╰☆ L.C.P ☆╮

^.^ Bun venit! ^.^
Dacă iți place forumul nostru si vrei să ni te alături, înregistrează-te și fă parte din "Familia de Nebuni"! Aici te poți distra și iți poți face mulți prieteni! Intră și Have Fun Love

Vă mulțumim de vizită! Și vă urăm o zi bună în continuare! Smile

Felicitări, bunnylovers! Lucrarea o puteți citi aici: Lucrări Concurs Proză - Septembrie 2016

Ficul lunii iulie

Distribuiti

Rose
    Moderator
    Moderator

Sex : feminin

Data de înscriere : 08/04/2011

Topic Închis Ficul lunii iulie

Mesaj Scris de Rose la data de Dum 1 Iul 2012 - 23:06

Daca nici in aceasta luna nu reusesc sa organizam un concurs frumos si pus la pus la punct atunci eu ma dau batuta si nu mai deschid nici unu la fan fiction. Sa fie clar, ca eu nu stau sa ma rog de altii, pana acum nu vad un interes prea mare.

Inscrierile se fac de azi, 1 iulie 2012 pana pe 25 iulie 2012. De pe 26 iulie 2012 pana pe 28 iulie 2012 veti posta lucrarile. Odata ce a trecut data de 28 iulie nu va mai posta decat juriul cu notele.
    Castigatorul va fi anuntat pe 31 iulie 2012.

Lucrarile pot avea maxim 4 pagini de word.

Tema lunii iulie 2012: animale de companie. off: Black Flame te poti inscrie, daca doresti ^^

Juriu:
    Alexandra
    Ciresica
    Kryn
    Nekko
    Rose
    Rallu

Barem:

Titlul: 1 p
    Ideea / Originalitatea: 0,5
    Naratiunea: 2 p
    Descrierea: 2 p
    Dialogul: 1,5 p
    Greseli de tastare / exprimare / ortografie: 1, 5 p
    Actiunea: 1 p
    Estetica: 0,5 p
    Nu se acorda punct din oficiu !

Juriu nu e batut in cuie, pentru nelamuriri, idei pentru concurs, accesati topicul "Concursuri/ discutii" pe care il gasiti la sectiunea "pareri despre forum"
    Succes tuturor si sa se inscrie cat mai multi.

Ultima editare efectuata de catre Rose <3 in Mar 4 Sept 2012 - 21:09, editata de 2 ori

•°•Andy Quinn•°•
    Scriitor
    Scriitor

Data de înscriere : 10/11/2011

Topic Închis Re: Ficul lunii iulie

Mesaj Scris de •°•Andy Quinn•°• la data de Lun 2 Iul 2012 - 20:02

Particip eu Laugh
    Cel putin sper sa fie doritori si sa se si posteze ca de nu eu voi fi singura care isi posteaza "compunerea" Laugh
    Oricum, sper ca se vor inscrie cat mai multi Smile

Yuzu.
    Membru
    Membru

Data de înscriere : 14/06/2012

Mesaj Scris de Yuzu. la data de Mar 3 Iul 2012 - 12:22

Ma inscriu si eu :]. Sper sa participe cat mai multi . ^^

Kanya
    Nou venit
    Nou venit

Data de înscriere : 16/01/2012

Mesaj Scris de Kanya la data de Vin 6 Iul 2012 - 20:00

Ma inscriu si eu !

Rose
    Moderator
    Moderator

Mesaj Scris de Rose la data de Joi 26 Iul 2012 - 19:09

Tac, nu mai zic nimic. De azi până pe data de 28 iulie 2012 concurenţii vor putea posta poveştile-sper să le posteze cu toţi -.-
    Să câştige cea mai bună poveste!

Kanya
    Nou venit
    Nou venit

Data de înscriere : 16/01/2012

Topic Închis Mereu Prieteni

Mesaj Scris de Kanya la data de Joi 26 Iul 2012 - 22:38

Mereu Prieteni
    Privea cu ochii inlacrimaţii cerul neverosimil de albastru şi clar, precum o lacrimă divină. Simţea cum înăuntrul lui inima i se sfărâmă în milioane de bucaţele. Îşi trecu degetul uşor peste capul micii vieţuitoare, iar apoi cu mişcări fine îşi aşeză buzele pe creştetul ei. Ridică mâna spre bolta cerească şi aşteptă inevitabilul. Pasărea îşi întinsese maiestos aripile lungi, ciocolatii. Ţâşni în înaltul cerului, rotindu-se la câteva sute de metri deasupra lui. Se simţea distrus, de parca o particică din el pierise. Primise pasarea de când era mic, crescuse o data cu el, se maturizaseră împreuna, iar momentul despărtiri era sfâşietor. Acum abia o mai zărea înghiţită de valurile de nori cenuşii.
    Descălecă de pe calul negru ca smoala şi se aşeză în iarba fragedă. Şoimiţa lui îşi luase la revedere. Îşi trecu mâna prin par, iar o şuviţă blondă ii gâdilă plăcut fruntea îmbrobonată de sudoare. Era ultima vară pe care o petrecea acasă. De la anul trebuia sa plece la internat, unde nu îşi putea lua preţiosul lui prieten înaripat. Îşi şterse lacrima ce se încăpătânase sa iasă din lăcaşul ochiului. Acum trebuia sa se bucure de vară. Vara, fiica cea mai strălucitoare a bătrânului an, ca o ţigancă cu fuste înflorate, cu gene de mărar şi cercei de cireşe dansa pe campie intre spicele de grâu. Ochii arzători şi aurii ai Verii apuneau uşor. Pădurea pictată peste noapte, se legăna încet în ritmul cântecului murmurat de întreaga zare. Lângă el răsărise dulce şi delicată, o floare. Boarea caldă ii scalda faţa cu aroma ei. În depărtare auzea greierii cântând simfonii. Şi-i şi imagina, stând pe un butuc de lemn putregăit, intre firele mlădioase de iarba, dând concerte întregului crâng.
    Precum un fulger alburiu, un stol de porumbei săgeta cerul. Îşi ridică privirea, pasărea încă zbura în cercuri executate atât de fin, cu atâta încredere şi măiestrie, lăsându-se purtată deasupra curenţilor calzi de aer şi işi dori cu durere să poată pluti şi el alături de ea, departe de răutaţile pământului.
    De pe buzele lui pline se scurse un "Adio" încet şi sec, înecat în suspine, aceasta despărţire îl va marca pe viaţa, îi va lăsa un gust amar. Niesha, cum ii pusese numele şoimului, se ridică şi mai mult, parcă vrând să zboare spre grădinile magice ale Edenului şi apoi, dintr-o dată, se aruncă spre sol pe verticală, ciocul încovoiat străbătea cu viteză masa de aer. Inima băiatului bătea nebuneşte în timp ce tămplele îi zvâcneau dureros. La distanţă de câţiva metri de pământ, pasărea îşi reveni şi plutind falnic se aşeză pe braţul întins al tânărului.
    Ochii cafenii, nemiloşi, încercuiţi de o pieliţă galbenă îl priveau şi îl dojeneau pentru gândurile lui. Cum îşi imaginase că l-ar fi părăsi, ei vor fii împreună întotdeauna, precum două trunchiuri de copaci lipite de seva. Mâna cu degete lungi albe parcă de ceară îi mângâiară capul. Iar pasărea de mulţumire se legănă bucuroasă înainte şi înapoi. Luna care răsărise cu faţa-i de idol încrustată cu pietre semipreţioase îi picta penele cu umbre ciudate. Nici nu îşi dăduseră seama când trecuse timpul, când Cronos mai scosese o oră din sacul lui fără fund.
    Şoimiţa scoase un sunet afectuos ce traversa întreaga pădure. Vor găsii ei o cale de a rămâne împreună. Niesha nu mai era doar un animal de companie, ei erau prieteni, fraţi ce vor rămâne împreună pe veci. Văntul în taină pecetlui în sufletele celor doi această promisiune.

Sfârşit!

Hey, pai cam asta este compunerica mea. Am incercat sa o fac ca la carte, am scris ba chiar si cu diacritice ( am spus asta ca sa ma laud
    [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]). Sper sa va placa. Si bafta tuturor. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

•°•Andy Quinn•°•
    Scriitor
    Scriitor

Data de înscriere : 10/11/2011

Mesaj Scris de •°•Andy Quinn•°• la data de Vin 27 Iul 2012 - 13:01

Un suflet care iarta

Daca fiecare dintre noi am avea acea putere de-a ierta toate greselile si neintelegerile care ne-au fost provocate cu scopul de a ne rani profund si de-a ne face sa suferim, atunci intreg pamantul ar deveni un loc mai bun, in care am putea traii cu totii in armonie si pace. Dar, cand in aceasta lume mare se afla persoane care ranesc doar pentru a se simtii bine, atunci ceva nu este in regula. Ura si nesimtirea trebuie oprite, pana nu vor acapara intreg poporul planetei si-l vor devora din interior. Asa ca, pentru a oprii acest imens necaz, Dumnezeu ne-a daruit animalele, niste fiinte care sa ne faca mai buni, pe care sa le respectam si sa le iubim, asa cum ne iubim si respectam familia si prietenii.
    Vorbind urat si ranind oamenii nu ne va face sa ne simtim mai bine. Acea senzatie de triumf si nepasare se afla in sufletul nostru doar pentru cateva clipe, in care ne putem bucura de necazul pe care l-am cauzat altora, dar cu timpul, acea senzatie se transforma in ceva neplacut, in nevoia de-a fii iertati de acea persoana careia i-am provocat durere, suferinta, dar care niciodata nu ne va putea ierta, traind zilnic cu acel sentiment necativ in suflet.
    In fiecare zi ranim pe cineva, fie ca dorim asta, fie ca nu, nepasandu-ne totusi, daca am facut ceva gresit.
    Oricat am incerca sa nu facem ceva ce ar putea rani, nu vom reusi, caci "cu binele unuia vine raul altuia". Noi nu ranim doar persoane, ranim zilnic toate fiintele ce ne inconjoare, pe unele doar prin simpla noastra prezenta negativa. Chiar daca nu doresti sa faci vreun rau, ridicand tonul sau enervandu-te pe o anumita persoana, o poti intrista sau rani prin simple gesturi, care, ei i s-ar putea parea mult prea brutale.
    Niciodata nu vom putea gasi un prieten mai bun decat un animal, care iti va fi mereu alaturi, nepasandu-i de consecinte sau de faptele urate pe care tu le-ai facut. In momentul in care te simti vinovat de ceea ce ai facut, acel prieten pe care te poti baza mereu, vine la tine si te consoleaza, chiar daca tu l-ai lovit sau injurat. Puritatea din ochii animalelelor nu va putea fi niciodata inundata de acea ura si nedreptate ce zace de veacuri in ochii oamenilor.
    Oamenii gresesc, dar tot bietele animale sufera de pe urma noastra, a inconstientei noastre ce ne va baga pe toti in mormand intr-o buna zi, daca nu ne vom putea controla ura si scopurile egoiste. Numai din vina noastra, pe strazile fiecarui oras se plimba libere mii de animale fara adapost, sperand ca poate va fi si un om cu mila care le va putea ajuta si pe ele.
    Oricat am nega acest lucru, omul este mult mai salbatic decat este cu adevarat un animal, ce, fie ca nu poate vorbi, te intelege si te ajuta cum poate, nerefuzand nici cea mai mica ocazie de a-ti fi alaturi.

THE END...

Asta a fost compunerea mea pentru concurs Big smile Sper sa nu fi dezamagit pe nimeni, stiind ca este destul de scurta, dar sper eu, ca are un adevar dur in componenta sa... Va multumesc ca mi-ati acordat sansa de a participa din nou la acest concurs Heart

Yuzu.
    Membru
    Membru

Data de înscriere : 14/06/2012

Mesaj Scris de Yuzu. la data de Vin 27 Iul 2012 - 15:40

Te-am gasit, dar tu ai plecat

De ce mereu cand ma atasez de o persoana ajung sa o pierd? De ce mereu cand ajung sa iubesc ma dezechilibrez si cad cu tot cu speranta? De ce? Niciodada nu am stiut ce inseamna afectiunea, dragostea, sentimentu de a avea pe cineva langa tine. Mereu am crescut singura. Nimeni nu vorbea cu mine. Eram copilul strazii. Asa am fost si voi fi mereu. Dar nu mi-am pierdut speranta ca voi avea un prieten. Intr-o zi pe cand ma plimbam pe strazi, am vazut speranta. Un catelus. Dar cu ce ma putea ajuta? Nici el nu avea familie dupa parerea mea. Parea la fel de singur precum sunt eu. M-am indreptat spre micuta faptura si am luat-o in brate. Aceasta m-a fixat cu ochii ei micuti. I-am zambit, apoi am mers intr-un loc unde putem fi singuri. M-am indreptat spre un colt de strada mai pustiu si m-am asezat jos cu tot cu catelus. Blana lui alba era acoperita de praf si mizerie. L-am lasat jos si am inceput sa vorbesc cu el, de parca ar fi fost un om.
    I-am spus toate necazurile mele, prin tot ce am trecut in tot acest timp, iar pe cand eu ii spuneam toate astea, parca el se intrista din ce in ce mai mult. Nu il invinovateam. Cred ca si eu daca as fi fost in locul lui m-as fi intristat. Dupa ce imi spun duhul. Iau din nou catelusul in mana si incep sa il mangai pe cap. Oare ce nume sa ii pun? Are blana alba, deci il voi numi White.
    Ma ridic de jos, apoi incep sa vorbesc iar cu el, spunandui ca ne vom duce sa ne plimbam. Il iau in brate, si iesim la lumina. Lumea se uita la noi ca la felul paisprezece, dar nu imi pasa.
    Deodata spre noi se indreapta o fetita micuta, spunand ca acesta e catelusul ei, si ca il cauta de doua saptamani si ca il vrea inapoi. Ma uitam la ea cu tristete in ochi, dar pana la urma, trebuia. Si ea il iubea pe White lafel cum il iubeam eu. Dar trebuia sa fac ce e drept. Ii inmanez catelusul si ii spun sa aiba mare grija de el. Aceasta zambi, apoi se indrepta spre mama ei. White, mereu vei ramane prietenul meu. Nu uita.

The end .

Nu am avut idei ca il postam mai devreme Q.Q. In fine. Nu cred ca e asa sentimental dar am dat tot ce am putut. =D

Apropo, scuze ca e asa scurt. D:

Ultima editare efectuata de catre Awesome. in Vin 27 Iul 2012 - 16:12, editata de 1 ori

Rose
    Moderator
    Moderator

Mesaj Scris de Rose la data de Vin 27 Iul 2012 - 15:43

A-ţi postat cu toţi oO Cred că visez. Mamă ce mă bucur :x Păi având în vedere că lucrările s-au postat deja, juriul poate să dea notele.
    Să câştige cea mai bună poveste! Succes fetelor!

Rose
    Moderator
    Moderator

Mesaj Scris de Rose la data de Lun 30 Iul 2012 - 19:18

Kanya: ’Mereu prieteni’

Titlu: Ştii, puteai alege ceva mai profund, ceva cu un mister mai puternic. Nu spun că titlul pus de tine nu e frumos, dar ştiu că puteai alege ceva mai profund, ceva mai emoţional – 0, 9 p

Idee/ originalitate: Foarte frumoasă ideea şi pot spune originală. E prima dată când se foloseşte pe post de animal de companie un şoim. Mi-a plăcut şi faptul că l-ai intors înapoi şi nu i-ai despărţit pe cei doi. Ce ar fi fost frumos, era să continui povestea, mai aveai la dispoziţie încă cateva pagini bune de scris şi aşa, noi, puteam afla dacă cei doi rămân împreună sau nu. – 0, 5 p

Naraţiunea: Observ că ai ales să narezi la persoana a III-a şi pot spune că te-ai descurcat foarte bine. Nu ai avut nici o dificultate – 2 p

Descrierea: Domnişoară, tu, descrii foarte frumos. Ai un vocabular bogat şi plin de neologisme. Am observat figuri de stil foarte frumoase şi apreciez enorm de mult că ai descris şi peisajul. Chiar mi-a plăcut cum ai descris vara, nu m-am gândit niciodată la o asemenea asociere. Felicitările mele. A fost foarte plăcut să îţi citesc povestea. – 2 p

Dialog: Nu am ce spune aici. Nu l-ai folosit. Doar acel ’adio’, în rest nu. Nu am de ce să îţi iau punctele – 1, 5 p

Greşeli de tastare/ exprimare/ ortografie: Ai mai mâncat câteva diacritice pe ici pe colo. E prima dată când scrii cu diacritice? Să zicem, că se mai întâmplă.
    Despărtiri-despărţirii.
    Acum abia o mai zărea înghiţită de valurile de nori cenuşii. – lipseşte un verb, un element de legătură. Nu e logic şi nici nu sună bine cum ai spus tu. Să spunem că puteai pune: Acum abia îi mai zărea corpul micuţ ce era înghiţit de valuri de nori cenuşii.
    Şoimiţa- Şoim. – 1, 1 p

Acţiunea: A mers lent şi nu te-ai grăbit deloc. Ai descris fiecare loc şi moment şi mi-a plăcut. – 1 p

Estetica: Ai centrat titlul şi textul a fost aşezat corect. – 0. 5 p

Nota: 9, 5. Felicitările mele *hug*

*Black Flame*: ‘Un suflet care iartă’

Titlu: Titlu e interesant şi îmi place. Sincer prima dată mă gândeam la o prostie făcută de animalul de companie al unei persoane. Acel om îl alungă şi după îşi dă seama de marea prostie, îşi caută animalul şi nah animalul îl iartă şi se duce acasă cu el. Dar ideea e alta. Îmi place, pentru că îmi dă şansa de a-mi imagina eu ceva şi când citesc şi văd că e diferit devine tot mai interesant, parcă. 1 p

Idee/ Originalitate: Nu pot spune că ai respectat 100% tema. Ai vorbit foarte puţin de animalele de companie. Ai spus doar că ele ne fac să uităm de anumite sentimente negative, că noi oamenii suntem mai răi decât ele. Mai mult ai discutat despre răutatea de pe faţa pământului. Puteai face o legătură mai puternică şi/ sau să precizezi o întâmplare care să arate cum răutatea este dminuată de un biet animal. – 0, 3 p

Naraţiunea: Ai narat bine şi te-ai descurcat. – 2 p

Descriere: Cu toate că nu prea ai nimerito pe la idee, descrierea mi-a plăcut. Foarte frumoasă şi mi-ai dat şansa să îmi imaginez unele lucruri datorită figurilor de stil minunate. 2 p

Dialog: Ca şi concurenta precedentă nu ai folosit aceast mod de expunere, dar nu am să îţi scad. – 1, 5 p

Greşeli de tastare/ exprimare/ ortografie: Doar două greşeli, sper că a fost doar o scăpare. – 1, 3 p
    necativ – negativ
    mormand – mormânt

Acţiunea: Bine lucrat. Nu am ce comenta la ea. – 1 p

Estetica: Titlul centrat şi textul aşezat cum trebuie. – 0, 5 p

Nota: 9, 6. Felicitările mele *hug*

Awesome: ‘ Te-am găsit, dar tu ai plecat’

Titlu: Clar, din titlu tău mă gândesc la faptul că destinul nu îi vrea împreună pe cei doi. E interesant, dar se putea pune ceva mai waw. La fel ca şi Kanya, puteai pune un titlu cu mai mult mister, un titlu care să ofere cititorilor şansa de a-şi imagina tot felul de idei. – 0, 9 p

Idee/ Originalitate: Mi-a plăcut că ai dus acţiunea într-un alt plan. Un plan al sărăciei. Te-ai folosit de un copil orfan care avea nevoie de un prieten şi i-ai oferit şansa de a se descărca la un câine. – 0, 5 p

Naraţiunea: Cineva trebuia să nareze la persoana I. Da, e bine. Se putea scrie şi mai mult. Să spui chiar mai multe despre acel copil. – 2p

Descriere: Te puteai descurca mult mai bine. Da, ai început frumos, dar nu ştiu ce ai păţit după. Puteai să prezinţi locul unde au fost cei doi şi să îl asociezi cu sentimentul de singurătate. Trebuia să discuţi despre ce înseamnă prietenia pentru acel copil, să descrii acea conexiune dintre ei, că destinul i-a adus împreună. De asemenea puteai să descrii o zi petrecută de cei doi. – 1, 5 p

Dialogul: Dacă la colegele tale nu era necesar dialogul, la tine era necesar. Cel puţin eu, eram curioasă ce îi povestea căteluşului. Puteai pune ceva dialog. – 1, 4 p

Greşeli de tastare/ exprimare/ ortografie: Nu prea ai avut. Dacă am ratat ceva, sigur vor observa ceilalţi juraţi. – 1, 4 p
    Putem-puteam

Acţiunea: Ai fugărito la final. Deja s-au întâlnit, s-au împrietenit şi câinele şi-a găsit stăpâna. O puteai încetini dacă mai puneai puţină acţiune. – 0, 8 p

Estetica: Ok, titlu e centrat. Dar de ce e şi textul centrat? Eu am zis de atâtea ori să nu se mai centreze textul, să se scrie normal. 0, 4 p

Nota : 8, 9. Felicitările mele *hug*

Concluzia mea :
    Ideile voastre mai puteau fi dezvoltate, trebuia să vă folosiţi de imaginaţia voastră. Aveaţi la dispoziţie maxim patru pagini de word şi voi nu le-aţi folosit. Ok, nu zic să le folosiţi pe toate patru, dar au fost prea scurte. Am impresia că au fost făcute în grabă, pe ultima sută de metri.
    Ce am mai observat: Aţi folosit clasica idee în care omul a fost în centru atenţiei. Nu am văzut să puneţi animalul în centru atenţiei, să exprimaţi sentimentele din perspective animalului. Asta chiar ar fi fost originalitate.

Au fost poveşti interesante şi frumoase. Mi-a făcut plăcere să vă citesc creaţiile şi vă felicit pentru că aţi participat până în ultima clipă. De acum vom aştepta şi celelalte note. Dacă aveţi nelămuriri în privinţa notelor acordate de mine sau chiar obiecţii vă rog frumos să mă contactaţi şi vom rezolva mica problemă.
    Clasamentul meu:
    1. *Black Flame* cu nota 9, 6
    2. Kanya cu nota 9, 5
    3. Awesome cu nota 8, 9

Vreau să vă anunţ că mâine după ora 22:00 se va afişa câştigătorul.
    Eu vă doresc o seară plăcută alături de cei dragi!

♥ Nekko ♥
    Critic
    Critic

Data de înscriere : 06/09/2011

Mesaj Scris de ♥ Nekko ♥ la data de Lun 30 Iul 2012 - 22:01

Ok, am venit si eu cu jurizarea, un pic grabita, dar iata-ma. Big smile
    Ok voi pune inca odata acel barem:

Ideea / Originalitatea: 0,5
    Dialogul: 1,5 p
    Greseli de tastare / exprimare / ortografie: 1, 5 p
    De asemenea nu se acorda punct din oficiu.

Ok sa incepem:

Kanya

Titlu: 1 p

Foarte interesant, exprima cu cata durere isi i-au la revedere cei doi prieteni si semnifica prietenia lor eterna. Smile

Ideea: 0, 2 p

Foarte draguta, pana acum pot spune ca e originala. De asemenea tema e respectata. Agrement

Naratiunea: 1, 9 p

Ai narat frumos, stiam ce se intampla in fiecare clipa, insa nu te-ai exprimat tocmai bine peste tot, iar lipsa unor semne de punctuatie a facut ca intonatia sa sune diferit. Big smile

Descriere: 1, 9 p

Ai descris bine, pot spune foarte bine, insa as fi dorit mai multa descriere sentimentala. Limita era de 4 pagini de Word deci m-ai puteai introduce ceva descriere. Chiar si asa ai niste figuri de stil frumoase si bine aranjate, sa nu mai spun ce vocabular interesant si ca ai fost si misterioasa. Whistling

Dialog: 1, 5 p

Of, as fi vrut sa vad si ceva dialog, insa nu sec. Am observat ca ai introdus acel "Adio" in naratiune insa pe langa el mai mergea un "prietenul meu" si astfel era mai amplu. Pe langa asta, destindea atmosfera aceea emotionanta. Chiar si asa, asta nu a afectat cu nimic nota ta Big smile

Greseli de tastare / exprimare / ortografie: 1 p

Am observat cateva greseli de tastare si mai multe de ortografie:
    "maiestos" - maiestuos
    "Verii" - verii
    "se aruncă spre sol pe verticală" - se aruncă spre sol vertical ( cu acesta ) Ai fi putut spune Think
    "Şoimiţa" - Soim ( nu e tocmai corect sa scrii soimita Think )
    "pasărea îşi reveni şi plutind falnic se aşeză pe braţul întins al tânărului." - pasărea îşi reveni şi plutind falnic, se aşeză pe braţul întins al tânărului. Nu uita de virgula! daca ai hotarat sa te complici.
    "Cum îşi imaginase că l-ar fi părăsi, ei vor fii împreună întotdeauna," - Cum îşi imaginase că l-ar părăsi. Ei vor fi impreuna intotdeauna ( Ai grija cum pui punctul si virgula! )
    "Mâna cu degete lungi albe parcă de ceară îi mângâiară capul. Iar pasărea de mulţumire se legănă bucuroasă înainte şi înapoi." - Mâna cu degete lungi si albe parcă de ceară, îi mângâiară capul, iar pasărea de mulţumire se legănă bucuroasă înainte şi înapoi. ( Inaintea lui "iar" se pune virgula! )

De asemenea mai sunt astfel de greseli, Pe langa asta, am observat ca la unele cuvinte nu ai pus toate diacriticile. Daca te apuci sa le pui, trebuie sa le pui pe toate!

Actiune: 1 p

Se misca destul de bine avand in vedere ca aceasta compunere e mica.

Estetica: 0, 5 p

Este in regula, am putut citi cu usurinta.

Acestea fiind zise, nota ta este: 9, 30. Felicitari! Smile

*Black Flame*

Nimic din ce mi-am imaginat din pricina titlului nu avea continutul textului, deci prin urmare m-ai surprins... Oarecum e bine. Titlul e original, deci iti pot da punctaj maxim. Big smile

Ideea: 0, 5 p

Pff ideea asta nu mi-a prea parut cine stie ce, ai tinut parca un dioscurs, nu ai prezentat o poveste, o intamplare. De asemenea nici nu prea vad legatura intre animalele de companie si suferinta pe care o cream noi celorlalti. E adevarat ca sunt unele cazuri in care animalele ne simt furia si sufera, daca pot spune asa, insa cu toate astea inca se aseaza langa noi la focul semineului si ne ling pe mana, insa nu ai prezentat asta in compunere. Asta voiam eu sa vad acolo: Legatura dintre un om cu un animal. Trist

Naratiunea este foarte buna. Am inteles tot si apreciez ca ai narat la persoana a III-a. Smile

Si aici pot spune ca ai facut o treaba buna. Chiar daca nu ai folosit asta in favoarea ta la idee, totusi aici nu iti voi scade. Wink

Dialog: 1, 5 p

Nu l-ai folosit deloc, desi as fi preferat sa o faci, insa cum nu ai povestit nimic, nici o intamplare, nici nu aveai cum sa-l introduci, Neutru

Greseli de tastare / exprimare / ortografie: 1, 2 p

Am observat cateva:
    "necativ" - negativ
    "inconjoare" - inconjoara
    "mormand" - mormant
    Am mai vazut si cateva virgule lipsa, insa se mai intampla, totusi ti-am scazut.

Actiune: 1 p

Este in regula. Datorita descrierii, a mers lent asa cum trebuie.

Estetica: 0, 5 p

De asemenea si aici este in regula. Agrement

Acestea fiind zise, nota ta este: 9, 50. Felicitari!

Awesome:

Titlul: 0, 9 p

C-am lung daca pot spune asa, insa adevarul e ca se potriveste cu acel continut.

Ideea: 0, 5 p

Hmm, as putea spune ca e originala, defapt... chiar am s-o fac. Ai fi putut dezvolta mult aceasta idee, cu mult mai mult, insa nu inteleg de ce nu erai pregatita avand in vedere ca te-ai inscris si stiai despre ce e vorba. Think

Ai narat bine, cu toate ca e la persoana a II-a, insa as fi apreciat daca ai fi facut-o la a III-a. Big smile

Descrierea: 1, 5 p

Vai, nu-mi vine a crede ce am citit. Ai inceput cu sentimente si ai sfarsit fara nimic. Nu ai prezentat nici imprejurimile prea mult, nici macar hainele.... ma rog, daca avea. Ai fi putut descrie putin mai mult catelul, l-ai fi putut face intr-un fel anume mai complicat in asa fel incat sa ai ce descrie la el, ai fi putut cu cata duiosie si atentie asculta personajul, ai fi putut spune cu exactitate ce a patit el, cul a ajuns pe strada. Asa ai fi pus sentimente si detalii importante. Descrierea este baza intr-o poveste. Prin ele autorii isi exprima sentimentele. Trebuie sa ne faci sa simtim si noi acea emotie a personajelor.

Dialog: 1, 3 p

Ma bucur ca nu l-ai folosit, insa cum tu nu ai descriere si odata cu ea, nici volum, ti-ar fi trebuit.

Greseli de tastare / exprimare / ortografie: 1, 3 p

"sentimentu" - sentimentu'* sau sentimentul*
    "mi spun duhul. Iau din nou catelusul..." - mi spun duhul, iau din nou catelusul...
    "spunandui" - spunandu-i
    "lafel" - la fel

Actiunea: 0, 7 p

Merge foarte alert. Ar fi mers mai lent daca ai fi adaugat mai multa descriere.

Estetica: 0, 4 p

Este in regula insa am o observatie: nu trebuia sa centrezi si textul in sine, doar titlul era suficient.

Acestea fiind spune, nota ta este: 8, 90. Felicitari!

Acestea sunt notele, le voi mai scrie inca odata pentru a fi mai usor de gasit:

Kanya - 9, 30
    *Black Flame* - 9, 50
    Awesome - 8, 90

Felicitari tuturor participantilor si sa speram ca vor veni si celelalte note cat de curand. Succes! Winner

Ella ♣
    Moderator
    Moderator

Data de înscriere : 16/04/2012

Mesaj Scris de Ella ♣ la data de Mar 31 Iul 2012 - 12:45

Kanya

Titlul: Mi-a placut pentru ca pentru mine a fost destul de profound si cel mai important are o stransa legatura cu textul si ne da si o idee despre continut. – 1 p.

Ideea / Originalitatea: Ideea e foarte simpatica si ce mi-a mai placut a fost faptul ca ai ales un animal mai „special” pentru ca nu prea am mai intalnit sa se foloseasca ca animal soimul. Te-ai incadrat si in tema. – 0,5 p.

Naratiunea: Ai narat frumos, mai ales pentru ca ai facut-o la persoana a III-a. Multa lume se fereste sa poveasta ca acesta persoana pentru ca li se pare mai dificil si aleg persoana I, dar tu te-ai descurcat bine la persoana a III-a. – 2 p.

Descrierea: Trebuie sa recunosc ca am ramas foarte placut surprinsa sa vad cat de bine si cat de multe figuri de stil ai putut folosi. Ai descris aproape tot ce se putea descrie, ai facut asocieri superbe cu vara si asta pentru ca ai un vocabular bogat. Bravo chiar mi-a placut. – 2 p.

Dialogul: Toti au spus si o spun si eu ca in afara de acel „Adio” Nu ai avut dialog, dar asta nu inseamn ca trebuie sa iti scadem puncte. – 1,5 p.

Greseli de tastare / exprimare / ortografie: Ai mancat cateva diacritice pe aici si pe acolo. Ar fi trebuit sa rewcitesti capitolul de cateva ori ca sa corectezi greselile.
    Ai mai avut si alte greseli de exprimare, dar Rose si Nekko le-au spus pe cele care mi-au sarit si mie in ochi, deci nu le mai repet. – 1 p.

Actiunea: Nu ai fugarit-o a mers lent. Ai descris toate momentele. – 1 p.

Estetica: Titlul e centrat, textul este asezat corect in paragrafe si apreciez ca ai scris cu diacritice. 0.5 p .

Nota: 9,50. Felicitari! ^^

*Black Flame*

Titlul: Titlul e interesant si simpatico. Imi place ca ne face san e gandim la cu totul altceva fata de ce ai scris tu. Ne da ocazia sa ne imaginam noi o intamplare, insa totusi mi-ar fi placut sa aiba putin mai multa legatura cu textul. – 0,9 p.

Idee / Originalitate: Textul nu prea a respectat tema in totalitate. Ai generalizat mai mult, ai spus cum ne fac animalele de companie sa uitam de anumite sentimente, sa ne aline durerea si faptul ca suntem rai cu ele. Nu stiu mi-ar fi placut mai mult daca faceai mai stransa legatura dintre animale si oameni. – 0,2 p.

Naratiunea: Ai narat bine, nu ai avut nicio problema. – 2 p.

Descrierea: Ai descris frumos, chiar daca la idee ai dat-o putin in bara. Te-ai descurcat bine. – 2 p.

Dialog: Nu l-ai folosit, dar nici nu prea aveai pe unde sa il bagi, totusi n-am sa iti scad. – 1,5 p.

Greşeli de tastare/ exprimare/ ortografie: Ca si Rose si Nekko am observat aceleasi greseli, deci nu cred ca mai are rost sa le repet si eu. – 1,3 p.

Actiunea: Foarte bine, nu ai fugarit-o de loc. – 1 p.

Estetica: Textul e asezat cum trebuie, titlul centrat, as fi apreciat daca ai fi scris cu diactricite,dar nu am sa iti scap din cauza asta – 0,5 p.

Nota: 9,40. Felicitari! ^^

Awesome.

Titlul: Imi place, desi e cam lungut. Chiar daca nu are o urma de mister sau nu prea starneste curiozitate adevarul e ce se potriveste bine cu textul. - 0,9 p.

Idee / Originalitate: Ei si aici imi place ca ai dus actiunea pe un cu totul alt plan. Un copil al strazi care se simte singur pentru ca nimeni nu il vrea si isi gaseste alinarea intr-un catelus. Frumos, chiar mi-a placut. – 0,5 p.

Naratiune: Ai narat la persoana I, deci puteai sa spui putin mai multe despre acel loc, despre acel copil, pentru ca se scrie mai usor cand povesteti la persoana I. – 2 p.

Descrierea: Ei bine aici nu prea am ce spune pentru ca nu prea ai avut. Intradevar ai inceput frumos, trist, insa pe final te-ai cam pierdut. Ar fi trebui sa pui mai mult accent pe sentimentul de singuratate al copilului, apoi sa descrii mai mult acel sentiment cand a intalnit catelul isi gaseste pentru un timp alinarea. – 1,5 p.

Dialogul: Nu pot spune ca era absolut necesar, puteai sa pui si dialog astfel aratandu-ne mai exact cat de greu ii este copilului sa fie singur. – 1,4 p.

Greseli de tastare / exprimare / ortografie:

Niciodada – Niciodata
    lafel – la fel

Numai astea mi-au sarit in ochi. – 1,4 p.

Actiunea: Ai inceput lent, frumos, insa spre sarfit ai cam fugarit-o.ar fi trebui sa adaugi mai multa descriere sa o atenuezi. – 0,8 p.

Estetica: Textul nu era nevoie centrat, si cum am spus si lui Blacky as fi apeciat daca scriai cu diacrtice. – 0,5 p.

Nota: 9. Felicitari! ^^

Acestea sunt notele mele:

Kanya: 9,50
    Black Flame: 9,40
    Awesone: 9

Felicitari din nou si bafta in continuare.

RR
    Administrator
    Administrator

Data de înscriere : 09/01/2011

Mesaj Scris de RR la data de Mar 31 Iul 2012 - 22:18

Deci vad ca eu is prima -.-" Eu care credeam ca nu apuc sa critic

Kanya:

Titlul: 0,85 p
    "Mereu Prieteni"->Deja iti poti imagina ca cei doi au o prietenie stransa, desi se potriveste cu povestea scris de tine, nu este asa atragator. Un titlu mai misterios, care te ducea
    Ideea / Originalitatea: 0,5 p
    Foarte dragutza idee ^.^ Nu am mai intalnit o astfel de idee pana acuma. Un animal salbatic sa fie un animal de companie, iar despartirea dintre cei doi, bravo : )
    Ai narat foarte frumos, stiu unde "ma" aflu, ce se intampla, felicitari ; )
    Se vede ca ai un vocabular foarte bogat prin cuvintele care le-ai folosit, iar descrierea sentimentelor ai manut-o foarte bine. A fost trista povestea, iar tu ai accentuat acest lucru prin multe figuri de stil. Felicitari tine-o tot asa!
    Dialogul: 1,4 p
    Nu ai avut deloc dialog, ceea ce pe de-o parte mi-a placut, pe de alta parte nu. Acel "adio" il puteai scrie ca si dialog si puteai pe langa acel adio sa adaugi apoi niste cuvinte care sa arate ca ii pare rau. Chiar daca aflam asta din descriere, era mai dragut si simteai mai mult tristeatea ^.^
    Greseli de tastare / exprimare / ortografie: 1 p
    Ai foarte multe propozitii care, cateodata, nu au sens, adica la multe propozitii am observat cum propozitia secundara nu are legatura cu cea principala si invers. Mici greseli de exprimare si cateva greseli. Mi-a placut ca ai scris cu diacritice ^.^
    Aici iti dau maxim. Foarte bine ^.^Actiunea nu mi s-a parut deloc grabita.
    Estetica: 0,45 p
    Foarte dragutza estetica ^.^ Doar o singura obiectie am -.-" Cam prea aprinsa culoarea, deranjeaza putin la ochi.

->Nota: 9,2->Felicitari

*Black Flame*

Ideea / Originalitatea: 0,35 p
    Dialogul: 1,45 p
    Greseli de tastare / exprimare / ortografie: 1, 4 p

->Nota: 9,7->Felicitari ^.^

Awesome:

Titlul: 0,80 p
    Ideea / Originalitatea: 0,5 p
    Descrierea: 1,35 p
    Dialogul: 1,4 p
    Greseli de tastare / exprimare / ortografie: 1, 25 p
    Actiunea: 0,65 p
    Estetica: 0,3 p

->Nota: 8.25->Bravo

Sa ma iertati ca am dat asa ultimele doua note, dar cineva m-a grabit si mama era si cu ochii pe mn -.-" Dar in fine, felicitari fetelor Agrement Si am sa dau edit la ultimele doua note ca sa scriu de ce am dat atata punctajul.

Rose
    Moderator
    Moderator

Mesaj Scris de Rose la data de Mar 31 Iul 2012 - 22:36

Bun, deci până aici am ajuns.
    Câştigătoarea este Black Flame. Felicitări draga mea.
    Locul I: *Black Flame* cu 9, 55
    Locul II: Kanya cu 9, 37
    Locul III: Awesome cu 8, 76.

Blacky te rog sa îţi păstrez ideea pentru următorul concurs până în toamnă. În august va fi puţin diferit. O să vedeţi.
    Felicitări.
    Topicul rămâne deschis până mâine.

Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Data de înscriere : 26/11/2011

Mesaj Scris de Reeah la data de Mier 1 Aug 2012 - 8:51

Felicitari fetelor, ati facut o treaba minunata. Ma bucur ca forumul asta are asemenea membri Smile Mai intai vreau s-o felicit pe Blacky pentru ca a castigat de-a lungul timpului la mai multe concursuri, apoi pe Kanya care a demonstrat ca este o scriitoare talentata si ca a progresat, iar apoi pe Awesome care de asemenea este o sriitoare formidabila si a avut ambitia sa participe la acest concurs Smile

Acum este: Vin 2 Dec 2016 - 19:55