╰☆ L.C.P ☆╮

^.^ Bun venit! ^.^
Dacă iți place forumul nostru si vrei să ni te alături, înregistrează-te și fă parte din "Familia de Nebuni"! Aici te poți distra și iți poți face mulți prieteni! Intră și Have Fun Love

Vă mulțumim de vizită! Și vă urăm o zi bună în continuare! Smile

Felicitări, bunnylovers! Lucrarea o puteți citi aici: Lucrări Concurs Proză - Septembrie 2016

>> Prima intalnire <<

Distribuiti

Irene.
    Moderator
    Moderator

Sex : feminin

Data de înscriere : 15/07/2011

>> Prima intalnire <<

Mesaj Scris de Irene. la data de Dum 22 Iul 2012 - 19:08

Buna [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]M-am gandit la un nou subiect de discutie [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

>> Prima intalnire <<

• Cum faci ca prima intalnire sa duca la o relatie serioasa?
    Pentru multe persoane care cauta relatii de lunga durata, prima intalnire nu este deloc importanta, cel putin asa gandesc ele.
    De fapt, aceasta conteaza extrem de mult, caci o prima impresie gresita poate sa le distruga sansa de a mai intalni si a doua oara persoana cu care ar avea, altfel, un viitor.

Astfel, este important sa tii cont de cateva lucruri importante in acele cateva ore in care vrei sa afli cat mai mult despre persoana din fata ta, dar si sa lasi o impresie placuta, agreabila, despre tine. Iata cateva sfaturi:

Concentreaza-te si evita elementele ce iti pot distrage atentia

Multe dintre primele intalniri au loc in spatii in care exista numeroase elemente ce iti distrag atentia, daca nu incerci sa te concentrezi. Fie ca este vorba de televizor, conversatii de la alte mese si oameni ce se perinda pe langa voi, este posibil sa incepi sa oferi mai multa atentie mediului inconjurator decat partenerului tau.

Incearca sa mentii contactul vizual, sa privesti in ochii persoanei din fata ta, astfel incat sa o mentii si pe ea la fel de implicata.

Fii implicat activ in conversatie

Privitul in ochi te va ajuta sa fii atent la ce spune celalalt. Daca iti lasi mintea sa zburde catre treburile pe care le ai de facut cand ajungi acasa sau ce ai vorbit cu seful la serviciu, vei pierde sirul
    ideilor celuilalt, iar daca acesta va observa, situatia va fi teribil de jenanta.

Pentru ca potentialul partener sa vada ca intelegi ce spune, incearca sa spui cate ceva aprobator sau nu, in functie de ce simti.

Flirtul si limbajul corporal

Zambeste si chiar razi, fa gesturi care sa-l invite la apropiere pe cel de langa tine. Daca simti ca este cazul si ca vei primi un feedback pozitiv, intinde mana peste masa si pune-o peste mana sa. Astfel, fara sa va dati seama, va veti tine de mana.

Timpul este important si valoros

In afara de bunele maniere, si timpul petrecut cu celalalt este important in a-ti arata respectul fata de acesta. Fii punctual si nici nu te lungi prea mult cu intalnirea, caci altfel ai putea deveni plictisitor sauchiar disperat.

• Subiecte de discutii pentru prima intalnire
    Daca te numeri deja printre norocosii care sunt in drum spre prima intalnire, ai neaparat nevoie de cateva subiecte care te vor scoate din penibilul momentelor de tacere, in care risti sa-i pierzi interesul partenerei tale.

Ocoleste trecutul ei
    Nimeni nu ar trebui sa intrebe pe cineva despre trecut de la prima intalnire. Este unul dintre acele subiecte interzise. De fapt, nu ar trebui niciodata sa aduci in discutie trecutul ei, decat daca ea vrea sa vorbeasca despre asta. Cand va avea incredere in tine, se va deschide si discutiile pot avansa. Desi nu stii, s-ar putea sa fi fost ranita in trecut, deci sa nu-i faca placere sa vorbeasca despre asta, si acum sa vrea sa inceapa totul de la zero.

Esti singura la parinti?

Iata un subiect sigur pentru prima intalnire, atat timp cat n-o intrebi daca nu are vreo sora draguta. Totusi, nu te-as sfatui sa intrebi direct despre mama sau tatal ei, pentru ca s-ar putea ca acestia sa fie despartiti si subiectul sa fie delicat.Discutia poate aluneca interesant spre originile sau copilaria ei.

Iti place sa calatoresti?

Un alt subiect cu care ii vei capta interesul este s-o intrebi unde a calatorit prin lume. Nu numai ca te alegi cu povesti despre toate calatoriile ei memorabile, dar poate stabiliti, asa vag, unde v-ar placea sa mergeti amandoi ...vreodata. Daca ea nu are lucruri interesante de spus la acest aspect, ai putea s-o impresionezi tu cu povesti despre calatorii.

Iti plac animalele?

Daca ai dat peste o iubitoare de animale, ii vei face mare placere s-o lasi sa-ti povesteasca despre cainele sau pisica ei. Ascult-o cu interes si nu te simti neaparat dezavantajat daca lansezi un subiect despre care tu nu ai mare lucru de spus. Esentialul este s-o cunosti mai bine si s-o faci sa se destinda.

• Ce isi doreste un barbat la prima intalnire?

Atunci cand un barbat te invita la o intalnire vrea sa fie cu tine, nu cu grupul tau de prieteni. Asa ca in astfel de situatii renunta la cele 2-3 prietene pe care le iei mereu cu tine si mergi numai cu el.

El vrea sa mearga intr-un loc intim, unde poate discuta cu tine. Daca vrei sa mergi la film, mai gandeste-te.

De ce nu suna barbatii pentru o a doua intalnire?

In niciun caz nu il lasa sa astepte in timp ce tu vorbesti cu o amica la telefon. El vrea sa stea de vorba cu tine, nu sa afle problemele prietenei tale. Tine telefonul in geanta si raspunde doar la apelurile urgente.

Gandeste-te bine la ceea ce vei purta. Discuta cu el despre locul in care urmeaza sa mergeti si abia apoi stabileste tinuta si machiajul. Machiajul trebuie sa fie unul care sa nu atraga privirile, cel putin nu pe cele ale altor barbati.

Daca vrei sa te apuci sa ii vorbesti despre prietenii tai, opreste-te cat mai timp, inainte de a-l face sa fuga. El vrea sa afle mai multe despre tine, nu ca prietena ta cea mai bune vrea sa se casatoreasca sau ca fetita altei prietene a inceput sa vorbeasca. Daca il vei plictisi cu detalii neinteresante, nu o sa vrea sa mai iasa cu tine.

• Acum intrebari:
    Daca a fost :

1. Cand a fost prima intalnire?
    2. Cum a fost?
    3. Unde a fost?
    4. Cu cine a fost? >> Nu vreau raspunsuri "cu o fata" sau " cu un baiat"! <<
    5. V-a placut?
    6. Ce ati simtit?
    7. Doreati sa scapati mai repede sau sa mai stati cu partenerul/a?
    8. A mai fost a doua intalnire cu aceasi peroana?
    9. Regretati ca prima intalnire? Ati fi vrut sa fie cu altcineva?

Daca nu a fost :

1. Cum ati vrea sa fie?
    2. Unde ati vrea sa fie?
    3. Cum ati vrea sa fie?
    4. Ce simtit cand va ganditi la " Prima intalnire"?
    5. Sunteti pergatiti/te pentru pasul acesta?
    6. Ce inseamna " Prima intalnire" pentru tine?

Daca a fost:

1. Chiar nu mai stiu. Cu multi ani in urma. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
    2. Romantica.
    3. Prin oras.
    4. A fost cu un fost prieten. Cu care am avut si primul sarut. Mi-a placut de el dar s-a terminat.
    5. Da. Foarte mult
    6. Eram foarte stresata, agitata. Imi facusem un plan dar l-am uitat iar totul a decurs perfect. De la sine.
    7. Doream ca acea intalnire sa nu se termine. Dar ca orice intalnire s-a terminat si a avut un " Happy end.".
    8. Da, a fost. La scoala [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] Glumesc. Nu, nu a mai fost. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] >> Si nu l-am speriat pe baiat cu perversitatile mele<<
    9. Nu regret. Mi-a placut. M-am simtit bine si asta este tot ce conteaza. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
    Acum voi [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] Sper ca in acest topic sa nu bata vantul ca prin altele. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

Rose
    Moderator
    Moderator

Data de înscriere : 08/04/2011

Re: >> Prima intalnire <<

Mesaj Scris de Rose la data de Dum 22 Iul 2012 - 22:45

Cand a fost prima intalnire?
    Sincer, nici nu mai ştiu când. Oricum ştiu că a fost vara, pentru că muream de cald şi am purtat o fustiţă scurtă Laugh
    Cum a fost?
    Nu vai de mine. Doar m-am plimbat, nici o îngheţată sau să mă întrebe-măcar din politeţe- dacă vreau ceva să bem. Pfff, poate sunt pretenţioasă, dar pe bune, ce s-ar fi aşteptat? Să zic eu asta? Eha...
    Unde a fost?
    Prin parc, oribil. Zici că eram doar amici.
    Cu cine a fost? >> Nu vreau raspunsuri "cu o fata" sau " cu un baiat"! <<
    Un tip. L-am cunoscut pe un forum şi e mai mare ca mine cu vreo 2 sau 3 ani. Sincer el era drăguţ aşa, dar nu avea acel ceva care să mă atragă şi să zic 'da, o să fiu cu tine'
    V-a placut?
    Aici chiar nu ştiu ce să răspund. Sincer, pe de o parte m-am distrat, m-a făcut să râd. A încercat o fază, dar nu prea ia mers şi anume: că dacă te uiţi profund în ochii unei persoane poţi vedea universul. Vezi să nu... L-am şi lăsat să mă privească profund- o singură persoană se uită profund în ochii mei :x
    Ce ati simtit?
    Nimic. Doar un sentiment de prietenie. Ca să nu mai zic că eram şi puţin nervoasă că a întârziat. Nooo, aşa ceva nu se face.
    Doreati sa scapati mai repede sau sa mai stati cu partenerul/a?
    Nu, defapt nici nu am ţinut cont.
    A mai fost a doua intalnire cu aceasi peroana?
    Da, a existat şi a urmat un interogatoriu de a lui mama-că ne văzuse în oraş. Oricum a fost şi ultima de altfel, am rupt legătura după.
    Regretati ca prima intalnire? Ati fi vrut sa fie cu altcineva?
    Sincer da. Aş fi vrut să fie cu băiatul pe care îl plac acum. Dar se pare că destinul nu îmi oferă nici o plăcere, se pare că nu vrea să fim împreună.

●Emιℓy●
    Ex Staff
    Ex Staff

Data de înscriere : 18/11/2011

Mesaj Scris de ●Emιℓy● la data de Dum 22 Iul 2012 - 22:58

Cand a fost prima intalnire?
    - Intr-o iarna, nu imi amintesc concret anul.
    Cum a fost?
    - Destul de bine, oarecum.
    Unde a fost?
    - La o cafenea.
    Cu cine a fost? >> Nu vreau raspunsuri "cu o fata" sau " cu un baiat"! <<
    - Cu al doilea meu prieten, cred.
    V-a placut?
    - Oarecum.
    Ce ati simtit?
    - Nimic, m-am simtit ca la o simpla iesire cu prietenii >.<
    Doreati sa scapati mai repede sau sa mai stati cu partenerul/a?
    - Sa scap mai repede de el Laugh Deja ma calca pe nervi, comanda intr-una si intr-una in timp ce vorbea la telefon ... Hello, baiatu', mai eram si eu pe acolo -.-
    A mai fost a doua intalnire cu aceasi peroana?
    - Nop, desi el m-a intrebat, i-am spus ca nu simt ceva anume pentru el.
    Regretati ca prima intalnire? Ati fi vrut sa fie cu altcineva?
    - Da, regret >.< Doream sa fie cu baiatul pe care il placeam atunci, initial aceasta intalnire a avut loc pentru ca doaream sa il fac pe "el" gelos...:-"

Mrs Anderson
    Membru
    Membru

Data de înscriere : 24/12/2012

Mesaj Scris de Mrs Anderson la data de Lun 22 Apr 2013 - 20:04

1. Cand a fost prima intalnire?
    2. Cum a fost?
    3. Unde a fost?
    4. Cu cine a fost? >> Nu vreau raspunsuri "cu o fata" sau " cu un baiat"! <<
    5. V-a placut?
    6. Ce ati simtit?
    7. Doreati sa scapati mai repede sau sa mai stati cu partenerul/a?
    8. A mai fost a doua intalnire cu aceasi peroana?
    9. Regretati ca prima intalnire? Ati fi vrut sa fie cu altcineva?

1. In prima zi de liceu, cand am inceput o relatie serioasa. Daca ma gandesc bine, poate in duminica dinaintea primei zile...nu mai stiu sigur.
    2. Foarte dragut, chiar a fost bine.
    3. La marginea padurii din apropiere:X Iubesc natura si la fel si el
    4. Cu al doilea iubit al meu...
    5. Da, foarte mult! Am aflat lucruri interesante despre el, am ras ca doi nebuni, ne-am mai fugarit putin prin padure...eh, ca doi copii. Poate ca a fost cam pueril, dar mie chiar mi-a placut!
    6. Ce am simtit? Nu stiu exact... La inceput eram cam emotionata, dar dupa am devenit eu insami, nebuna ca de obicei:))

7. Doream sa mai stau... Pacat ca nu am putut:((
    8. A mai fost si a doua, si a treia...
    9. Nu as putea sa o regret, a fost minunat.

Pasila
    Scriitor
    Scriitor

Data de înscriere : 18/04/2013

Mesaj Scris de Pasila la data de Sam 27 Apr 2013 - 21:08

Cum ati vrea sa fie?
    Unde ati vrea sa fie?

Cum ati vrea sa fie?
    Ce simtit cand va ganditi la " Prima intalnire"?
    Sunteti pergatiti/te pentru pasul acesta?
    Ce inseamna " Prima intalnire" pentru tine?
    Nu o sa raspund la intrebari pentru ca nu stiu. Vreau doar atat : ca totul a decurga de la sine. Nu vreau sa ma gandesc la cum va fi, probabil o sa ma simt stanjenita si o sa simt muuulti fiori si daca m-ar lua de mana ( se intampla cand m-a ia un baiat de mana, inca ).

Acum este: Lun 16 Ian 2017 - 14:57