Contul membrilor cu numărul de mesaje postate (topicuri, comentari etc.) = 0, vor fi șterși de pe forum în următoarea săptămână.

Vampiri

Distribuiti
    No Name ☆
    Nou venit
    Nou venit

Sex : feminin

Vampiri

Mesaj Scris de No Name ☆ la data de Mar 5 Iun 2012 - 20:36

Ok fanelor! Obligatoriu trebuia sa fac un topinc cu vampiri. Sunt o fana ale acestor creaturi. Deci cu acordul adminelor/moderatoarelor noastre scumpe si colorate am ajuns la concluzia ca putem vorbi linistite/linistiti cam despre orice (dar sa nu intreaca limita bunului simt ) Vreau activitate Smile Deci subiectele vor fi la discretie ... daca aveti vreo nelamurire nu ezitati sa intrebati! Subiectele se vor schimba dupa 2-3 zile( sau mai devreme daca sunt multumita de activitatea topincului) cam asa ceva dar vom reveni la subiectul respectiv. Orice propunere este bine venita.
    Propun eu primul subiect ... Ce va place cel mai mult la acesti monstri? Ce va atrage? Care a fost locul in care v-ati indragostit de acestia? (carte, film, povesti)
    E sofisticată mă ♥
    Membru
    Membru

Re: Vampiri

Mesaj Scris de E sofisticată mă ♥ la data de Mar 5 Iun 2012 - 20:47

Imi place la ei... imi place la ei ca traiesc o vesnicie, ca nu-si fac probleme, ca pot sa faca tot ce vor ei, fara sa le pese. Ca pot uita de trecut, ca nu ii intereseaza de lume.
    Ma atrage faptul ca sunt vampiri, si ca nu m-as vedea alaturi de unul, desi mi-i se par niste fiinte foarte sexi si misterioase, pentru care mi-as da putin din sangele meu "pretios" doar pentru o conversatie banala, pentru niste intrebari la care caut raspuns.
    Prima oara, m-am indragostit de ei in celebra carte a lui Anne Rice "Interviu cu un vampir", iar mai apoi, a doua oara m-am indragostit de ei cand am vazut minunatul serial "True Blood", iar a treia oara, care mi-i s-a parut cea mai minunata data cand m-am putut indragosti de un vampir, a fost atunci cand am inceput un fic, in colaborare cu cineva, cu vampiri, si pentru care am pus suflet. Cred ca pentru "a treia oara", m-am indragostit cu adevarat de vampiri. Smile
    Stiti cum se zice. A treia oara e cu noroc. Laugh

x.o.x.o
    Rose
    Moderator
    Moderator

Mesaj Scris de Rose la data de Mier 6 Iun 2012 - 15:47

Vampiri sunt niste creaturi care m-au atras mereu, pana la ora actuala nu am citit nici o carte in care vampirii sa fie in prim-plan, dar asta nu inseamna ca nu stiu ceva despre ei.
    Intr-un top al creturilor mitologice vampirii sunt pe locul 2, ceea ce e foarte bine. Adica sunt nistre creaturi foarte cunoscute si des utilizate in carti.
    Ce e ciudat e faptul ca sunt tot felul de superstitii si date despre ei, nimic nu e concret. De exemplu unii zic ca au pielea alba, altii zic ca pielea lor este inchisa la culoare Oo. Ce apare mereu sunt ochii rosii, patrunzatori si coltii ascutiti.

Sincera sa fiu, nu as vrea sa fiu unul dintre ei cu toate ca au viata vesnica, dar traiesc un chin. Trebuie sa ucida ca sa se hraneasca, nu pot sta la lumina si adevarata mitologie ii infatiseaza ca fiind niste creaturi oribile. Adica, nu stiu exact cum sa ma exprim, dar intr-un fel sau altul se transforma in niste montri. Nu arata chiar cum ii infatiseaza cartile, filmele. Nu-s perfectiunea intruchipata. Ca in primul rand sunt niste morti vii. Nu cred ca e asa placut sa fii unul dintre ei.

Citisem pe net odata la cum se te aperi de vampiri ceva foarte interesant care chiar nu o stiam. "Construieste-ti o aura si imagineaza-ti ca nimic nu poate trece prin ea. Nimic rau nu va intra la fel cum nimic pozitiv din ceea ce ai nu va iesi. Vizualizeaza aceasta aura, zambeste si fi optimist. Este un remediu bun care va indeparta vampirii. "
    Ei bine daca in astfel de situatii mai poti zambi ma indoiesc, dar mereu e un inceput. Laugh
    Eu stiu de apa sfintita, verbina si le infingi un tarus in inima si gata Laugh

Cred in existenta lor, adica orice legenda are o parte de adevar. Trebuie sa fi existat vampiri, daca nu cumva inca mai exista. Cine stie...
    RR
    Administrator
    Administrator

Mesaj Scris de RR la data de Vin 8 Iun 2012 - 22:20

Decand mi-a zis verisoara mea de filmul twilight *hehe* De vampiri tot auzisem, dar imi era teama de ei...ca aveau colti si cica sugeau sange(nu-mi prea place sangele impreuna cu muscatura Laugh) Am mai crescut si tot auzeam de twilight de innebuneam... Am inceput sa ma uit la el si am vazut ca nu ii asa rau. A inceput sa-mi placa aceste creaturi mistice cu colti albi, apoi am tot auzit de Vampire diares. Am tot incercat sa ma uit, si cand m-am uitat la inceput mi-a fost frica, dar m-am obijnuit si acuma ii iubesc Love it
    Ce-mi place la ei? Ca sunt niste oameni cu dinti, care reusesc sa suga sange si sa-l si inghita, bleah. Cum poti sa te hranesti din asa ceva? Si faptul ca is rapizi, nu imbatranesc si raman tineri, moama, mai ales cand is dragutzi si hot..sa ramai atunci asa cum esti.... no si multe alte calitati de-a le lor.
    Ii ceva gen: Personaj SF care nu ii scarbos, ci poate fi atragator ^.^ Si mai mult imi plac cand is introdusi in povesti de dragoste Smile
    Domino
    Scriitor
    Scriitor

Mesaj Scris de Domino la data de Vin 8 Iun 2012 - 22:29

eu am ptit ca si Rallu, si eu auzeam de Twilight intr-una si ma intreb cei asa mare branza cu flmul asta, dar e super. Love it . Pana atunci, mai vazusem si alte filme, insa erau banalitati, acum de abia astept sa apara ultima parte.
    Lasand la o parte filmele, si eu stiu destul despre vampiri, adica, sunt un fel de moni mai exact care se hranesc cu sange si triaesc in intuneric, pe veci. Naspa, dar imi place, nici nu-i de mirare ca toata lumea vorbeste pe forum tot despre ei si sunt prezenti si in ficuri. Imi plac da, enorm. De mica imi imaginam cum ar fi sa fie un vampir, si tu sa fi indragostita de ele, dar el nu tine, cu toate astea, mereu sa existe ceva care sa il opreasca si sa il tortureze cand vrea sa guste din sangele tau Love it
    Insa aceste fiinte nu exista in realitate, la fel ca strigoii si moroii. totusi, vampirasul nostru preferat ramane Dracula, desi noi stim care e adevarul
    Dar ce spuneti de chapracabra, cica si bestiuta aia din America latina e un vel de vampir.
    ~Piersicuta~Rubin~
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de ~Piersicuta~Rubin~ la data de Joi 28 Iun 2012 - 22:42

Paai... vampiri dupa parerea mea sunt cele mai tari creatuuri! Au ajuns la egalitate cu vrajitoarele!
    Imi place la ei acel farmec, rafinament de care se vorbeste mereu. Sunt nepasatori, reci si cred ca toate fanele ar dori sa se indragosteasca de ele un vampir.
    Am auzit de ei in filme, povesti, ficuri... din foarte multe locuri si au inceput sa ma pasioneze.
    Deci vampirii au inceput sa fie cei mai populari datorita filmelor, cartilor... in care sunt prezentate frumusetea, rafinamentul, misterul! Este imposibil deci sa nu-ti placa vampirii daca vezi un film super tare!
    Kanya
    Nou venit
    Nou venit

Mesaj Scris de Kanya la data de Vin 6 Iul 2012 - 19:47

Pai eu de mica am fost obsedata de astfel de finte. Vampirii mi se par cele mai interesante fiinte supranaturale. Prima carte pe care am citit-o despre vampiri a fost celebrul roman 'Dracula', sincer nu vi-l recomand mie nu mi-a placut. Si totusi nevoia de informatii despre aceste creaturi crestea, asa ca am vizionat filmul Twilight si m-am indragostit de Edward, apoi Vampire Diaries, ehh aceasi poveste de data aceasta cu Damon. Am cautat diferite informatii pe net.
    Se spune de fapt ca nici nu au existat. Dar atunci vechiul proverb" Fara foc nu iese fum" m-a pus pe ganduri. Am primit ca raspun ca niste boli au provocat aceste mituri...
    Apoi ca Vampirii au aparut prima data in America, razboiul civil, si ca defapt ar fi o metafora pentru soldatii ce stau ascunsi in intuneric si provocau baii de sange.
    Adevarul nu cred ca s-ar pute afla vreo data.
    Mie imi place sa cred ca exista. Si imi doresc foarte mult sa intalnesc unul. Cred ca as fii instare sa ii dau din sangele meu doar ca sa aflu cate ceva despre ei. Mie mi-ar placea sa devin unul dintre ei. Cand eram mica imi lasam noaptea fereastra deschisa in speranta ca vreun vampir va poposi in camera mea...Din pacate nu s-a intamplat niciodata aceasta mica fantezie a mea...
    Hmm metode in potriva vampirilor din ce stiu eu sunt vesnicul tarus de lemn, apa sfintita, usturoi, verbina, citisem undeva ca si argintul ii afecteaza.
    Iar in legatura cu dieta lor, mi-e nu mi se pare chiar asa scarbos. Cand ma tai sau chesti de astea imi place sa sug sangele din locul respectiv. O data m-am muscat pana a dat sangele si apoi am inceput sa imi sug sangele, nu a fost intentionat, ma plictisisem si voiam sa vad cat de tare ma pot musca.
    Pai c-am atata am avut eu de spus!
    Kittyx
    Nou venit
    Nou venit

Mesaj Scris de Kittyx la data de Vin 20 Iul 2012 - 11:32

Sincera sa fiu imi plac mult de tot colti lor,plus pe unii i gasesc foarte sexy chiar daca sunt rai... ,si faptul ca traiesc o eternitate pana ii ucide cineva adica sa traiesti asa mult poti vedea cum evolueaza specia umana..+ ca din cate am inteles sunt foarte pasionali,imaginati'va sa traiesti o eternitate cu persoana iubita si sa poti merge oriunde fara obligatii...
    No Name ☆
    Nou venit
    Nou venit

Mesaj Scris de No Name ☆ la data de Sam 1 Sept 2012 - 1:40

Sincera sa fiu m-am uitat la Twilight asta de mai bine de 15 ori, la prima parte cel putin. Eram o fana foarte infocata a vampirului Edward.
    Dar acum sunt mai mare:)) Si am trecut la The Vampire Diaries.
    I love Damon;x
    Calliope
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Calliope la data de Dum 2 Sept 2012 - 20:27

hey pai, ma bucur ca ai deschis un topic cu vampiri sincer pai, prina data cand m-am indragostit de vampiri a fost atunci cand aveam 6 ani, si ma uitam la Blood+ pe Animax imi placea cum canta Diva, si cum arata Sayade atunci sunt innebunita dupa vampirisi acum de la Vampire Knight, asteptand capitolele din manga, numai pot dormii noaptea, pentru ca oarecum,ei, vampirii, au devenit o obsesie m-a atras la ei frumusetea lor, cat de puternici sunt, ochii lor rosii, si nu in ultimul rand, ca beau sange , iar pofta lor se potoleste numai cu sangele pesoanei iubite adica, ce poate fii mai dulce ca asta? nimic!
    see ya
    Naty~
    Mrs Anderson
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Mrs Anderson la data de Vin 12 Apr 2013 - 16:54

Vampiri? Hm...
    De mult timp am fost atrasa de aceste fiinte nemuritoare, ba chiar visam la un vampir chipes care sa ma muste

Ce copil eram si eu... In fine.
    Cel mai mult ma atrage la ei faptul ca sunt nemuritori. Este ceva sa vezi evolutia oamenilor in timp, sa traiesti de secole si sa " zbori " prin povestile povestite de catre batrani, sa fii de fata la evenimente care peste ani vor fi istorie.Ce nu as da sa fiu precum ei! Si imi mai place faptul ca sunt asa de misteriosi, galanti, nepasatori uneori, au un aer plin de rafinament si eleganta. Si in plus sunt geloasa, ca si mie mi-ar sta bine cu colti! Laugh

Legat de vampiri, am gasit de mai de mult ceva interesant despre ei, acest topic mi-a amintit:-P.
    Cica vampirii au existat de pe la inceputul timpurilor si nu erau precum ii vedem noi, in filme. Oamenii numiti " vampiri " sufereau de o boala, care nu mai este si acum, nu mai stiu cum se numeste care consta in a avea o cantitate prea mica de sange in corp, ceea ce ii facea sa isi piarda viata daca nu consumau...sange. Da, chiar sange! Si din cauza acelei cantitati scazute erau palizi la fata, chiar daca consumau sange.

Si acum prin lume circula o boala asemanatoare, numita displazie ectodermala hipohidrotica sau H.E.D. Boala inca exista si sunt bolnavi aproximativ 7.000 de oameni din lume. Te face sa arati ca un vampir, sa fii sensibil la soare( deci nu ai voie in soare), stari de ameteli, etc.

Interesant, nu? Mi-e mila de cei care poarta-n spate boala numita H.E.D.
    Teru
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Teru la data de Mar 16 Apr 2013 - 23:53

De vampiri, sau mai bine zis, de poveştile cu vampiri mereu am fost atrasă. Până a a apărut Twilight.
    Legat de ce s-a discutat mai sus, nu cred că toţi vampirii sunt..fascinaţi de imortalitate. Adică, dacă lăsăm la o parte faza cu "creaturile însetate de sânge care acţionază ca nişte bestii noaptea" ei probabil se simt aiurea [?] că nu se schimbă deloc, la faţă şi cam toată lumea din jurul lor se stinge după zeci de ani. Nu vreau să mă leg de cei care trăiesc în nu ştiu ce comunitate de vampiri sau alte chestii ce se mai zic la tv sau pe wiki. -nu cred în vampiri, btw- dar spun asta raportându-mă la "Interview with a vampire". Mi s-a părut unul din cele mai ok filme cu şi despre vampiri. Tema asta era abordată dintr-o altă perspectivă şi nu numai chestiile rele legate de băutul sângelui şi ucisul victimei au fost scoase la suprafaţă şi punctele negative legate de nemurire. Nici mie nu mi-ar conveni să trăiesc Nşpe mii de ani şi să văd cum se sting toţi.
    Aşa. Într-o altă ordine de idei, pe la 13 ani am început să vizionez VK şi meh, începuseră să mă atragă vampirii şi eu cu prietenele mele visam la unii drăguţi, hot and all. Eram copile ce nu-şi dădeau seama ce le debita mintea lol.
    Miss Ignorance
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Miss Ignorance la data de Mier 17 Apr 2013 - 1:41

Pe mine nu m-au impresionat nici o data vampirii. Cand eram mica auzeam foarte mult chestii de genul: cum sa te aperi de vampiri, cum devii unul, de ce trebuie sa bei sange uman...
    Nu cred in asa ceva! Pana si filmele cu vampiri au devenit ceva prea intalnit si nu mai are farmec sa vezi peste tot colti. A fost Dracula si gata!
    Pe mine ma plictisesc foarte tare aceste creaturi inexistente. Cand cineva numai are imaginatie cat sa inventeze monstrii, inventeaza vampiri sexy, rai, mutilati, cu ochi albastri, obsedati sexual, morti, vii, cu usturoi in gura, care dorm cu ursuleti si tot felu de alte categorii.
    Oameni buni! Mai exista gnomii, trollii, extraterestri de care nimeni nu vorbeste si totusi exista, magicienii negri, dragoni cu mii de capete! Adevaratii monstrii cu care a crescut pana si Scufita rosie! Mai originala este Peppa Pig! Dao lu Satan!
    Concluzie: Vampirii sunt ponositi, folositi si rasfolositi, lipsiti de imaginatie si de creier. Parerea mea.
    Pasila
    Scriitor
    Scriitor

Mesaj Scris de Pasila la data de Dum 21 Apr 2013 - 22:07

Eu nu m-am plictisit de vampiri...dar eu sunt si la varsta aia ciudata in care totul este atragator...mai ales supranaturalul. Laugh Am auzit prima data de ei cand ma speria sora mea mai mare....dar mi-am dat seama de mai multe cand m-am uitat la TVD ( The Vampire Diaries )...la inceput ma speriasem dar apoi ma indragostisem de chipesul Damon ( Ian Somerhalder )...imi placea de el pentru ca era badboy nu un prostanac obsedat de pace si pasandu-i de cei din jurul sau precum Stefan. Vampirii mi se par cateodata niste fiinte idioate, pentru ca nu exista vesnicie. Dar alta data sunt atat de captivata de ei...incat si eu ma intreb pana la urma ce parere am? Ei bine, balanta se inclina spre partea in care ii ador. Pentru ca mi se pare foarte misto ideea de eternitate, sa visam la ceva ce nu putem avea. Sa nu imbatranesti e super, dar mi se pare scarboasa rau faza aia in care ei beau sangele, caaaaah! Dar eu una prefer in general necromantii ( tipii care vad stafii ). Va saluuuut!
    Irene.
    Moderator
    Moderator

Mesaj Scris de Irene. la data de Mar 19 Iul 2016 - 22:30

Vampiri? Unde?
    Vreau vampiri. :o3
    Datorită cărților pe care le citesc cu vampiri, am ajuns ca noaptea să visez vampiri răi, frumoși și .. alte chestii. Laugh 
    Cred că vampirii sunt interesanți. Cui nu-i plac vampirii? Laugh Bine, nu cred că ne-ar place dacă ei chiar ar exista și ar prelua controlul asupra oamenilor și noi am deveni sclavi și ... nu mă băgați în seamă, cărțile cu vampiri și sclave sunt de vină Laugh
    Este interesantă ideea de veșnic tânăr, nemuritor și , bineînțeles, frumusețea aceea pe care o au creaturile supranaturale. Cine nu ar vrea așa ceva? Laugh 
    Rainy Rose
    Inactiv
    Inactiv

Mesaj Scris de Rainy Rose la data de Mar 19 Iul 2016 - 23:21

@Irene. a scris:Cui nu-i plac vampirii? (...)Este interesantă ideea de veșnic tânăr, nemuritor și , bineînțeles, frumusețea aceea pe care o au creaturile supranaturale. Cine nu ar vrea așa ceva? Laugh
    *raises hand* Mie! Eu! Sorry to rain on your parade buuuuttt a really disagree. Imaginea vampirilor a fost puternic romantizata de cativa ani buni incoace, I'm looking at you Anne Rice, si au fost facuti mult prea umani. Nu vreau sa fiu chiar hater chiar daca sunt but whatever, dar media le-a stricat imaginea. In mitul original, as far as I know, vampirii erau fiinte monstruoase, pradatori reci si insensibili ce se hraneau cu sangele femeilor tinere, aka le vedeau ca pe o prada. Erau ucigasi cu sange rece, infricosatori si impunatori. Nu era nimic frumos la ei, iar din punctul meu de vedere asa ar fi trebuit sa ramana.
    Felul in care sunt vazuti acum nu ii avantajaza, ii face sa para slabi si ca si cum au pierdut contactul cu esenta a ceea ce sunt. Din cauza acestei imagini de tip frumusel, mai mult sau mai putin misterios care intr-un fel sau altul se indragosteste de o muritoare, vampirii si-au pierdut farmecul pentru mine si in secunda in care aud ca o carte/film/serial/anime are un vampir in el ii spun un mare pas. Mi se pare absurd sa iei o creatura al carui singur scop de a se apropia de oameni era ca sa ucida si sa se hraneasca si sa ii dai sentimente, sa il faci uman si sensibil... how about no! Nu mi se pare corect fata de ei! Nu mi se mai par infricosatori deloc. Daca prin absurd as da pe strada peste un astfel de vampir si cumva as afla ca e unul nu il voi lua in serios pentru ca asa cum am spus mai sus nu mi s-ar parea infricosator si nici nu ar avea nimic care sa ma fascineze.
    Stiu ca probabil parerea mea anti o sa fie primita chiar okay Laugh, dar imi pare rau pentru ce a ajuns vampirul de alta data.

Acum este: Vin 24 Mar 2017 - 17:51