Contul membrilor cu numărul de mesaje postate (topicuri, comentari etc.) = 0, vor fi șterși de pe forum în următoarea săptămână.

Adolescente care au devenit papusi Barbie.

Distribuiti
    ●Emιℓy●
    Ex Staff
    Ex Staff

Sex : feminin

Adolescente care au devenit papusi Barbie.

Mesaj Scris de ●Emιℓy● la data de Mar 12 Iun 2012 - 15:30

Succesul înregistrat pe Internet de tutorialele prezentate de două dintre cele mai renumite "păpuşi vii" Barbie, Dakota Rose şi Venus Palermo, ridică deja multe semne de întrebare, apărând critici că ar putea încuraja sexualizarea tinerelor adolescente.
    Fetele au devenit cunoscute pe Internet nu pentru că ar avea calităţi vocale deosebite sau pentru că ar fi dansatoare talentate, ci pentru asemănarea lor izbitoare cu păpuşile Barbie, scrie Daily Mail.

Cu ochii săi imenşi, ca de păpuşă, cu buzele perfect conturate şi un ten de porţelan, Dakota Rose este considerată o păpuşă Barbie adevărată. Cunoscută de fanii săi drept KotaKoti, ea a devenit o senzaţie pe Internet odată cu postare pe Youtube a unor tutoriale în care le arată celor interesaţi cum se pot transforma în adevărate păpuşi Barbie.
    Ea rămâne tăcută în majoritatea înregistrărilor sale, în timp ce pe ecran apar treptat paşii pe care fetele trebuie să-i urmeze pentru a-şi aplica produsele cosmetice, pentru a-şi aranja părul sau pentru a se îmbrăca. "De obicei prefer un machiaj natural. Aş apela la acest machiaj doar pentru a merge în club sau la un eveniment nocturn", scrie Dakota Rose la finalul unei înregistrări de şase minute în care demonstrează cum trebuie aplicat un machiaj pentru seară.

Se crede că Dakota este populară în special în Asia, deoarece stilul său pare unul inspirat din cultura japoneză anime, în care ochii extrem de mari şi părul lung întins sunt elemente cheie.
    Multe amănunte nu se cunosc despre Dakota Rose, deşi se presupune că ar avea între 16 şi 18 ani şi că ar trăi în SUA.

Ca urmare a succesului înregistrat, unii au avertizat că aceasta ar putea încuraja sexualizarea copiilor. Un ziar din Bolivia scrie: "Mii de fete din lumea întreagă şi-au manifestat interesul pentru această fată şi şi-au dorit să arate ca ea. Există un risc atunci când fetele îşi doresc să fie influenţate în acest mod".

Dakota nu este singura ca s-a prezentat ca o adevărată păpuşă Barbie. Venus Palermo, cunoscută în online drept Venus Angelic, este o fată de 15 ani care a început şi ea să posteze pe Internet tutoriale despre ce trebuie să faci să arăţi ca o păpuşă.

După ce a stat o perioadă în Japonia şi s-a lăsat influenţată de cultura anime, a decis să-şi schimbe imaginea odată cu revenirea la Londra în urmă cu doi ani. Acum, ea are 78 de înregistrări video pe pagina oficială de pe Youtube, care are deja 13.000 de fani.
    "Cred că nu mă voi opri niciodată. Cred că-mi voi dezvolta stilul şi voi continua să fac ceea ce-mi place", spune Venus.

Deşi fenomenul pare să ia amploare la nivel mondial abia acum, în Asia este vorba despre un trend cu tradiţie. Potrivit unui raport din 2010, un număr tot mai mare de femei japoneze s-au lăsat influenţate de acest trend, dorind să-şi redescopere feminitatea şi sexualitatea.

Naoko Kamijyo, care avea atunci 19 ani, a declarat pentru New York Times: "Nu sunt o frumuseţe, dar îmi place să mă reinventez. Vreau să mă transform, să fiu de nerecunoscut. Cine vrea să treacă prin viaţă doar ca ei înşişi?". Femeia se trezea în fiecare dimineaţă la ora 05.00, petrecea două ore pentru a-şi aplica gene false, extensii şi alte produse cosmetice, în încercarea de a arăta ca o păpuşă Barbie.

Cateva poze cu Dakota:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

--> Voi ce parere aveti despre aceasta transformare a ei :?
    Eu nu stiu ce sa zic Neutru Nu avem dreptul sa o criticam pentru deciziile ei, insa mie una asta nu mi se pare frumusete >.< Si nu e singura, din ce in ce mai multe fete se gandesc la transformarea in Barbie si cateva au aplicat'o deja. Mie mi se par cam multe operatii estetice, cred ca a exagerat putin ... Daca ai vreun defect din nastere vizibil, care te derajeaza e ok o operatie, dar nici atat o.O
    Si multi mai spun ca ar fi PhotoShop, ca aceasta "Dakota Rose" nu ar exista, dar se insala -.-" Nu am gasit poze cu ea inainte de operati, insa ea este o persoana adevarata. As vrea sa vad si parerile voastre ^^
    Domino
    Scriitor
    Scriitor

Re: Adolescente care au devenit papusi Barbie.

Mesaj Scris de Domino la data de Mar 12 Iun 2012 - 17:23

Eu am mai vazut-o pe net pe Dakota, ba mie mi se pare destul de frumusica, insa nu seamana chiar deloc cu o barbie. De exemplu, la mine in liceu este din nou o tipa care chiar seama nu papusile Barie. E pur si simplu perfecta. Par blond deschis aproape alb si lung, frezura perfecta, ten alb, are un corp frumos si e o stea a modei in liceu, se imbraca frumos. Acum revenind la cele doua, iar pe Venus am vazut-o. Venus e chiar unrata, adica, intr-o poza apare cu chipul perfect de portelan, iar in una apare imbatranita de la atata exces de cosmetice sau poate chiar si operatii estetice. Cat despre Japonia, unele tipe chiar arata de portelan, asta si din cauza ca chiar au ochi mari si un chip fara imperfectiuni. Da, despre japoneze si chinezoace pot zice ca ele arata ca o papusa de portelan si fara machiaj.
    •°•Andy Quinn•°•
    Scriitor
    Scriitor

Mesaj Scris de •°•Andy Quinn•°• la data de Mar 12 Iun 2012 - 17:30

Sincera sa fiu, nici nu stiu ce sa mai spun Neutru
    Dupa cum ai spus si tu, aceasta transformare nu le face mai frumoase. Prin simplul fapt ca acele adolescente s-au "transformat" practic intr-o papusa barbie vie, nu le face cu nimic mai frumoase, ci din potriva, le face sa se departeze din ce in ce mai mult de umanitate. Daca toti oamenii ar incerca sa arate ca o papusa Barbie, sau cel putin fetele, atunci ce s-ar alege de rasa umana? Neutru Va spun eu, praful... Operatile estetice ar trebui sa fie folosite numai in cazuri de urgenta, ca de exemplu atunci cand o persoana ar fi desfigurata in bataie, sau in urma unui accident, dar nu pentru a te face sa arati frumos.
    M-am documentat si eu in legatura cu Dakota Rose, si am gasit un articol in care spunea ca ea nu a avut o copilarie fericita, intru cat era un fotomodel de mica. Oricum, nu sunt absolut deloc deaccord cu aceste adolescente ce isi distrug singure viata cu aceste operatii. Smile
    Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Mesaj Scris de Reeah la data de Sam 16 Iun 2012 - 22:36

Ok... e ciudat..
    In fine Neutru Si eu am o chestie la un ochi si trebuie sa ma operez.. insa asta e o necesitate Neutru Chiar daca o sa modific ceva la ei..
    Mi-e indiferent.. eu nu pot spune.. ca vreau sa fiu naturala.. dar nici o papusa,.. In fine.. cum am mai spus, nu am dreptul sa le judec pe ele. Daca ele se considera frumoase este ok, trebuie sa-ti placa ce vezi in oglinda, iar daca tie iti place sa vezi o papusa in carne vie Neutru nah.
    Or sa vada.. in viitor, cand or sa fie mature si or sa gandeasca..
    Nu inteleg de e parintii lor le-au incurajat.. sunt frumoase acum.. dar ce-o sa fie la frumusete?
    Nu vreau sa ma gandesc.. sincer..
    Atat am avut de spus.
    ~Piersicuta~Rubin~
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de ~Piersicuta~Rubin~ la data de Mier 27 Iun 2012 - 23:29

Am ramas fara cuvinte. Nu inteleg cum s-au prostit unele fete. Obsedate dupa frumusete, machiaj haine... Poate sunt frumoase acum, dar nu se gandesc ca va veni batranetea? Unchiul meu a avut o iubita de 19 ani, ce se machia foarte mult. Tone de machiaj pe fata, o facea din nevoie. S-a machiat de tanara si acum arata ca la 30 de ani, tenul este imbatranit. Mama nu s-a machiat mai niciodata, are 32 de ani si totusi arata ca la 20!
    Fetele ce sunt naturale si nu se machiaza, batranetea ajunge mai tarziu pe la ele deoarece au fost chibzuite. Fetel care se machiaza non-stop... ei bine isi vor lua adio de la frumusete foarte devreme.
    Ella ♣
    Moderator
    Moderator

Mesaj Scris de Ella ♣ la data de Lun 20 Aug 2012 - 20:59

Hai ca deja exagereaza prea mult. Va dati seama cat fond de ten si cate cosmetice pun pe fata lor? Nu au nicio imperfectiune, nici un cos, nici o buba, nici un punct pe fata.
    Nici eu nu ma consider frumoasa, dar de acuma nu ma voi da cu tone de cosmetice ca sa arat ca o papusa de pastic. Cred ca stau ore bune in baie pana sa si-l faca, apai pana sa si-l dea jos de tot? Am mai vazut alte poze cu mai multe fete si am stat putin intrebandu-ma "Astea-s vii?"
    Nu e bine nici asa, ba din contra e chiar daunator. Apai daca de pe acum isi umplui fata cu mii si mii de farduri si fonduri de ten si dermatografe si tot tacamul, cand se vor marita ce vor face? Astea afecteaza foarte mult tenul si vor arata mult mai batrane decat cat ar avea in realitate si din contra se vor urati de tot. Acum pare joaca dar sa le vezi peste cativa ani cand va trece si moda asta.
    Dumnezeu ne-a facut asa cum suntem acum si cum a vrut el. Mi se pare exagerat sa te transformi total, doar pentru cativa ani, doar ca apoi sa regreti ca ai facut-o pentru ca te-a imbatranit mult.
    ●Emιℓy●
    Ex Staff
    Ex Staff

Mesaj Scris de ●Emιℓy● la data de Mier 22 Aug 2012 - 0:37

Bun, mă bucur să vă văd părerile :x Acum, am găsit nişte videoclipuri pe youtube cu Dakota şi mă gândeam să vi le arăt şi vouă, pentru că unii încă cred că este photoshop. Ei, sper ca asta să îi convingă cât de cât.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ce părere aveţi acum? În special cei care nu credeau pâna acum ^^
    Irene.
    Moderator
    Moderator

Mesaj Scris de Irene. la data de Joi 23 Aug 2012 - 20:21

Ok, am venit sa imi spun si eu parerea ^^
    Mi se pare draguta intr-un mod ciudat Neutru Straniu ...
    Cate operatii are? o.O 116? OMG. Sorry, dar nu pot aprecia asta.
    Nu spun ca este urata. Imi place cum arata dar ... prea prefecta daca pot zice asta.
    Videoclipurile [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]Ce pot spune? [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]Prima data cand vazusem poze cu ea credeam ca nu e reala >< Acum mi-am schimbat parerea Big smile ~Imi place cum se imbraca ><~
    Rose
    Moderator
    Moderator

Mesaj Scris de Rose la data de Joi 23 Aug 2012 - 21:31

Rose şi Venus, mă simt mândră Laugh Să revenim.
    Vă zic ceva: eu nu cred în perfecţiune. Nu există acest lucru Wink Aceste fete Barbie nu sunt perfecte şi vă spun şi de ce. Mi se pare de'a dreptul oribil să te schimbi şi să arăţi ca o păpuşă când tu te-ai născut cu o frumuseţe unică. Asta e problema oamenilor în ziua de azi: toţi vor să fie la fel, dar când ne naştem, atunci ne naştem cu o frumuseţe unică, a noastră-una pe care nimeni nu o mai are. Acum depinde de noi dacă o ţinem aşa şi ne arătăm cât mai unici sau alegem să fim ca alţii. Să fim clonele altor persoane.
    Perfecţiunea nu ţine doar în frumuseţe, ea cuprinde şi interiorul. Iar eu consider că aceste fete nu sunt perfecte pe interior.
    Pentru ce să bag atâtea produse în tenul meu? Ca mai târziu să mă plâng de cum arată faţa mea[nu e chiar aşa bine].
    Pentru ce să arăt ca o păpuşă? Noi am fost lăsaţi cu un suflet, am fost lăsate cu viaţă. Sincer când le-am văzut pe aceste tipe am crezut că e păpuşa în miniatură.

Ok, da şi mie îmi place să mă aranjez [nu mă consider frumoasă, nici când mă machiez -.-'] şi aş vrea să ştiu cât mai multe, dar niciodată nu aş face prostia să mă transform într-o păpuşă. Stau şi mă gândesc şi la băieţi. Sincer ei nici măcar nu vor asta. Vor ceva viu şi normal.

Sunt contra acestor transformări. Doamne fereşte-mă de schimbările care ne lovesc!
    Switch
    Inactiv
    Inactiv

Mesaj Scris de Switch la data de Mar 4 Sept 2012 - 17:20

Hmmm, mi se pare stupid, oricum eu niciodata nu le-am putut intelege pe fetele astea obsedate de machiaj, haine sau mai stiu eu.
    Dakota arata totusi dragut, dar Venus, dupa cum s-a mai zis este chiar urata. M-am uitat si eu la un video cu Dakota din curiozitate, ce sa zic? Bravo ei! E o papusa in adevaratul sens al cuvantului, miscarile ei, cel putin ale capului mi s-au parut mecanice si nici macar n-a zambit cum trebuie de frica sa nu-si ruineze fata de barbie, penal pur si simplu. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
    Sincer, mie nu mi se pare ca ar semana vreuna cu barbie, poate cat de cat cu o papusa, in special Venus, adica papusile alea barbie sunt frumoase natural daca pot spune asa, ei bine, tipei asteia ii se vede machiajul de la kilometri distanta.
    Va trece si trendul asta ca oricare altul si mie nici ca-mi va pasa, eu-mi fac singura moda, nu trebuie sa copiez vreo mimoza d-asta fara creier.
    dee-san
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de dee-san la data de Mar 4 Sept 2012 - 20:17

Clauu, la datorie! Smile

Mie - personal - mi se pare o mare prostie să faci aşa ceva. Dumnezeu te-a creat, ţi-a dat frumuseţea pe care o ai, ca să înveţi să ţi-o evidenţiezi, să te faci remarcată prin ea, în stilul tău propriu - învăţând din greşeli - nu în stilul lui "Barbie cea Perfectă"!! Consider că făcând operaţii estetice, strici perfecţiunea pe care ţi-a dat-o Dumnezeu - pentru că El este perfect, din toate punctele de vedere, iar noi suntem fâcuţi după chipul şi asemănarea Lui - şi o schimbi cu perfecţiunea lumească. Dacă tânjeşti după perfecţiunea lumească, n-ai decât să te schimbi, nu te opresc, dar vei da socoteală în faţa lui Dumnezeu, în Ziua Judecăţii.

Toate fetele au visat măcar o dată în viaţă să fie ca Barbie, dar majoritatea au învăţat să-şi facă observată frumuseţea exterioară prin alte metode, şi anume, să compenseze defectele cu inteligenţa lor, să îi dea pe spate pe bâieţi cu personalităţile lor, fiind ele însele, nu copiindu-se una pe alta, cum fac majoritatea femeilor şi fetelor, obsedate de aşa-zisa "perfecţiune".

Staţi puţin şi gândiţi-vă, doamnelor! Vă place când vedeţi o colegă de lucru care are aceeaşi rochie, sau aceeaşi frizură ca dumneavoastră? Nu prea cred, pentru că vă gândiţi "Uite-o şi pe asta, mă copiază mereu! Las' că o învăţ eu minte!"iar de aici, de aici încep conflictele... Frumuseţea asta; toate femeile tânjesc după o piele fină, fără imperfecţiuni şi un păr mătăsăs si fin la atingere, dar... v-aţi gândit vreodată că majoritatea bărbaţilor nu se uită după *all this shit* ??? La naiba cu feminitatea! Va dispărea dacă toată lumea face acelaşi lucru în tinereţe! Ve-ţi fi urâte ca Muma pădurii la bătrâneţe!!!

Eu, cel puţin, recunosc că eram înnebunită după toate prostiile astea într-o vreme. La început, le uram, eram fata băieţoasă şi murdară mereu - cu alte cuvinte, băiatul din corpul unei fete - până când, mi-am dat seama că ar trebui să mă schimb puţin, să fiu mai feminină, iar aici a intervenit iubitul meu de atunci, care mi-a arătat că nu toţi băieţii se uită după perfecţiune, deoarece ei asta caută şi iubesc la noi - imperfecţiunea, faptul că ne pot corecta când greşim, ştiind că eu dreptate şi că vom fi fericite atunci când vedem că ne pasă de noi. Nu toţi sunt genul de persoane care se uită doar la sânii şi fundul unei femei. Îi puteţi înnebuni şi altfel, nu doar aşa...

Trebuie doar să învăţaţi să vă puneţi în valoare calităţile, nu să ascundeţi defectele! Eu, sincer, urăsc fondul de ten şi mereu ţip la mama mea când vrea să mă facă, deoarece e enervant! Pe frunte am o culoare, pe un obraz, alta, iar pe celălalt obraz, încă o culoare! Ceva gen "Curcubeu De Ten" X( Niciodată nu o voi înţelege pe mama mea... Atâta rimel - fără de care sunt sigură că poate trăi, sincer - atâta ruj şi fond de ten, plus hainele - pe care nu le prea ştie asorta... - câteodată araă bine, dar de obicei pune la parfum de mă intoxic şi dacă stau la doi-trei m. de ea... Urăsc perfecţiunea! Din nou!!! X(

Atât am avut de spus...
    Clau Smile
    Mrs Anderson
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Mrs Anderson la data de Mier 8 Mai 2013 - 19:30

Nu prea pot sa le suport. In general nu am nimic cu oamenii si cu deciziile lor, dar daca Dumnezeu ne-a facut intr-un anume fel, de ce sa stricam creatia Lui?
    Zici ca sunt din plastic, iar asta nu e frumusete naturala!
    Frumusetea nu consta in silicoane, picioare frumoase, ochi mari si chip de papusa! Daca esti prietenos, omenos, credincios, cred ca este de ajuns sa te alegi cu prieteni adevarati, nu cu cei care stau cu tine doar pentru ca toti spun ca esti frumoasa.
    Inteleg, rimel, creion si luciu de buze folosim toate! La fel si fond de ten sa acoperim ceva ce ne deranjeaza, dar acest lucru e mult mai normal decat asa ceva.
    Pasila
    Scriitor
    Scriitor

Mesaj Scris de Pasila la data de Joi 30 Mai 2013 - 11:23

Mie nu mi-a placut niciodata Barbie, nu ma jucam cu ele cand eram mica si singurele papusi pe care le-am avut au sfarsit fara cap si fara maini, deci nu am fost influentata nici macar odata de asa ceva. Nu judec fetele care viseaza sa fie ca Barbie, si eu am vise idioate...nu chiar asa, dar am.
    In schimb, le judec pe cele care pun in aplicare chestia asta, sa fie ca Barbie. E o nerozie! N-are logica, de ce sa vrei sa fii ca o papusa? Care ar mai fi frumusetea? Eu toata chestia asta o vad ca fiind defapt numai uratenie, frumusetea e ceva natural. Mi se par false fetele alea.
    Pe japonezi ii inteleg, ei au si aspectul care ii ajuta... dar Dakota? Neutru
    O spun din nou, e o prostie sa faci tot posibilul sa arati asa, e numai parerea mea. Si mai cred ca papusile Barbie sunt urate, ce e frumos la ele? Zau ca nu-mi pot da seama, ce e asa frumos la o papusa Barbie? Neutru Par blond au multe fete, ochii albastri/ verzi iarasi au multe fete, pielea frumoasa la fel. Deci ce a ramas? Aspect fals. Si asta nu e frumos.
    In fine, mai bine termin. Dar toata faza asta mi se pare... ciudata.
    Lexa
    Inactiv
    Inactiv

Mesaj Scris de Lexa la data de Vin 9 Aug 2013 - 21:13

Păpușile Barbie mi-au plăcut, însă atunci când eram mai mică. Mă jucam cu ele, nu foarte mult, dar o făceam. Părerea mea sinceră este că această ”perfecțiune” nu le face atrăgătoare. Nu. Are chiar efectul invers. Adevărat că nu le putem judeca deciziile, nici măcar nu le cunoaștem, dar ne putem spune părerea. Îmi pare rău, însă, că influențează deciziile unor fete mici care vor să fie la fel ca ele. Să fii unic este frumos. Think 
    Jossephine
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Jossephine la data de Vin 16 Aug 2013 - 18:34

Eu le găsesc pe fetele astea destul de înfiorătoare. E ciudat să vezi o fată care arată ca o păpușă barbie mergând pe stradă. Știi, trec oamenii pe lângă ea, se opresc și spun „OMG! Ești nebun? Se mișcăăăăă ! ” Sau cel puțin asta ar fi reacția mea. Nu înțeleg de ce te-ai distruge singură doar ca să ai un bot mai roz, o piele mai albă, rotunjimi ale corpului și alte chestii. Nici nu-mi pot imagina, și m-am uitat la acele videoclipuri, la comentarii. Mulți ziceau că e frumoasă, dar majoritatea spuneau „O, Doamne, se mișcăăăăă ! E vie !” Deci da, cam asta e reacția unui om când vede o păpușă vie. Nu este absolut nimic fermecător la o fată cu față de păpușă, cu ochi mari și nu știu ce fel de păr. 

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Lun 24 Apr 2017 - 14:23