Contul membrilor cu numărul de mesaje postate (topicuri, comentari etc.) = 0, vor fi șterși de pe forum în următoarea săptămână.

Muzica veche vs. Muzica actuală

Distribuiti

Sondaj

Muzică veche vs muzică actuală

[ 9 ]
    75% [75%] 
    [ 3 ]
    25% [25%] 

Total voturi: 12
    Rose
    Moderator
    Moderator

Sex : feminin

Muzica veche vs. Muzica actuală

Mesaj Scris de Rose la data de Mar 24 Iul 2012 - 21:31

Am deschis acest topic, pentru că sunt sigur că majoritatea aveţi habar de trupe precum Valahia, N&D etc. Să vedem ce preferaţi voi. Sincer mie îmi este dor de muzica pe care am copilărit. Aia da muzică fratele meu. Nu acum când toţi cântă în engleză [ e adevărat că în ultima vreme au ieşit câteva melodii şi în română, dar nu se compară cu ce a fost]. Nu erau videoclipuri perverse, nu chestii ce te duceau cu mintea la prostii.
    Era ceva frumos şi îmi plăcea.
    Eu votez pentru melodia cu care am crescut. Era postul acela de muzică Atomic, mamă ce îl mai adoram şi numai acolo eram şi ascultam.
    Trupele celebre: N&D, Amicii [Dana ], Andre [Am plecat la mare fată cu dolarii în buzunar. Liberă la mare, nu mai sunt o fată cuminte], L.A., 3 sud-est, Blondy, Candy, A.S.I.A [sună periculos, trage fusta mai jos], Angels.

Ce ştiam noi de manele? Nimic. Acele melodii erau la ordinea zilei şi utilizate la petreceri, pe lângă populară [ bagă o horă, o învârtită]. Mie îmi e dor de ele şi păcat de acele trupe şi de acele melodii pe care am copilărit. Măcar de s-ar mai da din când în când. Că nu moare nimeni, ba ar fi ceva fantastic să auzim acele melodii încă odată.
    Nu spun că acum nu îmi plac actualele melodii şi ce e pe piaţa muzicii, dar inima mea păastrază acele amintiri cu sfinţenie.
    Pe atunci vedetele nu se îmbrăcau, pot să zic ca şi bunica mea: în chiloţi. Nu îşi arătau toate alea.
    E adevărat că Voltaj a rezistat şi că are melodii frumoase şi la ora actuală.

Uitaţi ce am găsit. Sper să vă placă, pentru că eu una îl ador. E în două părţi.
    Prima parte:
    [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
    A doua parte:
    [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Aştept părerile voastre.
    Ella ♣
    Moderator
    Moderator

Re: Muzica veche vs. Muzica actuală

Mesaj Scris de Ella ♣ la data de Mar 24 Iul 2012 - 21:53

Si mie imi e foarte dor de melodiile copilariei mele, ce a fost atunci nu va mai fi in veci vecilor. Ai dreptate Dana, lumea canta atunci romaneste, ca doar este si va fi limba noastra materna, nu se prosteau cu doua cuvinte in engleza si gata melodia. Atomic era la ordinea zilei pe televizor, nici nu se punea problema.

Iubeam mult melodiile de pe atunci, uneori chiar si acum cand ma apuca nostalgia ascult A.S.I.A. [Suna periculos, trage fusta mai jos. Pare primejdios, dar e asa de frumos.] Andre [Lasa-ma papa la mare. Vreu distractie si soare ] L.A.[Ochii tai imi amintesc cat de mult ma iubeam] Voltaj (melodiile lor vechi) [Din floare-n floare ca o albinutza vrei sa zbori. E atat de scurta vara asta.
    Si e plin de flori] Extra [Doar tu esti. Tu esti ingerasul meu] si lista poate continua mult si bine. A fost odata de mult pe Mtv dadeau cate 2 ore de muzica veche, dar acum nu mai dau nimic, nici macar una.

Doar noi astia mai mari de 17, 16, 15 ani mai stim ce a fost atunci, si cat de bine a putut sa fie. In rest nu prea au de unde sa stie, sau chiar nici nu au prin vremurile alea superbe. Imi e asa de dor, acum parca chiar sa fiu din nou mica si ma uit la Atomic. Acum cand dau pe muzica vad numai videoclipuri care de care mai tampite cum toate sunt dezbracate. Ce naiba sa invete un copil mic din astea? Ca mai nimereste si el din greseala pe posturile de muzica. Ma intreb ce o sa mai fie de acum incolo.

Eu clar iubesc melodiile copilariei mele, deci votul meu se duce la muzica veche^^
    •°•Andy Quinn•°•
    Scriitor
    Scriitor

Mesaj Scris de •°•Andy Quinn•°• la data de Mier 25 Iul 2012 - 13:15

Majoritatea ascultam piesele celor de la A.S.I.A. , Voltaj, Andre si lista mai poate continua, dar acum, peste tot numai muzica electronica cu videoclipuri care intrec masura bunului simt.
    E adevarat ca lumea e intr-un proces continuu de evolutie, dar noi cum evoluam uitam de micile bucurii ale copilarie noastre, de piesele cu care am copilarit, si pe care le iubeam atat de mult.
    Cate lucruri au fost date uitarii nici noi nu mai stim. Acum rar mai auzi la radio vreo melodie buna, dar la tv nici atat X.x

Nu spun ca nu sunt de accord si cu muzica de acum, dar videoclipurile deja sunt prea de tot Neutru Inainte puteai asculta o melodie fara sa te sperii de videoclipul ei, dar acum, te sperii cand vezi numai fete dezbracate si toate prostiile Sad
    Iubesc muzica cu care am copilarit, deci muzica veche, ai un vot din partea mea Smile
    Irene.
    Moderator
    Moderator

Mesaj Scris de Irene. la data de Mier 31 Aug 2016 - 17:24

Hi!^^
    Este un bun subiect de discuție. ^^
    Eu cred că ambele *tipuri* de melodii sunt bune. Acum totul stă de cine a compus melodiile, cine le cântă. Poți găsii o melodie veche cântată de un artist/trupă din prezent mult mai bine decât originalul. Nu contează că e veche, că e nouă, contează să-ți placă, să te facă să simți ceva. 
    ~Kim™~
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de ~Kim™~ la data de Mier 31 Aug 2016 - 20:45

Hei. ^^ Mie mi se par ambele genuri muzicale faine. Unele melodii vechi încă nu și-au pierdut farmecul, iar cea actuală aș zice că e mai mult comercială, dar mai sunt și alte genuri muzicale care chiar sună grozav. Dar sinceră să fiu așa cum anii trec așa și gusturile de schimbă.

Acum este: Joi 30 Mar 2017 - 15:44