Mireasa insangerata (+18)

Distribuiti

Domino
    Scriitor
    Scriitor

Sex : feminin

Mireasa insangerata (+18)

Mesaj Scris de Domino la data de Joi 17 Mai 2012 - 15:14

Mireasa insangerata(18)

Capitolul 1: Intalnirea iubirii

Anul 1889, Londra.

In anii 1870-1890, Britania era in plina perioada victoriana, nume primit de la regina tarii, Victoria,o doamna de fier. Londra, un oras mare, cenunsiu, stins sub vremea mereu trista. Nici macar cand soarele se arata peste el, orasul nu putea zambi. De la cartierele cele mai instarite, unde dormeau lenesi nobilii, pana la cartieele rau famate, unde saracii mureau din cauza bolilor. Un oras al tristetii, un oras si cu parti frumoase, insa foarte rare. totusi, viata infata orasului parea mai vesela, atat pentru oamenii simpli, cat si pentru cei bogati. Era o alta lume deja, bogatii pareau diferiti fata de cei din interiorul orasului, pareau persoane mult mai placute la chip si blande, care erau dornice ori cand sa ajute, erau total diferiti fata de instaritii londonezi care profitau si de ultima bucata de paine al unui sarac. De aceea, cele doua comunitati nu se amestecau decat in cazul congresurilor, intrunirilor sau in cazul unei petreceri.

Conacele si mosiile din afara orasului erau adevarate opere de arta pe care mai ales copii se opreau sa le priveasca. Mari, impunatoare si cu o arhitectura vasta, ele nu faceau decat sa arate viata usoara a persoanelor instarite, dar si a celor care traiul sub tutela lor ca angajati. Existau destul astfel de case, insa cea mai frumoasa si mai bogata apartinea unei familii instarite care a servit Anglia timp de sute de ani. Marea casa de Lancaster, in care si acum mai traiau urmasii Tudorenilor. Totusi, de la razboiul celor doua Roze, lumea se mai schimbase. Cei din dinastia Tudor, mereu au servit regilor pe ascuns, ca niste spioni, servind astfel si reginei Victoria. Totusi, doar barbatii faceau asta, si iata ca indatoririle le fura compromise de nasterea unei fetite, care ajunse in timpul reginei victoria la varsta de optasprezece ani. Era fiica familiei de Lancaster.

Marele soare matura roua diminetii cu razele sale aurii. Natura se trezi la viata, cunoscand o alta zi noua si fericita. Casa de Lancaster, cea mai mare mosie din intreaga Britanie, era insorita scufundadu-se in culorile vii si rosiatice ale caramizilor din constructia sa. Soarele cuteza sa bata si la geamul tinerei nobile, in timp ce micile pasarele catau ceva despre dragostea de primavara. Balconul urias, masiv ascundea o camera toata impodobita doar in alb. In mijlocul ei, se gasea un baldachin cu asternuturi albe tesute cu fire de matase aurie. Camera parea goala, totusi, intr-un colt, o tanara statea in fata masei de machiaj, privindu-se fericita in oglinda. Isi pieptanea parul lung si buclat, avand grija sa nu rupa vreun fir de par din pretioasa-i podoaba capilara. Miscarile gingase si pline de o senzualitate inocenta erau facute de doua brate albe si subtiri. Parea ca pieptanatul parului era prieoritatea ei. In cele din urma, cand gandi ea ca si-l descurca, se hotari si sa se imbrace. Fiind tanara, ii placeau rochile, dar ura crinolinele acelea umflate si grele. Mereu prefera ceva simplu care sa ii puna in evidenta inocenta. O rochie albastra cu maneci scurte si stramta pana sub sani si larga de acolo in jos. Sub acea rochie se ascundea un trup de zana. Mai avea o oglinda mare in camera, se privi in ea, si incepu sa danseze si sa se roteasca jucausa in fata oglindei. Cata fericire mai simtea... Dintr-o data, o bataie in usa, o trezi din lumea ei micuta.

-Intra! striga tanara fericita.
    -Multumesc domnisoara, v-am adus mancarea de dimineata, spuse o servitoare mai batrana care o indragea mult pe fata si o admira pentru o intelepciune atat de mare la anii sai.
    -Spune-mi, crezi ca o sa imi gasesc vreodata alesul inimii?
    -Desigur, aveti foarte multi pretendenti.
    -Stiu, dar toti ma plictisesc, nu am vazut nimic special la nici unul. Astept inca sa apara barrbatul perfect.
    -Poate ca o sa apara, fiti doar cu ochii in patru, spuse batrana dupa care iesi din camera.

Tanara fata se opri si se incepu sa manance cu mare pofta tot ce i se aduse. Dupa ce manca, iesi imediat in gradina uriasa si incepu a dansa cu vantul, oferind un spectacol florilor care imprastiau un parfum intens de primavara pentru a da o muzicalitate rara dansului. Tanara sarea si radea vesela, parand ca zbura. Glasul ei de muza incanta pana si soarele si lumina ziua cu fericire si mai multa. Isi crea propia lume de basm in curtea din spatele propiei case.

Si din nou fu deranjata din ispita propiei lumi. O femeie care parea a avea in jur de patruzeci si ceva de ani, imbracata cu o crinolina verde, o chema pe tanara, inapoi in casa. Fata se opri putin trista si furioasa, dar trebuia sa asculte de ordinele femeii, care era mama ei. Era amiaza si deja trebuia sa serveasca pranzul. Nici nu isi dadu seama cum trecuse timpul, dansand intr-una prin gradina. La cina, incepu sa se discute despre viitorul sot al fetei, iar ea, nu prea agreea niciodata acest subiect, mai ales ca mama ei era cea care ii alegea sotii, dar fata mereu gasea sau facea ceva ca sa fie refuzata de sotie.

-Alison, sper ca astazi nu ai sa faci din nou o gafa. Azi am chemat un tanar nobil tocmai din Franta. O sa iti placa, e educat, chipes, bogat...
    -Normal ca bogat, tie doar cei bogati iti plac, raspunse Alison pe un ton iritat.
    -Draga mea, e bine ca familia noastra sa ramana cea mai bogata si cea mai puternica din Anglia. Nu te-am invatat eu ca dinastia noastra a fost mereu puternica?
    -Ba da.
    -In fine, vreau sa iti spuna ca el s-a aratat foarte incantat de tine, chiar daca nu te-a vazut niciodata.

Alison o lasa pe mama sa sa vorbeasca intr-una, tot timpul mesei. Dupa ce toata lumea se satura, mama lui Alison ii spuse fetei sale sa mearga sa se schimbe, pentru a arata impecabil pentru viitorul ei sot, insa Alison refuza instantaneu. Tatal ei era pleca, deci doar mama sa ramase cu ea. Alison fu trimisa sa se schimbe, fiindca oricum, si tatal ei venea impreuna cu tanarul nobil francez. Totusi, doar ca sa faca in ciuda mamei sale, Alison pierduse timpul prin camera, si nu se schimba deloc. Sosi si vremea sosirii tanarului nobil insotit de tatal acesteia Tatii celor doi se cunosteau si erau buni prieteni. Isi promisesera sa isi casatoreasca copiii. O berlina sosi in fata casei de Lancaster. Alison auzi si se duse sa vada. Ascunsa dupa o perdea neagra din biroul tatalui sau si privea suspicioasa. Din berlina cobori un tanar general blond cu ochi albastri, un barbat usor carunt si un alt tanar, brunet care parea ca ii ajuta pe cei doi nobili. Intrand in casa, pe tanarul francez il incanta interiorul echilibtrat al casei. Totul erau alb, amestecat uneori cu culoarea aprinsa a pasiunii si auriul. Nici macar el nu vazuse o casa mai frumoasa. Afara, tanarul imbracat in haine saracacioase, scotea bagajele tanarului general din trasura, care erau foarte grele. In casa, doman de Lancaster isi chema fiica jos. Cand Alison se arata in aceleasi haine, doamna se infurie destul de tare, insa nu isi arata supararea. Acum, tanarul nobil francez avea in fata ochilor podoaba casei, o frumusete rara blindata cu o irezisitibilitate de negasit. Parul negru si lung prins in impletituri complexe, lasand doar cateva suvite sa cada peste fata imaculata si ochii ca de peruzea dadeau fetei un aspect angelic. In clipa in care o zarii, tanarul isi dadu seama ca nu gresise deloc alegerea. Era cea mai gratioasa faptura pe care o vazuse in viata sa. Alison in schimb, cobori, dar nici nu isi privi viitorul sot, ignorandu-l total. Isi saruta doar tatal si il imbratisa puternic. Degeaba ii facea mama ei semne, Alison nu il baga deloc in seama pe general. Acesta, vroi sa ii sarute mana, dar Alison nici nu ul baga in seama. Toti se aflau in fata intrarii principale in case, iar dupa ea, tanarul baiat, incerca sa aduca bagajele foarte grele, dar nu se plangea atata timp cat avea ce sa manance. Incerca sa faca un record, luand in brate toate bagajele. Nu fu un lucru prea cugetat fiindca in incercarea de a deschide usa cu piciorul, el cazu inaintea celor din fata. Nervos, generalul, vroi sa i aplice o corectie baiatului.

-Sluga buna de nimic, vrei sa te nenorocesc?
    -Opreste asta, tata, opreste! tipa Alison.

Aceasta sosi inainte ca generalul sa il loveasca pe baiat si il opri la timp. Mama ei se arata foarte rusinata de gestul lui Alison. Alison il privea pe tanar cu mare mila si il ajuta. Cand tanarul isi ridica ochii negri spre ea, fu cuprins parca de o vraja. Alison il privea cu mila si ea pe tanar.

Ultima editare efectuata de catre ღ❀Krÿn❀ღ in Dum 15 Iul 2012 - 10:32, editata de 6 ori

E sofisticată mă ♥
    Membru
    Membru

Re: Mireasa insangerata (+18)

Mesaj Scris de E sofisticată mă ♥ la data de Vin 18 Mai 2012 - 12:26

Anii 1870. Aii, mamii! <3
    Ii ador. Sunt superbi. Si rochiile femeilor. Ahhh! ;x
    Imi place ficul tau la nebunie.
    E chiar superb.
    Londra, Londra, Londra.
    Ador Londra.
    Mai ales Londra.
    Fix Londra.
    Deci Sakura are servitori, a?
    Sexi asa.
    Si eu vreau servitori! M-am saturat sa fac curatenie! x.x
    Glumesc, acum, luand in serios.
    Mi-ar fi placut mai mult ca Sasuke sa fie "printu" coborat din "caleasca", iar servitorul sa fie scumpul nostru Itachi.
    Si da, cuplul sa fie Sasu-Saku-Ita.
    Nu stiu de ce sunt indragostita de triunghiurile amoroase.
    Dar nu conteaza ce vreau eu.
    Imi place ficul tau si abia astept next.
    X.O.X.O.

Domino
    Scriitor
    Scriitor

Mesaj Scris de Domino la data de Vin 18 Mai 2012 - 12:51

Waw, mersi de comentariu, dar o sa am planuri mari cu ficul, o sa se intample multe lucruri, o sa fie un triunghi amoros stai calma, insa mai mult de atat nu am sa iti spun.

•°•Andy Quinn•°•
    Scriitor
    Scriitor

Mesaj Scris de •°•Andy Quinn•°• la data de Vin 18 Mai 2012 - 19:36

Mereu dau tarziu peste ficurile frumoase
    Sa incepem.... Ai postat un nou fic? Imi place la nebunie ideea. Eu una nu am mai intalnit-o deci mi se pare foarte originala!
    Ideea asta imi aduce intr-un fel aminte de Romeo si Julieta, sa stii ^^
    Vad ca Sakura nu-si prea asculta mama... Cat imi place atitudinea ei. Si momentul in care ai descris dansul a fost asa mirific, ca parca ma pierdeam si eu printre acele floricele ce o priveau pe Sakura.

So... Astept nextul! Spor la scris si la idei!

Rose
    Moderator
    Moderator

Mesaj Scris de Rose la data de Mier 23 Mai 2012 - 11:22

Buna. Am citit acest fic inainte de a cere tu critica, dar nu am apucat sa comentez.
    Titlu: imi place. E patrunzator, oarecum gotic si atrage. Deja apar idei in mintile noastre, ce ar putea fi. De exemplu eu ma gandesc la vampiri Laugh
    Ideea: ceva vechi, ador acest lucru. Faptul ca schimbi timpul si te duci undeva in trecut e placut, dar e si dificil. Trebuie sa tii cont si de istorie, sa nu schimbi prea multe, sa fie usor realista.

Naratiunea: ai ales sa narezi la persoana a IIIa. Bine, dar sa fii atenta pe parcurs si cred ca stii singura cum sa lucrezi daca vrei sa pui cateva ganduri ale personajelor.
    Mi-a placut cum ai inceput. Putina istorie, dar nimic plictisitor. E placut sa anunti cititorul timpul, vremea unde va fi plasata actiunea.

Descriere: Ti-ai imbunatatit modul de a descrie. E mai ampla descrierea acum si vad ca nu ratezi sanse de a aplica descrierea. Ceea ce vad este ca descrii si locurile, modul de viata-nu stiu cum sa zic altfel- al personajului.

Ce vreau sa mai precizez: Nu mai lasa spatiu inainte de dialog si nici dupa dialog. Nu ai sa vezi asa ceva in nici o carte.
    Ai mai avut mici greseli de tastare.

Aici am incheiat.
    O zi buna si spor la scris!

Ayu
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Ayu la data de Joi 24 Mai 2012 - 9:55

Ficul asta e super, draga mea! Si cu privire la titlu, eu sincer ma gandeam la Bloody Mary. Laughing Mi-am si gasit la ce, nu?
    In fine, abea astept sa pui nextul. Chiar iubesc anii 1870! Si ma bucur ca Sakura l-a salvat pe Sasuke! Daca nu ma insel, triunghiul amoros va fi SasuSakuNaru, corect? Big smile
    De fapt, nu-mi spune. Vreau sa vad daca am avut dreptate pe parcursul ficului. Cu alte cuvinte, NEXT! Si te rog sa ma anunti si pe mine cand il pui. Big smile

Domino
    Scriitor
    Scriitor

Mesaj Scris de Domino la data de Mier 30 Mai 2012 - 14:57

Am, vreau sa o schimb putin pe Sakura. M-am tot gandit, ea o sa devina un alt personaj, un timp, dar o sa vedeti voi de ce. Numele ei de acum incolo este Alison, si este bruneta cu ochi verzi, dar daca aveti rabdare o sa vedeti cum va aparea si Sakura.

Jossephine
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Jossephine la data de Mier 30 Mai 2012 - 21:58

Oooo, printre alte ficuri de ale tale, si asta e frumos si magic;)
    Imi place. Frate, dar ce general ingamfat si plin de el ! Cum poate
    sa-i spuna asta lui Sasuke (presupun)? Saracul de el, dupa ce ca se
    chinuia, il mai si cicale un general umflat in pene.
    Oricum, imi place mult asa ca te rog frumos cu cireasa deasupra:
    Adu' next ! Tu vrei sa ma omori cu tot suspansul asta nu-i asa?

Domino
    Scriitor
    Scriitor

Mesaj Scris de Domino la data de Sam 16 Iun 2012 - 9:40

Capitolul 2: Generalul si sluga

Sakura se ridica furioasa in picioare si il privi pe amiral foarte incruntata, nu ii spuse nimic, insa era clar ca greseala lui fu fatala, fiindca Alison nu se incurca niciodata cu astfel de oameni. Tanara bruneta il ajuta pe baiatul care parea de aceasi varsta cu ea sa se ridice. Ochii lui negri intalnira dintr-o data doua ezmeralde vii si briliante, care reflectau puritatea tinerei. Alison observa la un moment dat ca brunetul avea munte vanatai. Atunci realiza pe loc ca generalul era o persoana cruda cu slujnicii sai. Daca se comporta dja asa fata de ea, cum avea sa se comporte cu ea insusi? Alison stia din start ca nu vroia un asemenea barbat langa ea. Mama ei, ducesa, interveni imediat trimitand sluga in bucutarie si aducand pe altcineva sa aduca bagajele. Intre timp, ii propuse generalului sa viziteze casa si o puse exact pe Alison sa i-o prezinte. alison se uita urat la mama ei, insa ce mai ava sa faca. Il apuca de mana pe general si trase de el, ca de un catar. In nici o jumatate de ora, Alison nu ii arata generalului doar casa, ci intreaga mosie care intr-o buna zi va deveni al ei. Vazand atatea bogatii, cum nu mai vazuse vreodata la nimeni, generalul parca incepea sa pofteasca acum averea familiei, nu pe Alison. La intoarcere, generalul incerca sa lege cateva cuvinte cu ea.
    -Numele meu e Deidara! spuse acesta zambind.
    -Uite care e traba? Eu nu ma voi casatori niciodata cu tine, si sti de ce? Fiindca nu vreau! Mai ales dupa ce era sa faci? Tu ai impresia ca voi trai toata viata mea langa un om violent? Imi poate asigura cineva ca cu mine nu te vei purta asa? spuse Alison furioasa, privindu-l in ochi. Iar pe deasupra, nici nu te cunosc.
    -Ok, Imi dau seama ce te-a deranjat. Baiatul acela, mi-a furat ceva, de asta ma comport asa cu el, stimata domnisioara, in rest, eu nu sunt un om violnt, ci doar furios pe acea sluga fiindca o credeam de incredere.
    -a da? Si daca ti-a furat mai stiu eu ce, de ce nu l-ai trimis la inchisoare?
    -Fiindca l-ar fi spanzurat. Se vede ca inca nu cunosti legile, insa spune-mi cum i-ar fi fost mai bine. Spanzurat sau agresat? Oricum o sa treaca asta, insa spanzuratul, niciodata, spuse generalul Deidara zambind, insa avea ceva viclean in privire, ceva cu care o cam manipula pe Alison.
    Alison ramase foate tacuta. Deidara a reusit sa o bage intr-o dilema dificila. Dupa ce se mai gandi putin, il puse pe general sa ii promita cu nu se va mai comporta asa cu nimeni, nici macar cu acel tanar. Generalul ii promise, insa tonl glasului sau era destul de ciudat, era inselator. Dupa asta, Alison se mai calma si incerca sa o ia de la capat cu generalul, poate chiar avea sa s indragosteasca de el. La intoarcerea celor doi, mama lui Alison le propuse sa calareasca. Alison facu din dou figuri fiindca mama ei isi baga iarasi nasul, dar ce putea sa faca. Alison se duse sa se schimbe in haine de calarit, iar dupa un sfert de ora, fu gata. Cei doi se hotarara sa se plimbe cu calul pe de-a lungul unu rau care strabatea mosia. Desigur ca Sakura ii arata in acea jumatate de ora doar ce apuca, insa acum calare, putea sa ii arate vastele intinderi ale mosiei. Mosi cuprinsa un lac enorm, o padure, un rau, si chiar cateva gospodarii. S-ar putea crede ca oamenii care traiau pe proprietetile familiei lui Alison o duceau rau din cauza ideii de feudalism, dar nu era chiar asa. Tatal lui Alison manevra bine toata intinderea, iar oamenii nu avea chiar atat de mult de suferit. Isi duceau traiul necesar si isi puteau trimite si copii la scoala ca sa invete carte. De asemenea exista si o clinica pentru ei.
    Cei doi calareau impreuna, insa generalul isi chema si sluga, se pare ca cei doi aveau sa aiba parte de un picnic la marginea apei. Sakura se arata incantata d idee si parca ziua devenea tot mai frumoasa. In timp ce cei doi radeau si serveau o masa copioasa, baiatul brunet parea destul de trist. Se uita la ei si parca ii ura. ii ura fiindca ei aveau putere, iar el nu, mai ales dupa ce i se intamplase familei sale. Candva si el fuse fiul unei familii prospere, destul de bogate care traia in Scotia, asta pana cand tatal sau facu afaceri cu generalul. Nu se stiu niciodata ce se intamplase, fiindca tatal sau fu acuzat de tradare si ars pe rug impreuna cu mama sa. Din nefericire, averea familei trecu in proprietatea generalului, iar el deveni sluga acestuia, pe atunci, fiind doar un baietandru de treisprezece ani. Deci, timp de cinci ani, el fu sluga generalului, si timp de cinci ani, el fu batjocorit si abuzat. totusi, cine putea fi baiatul si al carei alte familii de nobimi apartinuse? Ei bine, el apartinuse distaniei Uchiha, un nume care se trage din Nipon. O famie de altfel veche care a avut stranse legaturi cu insula Nipona. Iar el se numea Sasuke Uchiha. Insa acum, nu mai conta numele sau, prestatia familei sale fu distrusa, iar el aruncat in mainile unei fiare. Insa toate astea nu il slabeau, fiecare lovitra, biciuire primita de la general il facura tot mai puternic pe zii ce trecea, si asepta sa se razbune si sa ii averea, poate si chiar pe viitoarea sa sotie.
    La un moment dat, fu trezit de vocea cristalina al lui Alison care il chema si pe el sa serveasca ceva fiindca ar fi fost pacat ca doar ea sa manance asemenea bunataturi. alison vroia sa fie doar draguta cu el, insa Sasuke o refuza. Deidara privea cu scena cu rara privire de supierioritate, considerandu-i pe ce doi foarte patetici. Alison fu putin trista fiindca acesta o refuzaze, insa nu il putea obiga sa faca ce nu dorea.
    -Alison, eu voi dezlega caii ca sa plecam. Sasuke, te rog sa strangi toate acele poercarii, adica resturi.
    Si din nou generalul o dadus in bara cu asemenea cuvinte. Alison incepuse din nou sa se indoiasca de acesta. Fata prefera sa il ajute pe Sasuke cu strangerea picnicului.
    -Domnisoara, nu ar trebui sa faceti asta, spuse brunetul serios.
    -Ba da, nu imi place sa stau degeaba. Apropo, nu am de gand sa a casatoresc cu el. Dar asta o sa fie micul nostru secret, bine? Vreau doar sa ma joc cu el putin.
    -Ar trebui sa aveti grija fiindca s-ar putea sa va ardeti.
    Sakura se uita putin uimita la el, iar apoi rase crezand ca glumeste. Deidara vazu ca cei doi susoteau ceva si nu ii convenea. Din nefericire, acea mica apropiere dintre cei doi, avea sa il coaste destul de scump pe Sasuke.
    Dupa ce adunara masa, si tot, cei trei se reintorsesera la mosie. Generalul era cazat la un hotel impreuna cu sluga sa. Inainte de a pleca, acesta ii saruta mana lui Alison cu tandrete, iar apoi pleca. Dupa ce pleca, mama lui Alison deveni foarte curioasa si incantata de timpul petrecut de cei doi.
    -Sper ca ti-a placut de el, spuse mama ei incatata.
    -Nu stiu, mama, inca ma voi mai gandi la casaorie, insa probabil ca il voirefuza.
    -Draga mea, daca nu il placi, nu il placi, nu e nevoie sa e casatoresti cu el, spuse tatal lui Alison.
    -Multumesc pentru sustinere, tata!
    -Cum sa nu se casatoreasca? Are optasprezece ani. Cat crezi ca sa o tin la mosie? incepu mama fetei sa zbiere de auzeau si slujiorii.
    -Mama, orice ai zice, nu imi va afecta ecizia, iar daca mai insisti mult, cu atat mai putin dispusa voi fi ca sa ma casatoresc cu el. De ce mereu urmaresti sa ma dai dupa oameni bogati? Luna trecuta era sa ma dai dupa un batran care imi putea fi si bunic.
    -E adevarat? Eu de ce nu am stiut nimic? spuse tatal lui Alison suspicios.
    Alison isi lasa parinii sa discute si sa se certe, iar ea pleca spre camera ei. se gandea la intreaga ei zi, cum fu petrecuta si incepu sa reflecteze la casatoria cu generalul. Era inalt, frumos, mai in varsta ca ea cu zece ani. Nu conta chiar atat de mult varsta, ci sufletul. Alison reusi sa citeasca ceva foarte intunecat in privirea generalului de cum il vazu. spera sa se insele, iar de asta, avea nevoie sa il cunoasca mai mult.

Scuze ca e asa de scurt, dar sper sa va placa Angel

•°•Andy Quinn•°•
    Scriitor
    Scriitor

Mesaj Scris de •°•Andy Quinn•°• la data de Sam 16 Iun 2012 - 10:39

Cat de nesimtit poate fi Deidara cu Sasuke... Nu mi l-as fi imaginat vreodata asa...
    Oricum, sper ca Alison nu se va casatori cu generalul Deidara, ci poate cu Sasuke...
    Oricum, eu astept next! Spor la scris si la idei!

Aimi
    Inactiv
    Inactiv

Mesaj Scris de Aimi la data de Lun 18 Iun 2012 - 15:57

Waw, ce mai fic. Anii 1870? Interesant. Imi place cum povestesti. Nu ma gandeam ca Deidara e un general asa falos. Dar e bine si asa. Alison? Cine e ea? Mi-ar fi placut sa vad cand apare si ?Sakura sau o sa fie fica lui Alison cu Sasuke. Daca e asa, cum o sa mai fie Sakura cu Sasuke? Sau ai alte planuri? Astept nextul.

Ayu
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Ayu la data de Lun 18 Iun 2012 - 17:32

Buna, draga. La fel ca Aimi, si eu am cateva nelamuriri. Dar cred ca am reusit cumva sa fac legatura intre imaginatia mea si titlu. Deci, Alison se va casatori cu Sasuke, dar Deidara o va ucide. Ea va deveni fantoma si il va bantui. Sau nu doar pe el. Sakura va aparea si ea si se va recasatori Sasuke cu ea, infuriind-o pe Alison.
    Nu stiu daca te-ai gandit la ceva asemanator, dar imaginatia mea nu vrea sa se opreasca. Laugh
    Poi, abea astept next. Te pwp si sper sa ma anunti! Kiss

Domino
    Scriitor
    Scriitor

Mesaj Scris de Domino la data de Lun 18 Iun 2012 - 19:34

...::Vampire_of_nighT::.. a scris:Buna, draga. La fel ca Aimi, si eu am cateva nelamuriri. Dar cred ca am reusit cumva sa fac legatura intre imaginatia mea si titlu. Deci, Alison se va casatori cu Sasuke, dar Deidara o va ucide. Ea va deveni fantoma si il va bantui. Sau nu doar pe el. Sakura va aparea si ea si se va recasatori Sasuke cu ea, infuriind-o pe Alison.
    Nu stiu daca te-ai gandit la ceva asemanator, dar imaginatia mea nu vrea sa se opreasca. Laugh
    Poi, abea astept next. Te pwp si sper sa ma anunti! Kiss

Sa sti ca esti pe aproape, prezicerile tale sunt corecte pana la partea ca Deidara o va ucide, si ca se va transforma intr-o fantoma, dar stai savezi abia apoi ce voi face, e cu adevarat diabolic.

Domino
    Scriitor
    Scriitor

Mesaj Scris de Domino la data de Lun 25 Iun 2012 - 7:56

Capitolul 3: Mama si fiica, aceasi greseala mortala!

Alison se afla inca in camera ei mare si luminoasa, cand cineva ii batu in usa. Alison dadu voie sa se intre, iar pe ea intra batrana servitoare la care tinea enorm. Aceasta sosi cu un ceai indian pe o tavita si o aseza pe cuvertura baldachinului. Alison nici macar nu o privi, se vedea clar cat de adancita era in propiile ganduri. La un moment dat, observa ceaiul adus si incepu sa soarba din el, putin cate putin. Vazand-o atat de abatuta, servitoarea incerca sa intre in vorba cu copila.
    -Ati patiti ceva, domnisoara? Va vad, foarte abatuta, spuse servitoarea ingrijorata.
    -Simt ca tie iti pot spune orice, se intoarce spre Alison luand-o de mainile calde si batrane. Nu stiu ce sa fac, parintii mei insista sa ma casatoresc cu acel general, dar nu vreau.
    -Draga mea, tot ce iti poti spune e sa faci ce iti dicteaza inima. Eu nu ma pricep la astfel de lucruri, spuse apoi batrana zambind.
    Alison o privi pe servitoare ca pe bunica proprie, cat o mai iubea pe aceea femeie batrana care o stie inca de la nastere. Dar si batrana o iubea enorm. Alison ii zambi vald si se apropie de urechea batranei ca sa ii sopteasca ceva juvenil.
    -Hai sa-ti spun un secret. Mie imi place deja de altcineva.
    -De cine? intreba batrana mirata.
    -De servitorul sau brunet. Poate ca e sarac, dar e atat de chipes si diferit, spuse Alison entuziasmata.
    Atunci, batrana parca amorti de frica. Se uita ingrozita la Alison, iar fruntea i se increti. Ar spune ceva, dar teama din interiorul ei nu o lasa. Alison se uita mirata la batrana, intrebandu-se intr-una, de ce aceasta parea dintr-o data atat de speriata, insa batrana stia de ce. Chiar si acum isi amintea, prin cea trecut casa n urma cu multi ani, inainte de nasterea lui Alison. Se intampla pe cand mama lui Alison era foarte tanara. Avea doar vreo douazeci de ani. Era o roscata frumoasa si cocheta, dupa care o gramada de barbati umblau, insa ea nu vroia sa se casatoreasca nici in ruptul capului. Se intampla insa sa cunoasca un tanar tot de varsta ei , dar care era sarac, era fiul unui fermier si era cizmar. Cei doi se indragostisera imediat, din nefericire, dragostea lor nu se mai implini niciodata. Parintii fetei aflara de idila secreta si o obligara sa se casatoreasca cu actualul tata al lui Alison, iar de fiul de fiermer nu se mai auzi nimic niciodata. Aceasta era doar povestea pe scurt, insa acea perioada fu foarte grea pentru toata casa. Din fericire, partea buna era ca tatal lui Alison era o persoana cumsecade, iar Maria, mama fetei, reusi in cele din urma sa ilindrageasca mult pe general, insa de Alison nu se stia daca va avea acelasi noroc ca si mama sa.
    De asta era atat de speriata batrana servitoare, daca istoria avea sa se repete insa, o mare napasta se va avanta din nou peste toata lumea. Servitoare se ridica de pe pat spunad scurt: " Nu e bine!" si pleca cu iuteala din camera. Pe scari, cobora repede pana ajunse in bucatarie. Acolo, incepu sa se gandeasca din nou la vorbele lui Alison. Cand aceasta ii spuse ca ii placea de altcineva, credea ca ii placea de vreun alt nobil, dar cine s-ar fi asteptat ca Alison sa repete greseala mamei ei. Trebuia sa faca ceva neaparat, ar putea sa ii spunea Mariei, insa probabil ca tanara ar fi urat-o apoi pentru totdeauna si nu vroia sa isi strice relatia cu Alison. Se pare ca era prinsa intre ciocan si nicovala.
    In ziua urmatoare, generalul Deidara insotit de Sasuke, venira in vizita la casa Tudorilor, numai ca sa o vada pe Alison, sau mai degraba bogatiile acesteia. Intre timp, Alison din nou se afla in gradina din spatele casei dansand cu natura. In timp ce era primit de parintii lui Alison, Sasuke isi lua libertatea sa se plimbe prin curtea casei si ajunse din cele din urma si in spatele ei. Se ascunse dupa tufisuri vazand splendoarea cu parul negru ca al sau, dansand desculta pe iarba inca uda. Nu isi putea lua ochii de la ea.
    *Chiar e foarte frumoasa. Ce? Nu, nu ma pot gandi in acest fel la ea! Eu trebuie sa imi indeplinesc razbunarea si sa recuperez averea parintilor mei* gandi Sasuke foarte abatut, dar inca mirat de frumusetea fetei; parca era un inger dansand in soare.
    Se auzira tipetele mamei lui Alison, iar aceasta pleca, nu inainte sa dea de Sasuke care se par ca nu se ascunse atat de bine pe cat credea. Ea se uita uimita de prezenta lui, iar apoi ii zambi vicleana.
    -Se pare ca m-ai urmarit in tot acest timp, domnule Sasuke!
    Insa acesta nu stia ce sa ii raspunda. Era prins si nu vroia sa fie data de gol. Nu mai vroia sa treaca prin aceleasi tratamente pe care i le aplica Deidara aproape zilnic.
    -De ce? se auzi intrebarea scurta a zambereti Alison.
    -Eu... sunteti frumoasa! spuse acesta rosind, oricum, alt raspuns nu avea ce sa dea.
    Totusi, ceea ce ii spuse Sasuke lui Alison era din inima. Ea il privi uimita cand auzise aceste cuvinte, iar inima ei parca se umplura de petalele mirositoare ale unui trandafir rosu care dansau facand-o sa se agite. Era clar ca exista o atractie intre cei doi, desi se cunosteau de abia o zi si un pic. Alison era rosie ca focul si pleca asa ajitata si speriata cum era. Cel pe care il placea, ii facu un compliment. Cine stie, poate avea sa se nasca inca o idila secreta.
    Alison se intalni pe holurile mari ale casei, cu generalul Deidara care se prefacea foarte incantata ca o vede, dar Alison anticipa deja intentile ascunse ale generalului. Acesta o saruta pe mana si o lua pe dupa spate cu mana, iesind din nou in curte. La un moment dat, acesta scoase o scrisoare frumos facuta. Alba, dar data cu ceva auriu pe ea. Se pare ca era o invitatie la un bal mascat in weekendul urmator, la casa lui Alois Trancy. Alison se uita cam suspicioasa si isi aminti la un moment dat cine era Alois. Nu il suporta pe baiat deloc, si mai putin pe majordomul misterios al acestora. Il cunostea si stia ce persoana batjocoritoare era tanarul, desi avea numai paisprezece ani. Iat cat despre majordom, il ura si pe acesta fiindca era mereu langa Alois, nu lasa pe nimeni sa il atinga pe baiat. Totusi, ceea ce i se parea mai ciudat, era altceva, in legatura cu baiatul. Isi auzise parintii, in urma cu un an, discutand despre aparitia lui Alois, dupa ce fu rapit cand era mic. Alison avuse pe atunci doar patru ani, si in culmea ironiei, parintii ei trebuaiu sa fie nasii de botez, insa nu mai ajunsera caci bebelusul disparuse. Stia chiar si ea ce tragedie lovise casa dupa disparitia copilului. Mama se sinucise, casa decazu, iar dupa reintoarcerea asa-zisului Alois, tatal murise subit. Decand isi auzise parintii, stia ca Alois si majordomul sau erau impostori, caci ea isi auzise parintii spunand ca bebelusul nu era baiat, ci fata. Chiar in acea clipa, lui Alison ii veni in cap o idee nastrusnica, sa il demaste pe Alois. Nu se gandise niciodata la asta, insa acum ca era invitata la bal, de ce ar pierde o asemenea ocazie?
    In restul zilei, Alison se plimba la brat prin Anglia, in ciuda vointei ei, insa trebuia sa se prefaca cateva zile ca tine la el, pana la balul mascat. Pe drum, vazu alte persoane suspecte, un caz similar cu al lui Alois: Chiel Phantomhive. Baiatul cu par albastru inchis, era insotit si el de un majordom ciudat. Insa cu el, Alison nu prea avea treaba. Stia doar ca si parintii acestuia murira si ca acum conducea marea fabrica de jucarii: Phantomhive.
    Londra, ca de obicei, si primavara era la fel de cenusie ca iarna, atata tot ca era vremea frumoasa si calda. Lui Alison nu ii prea placea Londra, atat de trista si de intunecata. Orasul asta o cam speria uneori, mai ales ca in ultimul timp, un ucigas nemilos umbla liber noaptea pe strazile orasului si ataca femei la intamplare. Iar apoi erau gasite, trasate si taiate, in baltoci de sange. Politia recunoscu ca era un asasin viclean cu mari cunostinte in medicina, dar cine putea fi? I se spunea Jack Spintecatorul, si desi era ucise doar femeile prostituate, ea era speriata. Oricare dintre barbatii care se plimbau pe strada putea fi acel ucigas necrutator.De asta, in ultima vreme, nici nu mai vizita Londra asa de des, decand in preajma cuiva. Alison ii ceru lui Deidara sa se intoarca inapoi la casa.

Aimi
    Inactiv
    Inactiv

Mesaj Scris de Aimi la data de Joi 28 Iun 2012 - 9:44

waw, ce fic. Niciodata nu am citit un asemenea fic. Ma cam sperie titlul. E atat de horror. Ma intreg despre ce o sa fie vorba. Ai scris ca Alison va muri.
    dar, daca ea e cu Sasuke, atunci cum o sa fie Sakura cu el? Poate doar intr-o alta viata Laughing
    Acum pe bune, ce planuiesti de fapt cu ficul asta beton!!!?

Domino
    Scriitor
    Scriitor

Mesaj Scris de Domino la data de Sam 14 Iul 2012 - 1:14

Capitolul 4: Schimbul

Deidara se cam stramba cand Alison ii ceru sa o duca acasa, insa facu asa cum aceasta ii ceru. Acasa la Alison, parintii ei tocmai citeau ziarul, iar subiectul de pe prima pagina parea cel mai capturant. Tatal lui Alison citea agitat si cam nervos. In curand i se alatura si sotia afland si ea despre subiectul cutremurator.
    -Incredibil unde a ajuns lumea de azi, iar Scotland Yardul nu e in stare sa faca nimic, spuse batranul tata nervos stragand ziarul in maini. Sa omoare asa femeile si sa nu isi dea nimeni seama! Nici macar o urma, un martor!
    -Intr-adevar, mie teama sa o mai las pe Alison prin Londra, mie teama chiar si pentru mine! adauga Maria usor visatoare, insa pe un ton nostalgic din cauza bietelor victime.
    Tatal lui Alison se ridica de pe fotoliul sau luxos aflat intr-o biblioteca mare umpluta cu cele mai exotice carti si plante. Maria mai ramasese o clipa singura, purtata de ganduri. Isi increti usor fruntea, parand ca se gandeste la ceva serios.
    *Hm! Daca dinatia mea ar mai fi domnit si in ziua de azi, acest Jack nu ar mai fi existat niciodata. Eu as fi fost regina acum! Iar ca regina, as fi executat fiecare doctor in parte, fara mila!* gandi aceasta niste lucruri negre, obscure, umbrite de dorinta searbata de putere.
    Intre timp, Alison ajunse deja cu trasura in fata casei. Cobori in fuga, lasandu-l pe Deidara in urma. Acesta se arata vizibil iritat de fata, insa se prefacea ca o place. Alison intra pe usa fugind vesela pana langa scarile principale din casa. Atunci sosi si mama ei si se arata incantata ca fiica ei in sfarsit lua in considerare sfaturile sale. Totusi, desi anticipa intentiile lui Deidara, Alison era prea naiva ca sa le anticipeze si pe ale mamei ei. Cele doua se luara in brate, iar Alison isi saluta mama bucuroasa. Intre timp, in sopronul mosiei, Sasuke ingrijea calul lui Deidara, un arabesc negru cu stea in frunte. Parea si el gandit, atat de gandit incat peria calul tot in acelasi loc iritand pielea animalului. Se gandea intr-una la domnisoara Alison. Atat de pura, atat de frumoasa si de senzuala, cum rar mai vazuse in viata sa. Singura femeie pe care o mai zari la fel de deosebita era mama sa. Poata mica asemanare dintrecele doua, il facu pe Sasuke sa se gandeasca intr-una la Alison. Se simtea mereu ciudat in preajma ei, chiar si atunci cand si-o imagina. Se pare ca iubirea nu il ocolea nici pe el. Isi aminti ce ii spuse cand il prinse urmarind-o:" Eu... sunteti frumoasa!". Nu se imagina niciodata spunand astfel de cuvinte, dar oare de ce o spuse? Propria sa minte era prea enigmatica pentru el ca sa poata deslusi taramul sentimentelor. Cineva intre timp, intra in hamar si se furisa pe la spatele lui Sasuke. Dintr-o data, simturile lui Sasuke se desteptara, dar parea prea tarziu.
    -Ce faci, dormi cu peria in mana? il intreba Alison zambind vicleana.
    -Domnisoara..., adauga Sasuke inca speriat de soc. Ce cautati intr-un loc mizer ca asta?
    -Eu am venit sa vad cum mai sta treaba pe la grajduri si vad ca treaba inca doarme in picioare cu peria in mana. Al cu e calul? spuse Alison mangaind animalul.
    -Al lui Deidara.
    -Oh... Atunci nu-mi mai place, adauga aceasta stramband din nas. Nu-mi place nimic din ce ii apartine lui Deidara, spuse aceasta plecand.
    Sasuke parea frustrat si usurat in acelasi timp. Pe de o parte, ceva din interiorul sau il indemna sa fie fericit ca aceasta nu simtea nimic pentru general, iar pe de alta se simtea frustrat fiindca asa nu isi mai putea implini razbunarea, iar pentru a si-o implini, Deidara trebuia sa fie casatorit.
    Intre timp, Deidara era in salon band o ceasca de ceai indian alaturi de tatal lui Alison. Intr-un mod surprinzator, nici acesta nu il agreea pe Deidara. Sakura sosi dintr-o data in salon, parand pusa pe sotii. fiea ei era mereu jucausa mergand de la o extrema la alta, de la o inocenta de copil, pana la mintea vicleana a unei persoane.
    -Vreau sa il angajez pe Sasuke.
    Deidara ramasese mut. Nu ii venea sa creada ce aude. Se vedea pe fata lui Alison ca nu glumea, chiar daca radea. De ce facea ea asta? Fiindca vroia sa il scape pe Sasuke de Deidara si daca acesta vroia sa ii intre in gratii, trebuia sa cedeze. Deidara parca presimtea ce urmarea fata si cazu adanc pe ganduri. Sa accepte, sau sa nu accepte?
    -Ce e nebunia asta, fata mea? o intreba tatal ei mirat.
    -Nici una, tata drag, e doar un mic... favor pe care i-l cer lui Deidara. Banuiesc ca mai are destule slugi acasa de care sa isi bata joc, adica pardon, sa se ocupe! spuse ea aprizand o prima firimitura de ura in ochii generalului.
    Viitoarea sa sotie, sau fosta inainte de casatorie, i se parea o fiinta atat de antipatica, dar parca totusi ar fi dat orice pentru o noapte de pasiune cu ea, chiar si obligand-o. Din nefericire, nu putea face un asemenea pas necugetat. Formele ei voluptoase conturate de o rochie de curtezana de la tara. Rochia ei albastra cu imprimeuri albe, facute din material de inalta calitate scotea in evidenta un decolteu deloc adanc, insa niste sani robusti lasand sa se vada o usoara adancitura. Parul negru era ascus sub o palarie mica si frumoasa, iar buzele ei erau rosii ca sangele starnind imaginatia si dorinta oricarui barbat. Alison, fara sa frea, era o copie perfecta a mamei sale, semanand din ce in ce mai mult cu aceasta la chip si la narav. Era inocenta, naiva si cu suflet de copil, insa era si o femeie in toata firea. Deidara uita imediat de comentariul acesteia doar privind-o.
    -Desigur, pentru tine, orice! spuse acesta privind-o neincetat.
    Tatal lui Alison simtea ca era ceva putred la mijloc si se temea ca fiica ei sa nu devina vreo victima fiindca generalul ii cam sorbea fiica din ochi. Alison pleca intr-un mod saltaret, dar cochet. Alison se reintorsese din nou la grajduri unde il gasi tot pem Sasuke, singur cu calul. Acesta inca parea visator, insa de data asta, brunetul o observa.
    -Noi ordine, lasa calul si mai odihnestet-te si tu, rasari Alison plina de entuziasm.
    -Nu inteleg, Deidara nu ar da niciodat asa ordine, spuse Sasuke confuz.
    -El nu, dar eu da. Sa sti ca te-am scapat de el, adauga Alison fericita.
    -De ce ati facut asta?
    -Fiindca imi esti simpatic si te compatimesc. Si in plus, ti-am spus ca vereau sa ma joc cu el, spuse Alison soptind dupa care zambi subtil.
    Aceasta pleca din nou, lasandu-l pe Sasuke ingandurat si mai rau. Ce vroia o burgheza cocheta de la el?

Sakura

Ayu
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Ayu la data de Sam 14 Iul 2012 - 11:28

Draga mea, ai aparut si tu in peisaj! Big Hug Capitolul asta m-a pus pe ganduri. Deci, Sakura e Alison, nu? Think Lasand la o parte asta, ce vrea de la Sasuke? Este cam ciudat. Stiu ca abea l-ai postat pe asta, dar eu deja il astept pe urmatorul. Big smile Te Big Hug si te Kiss

A Y U M I

Aimi
    Inactiv
    Inactiv

Mesaj Scris de Aimi la data de Sam 14 Iul 2012 - 14:23

De ce ai scris la poza Sakura in loc de Alison? Am impresia ca te-ai incurcat. Ce bine ca ai adus continuarea, presimt ca ficul asta promite multe. Ma bucur ca Alison vrea sa il scape pe Sasuke de Deidara. Imi place cat e de senzuala e Alison. Aia din poza e Aime din Corazon Salvaje, nu? Cat mi-a placut telenovela aia.

Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Mesaj Scris de Reeah la data de Mar 4 Sept 2012 - 9:49

Buna Big Hug
    Ficul asta e horror? O.o Adica, da.. este de abia la inceput si am impresia ca are tente din astea.
    Deidera nu-mi place deloc si sper ca Alison sa nu pice pe mainile lui.
    Din cate imi dau seama Sakura si Alison sunt una si aceeasi persoana.
    Te-as mai ruga sa iti corectezi capitolele inainte sa le postezi pentru ca au fost unele greseli care te cam induceau in eroare, in fine.
    Ficul este foarte frumos si sincer chiar astept cu nerabdare urmatorul capitol, spor la scris :x

dee-san
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de dee-san la data de Mar 4 Sept 2012 - 11:57

Draga mea, mă simt ultima idioată de pe Planetă... Nu am mai citit un fic ca şi al tău, iar ideea mi se pare genială. Doamna şi vagabondul Laugh Sper că vei continua ficul, pentru că e chiar grozav.
    Ce nu înţeleg eu, de ce spui odată Allison, apoi Sakura, apoi Allison, Apoi iar Sakura ?? Think
    Nu înţeleg... Sper totuşi să-mi spui la ce te gândeşti Think
    Eu aştept nextul cu nerăbdare, chiar dacă a trecut ceva vreme de când ai pus ultimul capitol Big smile
    Te pup! Smile

●Emιℓy●
    Ex Staff
    Ex Staff

Mesaj Scris de ●Emιℓy● la data de Joi 27 Dec 2012 - 18:07

Fic închis la cererea autoarei. Dacă te hotărăşti să îl redeschizi îmi dai un pm şi se rezlovă ^^
    Sărbători Fericite. (:

Acum este: Dum 26 Feb 2017 - 21:11