╰☆ L.C.P ☆╮

^.^ Bun venit! ^.^
Dacă iți place forumul nostru si vrei să ni te alături, înregistrează-te și fă parte din "Familia de Nebuni"! Aici te poți distra și iți poți face mulți prieteni! Intră și Have Fun Love

Vă mulțumim de vizită! Și vă urăm o zi bună în continuare! Smile

Felicitări, bunnylovers! Lucrarea o puteți citi aici: Lucrări Concurs Proză - Septembrie 2016

Elfii...

Distribuiti

AileeX
    Nou venit
    Nou venit

Sex : feminin

Data de înscriere : 25/06/2012

Elfii...

Mesaj Scris de AileeX la data de Mier 27 Iun 2012 - 22:27

Pai , inainte de toate vreau sa va spun ca aceasta ''povestire'' a mai fost postata pe un forum..sa nu aud ca-i plagiata !

Elfii...

Un scriitor aristocrat spunea odata :
    ''Lumea se prezinta prin doua aspecte destul de diferite
    In vazul tuturol , exista o planeta a oamenilor , cu istoria , credinta si legile ei..Insa exista si un alt univers invizibil pentru majoritatea dintre noi . Un univers populat de creaturi ciudate , nascute din amintirile si visurile noastre , care traiesc si se manifesta fara ca noi sa ne dam seama , misterioase , dar atat de aproape totusi...''
    Multa lume il considera la vremea respectiva un nebun..Dar exista multe legende si mituri referitoare la creaturile magice , deci , cine stie , poate peste cativa ani o sa traim alaturi de ei . Cum spuneam , exista multe , chiar foarte multe , legaturi intre mituri / legende ,cum ar fi : Mitologia nordica cu religia crestina ( În mitologia nordică, Yggdrasil este arborele gigantic al lumii, care face conexiunea între cele 9 lumi. Pe crengile acestui copac se află Asgard, Vanaheim și Alfheim. Trunchiul arborelui este axa lumii care străpunge centrul lumii oamenilor, Midgard, lume în jurul căreia se află Jotunheim și sub care se află Nidavellir (Svartalfheim), lumea piticilor. Cele trei rădăcini străbat fiecare câte un tărâm: Helheim, Muspelheim și Niflheim. / La crestini raiul si iadul ) sau mitologia greaca si mitologia romana ( Jupiter - Zeus , Venus - Afrodita etc. )
    Dintre toate creaturile magice , cele mai magnifice sunt elfi . Dar oare ce s-a intamplat cu ei ? Multi elficologi recunoscuti ne spun : elfii sunt acolo , tupilati in inima celor mai intunecate paduri , printre copacii cei mai ramurosi . Traiesc in grupulete nomade sau in triburi intemeiate de mii de ani . Ne observa . Ne judeca . Odinioara se temeau de noi .Cateodata ne priveau cu un amestec de mila si amuzament . S-au temut intotdeauna de inclinatia noastra de lupta si , dand dovada de intelepciune , nu s-au implicat in razboaiele noastre , ci s-au indepartat treptat-treptat de rasa umana.. Vechii noastri prieteni au disparut incetul cu incetul din viata noastra , apoi , pe nesimtite , si din memoria noastra...Ei apar in piese de teatru si in romane , bantuie basmele , traverseaza gratios ecranele de cinema , populeaza povestile stramosesti si totusi putini cred in ei . Se spune ca au aparut inaintea oamenilor si ca vor mai trai mult timp dupa noi . Se crede ca viata lor se poate intinde pe secole intregi , chiar mileni..Si totusi , ar fi putut sa se lupte cu noi , sa-si recapete teritoriul sortit lor..Dar au inteles ca , pentru a obtine pacea si a duce o existenta linistita , ei sunt nevoiti sa accepte sa devina ''legende'' . din ziua in care omul s-a convins ca elful nu era decat un produs al imaginatiei sale , el a incetat sa mai urmareasca misterioasa creatura..
    Din acea zi , ultimii elfi traiesc linistiti , in cele din urma bastioane ale naturii care au mai scapat inca de oameni .
    Dar oare chiar au existat ? Suta la suta , nu se stie . Dar semi-elfi au provocat o adevatata avalansa .A existat o asa numita incrucisare a doua rase , a iubirii dintre elf si om ?Pot cele doua specii sa se uneasca ? Da , un exemplu ar fi chiar : Robin Hood ( Om de statura , el era deosebit de puternic si de rezistent . Fara indoiala ca numai gratie originilor sale elfice , a rezistat el unei cruciade nimicitoare . )
    Nu crezi ? Nu-i nimic , dar sa stii ca la fiecare copac doborat , un elf moare...Distrugand padurile , teritoriul elfilor se micsoreaza zi de zi , iar existenta lor nu mai tine decat de un fir de ata - cel al imaginatiei noastre...

Byee ! Sper sa va placaa !

Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Sex : feminin

Data de înscriere : 26/11/2011

Re: Elfii...

Mesaj Scris de Reeah la data de Mar 3 Iul 2012 - 10:58

Buna Big Hug
    Sincer, mi-a placut foarte mult.. insa nu-mi vine sa cred ca ai scris tu asta Laugh)))) sincer, m-ai uimit O.o
    Mi-a placut tare mult logica pe care ai folosit-o in aceasta mica povestire. Think
    Chiar m-ai facut sa-mi pun niste intrebari Laugh)
    Singurul lucru de care nu sunt multumita a fost estetica.. nu au dat bine acele paranteze in fic si nici faptul ca apesi space inainte de semnele de punctuatie, arata mult mai bine sa-l apesi dupa ele.
    In fine, Think tot imi place la nebunie si-ti astept urmatoarea creatie Big Hug
    Spor la scris si la idei Kiss

Acum este: Vin 2 Dec 2016 - 19:56