cu titlul capitolului ci cu capitolul 4. De aceea te-aş ruga să stergi “Capitolul 5 […]” şi să laşi acea parte să fie în capitolul 4, este şi aceeaşi idee. Capitolul 5 îl poţi continua cu altă idee.

Bun, fii atentă că laşi randuri libere aiurea şi nu este bine. Se lasă rând liber când sari foarte mult peste acţiune [te duci în alt loc, sari peste timp] sau schimbii ideea. Acele rânduri pot dispărea şi să începi propoziţia de la capăt dacă doreşti, dar să ştii că sunt zone în care poţi forma fragmente mari.
    Adica sincer, ce rost are sa iti lasi parul lung daca nu ti-l ingrijesti? Mai bine renunti! Stati putin sa nu va ganditi ca daca ai parul scurt sau mediu nu trebuie sa il ingrijesti, ci din contra, trebuie. Dupa atata vorbarie am uitat ca Sasuke mi-a dat timp de pregatire doar o jumatate de ora si mai am doar cinci minute, iar ungiile mele nu sunt facute.

Nici nu stiti cat de grabita a trebuit sa fiu ca sa reusesc sa fiu aproape gata si subliniez aproape pentru ca nu pot uita de unghii. Imi aleg un rosu aprins, ca buzele, sa se potriveasca, in sterg de pe ungii culoarea precedenta si mi le imbrac in noua imbracaminte gata “spalata si calcata”.

Iar eu aş fi pus:

Asta e doar ca să înţelegi la ce mă refer.
    Fii atentă cu folosirea italicului, pentru că flashback-urile ar trebui să fie scris cu italic şi atunci ce vrei face? De aceea îţi sugerezi să nu mai scrii cu italic, decât doar flashback-urile. Cu această ocazie îţi spun să nu văd că pui: Flashback sau End flashback.

Cam aceasta este critica şi fii atentă pe viitor. Eu s-ar putea să îţi urmăresc povestea, pentru că mă atrage într-o oarecare măsură-trebuie doar să corectezi anumite lucruri- şi tu trebuie să evoluezi-datoria mea este de a mă asigura că faci acest lucru. Şi ştiu că poţi să treci la alt nivel, să te corectezi.
    Sper că am fost cât se poate de clară, dacă nu te rog să mă contactezi. Aa, ţin să menţionez că eu am luat greşeli din toate capitolele şi am criticat tot ficul, nu m-am axat pe un singur capitol.
    O seară plăcută!

Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Mesaj Scris de Reeah la data de Joi 3 Ian 2013 - 20:34

La mulţi ani! Bună! Mulţumesc pentru mesajul privat, chiar uitasem de fic, din păcate. Am ratat şi un capitol... Ei bine, am impresia că Sasuke a pus ochii pe Sakura. Nu ştiu de ce, însă cred că atunci când au căzut unul peste altul şi s-au privit în ochi, micuţul Sasuke s-a îndrăgostit.
    Acum să vedem următorul capitol, chiar vreau să văd ce fac Itachi şi Temari.
    Rose, cuvântul ,,vară,, ţi-a apărut subliniat cu roşu, deoarece autoarea n-a luat link-ul direct, ci a folosit butonul caută, astfel, orice cuvânt cheie pe care l-a utilizat autoarea la căutare, a fost subliniat cu roşu pentru a ieşi în evidenţă. - aplicaţia este pusă pentru că se pot căuta şi propoziţii.
    Aştept următorul capitol, spor la scris şi multă inspiraţie!

Ella ♣
    Moderator
    Moderator

Data de înscriere : 16/04/2012

Mesaj Scris de Ella ♣ la data de Lun 1 Iul 2013 - 10:39

Fic inchis din cauza inactivitatii. Daca doresti sa il redeschizi, imi dai un pm si se rezolva. ^-^

EDIT: Fic redeschis. Spor la scris si inspiratie. ^^

"Andra"
    Nou venit
    Nou venit

Mesaj Scris de "Andra" la data de Sam 3 Aug 2013 - 0:58

Am redeschis "Vara la 40°".
    Lectura placuta!

Capitolul 5: Ce pervers!

Amintirile din copilarie imi incalzeau serile reci in care, singura intr-un apartament, platit din banii pe care ii castigam, ma unitam la luna. Imi placea sa cred ca familia mea se uita si ea la aceeasi luna cu mine in acele clipe. Atunci, pentru cateva secunde, ma simteam aproape de ei, simteam ca orice ar fi si orice as face apartin unui loc, unor persoane ce mereu ma vor iubi. Voi nu ati simtit asta? Daca nu atunci inseamana ca nu ati stat departe de cei dragi mai mult de doua saptamani, dar intr-un moment al vietii veti simti exact ce simt si eu.

Simt un dor nebun de certurile prostesti, de iernile reci, de primaverile frumos mirositoare, de verile la bunici mancand dulceata, de toamna cand incepea scoala si de multe alte lucruri aparent banale care mi-au pictat minutios copilaria. Atunci, chiar daca pare greu de crezut, imi era dor de fratii mei, chiar si de Sasuke. Niciodata nu m-am gandit cu ura la el cand imi aminteam de certurile  noastre prostesti.

Ma ura cu adevarat pentru ca am intrat fara voia lui la el in familie, luandu-i locul de mezin al familiei? Nu stiu si poate nici nu am sa aflu vreodata, dar sper din tot sufletul ca nu. Daca l-as intreba oare ce mi-ar spune? M-ar jigni sau m-ar imbratisa zicandu-mi ca sunt sora lui si ma iubeste. Oare tine cat de putin la mine? Sunt sora lui ce naiba! Itachi ma iubeste, mama si tata ma iubesc, insa el nu mi-a spus nici macar o singura data ca o face.

Am crescut sub acelasi acoperis si am mancat din aceeasi farfurie, dar poate pentru el nu a contat. Sincera sa fiu imi pare rau! Si acum imi pare rau, cand scarile erau ranite de tocurile mele ascutite. 

Gandul imi era departe, la clipele speciale de care cu constiinta ma bucuram, dar privirea dibace a fratelui meu vitreg ma aducea incet si sigur cu picioarele pe pamant. Cum el optase pentru un stil dezordonat, gen camasa desfacuta la primii 3 nasturi, maneci sumese si par ciufulit cu gust, puteam sa ii observ muschii delicat sculptati. Parea o statuie, statuia lui Zeus, masculinitatea parand, in cazul acesta, cu substanta chimica  din care corpul lui e creat.

Respiratia mea era neascultatoare, respiram ori de doua ori mai mult decat  trebuie ori mult mai putin. Inima batandu-mi in ritmul unei  melodii rock ce spargea linistea camerei mele de fiecare data cand ma certam cu el. Imi gaseam linistea printre versurile cantate din inima revolta citindu-mi se pe chip ca de pe fila alba a unei carti. Nu stiu de ce mi se intampla asta, oricat m-as gandii, iar acest lucru ma irita ingrozitor.

Nu puteam sa imi linistesc  nici sangele care imi pulsa in vene. Era terifiat ca, tocmai acum cand ma aflu in dreptul lui, corpul meu nu raspunde la comenzile ce i le dau. E ingrozitor de jenat!  De ce mi se intampla asa ceva? Niciodata in preajma sa nu s-a intamplat. Imi ridic privirea jenata la el. Eram sigura ca eram imbujorata deoarece simteam cum sangele imi urca in obraji.

Cuvintele nu puteau evidentia ce gandeam acum. Prin minte imi treceau intrebari stupide ce nu mi l-as fi dorit sa mi le pun sau sa i le pun. Era tacut, insa privirea lui spunea mult. Cu aer de baiat dorit de toate fetele imi mangaia cu privirea anumite parti mai rotunjite ale corpului. Ma analiza din cap pana in picioare.

Privea parul meu roz natural ce cadea asemeni unor valuri pe umeri in jos, continuand cu ochii-mi mariti din cauza starii de dezgust ce incepea sa ma napastuiasca, de-a lungul conturului buzelor. Cobora pe gat in jos lascuv ajungand atat de aproape de locul dorit, decolteul meu generos. Zambi. Ce pervers!

Dupa secunde bune in care ranjea la vederea pielii mele nebronzate ce pun pariu ca isi dorea sa o atinga. Intr-un final isi continua drumul  pasind cu privirea pe talia de viespe ce ma mandream ca o am. Rochita imi venea perfect, iar picioarele lungi erau scoase in evidenta de pantofii mei. Stiu ca, ca orice tip, era atras de formele mele, insa eram iritata ca nici macar nu se sinchisea sa arate asta. A uitat ca e fratele meu vitreg? Imi dau ochii peste cap. Sper ca nu!

-Hai sa mergem! Avionul lui Itachi trebuie sa aterizeze cat de curand.

Spunand ii ocolesc trupul solid ce statea nemiscat in mijlocul holului. Deschid usa din termopan nu inainte de a-I anunta pe parinti ca plecam. Cand sa ies vocea calda a lui Sasuke ma opreste.

-Nu ai uitat cumva ceva?

Ma intorc spre el iritata la culme. Dar ce crede ca sunt? Un copil? Nu mai fac lucruri de genul de mult, dar cand sa ii spun vreo doua  il vad ca tinea in mana plaltonul meu de culoarea nesului. Gura imi era deschisa din cauza faptului ca am vrut initial sa il mustruiesc. Imi iau rapid bunul din mainile sale reci cu o unica urma de mandrie ce o mai aveam, multumindu-I in cele din urma.

Rasul lui cristalin imi mangaia auzul. Grabita ma indrept spre masina lasandu-l din nou in urma pe brunet. BMV-ul era parcat in fata casei. Pasii mei rasunau pe aleea pietruita pana la masina neagra asemeni smoalei. Cand sa deschid usa copilotului masinii baiatul ce trebuia sa fie la cativa metrii buni mi-o ia inaite. Cum a ajuns asa repede langa mine? Ii accept ajutorul, insa intru in masina numai dupa ce ii privesc cu dublu sens ochii negrii, mai ngrii si decat fundul iadului.

Acea intunecime parea un labirind in care daca patrunzi nu mai gasesti cale de scapare, labirindul mintii lui atat de intortocheate. Nu il voi intelege nicicand! Cu acest gand parca spus cu oftat numai pentru mine. Nu ii puteam spune ca nu il inteleg. As fi parut slaba in fata sa. Asta mi-ar mai trebui nu? Daca ar stii ca pentru mine el este asemeni unui necunoscut ar profita jucandu-se cu mintea mea facandu-ma sa imi mai pun mult mai multe intrebari ca inainte. 

Oftez, de data asta sonor. Atunci cand brunetul deschide usa tresar si il privesc putin speriata. El doar zambea. De ce zambeste atat?

-Pune-ti centura de siguranta!

Fac ce imi spune extrem de ascultatoare. Sincera sa fiu cred ca e mai bine asa. Daca conduce ca un nebun macar centura asta ma poate salva de la o moarte sigura. Zambesc si eu la acest gand. Zambetul meu era analizat atent de brunet in timp ce introducea cheia in contact pornind in cele din urma masina. Linistea s-a abatut peste noi mai bine de un sfert de ora. Nici unul nu dorea sa inceapa o conversatie. 

De ce? Nici eu nu stiu, dar ce stiu e ca  daca el nu imi spune nimic nici eu nu o fac. Sunt tare orgolioasa acum si incep sa regret dorindu-mi ca el sa renunte la principiile ce poate acum ii bantuiau mintea si sa vorbeasca cu mine.

Dupa cateva secunde el, parca stiind dorinta mea, ma intreba un lucru atat de… Nu stiu… Iritant! Mai bine tacea.

-De ce nu ai venit in aceasta vara cu iubitul tau sau crezi ca mama si tata nu il vor placea?

Iubit? Ce iubit? Eu nu am mai avut asa ceva de mai bine de 3 ani! Ce sa ii spun acum? Adevarul? Mai bine dansez la bara intr-un mall decat sa ii spun adevarul! Inghit in sec in secunda urmatoare soptind ceva ce am nascocit pe moment.

-E plecat la parintii sai! Am mintit. Ma priveste dubios.

-Minti!

Ce? Cred ca glumeste! 

Pasila
    Scriitor
    Scriitor

Data de înscriere : 18/04/2013

Mesaj Scris de Pasila la data de Sam 3 Aug 2013 - 1:24

Asa, darling, in sfarsit iti pot da un comm mare si dragut.
    In primul rand, dupa ce ma sinucid ca am intarziat atata, te omor pe tine ca m-ai lasat asa in suspans. Eu si suspansul nu ne intelegem. Zau. Sorry ca am inceput tocmai cu sfarsitul in loc sa o iau in ordine, dar ma manca rau sa-ti spun ca esti cruda! [-( Desi e al naibii de bun suspansul, o sa aduci next repede ca sa pot alfa eu ce puii lui Rose<3 se intampla. 
    In al doilea rand, iti iubesc ficul. Chiar daca e SasuSaku si eu am ceva cu astia, amandoi. Think Cred ca e fic-ul numarul 5 in care ii suport, doar 5. Laugh Esti tare daca ai reusit sa ma faci pe mine sa-i plac, eu, adica aceeasi persoana care urla cat e ziua de lunga pe chat ca Sasuke e un naspet si Sakura batuta in cap. Think Genius.
    Asaaaa, dar ce trecut trist are Sakura, nici nu vreau sa-mi imaginez cum e sa simti ca ai fost respinsa de proprii tai parinti Think Zau. E chiar... nasol. Si pe langa toate astea, ca tortul mereu are o cireasa, in cazul nostru e asta: SASUKE NU O ACCEPTA!! De ce? De ce? Ah, de ce? Vreau sa stiu cel putin la fel de mult ca Sakura de ce naiba nu o suporta, ce naiba are cu ea. PACATOS, PACATOS, PACATOS. Totusi, un pacatos sexy Think Asta ii iarta jumatate din pacate. 
    Ma bucur ca familia Uchiha a adoptat-o Think Hmm.
    Itachi si Temari? Visez? Cea mai originala idee EVER! Doua din personajele mele preferate impreuna, imi place Love E o idee chiar geniala, esti plina de din astea vad eu Laugh. Mai ales ca descrierea ta nu ma plictiseste ca nu te pierzi in detalii inutile.  Asta ma incanta defapt. 
    Sunt foarte curioasa de capitolul 6, sa vad ce se intampla, de ce o uraste Sasuke sau ce naiba are cu ea, tot aia, asa, sa vedem care e treaba si cu Itachi si de ce ajunge mai devreme Think Ufff, atatea intrebari care o sa ma macine pana la gasesc raspunsul. 
    Ah, da, nu stiu cum naiba ti-a trecut prin cap chiar si intentia sa inchizi acest fic minunat!  Dar tu nuuuuuu, cred ca daca treceam pe la inchise si il gaseam iti dadeam cu toporu' in cap pana il deschideai. Bine ca i-ai dat pm lui Clau ;;]. Ca sa am de ce fic sa ma indragostesc Love it Ah, da, asta e frumosul adevar, iti iubesc fic-ul! Trebuia sa ma anunti mai demult de el, imi dadeai un pm, ceva. Acum mi-e rusine de mine ca ajung asa tarziu pe aici.
    Chiar asa, sa scrii next repede si sa ma anunti, ca sa fiu prima! Vreau sa fiu mereu prima la fic-ul tau. ;;] 

Ella ♣
    Moderator
    Moderator

Data de înscriere : 16/04/2012

Mesaj Scris de Ella ♣ la data de Mier 1 Ian 2014 - 15:34

Din cauza inactivităţii acest fic se închide. În cazul în care doreşti să continui povestea îmi poţi da un mesaj privat şi voi rezolva în cel mai scurt timp cu putinţă. ^_^

Acum este: Sam 25 Feb 2017 - 4:26