Contul membrilor cu numărul de mesaje postate (topicuri, comentari etc.) = 0, vor fi șterși de pe forum în următoarea săptămână.

Te-ai saturat sa fiti doar "prieteni"?

Distribuiti
    Lucifer
    Membru
    Membru

Sex : feminin

Te-ai saturat sa fiti doar "prieteni"?

Mesaj Scris de Lucifer la data de Dum 22 Iul 2012 - 15:01

Nu vi sa intamplat sa va indragostiti de cel mai bun prieten [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]ei mie da si la ora actuala imi place de el la nebunie [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

Este prietenul tau cel mai bun, radeti la glumele voastre impreuna,
    stiti sa faceti haz de necaz, mereu sunteti acolo daca celalalt are
    nevoie de ajutor si in anumite situatii va intelegeti doar din priviri.
    Realizezi ca desi nu va tineti de mana, tu ti-ai dori asta, chiar daca
    nu te saruta, te trezesti visand la cum ar fi, cand trebuie sa te
    intalnesti cu el simti fluturasi in stomac si te cuprind sentimente pe
    care nu credeai ca le poti avea pentru acesta.

Cand constientizezi ca iti doresti ca intre tine si prietenul tau sa fie
    ceva mai mult, o confuzie se asterne in inima ta. Zeci de intrebari iti
    inunda mintea: daca ii spui ce simti si acesta rade de tine? daca ii
    spui ca vrei sa fiti impreuna iar el fuge de tine? daca prin a dezvalui
    sentimentele ce pun stapanire pe tine distrugi singura prietenie la care
    tii cu adevarat?

Sa fii indragostita de cel mai bun prieten poate fi cel mai frumos vis sau cel mai dur cosmar pe care il traiesti.

Cum sa treci de la prieteni … la iubiti?

- cand iti povesteste de noile lui cuceriri trebuie sa il
    opresti; spune-i ca nu vrei sa stii fiecare detaliu intim al vietii lui;
    asa incepi sa schimbi un pic statutul de "cea mai buna prietena",
    pentru ca daca il lasi sa iti povesteasca si despre noile sale iubite cu
    greu te va privi ca pe o potentiala partenera.
    PS: nu te transforma in psihologul lui personal;
    - incearca sa prinzi momente in care sunteti numai voi doi,
    fara un grup intreg de prieteni prin jurul vostru, astfel poti da
    nastere la situatii mici dar romantice (cum ar fi o plimbare prin parc)
    si ii oferi timp sa te cunoasca si sa iti duca dorul cand tu nu esti
    prin preajma;
    - schimba stilul in care te imbraci; daca pana acum iti
    permiteai sa umbli doar in adidasi, un tricou si o pereche de pantaloni
    de trening e timpul sa ii arati ca sub aceste hainute aruncate neglijent
    poti avea si multe atuuri. Alege imbracamintea care iti scoate in
    evidenta ce ai tu mai frumos (fara insa a exagera, de exemplu daca el
    este obisnuit sa te vada doar cu pantaloni si adidasi incearca fusta cu
    adidasi);
    - daca pana acum nu s-a pus problema este timpul sa incerci sa flirtezi mai in gluma, mai in serios cu el;
    - daca tu ii vorbesti ca unui prieten atunci si el te va privi
    doar ca pe o prietena; incearca sa incluzi in frazele tale cuvinte ca :
    noi, tu si eu, impreuna etc. De exemplu: M-am simtit foarte bine astazi alaturi de tine
    - fara mesaje kilometrice sau povesti nemuritoare, care pot
    adormi chiar si pe cei mai buni ascultatori, deoarece vei taia aripile
    unei situatii romantice intre voi doi; foloseste fraze mai scurte si
    lasa in urma ta un aer de mister;

Barbatii vor fi mereu intrigati de femeile pe care nu le pot avea, asa
    ca ai grija, nu lua rolul de psiholog, de prietena cea mai buna, de
    surioara grijulie, de mama, doar pentru a fi prin preajma lui, nu vei
    obtine decat o parte din atentia sa, insa in niciun caz inima lui.
    Rose
    Moderator
    Moderator

Re: Te-ai saturat sa fiti doar "prieteni"?

Mesaj Scris de Rose la data de Dum 22 Iul 2012 - 20:10

Acest topic ar trebui deschis la categoria dragoste. Fii mai atentă pe viitor. Topic mutat
    Voi reveni cu un edit, ca să răspund şi eu.
    Edit: Păi să vedem. Nu pot spune că suntem cei mai buni prieteni, dar amici tot suntem. Da, visez la o zi în care vom fi împreună, dar nu ştiu dacă va fi, dacă va exista şi asta mă doare.

cand iti povesteste de noile lui cuceriri trebuie sa il opresti; spune-i ca nu vrei sa stii fiecare detaliu intim al vietii lui; asa incepi sa schimbi un pic statutul de "cea mai buna prietena",
    pentru ca daca il lasi sa iti povesteasca si despre noile sale iubite cu greu te va privi ca pe o potentiala partenera.
    PS: nu te transforma in psihologul lui personal;
    Cam imposibil. Fac asta, da, poate greşesc. Însă aşa mai aflu câteva chestii, uneori eu însămi caut aceste întâmplări-poate că mă rănesc, dar vreau să ştiu.
    daca pana acum nu s-a pus problema este timpul sa incerci sa flirtezi mai in gluma, mai in serios cu el;
    Fac cam tot ce pot, dar nu ştiu ce îmi iese.
    daca tu ii vorbesti ca unui prieten atunci si el te va privi doar ca pe o prietena;
    Nu prea mă pricep să interpretez privirile, dar nu ştiu- nu prea aş crede că privirile pe care ni le aruncăm sunt de amici- cel puţin la mine nu. Avem momente în care ne pierdem în ochii celuilalt şi uităm de restul. Dar acum nu-s bună la interpretat priviri şi nu aş vrea să mă amăgesc.

Sincer, îmi doresc să îi zic, dar mi'e teamă de amiciţia dintre noi, pentru că nimic nu va mai fi la fel.
    Barbatii vor fi mereu intrigati de femeile pe care nu le pot avea, asa ca ai grija, nu lua rolul de psiholog, de prietena cea mai buna, de surioara grijulie, de mama, doar pentru a fi prin preajma lui, nu vei obtine decat o parte din atentia sa, insa in niciun caz inima lui.
    Asta nu o ştiam Think
    Uite că am aflat de unele chestii pe care nu le ştiam-poate am să le aplic. În clipa de faţă nici nu ştiu ce să mai fac.

Interesant topic.
    Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Mesaj Scris de Reeah la data de Mar 9 Apr 2013 - 10:24

Hm, interesante informaţiile. Le compătimesc într-o oarecare măsură pe fetele care se îndrăgostesc de amicii lor, mie până acum nu mi s-a întâmplat decât o dată, iar asta prin intermediul online.
    Aş urma unele lucruri de aici, de exemplu să fiu mai misterioasă, să nu mă transform în psihologul lui, însă nu m-aş îmbrăca altfel, dacă-i place de mine şi-l atrag, e bine, dacă nu, iarăşi bine. Pot sta şi fără el şi-mi dau seama că e mai bine, plus că, dacă relaţia nu ţine, ai putea distruge cu siguranţă acea prietenie, deci e foarte riscant când te avânţi aşa cu capul înainte să schimbi nişte lucruri într-o relaţie de prietenie şi să încerci s-o aduci la un standard mai înalt, gen iubiţi.
    Eu le urez succes fetelor care încearcă şi chiar au acest curaj, însă niciodată nu mi-aş asuma riscul de a pierde o prietenie doar pentru că simt altceva pentru acel prieten al meu, mă gândesc că ar fi doar o atracţie fizică de moment şi că o să-mi treacă - şi chiar trece.
    Cam asta este părerea mea şi sper că n-am deranjat pe nimeni. Smile
    Amy
    Donator
    Donator

Mesaj Scris de Amy la data de Vin 26 Apr 2013 - 20:25

Frumos topic, foarte informativ. Si eu m-am indragostit de cel mai bun prieten al meu. Suntem prieteni de mai bine de 3 ani. Primi ani nu au fost cine stie ce, dar de o vreme petrecem mai mult timp impreuna, ne distram etc. Eu nu stiu daca el ma place si imi este asa de friica sa-i spun ce simt, sigur s-ar distruge amicia noastr. pana acum am facut tot pe invers ce scrie in detaliile de mai sus. cred ca am sa incerc sa fac ca lumea treaba, poate iese ceva. Multumesc Smile
    Mrs Anderson
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Mrs Anderson la data de Joi 23 Mai 2013 - 17:31

Interesant topic... Nu mi s-a intamplat niciodata sa ma indragostesc de un prieten bun. Nu stiu de ce, dar la prima vedere ma atrag "necunoscutii". Apoi daca se lasa cu un numar de telefon, flirturi sau chestii de-astea.
    Totusi, fetele care se indragostesc de cei mai buni prieteni au niste avantaje, de exemplu il cunoaste bine, stie ce ii place si altele. Eu sunt de aceeasi parere cu Reea, nu as vrea sa stric o prietenie doar pentru ca sunt indragostita. Si in plus, noi fetele ne indragostim foarte usor, dar uitam greu...
    ●Emιℓy●
    Ex Staff
    Ex Staff

Mesaj Scris de ●Emιℓy● la data de Joi 23 Mai 2013 - 20:03

Uite un topic care mă descrie la fix. -.- Sincer, am să încerc să folosesc câteva sfaturi de aici, însă mă îndoiesc amarnic că vor funcţiona.
    - incearca sa prinzi momente in care sunteti numai voi doi,
    fara un grup intreg de prieteni prin jurul vostru, astfel poti da
    nastere la situatii mici dar romantice (cum ar fi o plimbare prin parc)
    si ii oferi timp sa te cunoasca si sa iti duca dorul cand tu nu esti
    prin preajma.
    Momente ca astea sunt foarte rare, Doamne zici că are nevoie de gărzi de corp. Şi când rămânem şi noi pentru câteva momente singuri se trezeşte cineva să ne întrerupă. -.-
    - daca pana acum nu s-a pus problema este timpul sa incerci sa flirtezi mai in gluma, mai in serios cu el.
    Sincer nici nu mi-am pus problema să încerc să flirtez cu el, ştiu cât de mult urăşte persoanele de acesr gen, chiar dacă aş face-o în glumă.
    - daca tu ii vorbesti ca unui prieten atunci si el te va privi
    doar ca pe o prietena; incearca sa incluzi in frazele tale cuvinte ca :
    noi, tu si eu, impreuna etc. De exemplu: M-am simtit foarte bine astazi alaturi de tine…
    Asta pot spune că o fac din pură întâmplare, adică momentele în care suntem singuri sunt foarte rare - cum am mai spus - aşa că probabil i se pare normal să spun aşa ceva. Deşi trebuie să recunosc că la început când îi spuneam ceva de genul se schimba la faţă instantaneu. :/
    - fara mesaje kilometrice sau povesti nemuritoare, care pot
    adormi chiar si pe cei mai buni ascultatori, deoarece vei taia aripile
    unei situatii romantice intre voi doi; foloseste fraze mai scurte si
    lasa in urma ta un aer de mister.
    Ei uite ceva la care trebuie să mai lucrez. *hmm* Nu pot spune că sunt kilometrice, însă am obiceiul să pălăvrăgesc mult şi degeaba. -.-

Foarte interesant şi util topic Lary, voi încerca să aplic câteva din sfaturile de aici. Cine ştie, poate se întâmpla vreo minune. >.<

Acum este: Dum 26 Mar 2017 - 6:16