Contul membrilor cu numărul de mesaje postate (topicuri, comentari etc.) = 0, vor fi șterși de pe forum în următoarea săptămână.

Fake friends, everywhere

Distribuiti
    ♥ Nekko ♥
    Critic
    Critic

Sex : feminin

Re: Fake friends, everywhere

Mesaj Scris de ♥ Nekko ♥ la data de Mar 7 Aug 2012 - 16:15

Buna! Big Hug
    Am ajuns cu critica ceruta. Big smile
    Deci sa-ti vedem greselile: Think

Awesome. a scris:
    I`m back :'3. Cam tarziu da`...Scuze :'D
    Pai, capitolul asta il scriu special pentru toti cei care mi-au citit si comentat ficul pana acum Big smile
    Lectura placuta !

Capitolul 6

Au trecut 2 luni de[space]cand am fost in padure cu Sasuke. Hinata aflase ce s-a intamplat in acea zi si a venit cu ajutoare sa ne gaseasca in pustiu. Ii sunt recunoscatoare, daca nu ne-ar fi gasit, acum am fi murit de foame. Sa revenim in prezent. Relatia mea cu Sasuke nu merge chiar atat de bine. Ne certam de foarte multe ori, si cateodata ajunge - "ajungea" Pastreaza timpul ales de tine. - si sa ma loveasca. Pentru ce? Nici eu nu stiu. De multe ori l-am amenintat ca voi pleca, dar nu am rezolvat cu nimic. Astazi i-am promis Hinatei ca voi merge cu ea la o cafenea. Nu am mai iesit din casa de mult timp. Asa ca, nu voi avea nimic de pierdut. Ma ridic in - "din" - pat si ma indrept spre dulapul meu din lemn de fag. Imi iau pe mine niste blugi turcoaz, - "turqoize" - un tricou crem cu o fata pe el, si niste bascheti negri. Parul mi-l indrept cu placa, apoi ma machez cu tus, creion dermatograf, rimel si luciu de buze transparent.
    Imi iau geanta, banii si telefonul, apoi ies din casa sunand-o pe Hinata la ce cafenea ne intalnim. Aceasta imi raspunse ca la cafeneaua " Dream ". Imi placea mult cafeneaua aceea. Acolo am iesit cu Sasuke la prima intalnire...[space]Gata Sakura, nu te mai gandi la el. Mergeam alene pe strazile insorite studiind fiecare particica a strazii. Pe aproape fiecare bancuta se aflau cate un cuplu fericit. De ce nu puteam sa fiu si eu si Sasuke la fel? Oare cu ce i-am gresit? La gandul acesta las cateva lacrimi sa se scurga pe obraji. Dar, de ce plang pentru cineva care nu ma iubeste cu adevarat? De ce plang pentru cineva care acum poate e cu o alta fata? De ce? Fiindca eu tin la el ca o idioata, si el...[space]Hmph. Ma trezesc din visare si o vad pe Hinata la o masa fix langa geam. Intru in cafenea si ma asez la masa, salutand-o si pupand-o pe obraji. Comand o cafea tare, fara zahar, apoi incepem sa desbatem - "dezbatem" - diferite subiecte.
    - Sakura...Daca iti voi spune ceva, promiti ca nu faci scandal?
    - Sigur, Hinata, de ce as face scandal? spun pe un ton calm.
    Aceasta imi face semn sa ma uit in spate, eu intorcandu-ma si vizualizand peisajul " bomba ". Sasuke ma insela. Deci cu t*rfa asta isi petrecea el timpul, in unele seri care nu venea acasa. Era la aceasta tipa. Dar sincer nu imi pasa. Doar ca, trebuie sa fac o ultima chestie. Ziua mea a fost acum doua saptamani. Am primit de la el un inel superb pe care il port si acum. Imi iau geanta si ma ridic de pe scaun, indreptandu`ma - In loc de apostrof trebuia pusa cratima deoarece nu ai ficul in limba engleza Wink - spre masa lor.
    - Cred ca tu ai nevoie de acest inel mai mult decat am eu nevoie de el. spun lasand sa cada doua lacrimi pe obrajii mei. Sa va tina relatia, Sasuke. Ii dau inelul fetei, apoi ies din cafenea, o data cu Hinata. Ma simteam distrusa. Ca si cum ar fi cazut un asteroid pe mine. De ce trebuia sa mi-se - Nu are ce cauta aceasta cratima aici. Smile - intample mie? Nu mai suport. Il vreau. Vreau sa fie numai al meu. Sa nu se mai dea la altele. Dar totusi..[space]Parca nu e facut pentru mine. Poate exista alt baiat pe lumea asta care sa ma iubeasca exact asa cum sunt..[space].Nu stiu...

Gata Big smile. Comentati Big smile. Fi`ti liberi. :3

Ok draga Awesome, acestea sunt greselile tale din ultimul capitol. Big smile
    Acum sa trecem la treaba pe bune. Whistling

Titlul: As putea spune ca se potriveste cu ideea aleasa de tine, insa am 2 observatii: Prima, acea virgula nu-si are rostul, iar a doua, din punct de vedere ortografic, "evrywhere" nu e corect scris. Varianta buna este "everywhere". Ai grija! Neutru

Idee: Inca nu vad nimic prea original, am citit si alte ficuri in care Sakura era lasata de catre Hinata pentru Sasuke si invers sau Ino pentru Sasuke si viceversa. Astept sa o mai dezvolti. Smile

Naratiunea: Este in regula, oarecum narezi bine, insa uneori uiti sa pastrezi timpurile la care povestesti. Ai grija.

Descriere: As putea spune ca ai, insa ai fi putut mai mult. Daca ai mai fi adaugat ceva descriere sentimentala, ai fi facut si capitolele mai mari si de asemenea mai emotionante, iar astfel actiunea nici ea nu era grabita. Totul se invarte in jurul descrierii. Tine minte! Big smile

Dialog: Observ ca in acest capitol l-ai introdus in naratiune si asta e bine. In celelalte capitole l-ai folosit mai mult, insa in majoritatea cazurilor il puteai introduce in naratiune. De cate ori ai ocazia asta, fa-o! Agrement

Greseli de tastare / exprimare / ortografie: Le ai pe toate mai sus. Ai grija. Am vazut in primele capitole ca ai ceva greseli de ortografie cum ar fi "dece" "umpic" si "infart". Asa cum si Diavola ti-a zis, corect se scrie "de ce" , "un pic" si "infarct". De asemenea nu se pune niciodata apostroful in locul cratimei, iar cratima nu se pune in cazul asta: mi-se. C-am atat aici. Smile

Actiune: Este grabita, mai ales in ultimul capitol. Acum s-au pierdut, apoi ei sunt salvati si actiune continua peste doua luni. De asemenea si lipsa descrierii a facut ca actiunea sa-si mareasca viteza. Incearca sa o iei mai usor.

Estetica: Am o observatie: Nu mai centraliza textul in sine deoarece in carti nu vei vedea asta. In rest, titlul si subtitlurile de tip "Sasuke's point of view" poti sa le centralizezi.

C-am asta a fost critica. Pana la urmatoarea mai trebuie sa sa pui cateva capitole. Sper sa te fi ajutat cu ceva aceasta critica si incearca sa nu mai repeti greselile.
    O zi buna. Big smile
    Ayu
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Ayu la data de Mier 8 Aug 2012 - 11:47

Ma bucur ca in sfarsit ai pus nextul. Love it Nici n-ai idee de cand il astept. Big Hug
    Pe bune? O insala? O si lovea? Il spanzur de "bucurie" daca nu revine la realitate. Very Angry Sper sa aduci nextul repede si sa ma anunti si pe mine. Te Big Hug si te Kiss

A Y U M I

Vizitato
    Vizitator

Mesaj Scris de Vizitato la data de Dum 12 Aug 2012 - 22:15

Super ficu,si cum indrasneste Sas'ke sa dea in Sakura,si mai ales sa o si insele? ori cum o sa vedem in nextul urmator si ai o imaginatie destul de bogata,sa ai multe idei interesante la capitolul urmator si multa ,multa BAFTA
    K I M I K O
    Yuzu.
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Yuzu. la data de Joi 6 Dec 2012 - 23:02

Deeci salutare. Va rog sa nu ma bateti dar nu am mai putut posta din cauza scolii. Iar acum stau pe telefon majoritatea timpului. Nextul il voi pune maine sper. Sa va zic un pic din capitolul urmator? Nee as strica surpriza. Dar va fii legat 2-3 capitole numai de SasuSaku. Gata nu mai zic. Sper ca mai ve-ti posta comentarii. Apropo daca aveti idei ca sa-mi imbunatatesc ficul, va rog sa imi spuneti. Va puuup <3
    Ella ♣
    Moderator
    Moderator

Mesaj Scris de Ella ♣ la data de Vin 8 Mar 2013 - 14:19

Fic inchis din cauza inactivitatii. Daca doresti sa il redeschizi, imi dai un pm si se rezolva. ^^

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Dum 23 Apr 2017 - 10:55