╰☆ L.C.P ☆╮

^.^ Bun venit! ^.^
Dacă iți place forumul nostru si vrei să ni te alături, înregistrează-te și fă parte din "Familia de Nebuni"! Aici te poți distra și iți poți face mulți prieteni! Intră și Have Fun Love

Vă mulțumim de vizită! Și vă urăm o zi bună în continuare! Smile

Felicitări, bunnylovers! Lucrarea o puteți citi aici: Lucrări Concurs Proză - Septembrie 2016

Curaj, câinele cel fricos

Distribuiti

•°•Andy Quinn•°•
    Scriitor
    Scriitor

Sex : feminin

Data de înscriere : 10/11/2011

Mesaj Scris de •°•Andy Quinn•°• la data de Mier 18 Iul 2012 - 16:00

Curaj, câinele cel fricos (engleză Courage the Cowardly Dog) este un serial de desene animate american nominalizat la Premiile Oscar, creat de John R. Dilworth, care a regizat fiecare episod. Serialul îi are ca protagoniști pe Curaj, stăpâna lui, Muriel Traistă (engleză Bagge), o femeie bătrână cu origini scoțiene și Eustache Traistă (engleză Bagge), un fermier bătrân, împreună cu care locuiește într-o fermă din mijlocul orașului ficțional Nicăieri din Kansas.

Voce: Marty Grabstein (în versiunea românească, George Lungoci)
    Curaj este un cățel tot timpul speriat. El locuiește în orașul Nicăieri, Kansas. Acesta a fost abandonat când era doar un pui, dar a fost găsit de Muriel, care l-a dus la ea acasă. Însă este certat de către soțul ei, Eustache Traistă, care adesea îl strigă: „Câine prost!”. Curaj îi salvează constant pe Eustache și Muriel de la pericole extreme. El poate vorbi bine limba cu telespectatorii, dar când vrea să comunice ceva altui personaj, se bâlbâie și nu reușește să transmită mesajul.
    Muriel Traistă (Bagge)
    Voce: Thea White (în versiunea românească, Oana Ștefănescu)
    Muriel este o doamnă scoțiană în vârstă. Ea l-a găsit pe Curaj, când era doar un pui, și l-a luat acasă. Tot ea este cea care îl apără de Eustache. Îi place să bea ceai, să cânte la sitar, să își îngrijească grădina sau să se uite la televizor. Este foarte bună și amabilă, chiar și atunci când nu este cazul.
    Eustache Traistă (Bagge)
    Voce: Lionel G. Wilson și Arthur Anderson (în versiunea românească, Ionel Mihăilescu)
    Eustace este un fermier bătrân, soțul lui Muriel. Îl insultă mereu pe Curaj. Îi plac lucrurile simple cum ar fi fotoliul său, televizorul, ziarul, banii sau camioneta sa. Când este gelos, vrea să râdă sau să fie lăsat în pace de Curaj. Eustache își scoate o mască mare și verde și începe să strige: „uga-buga-buga!”, speriindu-l pe acesta. Acesta ii spune lui Curaj Câine Prost!
    Ticăloși
    Dr. Le Quack
    Voce: Paul Schoeffler (în versiunea românească, Aurelian Temișan)
    Dr. Le Quack este modelul perfect al ticălosului perfid, și galant, care te fură pe la spate. Vocea lui Aurelian Temișan conturează perfect personajul, încropându-l în mister, seducție, inteligență malefică și dualitate de netăgăduit.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

---> Doamne, cat ma uitam la acest desen Laugh Imi placea la nebunie Laugh Mai ales episoadele in care Eustache pațea cate ceva Laugh
    Voi ati urmarit acest desen? Daca da, ce va facut sa-l urmariti? Love it

●Crystαℓ●
    Inactiv
    Inactiv

Data de înscriere : 20/10/2012

Re: Curaj, câinele cel fricos

Mesaj Scris de ●Crystαℓ● la data de Sam 20 Oct 2012 - 13:01

Cu siguranţă este un desen pe care nu îl voi uita niciodată şi care va rămâne mereu în sufleţelul meu mic şi necăjit. Blush Îmi aduc aminte că mereu când dădeam pe Cartoon Network mă uitam la acest desen animat şi râdeam cu gura până la urechi. Am vrut să-l urmăresc pentru episoadele erau "fantastice" şi fiecare avea ceva magic în el - în plus, au existat şi jocuri pe calculator, care erau la fel de amuzante ca şi acest desen.

sakura chan
    Membru
    Membru

Data de înscriere : 21/02/2012

Mesaj Scris de sakura chan la data de Dum 17 Feb 2013 - 22:47

A fost frumos aceste desen. Pana si eu ma speroam cateodata, deoarece eram singura in camera si ma ghemuiam in pat cand ma uitam la el. Si acum mai ma uit din cand in cand si mi se pare foarte frumos. Parte cea mai tare este cand Eustache il sperie pe Curaj. Dar el este un caine foarte bun si isi apara mereu stapani si asta imi place la el.

Unchained
    Nou venit
    Nou venit

Sex : masculin

Data de înscriere : 16/10/2012

Mesaj Scris de Unchained la data de Lun 18 Feb 2013 - 13:51

Cat iubeam desenul asta. Love it Si acum ma mai uit uneori pe CN, cand il mai prind. Laugh Episoadele in care Eustache patea ceva erau preferatele mele. Laugh Nici celelalte nu sunt mai prejos. Smile Sincer, mi-e taaare dor de gradinita. Laugh Laugh Laughing

Pasila
    Scriitor
    Scriitor

Data de înscriere : 18/04/2013

Mesaj Scris de Pasila la data de Sam 4 Mai 2013 - 22:35

Niciodata nu mi-a placut desenul asta. Nici macar titulul, n-are sens. Neutru Erau cu totii asa scarbosi si prosti. Eustache era prea enervant si Muriel era o cretina. Nu am inteles niciodata desenul asta Neutru e asa ciudat si... personajele sunt urate si prea nasoale. M-am uitat la cateva episoade cand eram mica si n-o sa le uit niciodata mutrele pocite.

Irene.
    Moderator
    Moderator

Data de înscriere : 15/07/2011

Mesaj Scris de Irene. la data de Dum 30 Iun 2013 - 11:36

Ironic este faptul ca numele lui este "curaj" el fiind un caine fricos (dar loial lui Muriel).

Imi placea cand eram mica, imi place si acum. Ce nu-mi place este ca s-a terminat, rareori il baga si episoade noi nu apar ><

Fetele pe care le face Curaj sunt de neuitat!

1 2 3

Bubu Uchiha
    Membru
    Membru

Data de înscriere : 26/06/2013

Mesaj Scris de Bubu Uchiha la data de Sam 6 Iul 2013 - 0:59

Cutu bun!
    Este un desen foarte furmosla care m-as uita chiar si acuma. Ma distreaza faptulca este numit "Curaj", desi cred ca e cel mai fricos catelus pe care l-am vazut. Il iubeam cand erma mica.Nu vreau sa mint... cred ca mintea mea de copil (nu ca nu as fi) s-ar uita si aucm la acets desen,dar e pacat mare ca nu il mai difuzeaza. Ma distra Eustache ca era asa un nervos, iar Muriel il iubea asa de tare pe curaj. Ododo! Ce vremuri!

Ella ♣
    Moderator
    Moderator

Data de înscriere : 16/04/2012

Mesaj Scris de Ella ♣ la data de Vin 19 Iul 2013 - 19:45

Cand am vazut prima oara titlul, deja imi iamginam un catel chiar curajos, dar am ramas surprinsa cand l-am vazut. Laugh Mi-a placut mult desenul, chiar daca uneori ma mai speria si ma facea sa nu ma uit. Totusi nu rezistam prea mult, eram mult prea curioasa sa vad cum reuseste sa iasa din incurcaturi. Muream de ras la fazele cand se speria si facea acele figuri sau la replicile lui "Ceva se intampla sau numele meu e Regina Elisabeta... si nu e." Laughing Pur si simplu era prea tare. M-as uita si acum cu drag la Curaj. ^-^

Acum este: Mar 17 Ian 2017 - 4:40