╰☆ L.C.P ☆╮

^.^ Bun venit! ^.^
Dacă iți place forumul nostru si vrei să ni te alături, înregistrează-te și fă parte din "Familia de Nebuni"! Aici te poți distra și iți poți face mulți prieteni! Intră și Have Fun Love

Vă mulțumim de vizită! Și vă urăm o zi bună în continuare! Smile

Felicitări, bunnylovers! Lucrarea o puteți citi aici: Lucrări Concurs Proză - Septembrie 2016

Ficul lunii iunie!

Distribuiti

Rose
    Moderator
    Moderator

Sex : feminin

Data de înscriere : 08/04/2011

Topic Închis Ficul lunii iunie!

Mesaj Scris de Rose la data de Vin 1 Iun 2012 - 22:11

Si uite ca am ajuns la un nou concurs care o sa fie putin diferit, dar sper ca pe placul vostru. Cum vom proceda? Pai cam asa: eu voi incepe cu o tema, iar castigatorul editiei da tema pentru urmatoarea editie. Mi se pare interesant, asa vom avea teme tot mai ciudate si interesante.
    De ce nu ne mai jucam cu ficuri gata facute? Pentru ca nici nu va puteti inchipui ce dificil este pentru o persoana din juriu sa stea si sa corecteze pagini intregi, sa fie atent cum evolueaza lucrurile si dupa sa stea sa se gandeasca la punctaj. Si mai e si partea ca: poate unul a primit critica pe acel fic, si altul nu, iar atunci apare o mica nedreptate. Ne dor ochii, suntem obositit si noi, avem o viata reala pe langa forum si ne ocupa ore in sir, mai ales daca nu am citit in viata noastra ficul x si el e lung.
    Daca aveti intrebari, nu ezitati sa spuneti. Promit sa va raspund. De asemenea puteti sa va ziceti si parerea.

Tema din luna iunie 2012 este: copilarie.

Barem:

Titlul: 1 p
    Ideea / Originalitatea: 0,5
    Naratiunea: 2 p
    Descrierea: 2 p
    Dialogul: 1,5 p
    Greseli de tastare / exprimare / ortografie: 1, 5 p
    Actiunea: 1 p
    Estetica: 0,5 p
    Nu se acorda punct din oficiu !

Juriu:
    Alexandra
    Ciresica
    Kryn
    Nekko
    Ralu
    Rose.

Inscrierile se fac de pe data de 1. iunie. 2012 pana pe 21. iunie. 2012. De pe 22. iunie. pana pe 27 iunie puteti posta lucrarile tot in acest topic. ! Odata ce a trecut ziua de 27 iunie, nu mai posteaza nimeni, doar juriul cu notele!
    Castigatorul se va anunta pe data de 30. iunie. 2012
    Povestea poate avea: maxim 4 pagini de word.

Edit: Juriul nu e batut in cuie. Se poate schimba, asta daca unul din ei se decide sa se inscrie.

Ultima editare efectuata de catre Rose <3 in Dum 1 Iul 2012 - 23:11, editata de 1 ori

•°•Andy Quinn•°•
    Scriitor
    Scriitor

Data de înscriere : 10/11/2011

Topic Închis Re: Ficul lunii iunie!

Mesaj Scris de •°•Andy Quinn•°• la data de Sam 2 Iun 2012 - 16:46

Ma inscriu eu! [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
    ~ Acum este mult mai interesanta ideea concursului! [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] Sper ca se vor inscrie cat mai multi ^^ ~

Coffe
    Inactiv
    Inactiv

Data de înscriere : 10/05/2012

Mesaj Scris de Coffe la data de Lun 4 Iun 2012 - 13:25

Ma inscriu si eu si abia astept sa incerc ceva mai nou.
    Cred ca va fi distractiv si sper sa se inscriem cat mai multi pentru ca e mai placut asa.

♥º° Kιαгα °º♥
    Membru
    Membru

Data de înscriere : 06/04/2012

Mesaj Scris de ♥º° Kιαгα °º♥ la data de Mier 13 Iun 2012 - 0:34

Interesant, ma inscriu si eu Smile:

Rose
    Moderator
    Moderator

Mesaj Scris de Rose la data de Vin 22 Iun 2012 - 10:00

Mda, nu mai zic nimic. Am sperat ca o sa fie mai multi doritori, avand in vedere ca am pus o noua tema, ca am schimbat modul de desfasurare al concursului.
    Eu spun: STOP.
    De azi inainte useri inscrisi vor putea sa isi posteze povestile aici, pana pe data de 27 iunie.

Sa castige cel mai bun!

•°•Andy Quinn•°•
    Scriitor
    Scriitor

Data de înscriere : 10/11/2011

Mesaj Scris de •°•Andy Quinn•°• la data de Dum 24 Iun 2012 - 8:20

Lacrimile copilariei

Intr-o vale magica, parca desprinsa de realitate, se afla un micut satulet numit Miracol. Locuitorii sai, nu aflasera niciodata ce inseamna tristetea si ura. Lumea lor era atat de perfecta, incat nici nu aveai cuvinte sa o descri. Satuletul nu era foarte mare dar nici foarte mic. Avea case frumoase, decorate cu mult bun gust de catre proprietari, dar si multe parcuri, din care nu lipseau niciodata rasetele cristaline ale copiilor ce-si pierdeau o buna parte din zi jucandu-se. Orice grija, orice problema erau uitate de-ndata ce paseai pe acest taram sacru. Nu mai conta nici cu ce scop ai venit aici, nici cand va sosi timpul sa pleci, era important doar sa simti ca traiesti, sa nu te gandesti la zilele negre ce au trecut sau ce vor urma sa vina, trebuia doar sa te gandesti la acele clipe magice petrecute alaturi de persoanele ce ti-au schimbat intregul curs al vietii doar prin simpla lor prezenta, trebuia sa fii tu insuti.
    In acest micut sat, era si o casa de care toti satenii se fereau, era Casa Copilariei. Acolo isi plangea amarul nimeni alta de cat dulcea noastra Copilarie. Statea intr-un colt intunecat al camerei sale si plangea incontinu. Era mereu trista si abatuta, incat nu-ti puteai imagina ca aceasta este intr-adevar copilaria.
    Cum la orice problema exista si o solutie, asa se gandi un copilas de numai cinci ani, sa mearga sa o intrebe pe Copilarie de ce este atat de trista. Ajuns in fata unei usi din lemn de fag, care parea veche de cel putin o mie de ani, Andrei, caci asa se numea copilasul, deschise usa cu sfiala si pasi pe parchetul rece, ce la fiecare pas al baiatului scartaia, provocandu-i micutului fiori pe sira spinarii. Acesta cauta prin toata casa, scumpa si minunata Copilarie, dar cand sa-si piarda si ultima speranta, Copilaria ii spuse:
    - Ce cauti tu in casa mea, baietas? Te-ai ratacit cumva?
    - Te cautam pe tine, Copilarie. Te rog, spune-mi de ce faci viata fericita copiilor, iar tu stai si plangi in acel colt intunecat al camerei, in loc sa te distrezi alaturi de noi? Intreba cu mult curaj Andrei.
    - Poate ca eu va fac voua viata mai frumoasa, dar eu nu am avut niciodata o copilarie de care sa ma pot bucura si eu, cat de putin. Mereu m-am gandit doar la vietile voastre, nepasandu-mi si de propria mea viata, si acum am ajuns sa plang intr-o camera de una singura, si pentru ce? Pentru un mic fleac? Pentru cateva clipe amarate din viata?
    - Copilaria isi are meritele ei, doamna draga. Raspunse copilul cu glas stins. Daca nu ar fi ea, noi ne-am petrece tot timpul muncind si invatand, uitand ca mintea si trupul nostru au nevoie de cateva clipe frumoase petrecute alaturi de familie si prieteni. Dar cel mai important este ca, in acele momente, parintii si bunicii ne sunt alaturi si ne invata ca, nu mereu primesti ce-ti doresti de la aceasta viata, ci ca, mai trebuie si sa lupti pentru ceea ce ai nevoie.
    - Ai mare dreptate, copile. In toata viata mea, le-am infrumusetat copilariile altora, nepasandu-mi vreun pic si de a mea, dar trecand prin asta, mi-am dat seama ca, nu trebuie sa te pui mereu pe tine pe primul loc, ci ca, uneori vietile celor din jurul tau sunt mult mai importante decat propria ta viata, pentru ca ei iti ofera clipe placute si momente de neuitat, dar copilaria nu intotdeauna. Cu ei poti sa razi neconditionat, poti sa te distrezi, dar in copilarie razi doar cand te joci sau cand parintii iti sunt mereu alaturi, dar in alte cazuri, unii plang mai mult decat ar rade intreaga lor viata, sperand poate, la o copilarie mult mai buna, pe care nu o pot avea niciodata, sau dorindu-si probabil sa nu o fi avut vreodata.
    Prin vizita acestui baietel de numai cinci ani, Copilaria si-a dat seama ca, uneori nu doar vietile altora sunt importante, ci si viata ta, incercand sa o infrumusetezi cu clipe si momente placute alaturi de familie si prieteni si ca nu mereu copilaria poate face asta, ci acest merit le apartine in totalitate oamenilor din jurul tau, care te iubesc si te protejeaza, nedorind altceva in schimb.

Pai cam asta a fost povestioara mea pentru concurs Smile Sper ca este destul de lunga, caci nu prea am avut timpul necesar sa scriu mai mult.... Big smile

Rose
    Moderator
    Moderator

Mesaj Scris de Rose la data de Joi 28 Iun 2012 - 18:04

Data de 27 iunie a trecut si vad ca ceilalti doi concurenti lipsesc.
    O declar pe Black Flame castigatoarea. Scumpo, ti'am citit povestea si chiar imi place, foarte frumoasa ideea. Ai pus in evidenta un adevar mare si mi'a placut si cum ai narat, descrierea a fost si ea buna. Sa zicem doar ca puteai descrie putin mai mult locurile, dar m'a atins la inima ideea ta. Felicitari, chiar meriti ^^.

Cand am vazut ca nu s'a postat decat o lucrare primul si primul lucru in minte mi'a venit: Nu mai fac nici un concurs la Fan Fiction, pentru ca deja e vorba de nesimtire aici.
    Insa, cum sunt prea buna si nu ma lasa inima, ma voi mai gandi si o rog si pe Black Flame sa se gandeasca pana pe 1 iulie la o tema. Poate am sa mai fac o editie, poate, nu stiu sigur.

Si Black Flame are rangul de membru apreciat, asta cand dau de unul din admini. ^^ Las' topicul deschis pana maine.

Acum este: Joi 8 Dec 2016 - 7:56