Contul membrilor cu numărul de mesaje postate (topicuri, comentari etc.) = 0, vor fi șterși de pe forum în următoarea săptămână.

Distribuiţi
Vezi subiectul anteriorIn josVezi subiectul urmator
~Piersicuta~Rubin~
Membru
Membru
Sex : feminin

Taramul Ascuns in Roua[+16]

la data de Mar 26 Iun 2012 - 22:13
Am venit cu un fic! Sper sa va placa si va urez lectura placuta.

Capitolul 1

"Draga jurnal,

Au trecut 5 ani de atunci. 5 ani grei, plini de antrenamente, suferinta si singuratate. Dragostea pentru Sasuke pare sa nu mai existe, dar nu se stie niciodata. S-a domolit in acest timp? Am reusit sa-l uit, sa-l alung din mintea mea?

Am reusit, sau cel putin asta cred eu; si, uite-ma acum ca Regina in Taramul Ascuns in Roua. Vrajitoare in toata splendoare ei, m-am antrenat mult timp. Am vrut sa devin mai puternica si inca vreau, sa-mi protejez mai mult decat orice satul. Cu Konoha recunosc, nu am mai tinut de mult timp legatura. Ei nu stiu despre 'situatia' mea actuala. Imi este dor de Konoha, de Tsunade-sensei, de Naruto in mare parte. Imi este dor de toata lumea, dar daca ar afla ca sunt vrajitoare cu siguranta m-ar trata altfel.

Draga jurnal, numai tu mi-ai fost alaturi, mereu imi vei fi. Poate tu ma poti ajuta sa dobandesc acel curaj de altadata? Desigur ca nu, ma doare inima sa-ti dau viata. Ramai aici mereu cu mine, lasa-ma sa ma descarc pe paginile tale, sa stiu ca tu ma asculti de fiecare data.

Insemnare facuta pe 6 aprilie."

Cu miscari delicate am inschis caietul gros, plin de diferite insemnari. Am devenit mai puternica, tupeista... dar de ce nu pot da ochii cu satul in care am copilarit? Ah da, imi este frica. Poate ma vor trata ca pe o straina, vor uita ca am fost, sunt si voi fi de-ai lor. Adevarul crud, cu siguranta m-au uitat. Cu siguranta Naruto s-a resemnat dupa ce nu am mai dat semne de viata, poate a devenit Hokage in sfarsit. Poate Sasuke s-a intors in sat si traieste alaturi de o fata, au o familie frumoasa cu doi baieti si o fata. Poate Akatsuki s-au schimbat si Sasuke nu si-a ucis fratele, ci s-au impacat. Hm, sperante ce au trecut prin timp, ce au devenit mult mai puternice decat odinioara. Doar aceste ganduri mi-au oferit o fericire falsa, gandindu-ma la posibila lor fericire m-am inveselit. Tristetea si durerea sunt singurele prezente in acea 'lume'. Ei bine, noi vrajitorii traim intr-un fel izolati de acele taramuri. La noi nu exista razboi, suntem mereu intr-o monotona si comuna pace. Pacea dorita de Naruto, de Jiraya-sensei, de toti cei de acolo.
In timp am inceput sa inteleg intentiile lui Pain, liderul Akatsuki, dar ale lui Madara Uchiha au ramas mereu ascunse. Cu ce ajuta Ochiul Lunii? Cu nimic, deoarece chiar daca stapanea oamenii, Creaturile Mistice prezente in toate acele mituri nesimnificatie dupa parerea lui, nu pot fi controlate de acele banale genjutsu-ri. Puterile oculare, ca si celelalte lucruri folosite de oameni, nu ne afecteaza. Astea ne fac invincibili, putem sa atacam oricand oamenii, acea Lume Ninja. Dar nu vreau si nici celelalte regate nu doresc asta. Dupa ei, 'nu este bine sa atacam oamenii deoarece sunt si ele fiinte si cel mai bine este sa nu ne amestecam in viata lor'. Cata dreptate, cata dreptate!
Din acest motiv, nu am mai tinut legatura cu oamenii. Am rupt orice ma lega de acea lume, de acele locuri in care am copilarit. Nu suportam sa vad cum mama sufera, cum tata ma dorea ca si Regina. Nu doream sa-i vad murind cu o piatra pe suflet. Asa ca am acceptat. 'Ce aam de pierdut?', mi-am spus. Adevarat, nimic de pierdut; dar dorul a inceput sa ma macine. Curiozitatea m-a facut sa organizez un bal in care am invitat Conducatorii celorlalte Taramuri si pe toti Hokage. Nu puteam sa ma duc la ei, eu am de ingrijit un taram ce face cat 10 tari, pe cand dansii au de ingrijit un sat! Cam mare diferenta, asa ca am decis sa organizez balul in palat.
- Majestate, invitatii trebuie sa soseasca! Daca doriti...
MennaMee mi-a atras atentia, facandu-ma sa zambesc. Ea, este Samanul meu. Ma ajuta cu problemele Statului, ma sfatuiesc alaturi de ea. Oricat de greu ar fi, ea rezolva orice, oricand.
I-am facut semn sa iasa. M-am imbracat cu o rochie lung pana in pamant, simpla de culoarea ierbii. Corsetul verde inchis, cu imprimeuri florale facute din fir auriu atragea atentia. In partea din jos se afla un trandafir negru, absolut superb, asemeni trandafirilor ce umple gradina din spate. Mi-am periat parul roz si mi-am acoperit fata cu un val din matase neagra, ce se desprindea dintr-o palarie mare, verde inchis. Doar ochii zarindu-se, am hotarat sa ma arat doar cand ma voi simti pregatita.
Am mai adaugat un pandantiv mare, format dintr-un trandafir negru acoperit cu sange, set cu cercei; si niste sandale negre cu toc.
Am iesit pe balcon, privind cum trasurile vin pe rand. Am adunat taria necesara in acesti ani ca sa dau ochii cu ei? Pot? Sunt in stare? Asta doar eu o voi vedea, in cel mai rau caz voi fugi de la bal. Asta ar fi chiar jenant...

Soo... primul meu fic! Astept parerile voastre sincere!

Sakura:

Lucifer
Membru
Membru

Re: Taramul Ascuns in Roua[+16]

la data de Mar 26 Iun 2012 - 23:08
Frumos fic piersicuta...chiar nu as crede ca este primul tau fic=))Adica este atat de frumos si de misterios incat ma supara ca este atat de scurt...abia astept next:*KissKiss
Irene.
Moderator
Moderator

la data de Mier 27 Iun 2012 - 11:49

Ce avem noi aici? Un fic foarte interesant care m-a atras extrem de mult Nu imi vine sa cred ca este primul tau fic Sakura regina Interesant Chiar nu stiu ce sa zic Sper ca esti constienta ca vreau next-ul si te rog sa il aduci cat mai repede posibil. Iti urez o zi buna, spor la scis si fie ca inspiratia sa te loveasca
Reeah
Ex Staff
Ex Staff

la data de Mier 27 Iun 2012 - 12:05
Buna, scumpo Big Hug
Tin sa-ti spun ca imi place la nebunie ficul asta si puteam baga mana in foc ca nu e primul.
Imi place cum descri sa sti :x
Nu-mi amintesc cand am citit ultima data un fic cu vrajitoare, deci o sa fie interesant si palpitant.
M-ai facut curioasa sa vad ce se v-a intampla la bal si cum v-a reactiona ea cand o v-a reintalni pe Tsunade ~in caz ca ea mai e Hokage~
Imi place foarte mult munele MennaMee :x si e interesanta ideea cu samanul.
Astept capitolul urmator.
Spor la scris si idei :-*
~Piersicuta~Rubin~
Membru
Membru

la data de Mier 27 Iun 2012 - 16:43
Capitolul 2

"Draga jurnal,

Balul a inceput de un sfert de ora. Dar simt ca trebuie sa trag de timp, simt ca nu sunt pregatita. O emotie puternica a pus stapanire pe mine, intrebari invadandu-mi capul. Ce o sa se intample cand voi da ochii cu ei? Vor fi suparati pe mine sau... vor fi fericiti ca ma vad? Nu stiu ce sa fac, alaturi de emotii, nerabdarea, tristetea si curiozitatea ma macina mult. Dar, trebuie sa dau odata si odata ochii cu ei. Cel mai mult imi fac griji pentru Akatsuki si Pain, care s-a dovedit a fi ruda cu mine. Inca nu stiu de ce grad, totusi este ruda cu mine! Cand am auzit imi venea sa ma dau cu capul de pereti, dar nu doresc sa stric palatul.

Ehh... si uite cum a venit vremea sa ma duc la bal! Emotii, emotii dar trebuie sa par serioasa! Macar de nu as fugi, de as putea sa o imbratisez pe Tsunade-sensei. "

Am inchis caietul, uitandu-ma atent la stele. As dori sa fug, dar nu am cum. Eu am organizat balul, eu am decis sa fac asta. Nu inteleg de ce sunt atat de emotionata, dar este un sentiment al naibii de placut. Imi vine sa plang de fericire dar nu vreau sa dau ochii cu ei? Absurd, incredibil de absurd!
M-am ridicat de pe patul acoperit de matase rosie, iesind din nou cu aceasta intentie. Prima data nu am avut curaj, cand am vazut-o pe Tsunade-sama am fugit inapoi. Dar de data asta nu mai pot da inapoi, altfel Menna Mee ma scoate cu pusca din camera!
Am inceput sa alerg pe holuri, pana in sala de bal, dar... cum nu se putea mai bine m-am impiedicat. Am inchis ochii si corpul meu a facut contact cu pamantul, palaria zburandu-mi din cap. Oh shit! Doamne, te rog spune-mi ca Tsunade-sama nu este in incapere!
- Sakura... tu esti?!
Am auzit o voce barbateasca ce tremura. Mi-am ridicat privirea, intalnind doi ochi albastri aproape cat cepele cu puilele dilatate. Mdah... Naruto, m-ai prins intr-o ipostaza incredibil de jenanta! Exact de ce mi-e frica nu scap!
Am zambit, ridicandu-ma cu ajutorul blondului. I-am spus pe un ton agitat ca-i explic mai incolo totul si o alta persoana mi-a adus palaria. Am zambit intorcandu-ma sa-i multumesc dar am dat de un monstru marin. Am inceput sa tip, ascunzandu-ma dupa Naruto, 'monstrul' parand iritat si totodata incredibil de amuzat.
- Itachi-kun, de ce s-a speriat atat de tare?
Hah... Kisame! Am oftat usor, uitandu-ma la celelalte persoane ce se aflau acum langa Kisame. Ah, nimeni special! Doar Sasuke si Itachi ce se uita la mine, in rest nimic special! Stai o clipa... SASUKE?! Mi-am intors din nou privirea surprinzand un zambet dulce de-al lui Sasuke. Neh, asta nu-i Sasuke! Sasuke niciodata nu a zambit dulce!
- Itachi, el cine este? Sa nu-mi spui ca este fratetu', ala nu a zambit in viata lui!
Am spus zambind, dar 'Sasuke' se uita la mine rece. Nu, adica ba da... adica da, el este Sasuke! Ne-am asezat cu totii la masa, discutand, povestindu-le cum am ajuns aici. O reuniune mult mai frumoasa decat as fi crezt, deci este bine! Am mancat, ne-am distrat, dansat... totul bine si frumos pana apare Pain si... Oh shit! Ori am baut prea mult, ori nu mai vad cum trebuie ori, ei bine... am innebunit! Parintii lui Naruto si INTREG Clanul Uchiha, aici in fata mea! Ma uit ciudat, pana parintii lui Naruto incep sa rada.
- Naruto, nu stiam ca ai o logodnica atat de draguta!
Spune Doamna Kushina, lasandu-ma confuza. Ma intorc spre Naruto care imi face cu ochiul. Ce naiba a facut asta?!
- Nu, nu, nu, nu, nu... EA este logodnica lui Sasuke!
Spune Uchiha Madara, uitandu-se cu repros la Clanul Uzumaki. Okey... Acum chiar sunt in ceata! Cine dracu' a hotarat logodnica cui care sunt?! Le explic clanurilor ca eu nu sunt logodnica nimanui, dar deodata le vad ochii sclipind.
- Parintii tai au hotarat ca trebuie sa te casatoresti ori cu Naruto, ori cu Sasuke.
Imi explica Menna Mee, eu fiind lasata total cu capul in nori. Casatorie la... 18 ani?! Nici nu stiu cand voi muri, va trebui sa-l suport ori pe Sasuke, ori pe Naruto?! Cine naiba a facut legea asta?!
- Atunci, sa vedem cine o curteaza cel mai bine pe Majestatea Sa! Cel care reuseste sa o faca sa se indragosteasca de el, va deveni sotul ei!
Spune mama, uitandu-se la mine cu niste ochisori de catelusi. Chiar daca vreau, nu ma pot impotrivi. Daca nu ma casatoresc curand, poporul va face scandal... au nevoie de un rege! Ok, sa vad cat de departe ajung astia doi! O sa-mi ascult inima dar vreau sa vad si cat de multa grija ar avea de tara. Hai sa ma arunc cu capul in gura sarpelui!
- Atunci asa sa fie!
Mormai eu cu ochii inchisi, teleportandu-ma in camera mea. De ce eu Doamne, de ce eu?!

Okey... stiu ca-i cam mult dialog dar in viitor nu va mai fi asa! Sper sa va placa si maine vin cu nextul!
Irene.
Moderator
Moderator

la data de Mier 27 Iun 2012 - 16:46

Ma bucur ca ai pus next-ul Vrei sa iti spun ce fata am facut? Chiar si asa eu iti spun ca am gura pana in pamant si ochii cat cepele S-a speriat de Kisame Laugh
Logodnica? o,O Wow, chiar m-ai surprins. Trebuie sa aleaga intre Naruto si Sas'ke? Ce mai surpriza. Aici m-ai lasat "masca". Ham, sa vedem care este perfect pentru Sakura! m-ai facut sa vreau next-ul mai mult si deeacea te pun sa il scri incepand de acum altfel mor de inima si curiozitate Spor la scris si sa ai imaginatie pufoasa!

Ultima editare efectuata de catre ●๋•Kirara●๋• in Mier 27 Iun 2012 - 17:11, editata de 1 ori
Lucifer
Membru
Membru

la data de Mier 27 Iun 2012 - 16:50
Deci pe bune tu ne surprinzi cu fiecare capitol ai sa ajungi sa ne faci sa fim obsedati de ficul tau ....cred ca eu una sunt deja obsedata Laughing..e atat de frumos ficul si atat de diferit de ce citesc eu in general...sincera cred ca e primul fic pe care il citesc de genul acesta=)) ....oricum sa alega intre sasuke si naruto ????....ii va fi greu sa faca asta=))...oricum sper sa aduci next cat mai repede plzzzz
~Piersicuta~Rubin~
Membru
Membru

la data de Mier 27 Iun 2012 - 20:48
Am revenit cu nextul! Sper sa va placa si va urez lectura placuta!

Capitolul3

"Draga jurnal,

De ce mi se intampla mie asta? Trebuie sa aleg intre cei mai buni prieteni ai mei. Nu stiu pe cine sa aleg, ce sa fac. Pe Sasuke nu il mai iubesc, pur si simplu toata atractia a disparut. Naruto... Naruto imi este doar amic, nu as putea sa ma casatoresc cu el. Ar fi mult prea mult pentru mine. Deci daca nu pot alege intre cei doi, ce pot sa fac? Cu siguranta sa fug ar fi exagerat, sa ma ascund nici pe departe. Daca i-as refuza parintii mei ar fi dezamagiti, la fel si poporul.

As dori sa-mi spui tu ce sa fac, sa ma sfatuiesti dar nu poti."

Ce pot face acum? Nimic, absolut nimic. Ma simt neputincioasa, cum as putea rezolva asta? Adevarul crud este ca nu pot si chiar daca as incerca nu as reusi. Este imposibil sa rezolv asta; asa ca stau si astept. Cine stie ce se va intampla? Poate va fi un final fericit, poate trist... asta urmeaza de vazut.
Am inchis jurnalul, pnandu-l pe noptiera. Stropii de ploaie se izbesc puternic de usa balconului, afara fiind o furtuna incredibil de puternica. Si totusi, gandul casatoriei ma inspaimanta. O sa pot face fata? Chiar nu ma inaginez in rochie de mireasa pasind in fata altarului alaturi de Sasuke ori Naruto sau amandoi.
Am tresarit scuturand capul. Nu ma pot casatori cu amandoi, ar fi mult prea absurd! Ma intind usor e perna, uitandu-ma la tavanul alb, pur ce mereu ma calmeaza. Inchid ochii incet, gandindu-ma la viitoarea mea viata.

Nici eu nu stiu cand am adormit. M-am trezit cu Menna Mee pe cap, gata sa toarne o galeata cu apa rece pe mine. Ma bucur totusi ca aceasta 'nenorocire' nu s-a intamplat, altfel m-as fi ales cu o raceala absolut superba in toiul verii!
M-am imbracat la nimereala cu o rochie simpla, lunga pana in pamant alba. Parul mi l-am lasat desprins, la gat punandu-mi vesnica cruciulita. Am tras aer in piept si am iesit pe balcon, studiind gradina. Eu care credeam ca este distrusa... ce naiba, este in stare perfecta!
Mi-am auzit numele strigat si din instinct am studiat curtea. Oh nu, nu, nu!! De ce Naruto, de ce imi strii ziua atat de 'perfecta'??! Numai de el aveam chef in momentul asta, o face dinadins. Se pare ca tot acel pampalau a ramas si totusi... ma bucur ca nu s-a schimbat mult, altfel trebuia sa-l ciopartesc!
Am zambit fals, uitandu-ma in ochii sai albastri. Acei ochi precum cerul in care te pierzi usor. Fizic perfect, personalitate hazlie. Sasuke la fel, fizic perfect, misterios, adorabil. Cine naiba ar putea alege intre astia doi?! Amandoi perfecti, superbi, fara defecte. Amandoi imi sunt simpatici... oarecum.
Am plecat de la balcon si m-am trantit din nou in pat, intreband-o pe Menna Mee cine a avut ideea 'geniala'? Ezita la inceput dar, vazand ca nu are sanse de scapare se uita in ochii mei si ofteaza. Aha... am inteles! Desi in momentul asta imi vine sa o dau cu capul de pereti, ma abtin ea fiind cea mai buna prietena a mea. Adica serios women, nu ai gasit si tu pe altcineva?! Hm, totusi daca ma gandesc astia doi sunt mai buni decat Madara sau Kisame.
Dansa a plecat din camera, eu ramanand in sfarsit singura. Poate ot inventa vreo scuza cum ca nu ma simt bine sau imi este prea somn ca sa ies. De-as scapa cu numai cu asta...

I know... cam scurt.
Imi este foarte somn, asa ca deajuns pentru moment!
Irene.
Moderator
Moderator

la data de Mier 27 Iun 2012 - 21:06
Deci ideea ta ma inebuneste Ham, Saske? Naruto? Pe cine sa aleaga? Eu la-si alege pe Itachi in locul ei daca nu mi-ar place de nici unul din ei dar deja imi place de Sas'ke Nu stiu ce idei iti vor trece prin cap dar sper sa ne aduci next-ul cat mai repede. Te-am si spor la scris

Ultima editare efectuata de catre ●๋•Kirara●๋• in Joi 28 Iun 2012 - 13:37, editata de 1 ori
Lucifer
Membru
Membru

la data de Joi 28 Iun 2012 - 12:56
Pe bune fatooo ...ficul tau ma inebuneste ...abia astept sa pui next ,pur si simplu pana si mie mi-ar fi greu sa aleg intre cei doi baieti sexy ..oreicum abia astept sa pui next si abia astept sa vad cu ce ne surprinzi
Reeah
Ex Staff
Ex Staff

la data de Mar 3 Iul 2012 - 10:18
Buna, buna Big Hug
Pai.. imi pare rau ca am ratat un capitol, insa nu regret ca am citit :x
Este minunat sa sti, si sincer as dori sa citesc si celelalte ficuri pe care le ai :x
Sakura trebuie sa se marite ori cu Naruto ori cu Sasuke? Laugh)))
Ce dragut :x
Toate gandurile Sakurei ma amuza Laugh)) De fapt.. stilul tau de a povesti este amuzant, cel putin in ficul asta.
Astept urmatorul capitol Laugh)) si o noua doza de ras.
Spor la scris :-*
~Piersicuta~Rubin~
Membru
Membru

la data de Vin 27 Iul 2012 - 0:37
Capitolul 4

"Draga jurnal,

A fost o zi aparent stresanta. Nu imi vine sa cred ca totusi am acceptat intalnirea cu Naruto! Totul ar fi fost bine daca nu aparea Sasuke, desi pot spune ca ii multumesc din tot sufletul pentru asta! Daca nu aparea cu siguranta as fi inceput sa ma dau cu capul de pereti din cauza intrebarilor cam personale pe care le punea blondul. Exact, a ramas acelasi netot, prost, idiot si tont baiat pe care l-am vazut. Dar totusi imi este un bun prieten si nu prea stiu ce m-as face fara el. Este amuzant, frumos cu niste ochi aparent superbi. Uite-ma acum, ma uit in jur sa vad daca nu este cineva in camera! Bun, nu este nimeni si sper sa nu intre. Deci daca suntem numai noi doi, sa ma "spovedesc"!
Amandoi sunt misteriosi, bine facuti! Au un par asezat rebel, sunt adorabilicosi, punctuali! Fac parte din clanuri puternice, viitori conducatori! Au ochi superbi, misteriosi in care te poti pierde usor!
Mdah, exact! Personalitatile lor sunt putin diferite dar in rest totul este bine la ei. Seamana mai mult decat s-ar putea gandi o persoana, lucru ce ma face sa aleg cu greu intre ei. Sasuke este baiatul de care m-am indragostit, chiar daca in momentul de fata nu mai simt decat o simpla amicie intre noi! Naruto pe de alta parte, chiar daca este un amic, ma cunoaste destul de bine si a petrecut mai mult timp cu mine.
Dar stai putin, m-am schimbat mult in anii astia! Inseamna ca si el nu stie mai nimic despre mine!
Dar totusi nu ma vad maritata, alaturi de astia doi nici daca imi dai in cap! Nu sunt genul care sa se angajeze intr-o astfel de responsabilitate, din acest motiv Menna Mee mi-o va plati cu varf si indesat! Vezi tu ce patesti, prietena ce va muri de tanara! Mwahahaha!!!
Aham... revenind! M-am distrat cu cei doi, desi se cam uitau urat unul la celalalt. Man, nu vreau sa stric nicio prietenie, dar nu vreau nici sa ma casatoresc cu bosorogul de Madara!
Inteleg ca arata el bine pentru o suta de ani dar, sorry... nu este genul meu!
Am mancat inghetata, Naruto a continuat cu intrebarile deranjante si Sasuke doar privea nepasator inainte, gandindu-se la nemurirea sufletului!
Baiete, daca vrei sa ma cuceresti nu vii asa nepasator la mine! Din cate stiu eu, baietii curteaza fetele, nu invers! God, baietii din ziua de azi s-au prostit rau de tot!
Apoi a inceput sa ploua, amandoi s-au oferit sa-mi ofere hainele lor [stiu ce crezi dar asculta-ma in continuare!] ca mai apoi sa inceapa sa se injure. Eu am luat haina lui Sasuke la nimereala si am plecat mai departe, lasandu-i acolo in ploaie, aproape gata sa se ia la bataie.
Nu ca nu mi-a pasat dar nu prea puteam sa ma bag intre ei, scoteau aburi pe gura si nas, urechi la propiu! Doi baieti Vs. o vrajitoare puternica sau... in cazul asta moarta! Cine credeti ca iese castigator? Pai, cineva neaparat moare, asa ca eu inca mai tin la viata mea!
Sper doar ca s-au calmat cat de cat spiritele, a fost incredibil de exagerata acea cearta! Niciodata nu m-am gandit ca se poate ajunge la asa ceva, draga jurnalule!
Dupa parerea mea pot ramane singura, singurica... exact ca un cuc! Din acest motiv ador aceste pasari! Poate mai vorbim, pooate nu... depinde de starea de spirit a baietilor! In ultimul timp incep sa ma sperie, sunt ciudati si parca prea dominanti cu mine! Daca asa sunt acum, nu vreau sa stiu ce se intampla dupa casatorie!
Asculta-mi in continuare gandurile, nu esti singurul care nu se plictiseste vreodata de problemele mele!
Ar trebui sa fac un serial de comedie cu viata mea!

Cu drag,
Sakura!"

Acest capitol este dedicat tuturor fanilor, sper sa va placa!
Irene.
Moderator
Moderator

la data de Vin 27 Iul 2012 - 18:09
Prima
Ma bucur ca ai adus next-ul Chiar doream sa te intreb cand il vei aduce Imi fusese dor de ficul tau Este foarte interesnt
Baitii mei Faceti-ma mandra
Cu bosorogu' de Madara? What? Are you crazy? Cu un BOSOROG? Yuk!
Very,very interesting. Vreau next-ul cat mai repede Spor la scris si multa imaginatie!

Kira was here
Reeah
Ex Staff
Ex Staff

la data de Sam 28 Iul 2012 - 7:15
Buna Big Hug
Mi-a placut foarte mult next-ul Laugh) Sincer, chiar m-a amuzat.
Ai mai multa grija unde pui semnul excamarii, l-ai pus si unde nu trebuia Laugh)
Sa inteleg ca Sasuke si Naruto se cearta pe Sakura? o.O
N-as fi putut crede asta niciodata, daca nu faceai tu ficul asta Laugh)
Astept urmatorul capitol, spor la scris Kiss
~Piersicuta~Rubin~
Membru
Membru

la data de Dum 29 Iul 2012 - 3:04
Capitolul 5

M-am trezit din cauza unui tunet fioros. Deci este furtuna... Bine macar ca nu sunt obligata sa ies cu astia doi astazi, altfel as fi murit! De ce naiba trebuie sa aleg intre cei doi? M-am ridicat din pat, uitandu-ma la furtuna de afara. Brrr, nu vreau sa ies nici daca imi dai in cap!
Am oftat, imbracandu-ma cu o rochie lunga pana in pamant, aurie; facuta dintr-un material gros si sclipitor. Manicile bufante si lungi sunt brodate cu cristale rosii, exact ca si gulerul. Mi-am prins parul intr-un coc, iesind din camera mea.
Ei bine, eu una nu am vrut sa ma imbrac asa, mama... exact. Odata si odata mama o sa ma omoare, asta este cat se poate de sigur.
Am coborat la parter unde am avut "placuta" surpirza sa-l vad pe Madara, alaturi de Sasuke. Nu am spus nimic, am continuat sa inaintez pana langa mama care se uita la maine zambitoare. Nu pot spune ca o urasc dar nici nu mai este relatie de alta data dupa ce a anuntat ca trebuie sa aleg intre cei doi.
- Sakura-chan, ma bucur sa te vad!
Am auzit o voce, urmata de o imbratisare din partea lui Naruto. Am vazut evident cum Sasuke si Madara aruncau sageti de foc prin ochii lor, lucru ce m-a facut sa inabus un chicotit. Doamne, este absurd! Nu l-am mai vazut vreodata pe Sasuke gelos, deci este o mare noutate!
Naruto si familia lui s-au asezat pe o canapea paralela de cea a celor doi. Amandoua partile incercau sa ma impresioneze, dar niciuna nu reusea. Bine, chiar devine enervant.
M-am ridicat de pe canapea, scuzandu-ma, apoi am iesit afara. M-am uitat spre cer, vazand cum steleleincep sa se adune. Atat de mult timp am discutat? Nu-mi vine sa cred cat de repede a trecut timpul, este absurd. Cam toate lucrurile sunt absurde astazi!
Nimeni nu a comentat absenta mea, poate au mai vorbit, poate nu... tot ce stiu este ca nu voi parasi prea curand acest loc! Nup, nu voi face asta!
Aceasta este casa mea, nu voi putea sa ma despart de ea. Cineva care crede ca voi lua repede o decizie este prost, un foarte mare prost!
Mi-am luat la revedere de la cele doua familii, observand un lucru: Uchiha sunt inchisi si distanti pe cand Uzumaki sunt veseli, hazlii, cu simtul umorului.
Doamne, de ce eu? Doi baieti aparent perfecti, cu familii diferite si eu... o fata ce trebuie sa aleg intre ei. Greu, foarte greu!
Reeah
Ex Staff
Ex Staff

la data de Dum 29 Iul 2012 - 10:26
Buna Big Hug
Ma bucur foarte mult ca ai adus next-ul :x
Sti, nu-mi vine sa cred ca Sasuke este gelos.. eu credeam ca nici n-o sa fie interesat de chestia asta Laugh)
Ai grija sa pui semnul exclamarii unde nu trebuie Laugh)
Astept urmatorul capitol, spor la scris Kiss
~Piersicuta~Rubin~
Membru
Membru

la data de Mier 8 Aug 2012 - 21:52
Capitolul 6
~Confuzie

Am deschis ochii, privind cerul intunecat, prins intr-un abis nesfarsit. Ma intreb... cum de am ajuns aici, in situatia asta ciudata? Oare era mai bine daca ramaneam in Konoha?
La inceput am plecat pentru putere. Doream nespus de mult sa-l readuc pe Sasuke, chiar daca nu eram eu aleasa lui sau s-ar fi intamplat sa ma urasca. Doream sa scape de ura aceea, chiar si cu forta!
Atunci am ajuns aici printr-un mod intamplator; am fost atacata si rapita. In contacul cu locul asta, amintiri au intrat in mine de nicaieri. Am aflat despre lucruri care nici nu credeam ca exista! Am intrat intr-o confuzie totala... am simtit cum toti si toate lucrurile de pe Pamant m-au tradat. Sentimentul de ura pentru orice lucru existent m-a acaparat.
Abia atunci mi-am dat seama ce simtea Sasuke, prin ce trecea. Nu am crezut ca ii voi mai revedea vreodata pe astia doi, Sasuke si Naruto; doua suflete total opuse dar cu un singur scop: sa ma cucereasca.
Ei bine, nu cred ca voi reusi sa iubesc e vreunul dintre ei, nu ma simt in stare sa aleg! Ar fi mult prea crud sa aleg intre cei mai buni prieteni dar... uite ca se intampla. Cum se spune, exact de ce ti-e frica nu scapi.
Am oftat, ridicandu-ma in sezut. Iarba moale si matasoasa, cruda si umeda de la roua face ca aerul sa aiba un grad de umiditate ridicat. Simt cum viata mea nu mai are rost, de ce gandesc asa? Nici eu nu stiu, poate din cauza nostalgiei.
Soarele isi face aparitia incet, lucrurile din jur fiind luminate foarte putin. In curand greierii vor inceta sa mai cante, roua va disparea si alte creaturi vor aparea in peisaj.
Lacrimi mi-au inundat fata fara motiv. Fiecare suflet simte uneori nevoia sa se descarce, sa-si lase sentimentele sa se arate. Simt cum situatia ma depaseste, nu vreau sa o dezamagesc pe mama dar... nu vreau sa aleg intre ei! Nu vreau sa-i ranesc, ii iubesc prea mult pe amandoi!
Mi-am dat seama de un lucru, incepand sa privesc in gol. Nu este vorba ca nu-i iubesc, este vorba ca-i iubesc prea mult pe amandoi; din acest motiv nu pot decide. Din acest motiv simt ca daca ma casatoresc cu unul, celalalt va suferi!
Niciodata nu am crezut ca ma voi trezi intr-o astfel de situatie, simt cum vreau sa mor! Sa uit de toate... de dragoste, iubire, suferinta... de tot si de toate!
Simt cum raman fara vlaga, cum ma sting pe zi ce trece incet, dar sigur. Confuzia poate ucide!

Reeah
Ex Staff
Ex Staff

la data de Mier 8 Aug 2012 - 21:57
Buna Big Hug
Nici n-ai idee cat de mult am astept capitolul asta O.o
Doamne, nu pot sa cred ca ii iubeste pe amandoi, ca-si doreste o familie cu amandoi si ca nu poate alege. ~asta am inteles.
Totul ia o intorsatura =]]]]] Ma tot intreb cine va fi alesul (D)
Astept next-ul scumpo, spor la scris Kiss
Irene.
Moderator
Moderator

la data de Mier 8 Aug 2012 - 22:02
Buna Smile
Deea :-w eu l-am citit inaintea ta >Tongue
Acum, capitolul este superb Love it Dars curt! :-w Stii cat l-am asteptat? Neutru Muuult :-w
Wow, in ce situatie dificila este Sakura Neutru
Sper sa isi dea seama pe cine iubeste si sa nu ii faca sa sufere Wink
Vreau enxt-ul si de data asta mai lung!
Spor la scris si multa imaginatie!
●Emιℓy●
Ex Staff
Ex Staff

la data de Lun 13 Aug 2012 - 17:00
Uite şi critica cerută de tine ^^ Să vedem ce greşeluţe îţi găsesc *hmm*

@~Piersicuta~Rubin~ a scris:
Capitolul 6
~Confuzie

Am deschis ochii, ~ fără virgulă ~ privind cerul intunecat, prins intr-un abis nesfarsit. ~ aici nu am înţeles. Cerul este prins ~ deşi după mine s-ar fi potrivit mai bine "desprins" ~ dintr-un abis sau Sakura este prinsă intr-un abis? *hmm* ~ Ma intreb... ~ fără puncte de suspensie. Se folosesc numai când doreşti să laşi suspans sau când personajul ar dori să mai spună ceva, dar se abţine ~ cum de am ajuns aici, in situatia asta ciudata? Oare era mai bine daca ramaneam in Konoha?
La inceput am plecat pentru putere. Doream nespus de mult sa-l readuc pe Sasuke, chiar daca nu eram eu aleasa lui sau s-ar fi intamplat sa ma urasca. Doream sa scape de ura aceea, chiar si cu forta! ~ nu cred că era necesar semnul exclamării ~
Atunci am ajuns aici printr-un mod intamplator; am fost atacata si rapita. In contacul ~ "in contact" ~ cu locul asta, ~ fără virgulă ~ amintiri au intrat in mine ~ ar fi sunat mai bine "în mintea mea", căci până la urmă acolo intră amintirile, doar nu în stomac *hehe* ~, doar de nicaieri ~ nu prea are sens. Puteai spune "Au intrat în mintea mea de nicăieri" ~ . Am aflat despre lucruri care nici nu credeam ca exista! ~ din nou, nu cred că era necesar semnul exclamării ~ Am intrat intr-o confuzie totala... ~ fără puncte de suspensie ~ am simtit cum toti si toate lucrurile de pe Pamant m-au tradat. Sentimentul de ura pentru orice lucru existent m-a acaparat.
Abia atunci mi-am dat seama ce simtea Sasuke, prin ce trecea. Nu am crezut ca ii voi mai revedea vreodata pe astia doi, Sasuke si Naruto; doua suflete total opuse dar cu un singur scop: sa ma cucereasca.
Ei bine, nu cred ca voi reusi sa iubesc ~ să il iubesc" ~ e ~ "pe" ~ vreunul dintre ei, nu ma simt in stare sa aleg! ~ din nou aceiaşi poveste cu semnul exclamării ~ Ar fi mult prea crud sa aleg intre cei mai buni prieteni ~ virgulă, întotdeauna se pune virgulă înainte de "dar" ~ dar...~ fără ~ uite ca se intampla. Cum se spune, exact de ce ti-e frica nu scapi.
Am oftat, ~ fără virgulă ~ ridicandu-ma in sezut. Iarba moale si matasoasa, cruda si umeda de la roua face ca aerul sa aiba un grad de umiditate ridicat. Simt cum viata mea nu mai are rost, de ce gandesc asa? Nici eu nu stiu, poate din cauza nostalgiei.
Soarele isi face aparitia incet, lucrurile din jur fiind luminate foarte putin. In curand greierii vor inceta sa mai cante, roua va disparea si alte creaturi vor aparea in peisaj.
Lacrimi mi-au inundat fata fara motiv. Fiecare suflet simte uneori nevoia sa se descarce, sa-si lase sentimentele sa se arate. Simt cum situatia ma depaseste, nu vreau sa o dezamagesc pe mama ~ virgulă ~ dar... ~ fără ~ nu vreau sa aleg intre ei! Nu vreau sa-i ranesc, ii iubesc prea mult pe amandoi!
Mi-am dat seama de un lucru, ~ fără virgulă ~ incepand sa privesc in gol. Nu este vorba ca nu-i iubesc, este vorba ca-i iubesc prea mult pe amandoi; din acest motiv nu pot decide. Din acest motiv simt ca daca ma casatoresc cu unul, celalalt va suferi!
Niciodata nu am crezut ca ma voi trezi intr-o astfel de situatie, simt cum vreau sa mor! Sa uit de toate... ~ fără puncte, puteai pune virgulă în loc ~ de dragoste, iubire, suferinta... ~ fără ~ de tot si de toate!
Simt cum raman fara vlaga, cum ma sting pe zi ce trece incet, dar sigur. Confuzia poate ucide!

Bun, acum să trecem la critica propriu-zisă ^^

Titlu: Mie una îmi place enorm titlul <3 Se potriveşte de minune cu fic-ul şi pot spune ca atrage. Pe mine una m-a atras ^^ Bravo, titlul este foarte bine ales ^^
Idee: No comment. Pot spune cu mâna pe inimă că ideea e originală din toate punctele de vedere. Nu am mai întâlnit ideea cu Sakura care să plece din Konoha şi să devină regina peste un regat *hmm* Da, cum spuneam, originală <3
Acţiune: Aici am câteva lucruri să iţi reproşez. Acţiunea mi s-a părut cam grăbită în unele capitole. De exemplu la bal, când se întâlneşte cu Sasuke şi Naruto: Puteai descrie mult mai mult acea scena. Ce a simţit în acel moment, cum a fost când i-a văzut după atata timp etc, dar ajungem şi la Descriere. În principiu, ca acţiunea să meargă frumos şi lent trebuie să ai cât mai multă descriere.
Naraţiune: Îmi place cum narezi. Ştiu cine ce spune, unde mă aflu, aici nu am ce comenta :-"
Descriere: Ajungem şi la punctul cel mai important de pe "listă". Ai descriere, nu pot spune că nu, însă în unele locuri ai prea multa ~ nu mă băga în seamă, niciodată nu e prea multă ^^ ~, iar în alte locuri aproape deloc. Cum am spus şi la Acţiune, ca un capitol să fie lung trebuie să ai cât mai multă descriere. Deasemenea mi-ar fi plăcut să văd şi descriere ambientală. Nu îmi pot imagina de una singură cum arată acel castel, sau camera ei, sala de bal cum arată, etc. Ne puteai da câteva amănunte despre locurile prin care merge, ni puteai descrie pe mama si tatăl sau, pe părintii lui Naruto şi cei ai lui Sasuke. Şi ce mi-ar fi plăcut să mai văd: situaţia povestită din perspectiva naratorului ~ a ta ~/a băieţilor. Aş fi vrut să văd cum se simt cei doi că au regăsit-o pe fată, că doar nu sunt indiferenţi. Pe viitor descrie cât mai mult ^^
Dialog: Am întâlnit şi părţi în care era în exces, dar în mare este bine. Ţine minte un lucru: De fiecare dată când ai ocazia să introduci dialogul în vorbirea indirectă să o faci. Cu cât dialogul este mai puţin, cu atât mai bine.
Greşeli de ortografie/exprimare: Nu prea am întâlnit greşeli ceea ce mă bucură, însă am observat că foloseşti în exces punctele de suspensie. Ei bine ţin să îţi spun că de fiecare dată când le-ai pus nu îşi aveau rostul. Cum am mai spus: Punctele se folosesc doar atunci când doreşti să laşi suspans sau cănd personajul/naratorul ar dori să mai spună ceva, însă se abţine.
P.S. Ţine minte, întotdeauna se pune virgulă înainte de "dar".
Estetică: Nu prea am ce să îţi reproşez, decât să îţi spun: Nu mai centra capitolele ! Nu vei găsi niciodată aşa ceva într-o carte ~ sfat şi pentru mine, de parcă eu nu fac la fel :"> Uite un exemplu prost ~ Şi încă un lucru. Înainte să începi un dialog laşi un rând liber între naraţiune şi dialog.

Cam atât am avut eu de spus ^^ Ce mai era *hmm* A, da ! Îmi place foarte mult fic-ul tău şi de abea aştept next-ul. Am încredere că data viitoare vei respecta ce ţi-am spus, sau cel puţin aşa sper *hehe*
Spor la scris şi succes în continuare Heart
O zi bună în continuare !

Rose
Moderator
Moderator

la data de Sam 29 Dec 2012 - 17:50
Din cauza inactivităţii acest fic se închide.
Dacă doreşti să îl continui atunci îmi poţi da un p.m. şi se rezolvă.
Continut sponsorizat

Vezi subiectul anteriorSusVezi subiectul urmator
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum