╰☆ L.C.P ☆╮

^.^ Bun venit! ^.^
Dacă iți place forumul nostru si vrei să ni te alături, înregistrează-te și fă parte din "Familia de Nebuni"! Aici te poți distra și iți poți face mulți prieteni! Intră și Have Fun Love

Vă mulțumim de vizită! Și vă urăm o zi bună în continuare! Smile

Felicitări, bunnylovers! Lucrarea o puteți citi aici: Lucrări Concurs Proză - Septembrie 2016

Favoritisme facute de profesori.

Distribuiti

Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Sex : feminin

Data de înscriere : 26/11/2011

Favoritisme facute de profesori.

Mesaj Scris de Reeah la data de Dum 17 Iun 2012 - 8:47

Favoritisme facute de profesori

Vi s-a intamplat vreodata sa se faca favoritisme "favoritilor profesorilor" si voua nu? Think Singura care ne mai umfla notele este doamna de matematica, in rest niciunul nu mi-a marit nota Think
    Profa de matematica mareste la mai toti, din clasa.. insa.. voua vi s-a intamplat sa se faca discrimari? Adica cuiva sa-i mareasca nota pe ochi frumosi, iar altora nu? Daca da, putem dezbate subiectul aici.

Eu consider ca copiii care sunt mai buni, sunt intotdeuna favoritii profesorilor si ca intotdeuna se v-a face diferenta intre un copil care invata si unul care nu. ~Ma refer in ochii profesorilor.~
    De exemplu, colega mea care este cea mai buna din clasa, este favorizata. Nu sunt ca sunt invidioasa pe ea, insa sunt niste lucruri la care ar trebui sa fim egali.
    De exemplu, exercitiile care se fac in clasa.. nu ar trebui facute numai de elevii buni, cum e la mine in clasa, ci de toti elevii.

Sper sa va placa asta, iar daca voi aveti ceva de spus in legatuca cu el, nu ezitati. Smile

•°•Andy Quinn•°•
    Scriitor
    Scriitor

Data de înscriere : 10/11/2011

Re: Favoritisme facute de profesori.

Mesaj Scris de •°•Andy Quinn•°• la data de Dum 17 Iun 2012 - 11:01

Si la mine s-au facut si inca se fac favoritisme Smile
    Semestrul trecut, aveam o profesoara de romana ce avea favoriti, printre care se afla si o prietena de-a mea, Stefania. La majoritatea testeleor, ea gresea mult, iar eu nu prea aveam greseli, si profa aia ii dadea ei nota zece spunand ca este cea mai buna lucrare din clasa si mie imi dadea noua spunand ca sunt puturoasa -_-
    La matematica dirigintele, caci cu el facem noi mate, ne mai mareste din cand in cand notele, dar nu pentru ca are favoriti, ci pentru ca stie ca noi suntem mai grei de cap si na Laugh Majoritatea colegilor mei au situatie materiala buna, dar sunt unii care nu au una prea favorabila si nah..

~Piersicuta~Rubin~
    Membru
    Membru

Data de înscriere : 06/05/2012

Mesaj Scris de ~Piersicuta~Rubin~ la data de Vin 29 Iun 2012 - 22:40

La mine ZILNIC se fac! Deci nu ca-i urasc, dar imi este ciuda! Copii cica 'buni' citesc din carte lectia, i-au 10 si altul care invata 2-3 pagini ii da nota 6! Am patit pe pielea mea asta si stiu cum e! Mereu i-au note mari pentru ca au mers bine la inceput, apoi gata... i-au note pe nimic! Mi s-au facut foarte multe discriminari si imi vine sa plang cand ma gandesc acum la ele... [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

Domino
    Scriitor
    Scriitor

Data de înscriere : 09/09/2011

Mesaj Scris de Domino la data de Vin 20 Iul 2012 - 19:58

Ei bine, mie recunosc ca mi sau cam facut, in generala de unii profesori, dar nu fiindca vroiam sau ca eram dinaia cu pile. Eu habar nu am sa intru in pielea unui om. Sunt mai rezervata. dar nu stiu, aveam note bune, si li se paream simpatica, noroc ca aveam si colegi intelegatori, chiar daca mai ziceau uneori. Bine ca nu mereu era asa si la altii li se faceau favoritisme.
    chestia la mine era ca atunci cand eram prinsa in upside, ma mai tregeau cu vederea, in timp ce pe altii nu.
    in generala, nu mai e chiar asa.la liceu acum, La mate ne mai da profu punct in plus la fiecare lucrare, in schimb am un coleg care nu invata mai deloc, dar stie sa intre pe sub pielea profesorului. La geografie, el avea doi de patru si profa ia promis ca ii da noua daca ii arata caietul. Ala favoritism.

●Emιℓy●
    Ex Staff
    Ex Staff

Data de înscriere : 18/11/2011

Mesaj Scris de ●Emιℓy● la data de Vin 20 Iul 2012 - 23:22

Pai hai sa incep cu generala:

In clasa a V-a, cand inca nu eram obisnuiti cu ciclul gimnazial nu imi aduc aminte sa fi fost favoritizme in clasa.
    In clasa a VI-a deja gata >.<" Sa o luam pe rand:
    ~ Profesoara de matematica: Un coleg, Augustin, pasionat de materia respectiva se inscria la toate concursurile, nu rata nici unul, si astfel a devenit preferatul profesoarei. Cand iesim noi la tabla si gresim ceva: "Treci la loc, nerusinatule, atata bun simt ai :? Sa vi cu lectia neinvatata :?", dar cand greseste el: "Aa, Augustin, vezi ca ai gresit. Uite cum se facea" si ii explica Neutru Spuneti-mi voi daca e drept.
    In clasa a VII-a tot profesoara de matematica, apoi a inceput si cea de romana:
    Dansa a fost profesoara mamei unei colega, si mereu o favoriza pe ea >.< De exemplu la teste, cand dorea sa ne mareasca notele: "Alexandru. Tie de la 6 iti maresc la 7, ca sa nu zici ca numai tie ti-am lasat-o asa. Dar tu meritai mai putin de 6!" Ma lasi, avea trei greseli minuscule si ea i-a dat 6 -.-". "Andrara. Tu ai gresit aici, aici, aici, dar si aici. E, tie iti maresc de la 8 la 10, ca stiu ca mergi la olimpiade si inveti zi de zi" Neutru Sa nu ziceti ca ma plang, nu Doamne fereste, la acea lucrare am luat 10 curat ~ da, ma laud si eu putin :-" ~, insa colegului meu, care a avut trei greseli minuscule i-a dat 6, iar ei cu patru greseli de vai-vai ia dat 8 ...
    In clasa a VIII-a nu au mai avut loc favoritizme, pentru ca nah, ne apropiam de examene si toti am fost la unison, nimeni mai sus, nimeni mai jos.

Acum la liceu intoarcem foaia. Nu am nimerit cu nici unul din colegii mei de generala in liceu, pentru ca deh, eu am mers la Liceu de Arte. Bon, nu ma plang, am niste colegi acceptabili, nu acelasi lucru pot spune si despre profesori:
    ~Doamna de tehnologie: Face favoritizme chiar cu mine, si asta ma calca pe nervi. Eu nu invat nimic, dar nimic din caiet sau carte, si doar pentru ca ii aduc origami constant pentru concursuri ma scoate cu media 10 >.<" Bine, acum va intrebati ce nu imi convine, pai nu imi convine faptul ca (,) colegii ~ unii ~ imi spun "Preferata profesoruluii" si chestii ... I-am spus si dansei sa nu ma favorizeze pe mine doar pentru ca ii fac lucrari, insa i-a intrat pe o ureche si i-a iesit pe alta.
    ~Fiind la liceu de Arte si axandu-ma mai mult pe Desen, vreau sa mentionez ceva: Am discutat cu n-spe mii de tineri si de fiecare data cand le-am spus la ce liceu sunt au venit cu: "Ah, ce bine de tine, cred ca acolo e simplu!" ._. Hai sa lamurim o chestie: La materiile normale ~ romana, matematica, engleza etc. ~ este la fel ca si in orice liceu, dar culmea ~ cum cred unii ~, la Desen este cel mai greu. Acolo nimeni nu e mai presus cu nimic, iar profesorul este foarte sever >.< Daca ma credeti, un coleg a ramas repetent la Desen pentru ca nu a respectat ce i-a spus profesorul. Deci la Desen - favoritizm, no way!

In liceu nu am avut parte de asa ceva, sau nu imi mai amintesc eu bine *hmm*

Rose
    Moderator
    Moderator

Data de înscriere : 08/04/2011

Mesaj Scris de Rose la data de Mar 14 Aug 2012 - 20:14

Măi, favoritismele în şcoli-chiar şi în viaţa de zi cu zi-vor exista mereu.
    E normal ca proful/ profa să îl/ o prefere pe cel/ cea ce învaţă mult mai bine.
    De exemplu la mine în şcoală, am o colegă care sincer foarte cunoscută în şcoală. Discută foarte relaxată cu directoarele şi sunt destul de apropiate [ciocolate, flori. Nu au o treabă], la fel şi cu profii şi nu are o treabă. Mai ales cea de mate, pfoai. Sincer ._.
    Chiar într-o zi profa de mate întrebase cine o poate ajuta cu ceva şi colega mea s-a oferit, dar rapid profa: 'Mai bine mă ajută x' Eh, să nu îmi ziceţi mie pe nume dacă acesta nu e favoritism pe faţă. Şi se mai plânge că e obosită, că nu vrea să mai fie aşa de solicitată. Mda, şi atunci de ce nu refuză? Aşa ziceam şi eu
    Frate şi dacă le spui asta rapid sar: 'Nu e adevărat. Cum îndrăzneşti?' Şi te ţin minte toată viaţa. Parcă suntem egali. Unde e egalitatea că eu nu o văd.

Măi şi dacă X a greşit cu ceva, nu îi dă nimeni în cap aşa cum îi dă la cel puţin mai slab.

Nu ştiu. Ar trebui să fie la fel cu toţi, aşa nu se va ajunge nicăieri niciodată şi se pot cauza certuri.

dee-san
    Membru
    Membru

Data de înscriere : 22/08/2012

Mesaj Scris de dee-san la data de Mar 28 Aug 2012 - 15:28

Pff... La mine e fix invers... Eu eram favorizată, doar că atunci când greşeam cu ceva, făceau colegii pe naiba-n patru, numa ca să mă pedepsească diriga.
    Era pur şi simplu un chin pentru mine - şi să învăţ, şi să mă înţeleg bine cu profesorii [porunca mamei], şi să mă împac cu colegii si să le rezist geloziei... - sper că anul ăsta o să fie diferit. Trebuie să se schimbe ceva! Pentru că noi suntem uniţi numai la rele, da' să ne ajutăm unii pe alţii - înafară de teme - nici nu se pune problema!
    E clar că faza asta cu favoritismele mă enervează şi pe mine - mai ales că pe mine mă doare fix în paişpe de şcoală - pentru că profii fac colegii să se întoarcă împotriva mea... E naşpa din toate punctele de vedere...
    Şi-apoi se întreabă mami ce am! Apoi bine mămucă scumpă, doar nu crezi că tu ştii tot ce fac eu la şcoală! Nici măcar nu te interesează, apoi la naiba, că mai simplu e să-mi rezolv eu problemele! Şi după ce am căderi nervoase la şcoală, iar se întreabă toată lumea ce am... E culmea, măh..

dydy
    Membru
    Membru

Data de înscriere : 19/07/2011

Mesaj Scris de dydy la data de Mar 28 Aug 2012 - 16:52

Eu nu am nimic cu asta...logic deoarece is si eu favorita la vreo 4 profesori Laugh
    Hmm ..profu de iso, geografie, biologie si desigur chimie Blush
    Dar ma inerveaza ca era una in clasa of ce imi vine sa o injura, Avea probleme cu greutatea ma rog era plinuta si nu reusea sa sara la capra(la sport) la alergat era ultima si culmea ca profu ii dadea numa 10 Very Angry Si de parca nu ajunge si profa de mate o placea pe ea .
    Mda e si bine sa fii favorizat Love

^^Halloween^^
    Inactiv
    Inactiv

Data de înscriere : 04/10/2012

Mesaj Scris de ^^Halloween^^ la data de Lun 15 Oct 2012 - 21:05

Favoritisme? Sunt unele favoritisme pentru unii colegi... dar la noi profii ii vad pe toti egali. Mereu cand unii au note mai mici de 5 cresc ei cu cateva puncte. Nu mi se pare corect sa fii favorizat cand nu sunt mai toti. Adica, poate chiar daca nu ne covine, meritam o nota proasta. Eu de exemplu am luat un 3 la un test si nu am spus nimic despre colega mea care totusi desi a gresit foarte mult aluat nota 9.
    Mi se pare un lucru gresit sa spui ca este bine sa fii favorizat, este o metoda prin care iti pierzi prietenii si daca nu iei notele pe meritul tau nu vei reusi nimic in viata.
    Mdah, gata cu predicile mele... consider ca este gresit sa fii favorizat de un profesor.

Mrs Anderson
    Membru
    Membru

Data de înscriere : 24/12/2012

Mesaj Scris de Mrs Anderson la data de Dum 9 Iun 2013 - 18:58

Si la mine se fac chestii de astea.
    Doar copiii buni ies la tabla si alte chestii. Spre exemplu da, si mie mi s-a intamplat sa primesc un punct in plus deoarece sunt activa la ora, chiar la teza. Adica din 9.40 a devenit 9.50, la mate anul trecut. Cred ca un copil care incearca si face tot posibilul sa invete se merita macar odata sa fie incurajat. Dupa aceea el singur sa isi mareasca notele. Asa se face cu toti din clasa, dar nu toti profesorii procedeaza la fel.
    Eu consider ca cel lenes care nu are ambitie nu merita sa ii fie trecut cu vederea ceva, fata de cineva care totusi face eforturi.

Bubu Uchiha
    Membru
    Membru

Data de înscriere : 26/06/2013

Mesaj Scris de Bubu Uchiha la data de Joi 4 Iul 2013 - 22:25

Si la mine in clasa exista favoritisme si vor fi mereu.
    Vreau sa dua si eu un exemplu,colega mea, care a luat 6 la un test, trebuia sa-i iasa media...8 sau ceva de genu sau 9. Da profa vroia sa-i modifice saseleala in opt, dupa ce a fost trecut in catalog. Mia pe-ndelete.
    La inceputul anului,am dat un test foarte grue la Franceza, cu verbele ei de toate grupele cu tot si ea a luat 6. Acum,la sfarsit de semestru, ca sa-i iasa ei media 10 la Franceza a vrut sa-i modifice 6 ala trecut in catalog in 8.Un coleg i-a spus ca daca face asa ceva o reclama, iar ea, i-a dta 4 note de 10. Voua vi se pare corect ca mie nu.

Sau mai am o colega,mare tocilara, tot anul scolar n-a iesit afara deaia c-a stat sa-si invete. Dra e varza, are noroc cu tocitu.Am facut lectie noua la romana,o scoate la tabla, la un enunt amarat greseste de 4 ori. Era si enunt usor cu felurile propozitiilor. M-a scospe mine,la enunt de 4 ori cat ala, n-am gresit nimic, mi-a dat 10. Da vi se pare normal s-ai fi dat si ei tot 10? Doar pentru ca-si toceste toate lectiile?

Cel mai ok prof e profu de mate, care mi-a dta un 10 ca sa-mi scot media 10 cand nu eram la scoala. Eram la turneu si mi-a dat 10, dar la toata lumea care si-o putea mari cu un 10, i-a dat, chiar daca erau paraleli cu matematica.

Pasila
    Scriitor
    Scriitor

Data de înscriere : 18/04/2013

Mesaj Scris de Pasila la data de Joi 4 Iul 2013 - 23:15

Si la mine exista, nu dau exemple pentru ca nu-mi vin acum decat cele de la ora de franceza, pentru ca facem si A si B, eu sunt de la A, si profa ii favorizeaza pe aia de la B si ma enerveaza. Mi-a iesit media 9 din cauza asta. 
    Stiu ca vor exista mereu, in toate scolile, mai ales daca faci meditatie cu profesorii sau asa. Nu e corect, nu ne convine, dar chestia asta exista, e reala si trebuie sa ne obisnuim, ne place sau nu. 
    Nu-mi convine ca sunt favoritisme, dar si eu sunt favorizata uneori, deci nu sunt in postura sa vorbesc.  Ca atunci cand am luat un patru la geografie si mi-a trecut noua doar pentru ca i-am aratat caietul. Sau cand am copiat la istorie si nu mi-a facut nimic, desi m-a prins. 
    S-a intamplat, o sa se mai intample si asta este.

Irene.
    Moderator
    Moderator

Data de înscriere : 15/07/2011

Mesaj Scris de Irene. la data de Lun 22 Iul 2013 - 18:56

In toti anii mei de scoala, profesorii au facut mereu diferentieri. Inca din clasa I invatatoarea facea diferentieri. Bine, atunci nu era cine stie ce, dar era enervant sa vezi cum se comporta cu ei, numai ca parintii lor veneau in fiecare zi la scoala si ii dateau cadouri invatatoarei. -.-
    Si in clasele 5-8 au fost cateva diferentieri, dar acum, la liceu, nu mai sunt. Profesotii sunt corecti (in majoritatea timpului, ca uneori se mai intampla sa faca exceptii pentru copii buni care nu s-au pregatit corespunzator).

Acum este: Vin 2 Dec 2016 - 19:59